Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Danışanlara doğruyu söylediğiniz halde yanlışa yönelmeleri.

kutlusoy

New member
Evvela Selamın aleyküm,

senelerdir içim içimi yiyor desem yanlış olmaz. Danışmak istediğim ve birtürlü içinden çıkamadığım bir husus var. Burda cevap bulacağımı umuyorum. Sizlere hikayeyi kısaca anlatayım;

Yurtdışında senelerdir şirket danışmanlığı yapıyorum. Genel şirket yönetmeliği, ticari husular ve kanunlar açısından bilgimden dolayı birçok Türk kökenli şirket ile birlikte çalışıyorum. Dini husularda ise ileri sevyede bilgim olduğu için ve beni bu açıdan birnevi kaynak gördükleri için genel olarak gelen soruların birçoğu Haram ve Helal kazanç yönünde oluyor. Toplum tarafından sevilen ve sayılan birisi olduğumdan olsa gerek ki her türlü konuda açıkca konuşuyorlar.

Helal kazanç peşinde olan din kardeşlerimin nerdeyse hepsinin vergi kaçırdığını anladığımda bu durumun kul hakkına geçtiğini, kazançlarının helal olamayacağını onlara izah etmeye çalıştım. Nitekim birsürü bahane ile bana vergi kaçırmadan ticarette muaffak olamayacaklarını, devletin zaten birkaç seneye bir gelip cezasını kestiğini anlattılar (ve hala anlatıyorlar). Bazıları daha ileri giderek Kur'an dan ayet ile, Yabancı memlekette gavura, gavurun silahı ile karşılık vermemiz gerektiğini bile anlatmaya çalıştı ve kendi yaptığı vergi kaçırmayı dahi cihad olarak nitelendirdi.

Beni üzen ve çaresiz bırakan husulardan birisi ise, bu kardeşlerimin namazında ve ibadetinde olan, hac vazifelerini yerine getirmiş olan kişiler olması. Yaş itibarı ile küçük olduğum için sözümün değersiz kılınması ve toplumda kendi aralarında yaptıklarının birbirinden tasdikini alıp buna devam etmeleri. Her seferinde danıştıklarında benden bir olur yolunu (bu yaptıklarının kısmen doğru olduğunu) duymak istemeleri ama benim de her seferinde hayır bu yapılan yanlıştır demem, benden dindar olan, güya sünnete göre yaşayan ve elinden Kuran düşmeyen ve her daim "Vergiden çarptıkları" bolluk için Rabbime şükür eden bu kardeşlerime daha nasıl anlatayım ben içinde bulundukları yanlışı.

Durum şu ki, her birinin şirketi yarım milyon euro ile 10 milyon euro arasında yıllık ciro yapan şirketler. Bu kardeşlerim vergi kaçırmadan çalışmaya başladıkları takdirde yanlarında çalışan işçilerinden tutun da faturalarını yarım kestikleri (ve onların da vergi kaçırmasına yardımcı oldukları müslüman) müşterilerini ve dahi bu güne kadar alıştıkarı hayat standardlarını kaybedecekler.

Bana her seferinde sorduklarında "Evet, dürüst çalışınca bunların hiçbirisine sahip olmayacaksınız" diyorum. Her seferinde onlardan gelen cevap ise aynı "Gavurun memleketinde bunlara böyle yapmak sevaptır, cihaddır. Bunu yapmasak ne iş yapalım. O kadar akıllıysan bul bize bir çare"...

Ben kendim için şu kadarını söyleyebilirim. Rabbim bana ve evlatlarıma (bilerek) haram lokma nasip etmedi (bilmeden kursağımdan geçtiyse yine Rabbime sığınırım ve aff dilerim). Bana her seferinde bu sorular geldiğinde yılmadan aynı cevabı vereceğim.

Sizlere sorarım şimdi; bu kardeşlerime bu illetten kurtulmaları için ne söylesem kafidir? Öyle bir yanlıştalar ki, yedikleri et helal olsun diye yüzlerce kilometre yol tepen, vakitlerini kaçırmamak için çabalayan, her fırsatta Allahın kelamını anlatan bu kardeşlerim, anlaşılan rızıklarından o kadar şüphedelerki, haram olanı helale tercih ediyorlar.

Allah rızası için yardım edin.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Haram mal yemek adamı dinden çıkarır. Neyi savunuyorlarsa hala :mad:.
Güzel bir şekilde anlatmışsın sıkıntını. Gavurun memleketi, komşunun memleketi.. Ne fark eder ki?
Sonuçta haram mal yiyorsun, bir anlamda hırsızlık yapıyorsun. Yaptıkları iş için birde şükrediyorlarsa
ne desen fayda etmez. Kolayını bulmuşlar. Huylu huyundan vazgeçmez kardeşim. Sen yine de sorduklarında
aynı cevabı ver. Dinleyen dinler, dinlemeyen kendisine kötülük yapmış olur..

kutlusoy

New member
Sen yine de sorduklarında
aynı cevabı ver.

