Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir erkeğin çok eş alması...

Bir erkeğin çok eş alması...

• Doğru değildir...

Kullanılan: 2 66.7%
  • Birden fazla eş ile evlenmesi uygundur...

Kullanılan: 1 33.3%
  • Gerekmediği sürece yanlız bir eş seçilmeli...

Kullanılan: 1 33.3%
  • Gerekliğine bakılmaksızın birden fazla eş olabilir....

Kullanılan: 0 0.0%
  • Kararsızım....

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

khan19556

New member
Bir erkeğin islami kurallar dahilinde birden çok eşle evlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
1-Hayır asla kabul edilemez
2-Hayır ama bazen olabilir
3-Evet bu devirde kesinlikle ihtiyaç var
4-Evet ama esnek olunabilir
5-Hele o gün gelsin bakarız

emre_uzer

New member
Kardeşlerim öncelikle belirtmem gerekir'ki bir müslüman keyfi olarak çok eş alamaz dinimizce caiz değildir,bu konuda geçen hükümler ancak belirli kurallara bağlanmıştır onlarda : savaş esnasında kocası şehid düşmüş kadınları nikahına alarak himayesinde tutmak , bir köleyi kölelikten kurtarmak için nikahına almak gibi zaruri durumlarda çok eşlilik kabul edilebilir,Efendimiz S.a.v'de çok eşli bir müslümandı ama dikkat ederseniz birinci eşi müstesna diğer eşleri bu zaruri durumlardan dolayı efenidimiz'e hanım olmuşlardır...

mahmut555

New member
cok eşlilik

cok eşlilik

dinimizde 4hakkın vardır bunların şartı vardır hanımın gönlü olacak cocukların gönlü olacak hepsine eşit davranman gerek bubiraz zor ilk hanıma ne aldıysan hepsine aynısından alman gerek hic birbirin den ayırt etmemen gerek karın hastaysa hanımlık yapamıyorsa müsade vardır caizdir

New member
dinimizde 4hakkın vardır bunların şartı vardır hanımın gönlü olacak cocukların gönlü olacak hepsine eşit davranman gerek bubiraz zor ilk hanıma ne aldıysan hepsine aynısından alman gerek hic birbirin den ayırt etmemen gerek karın hastaysa hanımlık yapamıyorsa müsade vardır caizdir

Bende tam bu yazdigini belirtcektim... ISLAM daki cokeslilik sartlarina bakarsak sudurumda hic olmayacak birsey!!! O sartlara tamitamina uyacak bir insan hic goz onune getiremiyorum... yani buna bakilirsa cok eslilik olmazzz!!!

Cogu insan tabii bunu koz olarak kullanip basbaya dolduruyolar evi kadinlarla (ozelliklede doguda)!!!
Belkide yuce Rabbimiz bizi sinamak icin bunu Kuran I Kerime koyduki insanlar nasil ele alcak bu konuyu yada kimler uygulayip kimler sapitcak bu konuyu (cogu cok eslilerde sapitti konuyu zaten).!.!.!.!.!.!.!

3-Evet diyorum ben (Islami sartlara gore)
Ama senin siklardan hangisini seccegimi sasirdim , oyuzden kendim sadece EVET dedim!!!!

Asya

New member
ben bir bayan olarak bu konuya ılımlı bakmıyorum
zaten ülkemizde böyle bir şey mümkün değil.

mhmt

New member
buna baya itiraz alırsın hocam ya hayırlısı olsun..:)

EHLÝ-SUNNET

New member
Web sitesi
www.dinimislam.com
es selamualeykum

es selamualeykum

kesinlikle 4 taneye kadar evlene bilir sakıncası yoktur.eşinin izni olmasada olur.

Asya

New member
Çok evlilik revaç olmadığı bu zamanda toplum çok fahişeler üretecektir ve üretmiştir.
Ben bu fikri kabul etmişim. Fikre itiraz edilmez.
Muhabbetle
peki bi şey sorucam.erkekler 1 den fazla eşle evlenince kendini tatmin ediyosa kadınlar ne olacak.onların 1 den fazla eşle aynı zamanda evlenme gibi bir durumu (bana göre imkansız da) olmadığına göre bu sefer de eşini aldatan kadın çoğalır.çünkü erkeğinki nefis te kadının ki değil mi?erkek kendini 1 den fazla kadınla tatmin edecek.
kadında bi tane eşle mi duracak?ve bu toplumda da aldatma sorunu olmayacak,çok özür dileyerek söylüyorum toplum da f.... üretmeyecek?
erkekler açısından mantıklı görünebilir ama biraz fazla erkekçe bir görüş.

mütevazi_25

New member
Kardeşlerim öncelikle belirtmem gerekir'ki bir müslüman keyfi olarak çok eş alamaz dinimizce caiz değildir,bu konuda geçen hükümler ancak belirli kurallara bağlanmıştır onlarda : savaş esnasında kocası şehid düşmüş kadınları nikahına alarak himayesinde tutmak , bir köleyi kölelikten kurtarmak için nikahına almak gibi zaruri durumlarda çok eşlilik kabul edilebilir,Efendimiz S.a.v'de çok eşli bir müslümandı ama dikkat ederseniz birinci eşi müstesna diğer eşleri bu zaruri durumlardan dolayı efenidimiz'e hanım olmuşlardır...

Emre_uzer kardeşim güzelce açıklamış.Sonrası insanın vicdanına kalır vesselam.

