Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aşk DeneN Şey!

hasret

New member
İnsan nefsi güzel şeylere bakmaya düşkündür.
Göz kalbin elçisidir.Onun tarafından görevlendirilir. Güzel ve manzaralı birşey bulmuşsa memnuniyet duyar.Fakat göz çoğu defa, kalbin başını belaya sokar.Zira öyle güzelleri haber verir ki . ne hepsini elde etmeye,ne de ayrılıklarına tahammüle kalbin gücü yeter...

Bakışlarını Allah'ın izni haricinde salıverenlerin hasretleri devamlı olur. Çünkü bakmak, sevgiyi doğurur ve kalp bir alakaya sahip olur.Sonra bu alaka kuvvetlenir;vurgunluk derecesine varır. Ve kalbi kaplar.Göz bakmaaya devam ettikçe, vurgunluk hali, kalpten ayrılmayacak bir sevgi halini alır. sonra bu aşırı sevgi,aşka döner ve çılgınlık halini alır.Artık kalp köle olmuştur.Ve layık olmayana kulluk etmeye başlar.Bütün bunlar bakmanın cinayetidir.
Bir kral iken, şimdi bir esirdir o...

Kalp düştüğü haller için gözden dert yanar.

Göz ise:"Ben senin memurundum.Bana görev veren sendin." der.

Bütün bunlar, Allah'ın sevgi ve bağlılığından boş kalan kalplerin belasıdır. Kalp, Allah'ı sevmek için yaratılmıştır.Bu yüzden, sevgilisi"O" değilse kulluğu başkasınadır.

İBN-İ CEVZİ​

gönüldostuelif

New member
Hasret kardeşim güzel bir yazı ama çok katı bence ,yazının bir kısmına katılıyorum ve sevmek güzel şeydir değilmi?Selam ve dua ile...

sene

New member
Belki bu yazı farklı bir durum için yazılmıştır,çünkü Hz.Rasulullah(s.a.v) Hz.Aişe'ye olan sevgisini bildirirken, "kördüğüm" tabirini kullanmaktadır.Eşine aşıktır Rasulullah(s.a.v).Bizim Peygamberimiz Aşk Peygamberi'dir,ve Aşk,...
selamün aleyküm.muhakkak "O" nun gibi olamayız biz "O" nun güzel ahlakıyla ahlaklanmak niyetiyle..
yazı bence çok güzel olmuş. Ellerine sağlık kardeşim...

:eek:

Aysegul

New member
İnsan nefsi güzel şeylere bakmaya düşkündür.
Göz kalbin elçisidir.Onun tarafından görevlendirilir. Güzel ve manzaralı birşey bulmuşsa memnuniyet duyar.Fakat göz çoğu defa, kalbin başını belaya sokar.Zira öyle güzelleri haber verir ki . ne hepsini elde etmeye,ne de ayrılıklarına tahammüle kalbin gücü yeter...

Bakışlarını Allah'ın izni haricinde salıverenlerin hasretleri devamlı olur. Çünkü bakmak, sevgiyi doğurur ve kalp bir alakaya sahip olur.Sonra bu alaka kuvvetlenir;vurgunluk derecesine varır. Ve kalbi kaplar.Göz bakmaaya devam ettikçe, vurgunluk hali, kalpten ayrılmayacak bir sevgi halini alır. sonra bu aşırı sevgi,aşka döner ve çılgınlık halini alır.Artık kalp köle olmuştur.Ve layık olmayana kulluk etmeye başlar.Bütün bunlar bakmanın cinayetidir.
Bir kral iken, şimdi bir esirdir o...

Kalp düştüğü haller için gözden dert yanar.

Göz ise:"Ben senin memurundum.Bana görev veren sendin." der.

Bütün bunlar, Allah'ın sevgi ve bağlılığından boş kalan kalplerin belasıdır. Kalp, Allah'ı sevmek için yaratılmıştır.Bu yüzden, sevgilisi"O" değilse kulluğu başkasınadır.

İBN-İ CEVZİ​

İnanılmaz doğru sözler ve çok çok önem verilmesi gereken bir yazı çok teşekkürler böyle bir yazı için...

reyyan

New member
allah razi olsun kardeş

pusula

New member
aşkı güzel tarif etmiş. nekkad hadis alimi, sertliği ile meşhurken aşk karşısında nasıl erimiş ve yumuşamış... ben ilk kez okudum... güzeldi...

aşkı tarif etmek büyük bir adım, gerisi ise "o güzellerin" aşkından "güzeller güzelinin" aşkına bu kör nefsi nasıl çevireceğimizi çözmekde sanırım...

hasret

New member
Allah hepinizden razı olsun.Allah'ım heva ve heveslerimize gem vurmayı nasip etsin.

Üst Alt