Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Faziletli zikirler ve dualar

Esudullah

New member
Allah (C.C) sizlerden razı olsun.
ÖĞRENDİĞİNİZ DUALARI MUTLAKA KONTROL EDİN, BİLEN BİRİSİNE VEYA BİR KAYNAĞA BAŞVURARAK YADA ARAP ALFABESİYLE YAZILMIŞ OLANIYLA KARŞILAŞTIRIN, YAZILIŞINDA VEYA OKUMADAKİ HATALARA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALMANIZI ÖNERİRİZ

ZİKİRLERİN ÖNEMİ ?
Zikirler günün her anında, her boş zamanınızda, uygun olan heryerde, yapılabilecek
ve Yüce Allah(C.C) katında çok büyük ecirlere nail olan kısa dualardır.

Ne kadar sık yaparsanız, imanınız o denli güçlenir,mertebeniz yükselir,günahlarınız affolur, kalp gözünüz açılır ve Yüce Allah(C.C) a o denli yaklaşırsınız inşaAllah.
Ne kadar sık yaparsanız Yüce Allah(C.C) izniyle okyanuslar kadar faziletlerinden yararlanırsınız.
Ne kadar sık yaparsanız Yüce Allah(C.C) izniyle istek ve dualarınız o denli kabul olur.
Zikirler Yüce Allah(C.C) ın Veli kullarının sürekli olarak yaptığı ve belkide Veli olabilme yolunda hızla ilerleten çok önemli dualardır.
Ne kadar sık yaparsanız:

"Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla …"
"Allah’I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK (İBADET) TİR." Ankebut/45

Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.

Rad Suresi 28. Ayet

Allah (C.C) sizlerden razı olsun.
ÖĞRENDİĞİNİZ DUALARI MUTLAKA KONTROL EDİN, BİLEN BİRİSİNE VEYA BİR KAYNAĞA BAŞVURARAK YADA ARAP ALFABESİYLE YAZILMIŞ OLANIYLA KARŞILAŞTIRIN, YAZILIŞINDA VEYA OKUMADAKİ HATALARA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALMANIZI ÖNERİRİZ

ZİKİRLERİN ÖNEMİ ?
Zikirler günün her anında, her boş zamanınızda, uygun olan heryerde, yapılabilecek
ve Yüce Allah(C.C) katında çok büyük ecirlere nail olan kısa dualardır.

Ne kadar sık yaparsanız, imanınız o denli güçlenir,mertebeniz yükselir,günahlarınız affolur, kalp gözünüz açılır ve Yüce Allah(C.C) a o denli yaklaşırsınız inşaAllah.
Ne kadar sık yaparsanız Yüce Allah(C.C) izniyle okyanuslar kadar faziletlerinden yararlanırsınız.
Ne kadar sık yaparsanız Yüce Allah(C.C) izniyle istek ve dualarınız o denli kabul olur.
Zikirler Yüce Allah(C.C) ın Veli kullarının sürekli olarak yaptığı ve belkide Veli olabilme yolunda hızla ilerleten çok önemli dualardır.
Ne kadar sık yaparsanız:

"Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla …"
"Allah’I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK (İBADET) TİR." Ankebut/45

Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.
Rad Suresi 28. Ayet

Her kim zikrimden yüzçevirirse, ona dar bir geçim vardır ve onu kıyamet günü kör olarak haşrederiz" Taha/124

°"Siz beni zikredin ki Ben’de sizi zikredeyim" Bakara/152

"O size nasıl hidayet etti ise sizde O’nu öylece zikredin" Bakara/198

°Mevla C.C. münafıkları zemmetmek üzere "Onlar pek az zikrederler" buyurdu. Nisa/142

°"Zikrimle meşgul olup Ben’den istemeye vakit bulamayanlara isteyenlerden daha çok veririm." Hadis’i Kûdsi (Buhari)