ALLAH herşeyi hakkıyla bilendir

Z

zeynep_hearty

Guest
Asya kardeşim, sen bir mü'minesin. Allah Kur'an'da apaçık birden fazla kadın almaya izin vermiş. Kadına birden fazla erkek alabilmesi için bir izin var mı?
Yok. Yasak olmasabile. Kadın birden fazla erkekle evlense çocuk kimden diye belli olmaz. Fiten çıkar. Yani, kadının aynı andan birden fazla kocaya sahip olması fıtraten mümkün değil.

Evet Kur'anla sabittir ki birden fazla kadın ile evelenmek caizdir. Bir den fazla evlenmeye karşıyım. Ancak, yasaklanmasına da karşıyım. Birden fazla fahişe ile zina yapmanın hoş görüldüğü bir toplumda kimse birden fazla kadın ile İslam ölçülerinde evlenilmesine sapıklık diyemez. Oysa zina haram birden fazla kadın ile evlenmek caizdir.
Evet fahişelerin günden güne artmasının bir sebebi de budur.Yanlız muta nikahı batıldır.

bakınız ifadeleriniz doğrudur fakat günümüz şartlarında bu mümkün değildir 1 den fazla kadınla evlenme ayetinin sebebi nüzülleri vardır savaşta kimsesiz kadınları sahiplenme mağdur olmamaları açısından kollamak ve gözeemek için ve bunun yanında müşrikler döneminde erkekler biçok kadınla beraber oluyorlardı bir diğer nedeni ise bunu en aza indirmek yani azaltmak içindi ..ki günümüz şartlarında böyle bir karar almış herhangi bir erkeğin biçok şartı yerine getirmesi gerekirki bu nerdeyse lamümkün fakat malesef öyle kişiler varki sadece ayeti kerimden yola çıkarak bir erkek birden fazla bayanı nikahına alabilir diyebiliyor hiç mazereti, hiç bir sebebi yokken böyle bir hüküm ne kadar vicdani olur..selam ve dua ile...

menzilkusu61

New member
bende.bir.bayan.olarak.tasbıb.etmıyorum.paylaşmak.zor.olduğu.açısından.bırde.her.erkeğın.kaldıracağı.şeydeğil.hakkını.verebılmek.lazım.

menzilkusu61

New member
verebılmek.lazım.yanı.bu.zamanda.zor.ama.fuhuşun.atmaması.açısından.doğrudur

Rahmet4

New member
bende karsi degilim ama bayanlar icin cok zor. erkekler adaletli davransalar nerdeee yeni aldigi hanimi lüxs icinde yasatiyor ilk olan hanim ekmege muhtac duruma geliyor.... yas farki cok oluyor dede gidiyor kizi veya torunu yasindaki kizi aliyor...dinimiz dört evlilige izin vermis ama erkekler dört ü görüyor gerisi yoktur ortada neden nicin niye sorulara cevap vermeden evleniyorlar.... görünüste zevk evliligi ortaya cikiyor... peygamber efendimizin adaletini uyguluyanmi var

yýldýz

New member
bende karsi degilim ama bayanlar icin cok zor. erkekler adaletli davransalar nerdeee yeni aldigi hanimi lüxs icinde yasatiyor ilk olan hanim ekmege muhtac duruma geliyor.... yas farki cok oluyor dede gidiyor kizi veya torunu yasindaki kizi aliyor...dinimiz dört evlilige izin vermis ama erkekler dört ü görüyor gerisi yoktur ortada neden nicin niye sorulara cevap vermeden evleniyorlar.... görünüste zevk evliligi ortaya cikiyor... peygamber efendimizin adaletini uyguluyanmi var

Bir ayetde geçiyordu, birden fazla evlenebilirsiniz diye. Fakat ağır şartları var. Hanımları ayırmıyacaksın, hepsini kazancınla beşleyebilmelisin yani çalıştırtmıyacaksın. Fazla inceleyemedim, inşallah Kuran-ı Kerim' de rastlayınca yazarım. Bu konu ile ilgisi olmasa bile şu çocuk meselesinde de, "çok çocuk yapın" diye bir hadis söyleniyor. HEPSİNE İSLAM AHLAKINI ÖĞRETEBİLECEKSENİZ ÇOK ÇOCUK YAPIN diyorum. Çünkü hepsini EĞİTMEKTEN YÜKÜMLÜSÜNÜZ.
Çok evlenme hakkında ayetleri bulan kardeşler yazsın inceleyelim. Allah izin ederse yarın İnşallah. :)

Z

zeynep_hearty

Guest

işte ifade ettiğiniz şeylerin tümü, kuranı kerimi kitabullahı orasından burasından bikaç şeyle yorumlayarak aslında hiç kitabullahla ilgisi olmayan yanlış hareketleri rabbin emirleri yada izni gibi göstererek islam camiasına en önemliside rabe iftira atarak hoş, doğru, caiz göstermeye çalışmaktan başka bir şey değildir ..selam ve dua ile..

Asya

New member
dinimiz en iyisinin,en doğrusunun,en ahlaklısı ve adaletlisinin tek eşlilik olduğunu söylüyor ve tek eşliliği tavsiye ediyor.türkiyede birden fazla eşle evlilik gibi bir şey söz konusu değil.yani yasak.birden fazla eşle evlenenler çocuklarına nüfus cüzdanı,sağlık karnesi gibi belgeler çıkarttıramıyorlar.o yüzden türkiyede imkansız olduğunu düşünüyorum.ama yine de yapanlar ve sonra çok pişman olanlar var.

Üst Alt