Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Cennete gideceğim, inşAllah.."

mhmt

New member
"Ben İslam için çalışıyorum, Dünya düzelsin ve Hak hakim olsun diye çalışıyorum. Bu yüzden cennete gideceğim, inşaAllah. Allah'tan dileğim budur."

Bu sözde bir gariplik var mı? Bu sözün dua olmadığını söylemek mümkün mü? Mümkünse neden dua değildir?

Şöyle de sorulabilir: Bu sözde cenneti garantilemiş gibi konuşmak manası var mıdır?

selametle..

ibrahim571632

New member
"Ben İslam için çalışıyorum, Dünya düzelsin ve Hak hakim olsun diye çalışıyorum. Bu yüzden cennete gideceğim, inşaAllah. Allah'tan dileğim budur."
Bu sözde bir gariplik var mı? Bu sözün dua olmadığını söylemek mümkün mü? Mümkünse neden dua değildir?

Şöyle de sorulabilir: Bu sözde cenneti garantilemiş gibi konuşmak manası var mıdır?

selametle..

Bir yerde okumuştum; Rabbinizden Cenneti dahi dilerken en mükemmel olan Firdevs Cennetini isteyin.Zira mü'min Rabbine hep en güzel şekilde yalvarmalı ve en güzeli dilemelidir.

Sorunuza dönecek olursak ''Allah'tan dileğim budur'' ifadesi cümleyi duaya çevirir gibi bir mana versede bu cümleye kadar ki ifade nefsi emmareyi okşayan bir ifadedir.Ve bence bu yüzden sakıncalıdır.

Böyle bir durum şuna benzer; Nefis, cennete girmek istiyorum ancak yaptıklarım cennete girmek için yeterli mi sorusuna, zımmen evet amelin bu doğrultuda ve akıbetinde bu olacak demektedir.

Oysa, ne kadar kamil olursa olsun amelin Allah'ın (C.C.) rahmetine muhatap olmaya kafi geldiğini ve Cennetlik olunacağını düşünmekten Allah Dostları -Allah Cümlesinden Razı Olsun-hep sakınmış ve kendilerini bilakis hep cehennem ehliyle kıyaslamışlar.

Allah Korusun, tabiki sizi tenzih ederim bu ikaz nefsimle birlikte hepimizedir.

Allah'u Teala bizleri Firdevs'inde buluştursun.

Selametle...

ARZ_7

New member

Oysa, ne kadar kamil olursa olsun amelin Allah'ın (C.C.) rahmetine muhatap olmaya kafi geldiğini ve Cennetlik olunacağını düşünmekten Allah Dostları -Allah Cümlesinden Razı Olsun-hep sakınmış ve kendilerini bilakis hep cehennem ehliyle kıyaslamışlar.

Cehennem ehliyle kıyaslamak? Ne demek. . .

ARZ_7

New member

Sonunu inşallah ile bağlamasaymış büyük sorun olurdu. Fakat sonunda ki inşallah ve Allahtan olan dileği tüm sorunu ortadan kaldırıyor. Reca ile yapılan duadır. Ümit.. dilek..

Allaha ibadetlerimi yerime getiremiyorum. Günahlarımla dünyaya ve ülkeme ciddi zararlar veriyorum. Ama yinede cehenneme gitmeyeceğim inşallah. Allahtan beni affetmesini diliyorum. Buda havf yönüyle yapılmış bir dua şekli olabilir pekala..

Üst Alt