°"Sabah akşam Allah’ın C.C. adını dilinden düşürmemek,
Allah C.C. yolunda düşman ile vuruşurken kılıç kırmak ve malı cömertçe dağıtmaktan daha faziletlidir" Hadis’i Şerif

Allah'ın kelimeleri adedince Lâ ilahe illallah. Yarattıkları adedince Lâ ilahe illallah, Arş ağırlığınca Lâ ilahe illallah. Semâlar dolusu Lâ ilahe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince Lâ ilahe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince Elhamdülillah." Böyle dersen ne bir melek sevabını yazmağa takat getirebilir, ne de bir başkası." (el-Camıu's-Sağîr)

Ebû Hüreyre'den: Peygamber Sallalla*hu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

"İki söz vardır ki onlar dile hafiftir*ler, terazide ağırdırlar; Rahman olan Allah'a sevimlidirler, bunlar: Sübhânellâhi ve bihamidihî, Sübhânellâhil'azîmi. ("Allah'a hamd ederek O'nu noksanlıklardan tenzih ederim, Yüce Al*lah'ı tenzih ederim"). (Buhari, Kitâbu'd-Daavât, 65)

Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut'imunî ve ente
tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.”

“Allah'ım sen beni yarattın,,sen hidayet ettin,,sen doyurursun,,sen su verirsin,sen öldürürsün ve sen diriltirsin”

Fazileti:“Resulullah
(S.A.V) şöyle buyurdu: "Allah bu kelimeleri Musa (A.S)' a da vermişti.
Musa (A.S) bu kelimelerle her gün yedi defa dua ederdi. Allah' tan ne
isterse, muhakkak Allah da ona istediğini verirdi." (Taberani)”

Tirmizî’nin rivayeti ise şöyledir:

“Sana okuyacağın bir zikir öğreteyim mi? Sübhânallâhi adede halkıhî, sübhânallâhi adede halkıhî, sübhânallâhi adede halkıhî; sübhânallahi rızâ nefsihî, sübhânallahi rızâ nefsihî, sübhânallahi rızâ nefsihî; sübhânallahi zinete arşihî, sübhânallahi zinete arşihî, sübhânallahi zinete arşihî; sübhânallahi midâde kelimâtihî, sübhânallahi midâde kelimâtihî, sübhânallahi midâde kelimâtihî, dersin.”

Tirmizî, Daavât 104. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 94

Allahümme salli ve sellimve barik ala seyyidina Muhammedinil fâtihı limâ uğlika vel hatimi li mâ sebekaven nâsırıl hakkı bil hakkı vel hâdi ila sırâtıkel müstekıymi sallellahü aleyhive ala âlihi ve ashâbihi hakka kadrihî ve mikdârihil aziym*

Manası:
Allahım! Kapalılıkları açan, geçmişe son veren, hakka hakikatla destek olan,mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e O’nun âline veashabına O’nun yüce kadr ü kıymetince salat eyle selam eyle ve O’nu mübarekkıl.

Fazileti ve sırları:
Yüz yirmi bin salavat-ı şerife gücünde olduğu mana aleminde Peygamberimiz(s.a.v.) tarafından bildirilmiştir.
Eski zamanda Kutbül Aktab Ahmed Ticani hazretleri yakaza halinde bu salavatınfaziletini Hazreti Resulüllah’a sorar.
Cevaben:

“Bir kimse salavat-ıfatihi bir defa okursa zamanın başından salavat getirenin okuduğu zamana kadarins ü cinin ve meleklerin getirdiği salavata denk sevap kazanır. Günahları dabağışlanır.” buyurmuşlardır.

Hikmeti:
1. Bu salavat-ı şerife okuyanı cehennem ateşinden korur.
2. Kırk gün okuyanın tevbesi kabul edilirgünahları bağışlanır.
3. Cuma gecesi bin defa okuyan Efendimiz (s.a.v.) ile görüşür.

