Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayvanın Faydaları

samanyolu

New member
ayvayı için öneriyor; Kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları...

Ama sadece bunlar değil, cinsel gücü artırıyor, ağız yaraları ve kokusunu önlemede birebir, ishale derman, cildi gençleştiriyor ve dudak çatlamalarına çare oluyor...

Ayva protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi mineraller açısından çok zengin... Tohumları ise yağ ve protein içermekte.

İŞTE AYVANIN FAYDALARI

-Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

-Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı.

-Her yaşta sinir sistemini güçlendirir

-Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler.

-Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

-Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır.

-Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalı. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmekte.

-Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten korur.

-Ağız kokusunu önler.

-İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olur.

-Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur.

-Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

-Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelir.

-Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir.

-Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır.

-Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılması mucize etkiler yapıyor.

-Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek içinde ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması öneriliyor.

-Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştiriyor ve uykusuzluğa iyi geliyor.

-Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor.

civciv

New member
ayva da bilmedigimiz ne cok faydalar varmis.. Emeginize saglik!

T

Tanyeri

Guest
Meğer ayvayı yemek, hiç te kötü birşey değilmiş aslında. Teşekkürler.

Mücahid

New member
Ayvanın bildiğim en önemli faydası dalı ve budağı ayıklanarak yendiği zamandır.Dalı ve budağı ile ayvayı yemek çok sıkıntılı bi durum sanırım:D.Allah muhafaza etsin

T

Tanyeri

Guest
Ayvanın bildiğim en önemli faydası dalı ve budağı ayıklanarak yendiği zamandır.Dalı ve budağı ile ayvayı yemek çok sıkıntılı bi durum sanırım:D.Allah muhafaza etsin

İlahi ağabey :) sanki yabancı değil gibisin bu sıkıntıya. Ben aynı sıkıntının kızılcık dalında mevcut olduğunu sanıyordum, ayvada da varmış demek. Allah muhafaza dediğin gibi.

BEN KÝMSÝN?

New member
Ben boşuna sevmiyormuşum meğer...
En çok sevdiğim meyveler arasında
Her ne kadar manavcı amca tek bir ayva aldığım için bana tuhaf baksada
Ben çok seviyorum...
RABBim razı olsun...

Üst Alt