Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu Gün Yeniden Ölümü Hatırla

zocor

New member
Ben ölümü düşünmeyin demedim, Resulullah' a da muhalif olduğumu düşünmüyorum, mesajımda belirttiğim gibi "Bu hayatta Yüce Yaratıcıya nasıl daha fazla ibadet edebilirim" demek zaten ölümü düşünmektir..

Benden önceki mesajları okuyunca bu dünyayı düşünmekten daha çok ölümün düşünüldüğünü gördüm..

Ben bu yukarıda yazılan mesajlar kadar ölümü düşünmüyorum, daima ölümün bilincinde olmam bana yeter, Resullulah' da daima ölümün "bilincinde" olmamızı istiyor, ölümümüzden sonraki olacak olayları hayal etmek ile "ölümün bilincinde" olmak farklı şeylerdir, sizin yaptığınız "ölümü hissediyorum, ölümü tadıyorum" gibi cümleler hayal dünyasından başka bişey değil..
Sık sık ölümü düşüneceğime bu hayatta daha ne kadar hayırlı işler yaparım, Yüce Allah' a daha ne kadar ibadet edebilirim ,Allah'a nasıl daha fazla zaman ayırabilirim diye düşünüyorum ben şahsen..

Son düzenleme:

ARZ_7

New member
Ben ölümü düşünmeyin demedim, Resulullah' a da muhalif olduğumu düşünmüyorum, mesajımda belirttiğim gibi "Bu hayatta Yüce Yaratıcıya nasıl daha fazla ibadet edebilirim" demek zaten ölümü düşünmektir..

Benden önceki mesajları okuyunca bu dünyayı düşünmekten daha çok ölümün düşünüldüğünü gördüm..

Ben bu yukarıda yazılan mesajlar kadar ölümü düşünmüyorum, daima ölümün bilincinde olmam bana yeter, Resullulah' da daima ölümün "bilincinde" olmamızı istiyor, ölümümüzden sonraki olacak olayları hayal etmek ile "ölümün bilincinde" olmak farklı şeylerdir, sizin yaptığınız "ölümü hissediyorum, ölümü tadıyorum" gibi cümleler hayal dünyasından başka bişey değil..
Sık sık ölümü düşüneceğime bu hayatta daha ne kadar hayırlı işler yaparım, Yüce Allah' a daha ne kadar ibadet edebilirim ,Allah'a nasıl daha fazla zaman ayırabilirim diye düşünüyorum ben şahsen..

Bir önceki mesajda farklı bir cümle geçiyor.. Nasıl daha fazla ibadet edebilriim demenin ölümü düşünmek olduğu söylenmiyor..

Ölümü düşünmektense bu hayatta daha ne kadar iyilik yapabilirim, Yüce Yaratıcıma daha ne kadar ibadet edebilirim, kendimi daha fazla ne kadar geliştirebilirim diye düşünüyorum....

Biz ölümün düşünülmesini söylemedik, bizzat ölmüş olduğumuzu söyledik.. Ölümü düşünmek değil, öldüğünüzü veya öleceğinizi zannetmek..

"Bu hayatta Yüce Yaratıcıya nasıl daha fazla ibadet edebilirim" demek zaten ölümü düşünmektir....

Ölümü düşünmek, yüce yaratıcıya nasıl daha fazla ibadet edebilirim demek, ölümü düşünmektir demişsiniz. Bir alt paragrafta,

Sık sık ölümü düşüneceğime ....

demişsiniz.. Ölümün bilincinde olanlar ölümü hayal ederler, öleceklerini zannederler.. Ölümün hayali, başka bir şeyin hayaline benzemez.. En büyük farkı da odur..

bekir

sadece bir kul
Ölüm tefekküründeyim...

Kaskatı bedenim toprağı özlüyor. Evin matem havası seherin sesliğine uymuş, çıt yok. Benim yanımda seven bir-iki kişi, beni mezara dek yalnız bırakmamak için... Güneşin kızıllığı dağları aşmış, seher yeli esmekte. Ölen benim, farkındamıyım?.. Artık gözlerimden bir damla yaş bile akamaz...

bekir

sadece bir kul
Ölümü düşünmektense bu hayatta daha ne kadar iyilik yapabilirim, Yüce Yaratıcıma daha ne kadar ibadet edebilirim, kendimi daha fazla ne kadar geliştirebilirim diye düşünüyorum..

Sizlerede tavsiyem kaçışı olmayan bir ölümü düşünüp boşa vakit kaybetmektense o değerli zamanı dünyada nasıl daha hayırlı yaşayabilirim diye düşünmenizi tavsiye ederim..

Maşaallah, maşaallah, maşaallah...

Kusurumuzu bağışlayın. Herkes sizin gibi müttaki ve salih kul olamıyor işte. Biz ölümü düşünüp ve korkup, dünyanın heva ve heveslerinden sıyrılmaya çalışıyoruz. Bizi de böyle idare edin...

zocor

New member
Ölüm tefekküründeyim...