Imam-ı AZAM Hz. Rabbım'ı (c.c.) doksan dokuz defa rüyamda gördüm. Nefsimden dedim ki eğer yüzüncü defa görürsem kıyamet gününde kulların azabından ne İle kurtulur diye soracağım. Yüzüncü defa Rabbım'ı (c.c.) gördüm ve kıyamet günü kulların azabından ne İle kurtulur dedim. Allah'u Teala: Kim ki sabah ve akşam namazlarından sonra Sübhanel ebediyyil ebed... okursa kıyamet gününde- azabımdan kurtulur. Buyurmuşlardır.

Subhâne’l- Ebediyyi’l- Ebed.
Subhâne’l- Vâhidi’l- Ehad.
Subhâne’l- Ferdi’l- Samed.
Subhâne’l- Râfi’s- semâi bigayri amed.
Subhâne’l- Men beseta’l- erda alâ mâin cemed.
Subhâne’l- Men halka’l- halka fe ehsâhum adedâ.
Subhâne’l- Men kaseme’r-rızka velem yensa ehadâ.
Subhâne’l- lezî lem yettehız sâhîbeten velâ veledâ
Subhâne lem yelid velem yüled velem yekün lehu Küfüven ehad.
Subhâne men yerânî ve yağrifu mekânî ve yerzukunî velâ yensânî.

Ya Allahül Mahmudü fi külli fi alih

MÂNÂSI :

El Ebediyyi’l- Ebed olan Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
El Vâhidi’l- Ehad olan Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
El Ferdi’l- Samed olan Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Gökleri direksiz olarak yükselten Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Yer yüzünü donmuş su üzerinde yayan-döşeyen Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Yaratıklarını yaratan ve adetlerini en iyi bilen Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Yarattıklarının tümünün rızkını taksim edip asla geciktirip-tehir etmeyen Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Asla bir eş ve evlâd edini- kabullenmeyen Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Asla doğurmamış ve doğmamış ve O’nun asla hiçbir dengi olamayan Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!
Her an bana hakim olan, varlığımı bilen, rızkımı veren ve beni hiç unutmayan Allahu zü’l Celâl’i tenzih ederim!

HER NAMAZDAN SONRA (DUA EDERKEN), ŞU ON CÜMLEYİ SÖYLEYENİN DUALARINI HAZRET-İ ALLAH KABUL EDER:

1- Dinim için Allah bana kâfidir.
2- Dünyam için Allah bana kâfidir.
3- (İki cihan) endişelerim için Allah bana kâfidir.
4- Haset eden için Allah bana kâfidir.
5- Bana haksızlık eden için Allah bana kâfidir.
6- Kötülük etmek isteyen için Allah bana kâfidir.
7- Ölüm anında Allah bana kâfidir.
8- Kabir’de Allah bana kâfidir.
9- Mîzan’da Allah bana kâfidir.
10- Sıratta Allah bana kâfidir.
Kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah bana kâfidir.
O’na tevekkül eder, O’na yalvarırım.

Hadis-i şerif, Nevadiri’l-Usul, Hakîm-i Tirmizi

HasbiyAllahu lailahe illahu aleyhü tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym”

“Allah’a güvendim (bana yeter)ondan başka ilah yoktur, O vardır, ki bende O’na bağlanıp işimi ona bıraktım; O arşın aziym rabbidir.”

Fazilet:
“Ayet-i kerimesini okumayı adet haline getirirse herhangi bir maksadına ulaşması için bu kafidir.
Bu maksadı ister dünya işleri ile ilgili olsun, istersede yalnış ve hayırsız iş her dilediğine kavuşur.”
Başınıza ne gelirse gelsin bu zikriyatı yapın.Allah(C.C) a havale ettiğiniz her şey mutlaka hayırla sonuçlanacaktır.

Enaz Sabah ve Akşam 7 şer kere inanarak okunmasının herşeye yeteceği bildirilmiştir.