Allah razı olsun kardeşim. Cevabımı tabiki Allahın izni ile değiştirmem. Durum onu gösteriyorki gerçekten bu kardeşlerime yardım etmek nerdeyse imkansız. Yine de o kadar üzülüyorum ki içim içimi yiyip bitiriyor. İnşallah Rabbim onlara da tekrardan doğruya yönelmeyi nasip eder.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Günümüzde Allah'ın (cc) ayetlerine hakkıyla uyan insan artık çok çok azdır.
Eğer hükümler adama dokunuyorsa ya görmezden gelir,
ya vaziyetini alâkasız başka bir hükümle cevaplar,
ya "çare mi var?" der..,
ya da ayeti kendi kafasınca çevirir, hükümlendirir...

gozcelik

New member
Aleyküm Selam,
"Vergi kaçırmak" dediğiniz o kadar geniş bir kavram ki (siz benden daha iyi bilirsiniz elbet) acaba arkadaşlarınız haklı olabilir mi diye düşündüm. Kanunlara uygun şekilde daha az vergi ödemeyi vergi kaçırmak olarak değil bir hak olarak görüyorum çünkü. Mesela bizde de vergiden düşülebilen harcamalar var. Hemen aklıma gelen ilk örneği vereyim. Mesela bir firma çalışanlarına yemek ücreti ödemiyor. İşe alırken bu şekilde anlaşmış. Derken çalışan sayısı 1000'i geçiyor. Firma çalışanlarının maaşlarından 200TL kesip çalışanlarına 200TLlik yemek çeki vermeye başlıyor. Çalışanın aldığı firmanın verdiği parada değişen bir şey yok. Ama yemek çeklerini masraf olarak gösterdiği için her ay bu 200000TL'yi vergiden düşebiliyor. Bu gibi devletin izin verdiği yolların mubah olduğunu düşünüyorum nacizane. Tabii durum bu örnek gibi değilse, kanun dışı işlemler yapılıyorsa size hak veriyorum. Ama o kişileri ikna etmek ne derece mümkündür bilmiyorum. Belki bu konuda yazılmış ilmi makaleleri bulup onlara okutabilirsiniz.
Sağlıcakla.

kutlusoy

New member
Merhaba gozcelik Kardeşim,

Evet, sizin anlattığınız tamamen devletlerin müsade ettiği, hatta şirketlerin ayakta kalabilmesi için gerekli, kanunda da yeri olabilen şeyler. Sizin anlattığınız durumda devlet ve işciler için herhangi bir değişiklik olmaz, yani hak yenmez. Verilen yemek çeklerini alırken, bir şirket aldığı çeklerin vergisini, çekleri satan şirkete devreder, onlar da aldığı vergiyi devlete iade ederler. İşçiler de maaşlarını tam almış olurlar. Yani devlete verilen vergi aslında değişmez. Şirketler sadece giderlerini değişik dağıtmış olurlar.

Allahu alem, burdaki durum bambaşka. Yapılan yöntemleri anlatsam, başka kardeşlerimin aklına kötü şeyler getirip kendimi de günaha sokmaktan korktuğum için, neler döndüğünü anlatmamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Sizce kardeşlerime şu hadislerden örnekler getirsem yerinde olurmu?

5164 - Ukbe İbnu Âmir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm 'ın: "Cennete meks sahibi girmeyecektir!" dediğini işittim." Ebu Davud, Harac 7, (2937).

MEKS= Usulsüz vergi

Allaha emanet olun...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu konuda doğru karar verebilmek için İslamda vergi hukukunun okunup, irdelenmesi de lüzum eder.

kutlusoy

New member
Evet Bekir kardeşim. Ben de bunu böyle görüyorum. Zira bir ülkenin hukukuna zıt hareket etmek ve dahi vergi hususunda, kanunlar açıdan suç teşkil edebilen bir hareketin dinimizce de mübah olabileceğini düşünmüyorum. Ziyadesi ile düşündüm ve tarttım. Burdaki kardeşlerime vergi kanunu ile ilgili bazı husuları açıklamak gerektiği kanısına vardım. Biraz daha bilinçlendirmek ve bu hususun önemini vurgulamak en güzel yöntem olur herhalde.

Nitekim kanuna aykırı düşmeden bir şirketin giderlerini azaltıp kârını yükseltmenin yollarını aramaktan başka çare yok.
Allah razı olsun hepinizden...

Üst Alt