Kaskatı bedenim toprağı özlüyor. Evin matem havası seherin sesliğine uymuş, çıt yok. Benim yanımda seven bir-iki kişi, beni mezara dek yalnız bırakmamak için... Güneşin kızıllığı dağları aşmış, seher yeli esmekte. Ölen benim, farkındamıyım?.. Artık gözlerimden bir damla yaş bile akamaz...

En salih kul benim veya en müttaki kul benim diye birşey demedim..Onu ancak ve ancak Allah bilir..

Alıntı yaptığım mesaj bana çok garip geliyor..Bahsetmiş olduğunuz bu anlatım ölümün bilincinde olmak değil ölümle ilgili hayallerdir..

Ölümün bilincinde olursanız öteki dünya için çalışırsınız sizin yaptığınız gibi ölümle ilgili hayaller kurarak öteki dünya için çalışımayacağını düşünüyorum..

Bilmiyorum ama bu hayal kurmalar bana çok garip ve anlamsız geliyor..

mesafe

New member
Evet en sevgilim gelir aklıma ve bir hadise.Yazıda hatam olursa şimdiden afoluana;
bir gün bir kadın Allahrasulunun huzurunabir kadın gelir ve çocuklarına karşı çok sert davrandığı ve bu durumun elinde olmadığını aslında kurtulmak istediğini söyler Allahrasulu aleyhes-selatu vesselemu'nun tavsiyesi Ölümü çokça an demesi oluyor zaten bunun hakiki bir şekilde bilincinde olsak bir çok hatadan bertaraf oluruz öyle değil mi?sonuçta hayat toprakla aramızdaki mesafeden bile kısa ve biz ona ne kadar hazırlıklıyız doğrusu heybem bomboş Rabbim rahmetine sığınıyorum...

bekir

sadece bir kul
En salih kul benim veya en müttaki kul benim diye birşey demedim..Onu ancak ve ancak Allah bilir..

Alıntı yaptığım mesaj bana çok garip geliyor..Bahsetmiş olduğunuz bu anlatım ölümün bilincinde olmak değil ölümle ilgili hayallerdir..

Ölümün bilincinde olursanız öteki dünya için çalışırsınız sizin yaptığınız gibi ölümle ilgili hayaller kurarak öteki dünya için çalışımayacağını düşünüyorum..

Heyhatt, her yazıyı, her sözü herkes anlasaydı...

ARZ_7

New member

Ölümün bilincinde olmak nedir o halde ?

Ölümü hayal etmek, normal bir hayal değildir. Hayal dendiği zaman, insanın nefsinin isteklerini düşünmesidir. Bu anlaşılır.. Halbuki ölümün hayali nefsin isteklerini kökünden söker atar..
Ayeti kerime de "onlar rablerine kavuştuklarını zannederler" buyruluyor. Buda öldüğünü hayal etmektir. Öldüğünü hayal ettikten sonra ibadetlere sarılacak, Allaha kul olmak için çaba harcayacak..

Yazılarınız da ölümün bilincinde olmaktan bahsediyorsunuz.. Bunu açıklar mısınız ? Nedir ölümün bilincinde olmak ? Her insan öleceğini bilir, bunun bilincindedir.. Hiç kimse itiraz etmez, ben ölmeyeceğim diye.. Herkes ölümün bilincindedir, ölümün yaklaştığını bilmektedir.. Ama ölümü düşünenler, ölümü hayal edenler azınlıktadır.
İnsan hayatına bir göz gezdirmeli.. Eğer boşa harcadığı vakitler varsa, ölümü düşünmüyor demektir..

Ölümü hayal edenlerin, öteki dünya için çalışmadıklarını mı söylüyorsunuz ? Bunu, ölümü hayal edenlere bir sormak lazım.. Ölümün hayali, ölümün bilincinde olmaktan daha tesirlidir. Ölümün bilincinde olmak; "öleceğini" bilmektir ki herkes bilir.
Ölümü hayal etmek ise; bilakis öldüğünü bilmektir.. biri gelecek ifade ederken, diğerinin gözünde, sekeratül mevte yatmış, ölüm olmuş bitmiştir.. Biri, ölümü yaşayacağının bilincinde olurken, diğeri ölümü yaşamanın tadına bakmıştır.. Mütü gable en temütü/ölmeden önce ölünüz sözünün manasını, hayallerinde canlandırmıştır. Ölümü hayal eden bizzat ölümün tadına bakmış, "nefsi ölümü tatmıştır..."

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yine ölümü düşünüyorum...

Sabah oldu artık. Bedenimin toprak üstündeki son saatlerini yaşıyorum. Öğlen namazından önce beni yıkar, abdest aldırırlar. Ve kefenlerler... Ve defnederler... Ve toprağın bağrına bırakıp giderler bedenimi... Bedenim için dünyada son olan bu gün de kim bilir ne yeni canlar gelir dünyaya...

oSSlem

New member
Ölümü düşünüyorum
Lale elimde bir sokaktan tabutum geçiyor
Saygı duruşunda bilmediğim insanlar
Bütün pencereler açık biri kapalı
Kederlerim, ümitlerim, hayallerim
Ve gelen bir iki dost mezarlığa kadar
Sonra kadınlar gözleri yaşlı
...

bekir

sadece bir kul
Ölümü düşünüyorum...