SANCILAR İÇERİSİNDE KIVRANAN KİMSEYE

Ayağı uyluk kısmından kırılmış bir kimseyi getirdiler sancılar içerisinde kıvranan ve feryat eden o kimseye Ebu Ma’şer : Elini yerine koy ve Tevbe sure-i şerifesinin sonu olan (“Fe in tevellev fe kul hasbiyAllahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym”) Ayet-i kerimeyi oku der.

Derhal sancısı kesilen kimsenin bir müddet sonra da kırılan uyluğu şifa bulur.

Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afve fa’fu annî.”

Anlamı:
“Allah’ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet.”

Sübhâna’l-lâhi mil’el mizân ve müntehe’l-ilmi ve meblega’r-rizâ ve zinete’l-ars”

“Mizanin dolusu kadar, ilmin genişliği kadar, Allah’in razi olacagi kadar ve arşın
agırlıgı kadar, Allah’i (c.c.) tesbih ederim”

Fazileti:
“Resülullah Efendimiz Soruyor ?
Resülullah Efendimiz, Imam Ali (KerremAllahü Vecdehü)`ye soruyor:
Sizi, ömrünüzün uzun olmasi sevindirir mi?
Sizi, rizkinizin bol olmasi sevindirir mi?
Sizi, sohbette kalmaniz sevindirir mi?
Sizi, düsmanlariniza gâlip gelmeniz sevindirir mi?
Sizi, süi hâtimeden kurtulmak (son nefeste imanla gitmek) memnun eder mi?
Öyle ise aksam ve sabah su duayi üç defa uyunuz”

” Bu duayi her sabah ve aksam üç defa okumaya devam etmelidir. Ömrün uzun ve me’sud olmasi, imanla ölmek, kabir azabindan kurtulmak, Sirat köprüsünden hızlı geçmek ve cennete vasil olmaya vesile olur.” Allah (C.C) sizlerden razı olsun.

Lâ ilahe illallahü melikül Hakkul Mübin

Hz. Ali (r.a)'den, Resulullah (s.a.v)şöyle buyurmuştur:

"Bir kimse günde yüz defa “Lâ ilahe illallahül melikül Hakkul Mübin” derse, bu onun için fakirlikten eman ve kabir yalnızlığından kendisine yoldaş olur ve bununla zenginliği celb etmiş(kendine çekmiş) ve Cennetinde kapısını çalmış olur. "

Ramuz el Ehadis S. 433

İbrahim aleyhisselam, (Elhamdü lillahi kable külli ehad, vel hamdü lillahi bade külli ehad, el hamdü lillahi ala külli hâl) diye dua edince, Hak teâlâ, (Ya Cebrail, dostuma selam söyle! O üç kelamı üç defa söyledi, ben azimüşşan da, ona kırk defa kabul olunmuş nafile hac sevabını verdim. Bu duayı okuyan her Müslümana da, aynı sevabı ihsan ederim) buyurdu. (Miftahül cenne)

Elhamdü lillahi kable külli ehad = Her şeyden önce Allahü teâlâya hamd ederim.
El hamdü lillahi bade külli ehad = Her şeyden sonra Allahü teâlâya hamd ederim.
El hamdü lillahi ala külli hâl = Her halükârda Allahü teâlâya hamd ederim.

Hergün 100 kere "Lâ İlahe İllallahü Vahdehu Lâ Şerikeleh Lehül Mülkü ve Lehül Hamdü ve Hüve Âlâ Külli Şey-ün Kadir" diyen kimse, 10 köle azad etmiş gibi olur, kendisine 100 sevap yazılır, yüz günahı silinir, o gün akşama kadar şeytanın şerrinden emin olur. Hiçbir kimse hiçbir ibadetle bu seviyeye ulaşamaz, ancak ondan daha fazla yapan müstesna. Hadis'i Şerif (Buhari, Müslim) Gezdiği sokakta bir kere söyleyenin bir milyon günahı bağışlanır, defterine bir milyon sevap yazılır ve kendisi için cennette bir köşk inşa edilir. Hadis'i Şerif (Ahmed İbn'i Hanbel)

Üst Alt