Beni şimdi yıkıyacaklar. Vasiyetimde takva bir hoca ve oğlum yıkasın beni demiştim. Bedenim toprağa emanet edilmeden önce son kez yıkanacak, abdest aldırılacak.

Rabb'im, bedenimden dökülen kirler/sular gibi günahlarımı da dök.
Rabb'im kabir azabından koru,
Rabb'im ateşten koru,
Rabb'im senin sevmediklerinden koru...

asel

New member

Ölünün Odası

Bir oda, yerde bir mum, perdeler indirilmiş;
Yerde çıplak bir gömlek, korkusundan dirilmiş.
Sütbeyaz duvarlarda, çivilerin gölgesi;
Artık ne bir çıtırtı, ne de bir ayak sesi...
Yatıyor yatağında, dimdik, upuzun, ölü;
Üstü, boynuna kadar bir çarsafla örtülü.
Bezin üstünde, ayak parmaklarının izi;
Mum alevinden sarı, baygın ve donuk benzi.
Son nefesle göğsü boş, eli uzanmış yana;
Gözleri renkli bir cam, mıhlı ahşap tavana.
Sarkık dudaklarının ucunda bir çizgi var;
Küçük bir çizgi, küçük, titreyen bir an kadar.
Sarkık dudaklarında asılı titrek bir an;
Belli ki, birdenbire gitmiş çırpınamadan.
Bu benim kendi ölüm, bu benim kendi ölüm;
Bana geldiği zaman, böyle gelecek ölüm...

bekir

sadece bir kul
Ölümü tefekkürdeyim

Evimin bahçesinde yıkayacaklar beni, öyle vasiyet etmiştim.

Bahçenin bir köşesine bir masa hazırlanmış. Büyük bakır kazan da ılık su hazır. Evde hem bir telaş ve hem coşkun bir hüzün hakim. Aile efradı, eş, dost bu kutsi vazifeden kendine bir pay arıyor. Bana yapılacak son hizmetler, son yardımlar, son vazifeler artık. Her şey boş, benim bir yar, bir yardımcı arayışım var, az sonra toprağa gark olacağım artık, Hasbiyallahu ve niğmel Vekil, niğmel Mevla ve niğmel Nasir!..

esmer

New member
Kabirdeki ilk geceyi,sorgu suali,hesabı düşünüyorum.Gafleti ve ölümün ne kadar yakın olduğunu,sevdiklerimizin de bizim de yakınında olduğunu düşünüyorum.

mesafe

New member
Ölüm benim en son mes'elem,başkları tarafından halledilen...

asel

New member
ecel birdir, tagayyür etmez... ölüm, bu alem-i fenadan alem-i bekaya ve alem-i nura gitmek için bir terhistir

bekir

sadece bir kul
Ölümü düşünüyorum...

İncitilmeden, yıkamak için teneşire taşınıyorum. Bahçede ılık bir sonbahar rüzgarı var. Tek tük yapraklar düşüyor etrafa. Beni takva ehli bir hoca ve oğlum beraber yıkasın demiştim. Bunlar bir ölüye son hizmetler. Ben tedirginim, sessiz bir haykırışla "aman iyi yıkayın, iyi abdest eldırın, iyi guslettirin" diye haykırıyorum. Belki bir çoğu için bu bir teferruat ama bir ölü için asla...

Rabb'im sen yardım et, artık senden gayrı bir el tutacak yokk !..

bekir

sadece bir kul
Ölümü düşünüyorum...

Teneşirdeyim. Sert ve ıslak... Üzerimde sadece bir örtü var. Şimdi beni yıkıyorlar ve az sonra da kefenime saracaklar. Bahçe eş, dost, akraba /insanlarla dolu...

Bir kısmı hala şokta.
Bir kısmı üzgün, mukadderata razı.
Bir kısmı teferruatı tamamlamada...
Bir kısmı cenazede bulunarak sadece görev tamamlıyor, sohbette.

Şimdi anlıyorum ki, ne olduysa bana oldu... Sanki sadece ölende, ölecekte benim.
Uyanın hey insanlar, sıra sizde!...

bekir

sadece bir kul
Yine ölümü düşünüyorum...

Bir kaç metre çaputla kefenlediler beni... Yüzümü, bedenimi bundan sonra topraktan başka kimse görmeyecek... İşte unutulmanın başlangıcı bu, kefenlenmek. Ama o uzun yolculuğun tek azığı da bu, bir kaç metre bez. Söylendiği gibi aynen, bütün dünya malım demek buymuş, nerede malım, mülküm, servetim... Ektiğim onca ekinden tek bir buğday tanesi yok yanımda. Yaptığım onca binadan tek bir direk yok yanımda. Kazandığım akçelerden de tek bir tane yok. Bakalım sevenlerim nereye kadar gelebilecek benle, bakalım?!.

Üst Alt