Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Flört: Günah Batağı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

abdullahbinomer

New member
Selamün aleyküm,

Önce Allah'tan (cc) sonra sizlerde utanarak anlatıyorum. Hakkınızı helal edin yardımınızı bekliyorum.

Muhafazakar bir ailenin çocucuğuyum. 17 yaşında üniversite yıllarında bir kızla tanıştım. Allah affetsin, aramızda yaşanmaması gereken şeyler yaşandı. Sonra çok pişman oldum ama ne fayda.

Tesettürlü bir kız değildi , sonradan kapandı (şöyle böyle kapandı!!) , bir çok sorunlarımızı oldu , bir taraftan işlediğim günahın sıkıntısı bir taraftan yaşananlardan dolayı mesuliyet duygusu.

Vel hasıl kendim karar vermiştim, evlenelim tövbe ederiz inşallah affolur ve birbirimizde bir hak kalmamış olur diye umuyordum.

Ancak şöyle bir sıkıntım var kız nispeten pervasız davranıyor, ( sözde erkek arkadaşlarla yemeğe gitmek, erkeklerle tokalaşmak , düğünlerde seyranlarda abuk subuk giyinmek vs normal onun için).

Tamam bir günah işlemiş olabilirim, ama tövbe ettim ve halen ediyorum ve bundan sonra evleneceğim insanın bir mümine yakışır birisi olmasını istiyorum. En azından beni günahlardan alıkoyacak biri olmasını.

Bu kızı çok defa uyardım , şu hareketlerinden vazgeç lütfen vs vs diye bir türlü olmadı. Çünkü ona göre gayet normal geliyor.

Şimdi özet olarak durumum şu :

Kendimi ona karşı vebal altında hissediyorum, oda bana bunu sürekli ima ediyor,
Ancak yaşam şeklini kesinlikle değiştirmiyor ve değişmeyecek biliyorum .

Şuan 25 yaşındayım. Sizce ne yapmalıyım?

bekir

sadece bir kul
Evvela biline ki her şeyin iyisini ve doğrusunu Allah bilir, başa gelenler kaderin bir parçasıdır, günaha ve sevaba taâlluk eden haller bizim uhdemizdedir.

Evlilik ve aile; kişinin hayatının olumlu veya olumsuz gidişatında en önemli yeri tutan fiildir. Yani yapılacak evlilik, edinilecek eş insan hayatını tahminlerin ötesinde değiştirir.

Böyle bir konuda aileniz ve ilmine bilgisine inandığınız yakınlarınız ile istişare etmeniz çok mühimdir. Özellikle ana-babanız bu konuda size en doğruyu göstereceğinden şüphe etmeyin.

Şimdi bizim burada çok kısıtlı bilgiler ile size akıl vermemiz ola ki yanlış olur/yanlış anlaşılır. Zira konu çok mühim bir konudur.

Allah kolaylık versin.

abdullahbinomer

New member
Ailemin karşı geçip , ben bu kızla zina ettim günah işledim,tövbe ediyorum, şimdi evlenip bu mesuliyetten kurtulmak istiyorum ama kız islami kaidelere uymuyor ne yapayım diyemem. bu yüzden buradayım.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Güzel kardeş,

Kız arkadaşınla 17 bir kızla tanıştım, şimdi 25 yaşındayım diyorsun....
Yani o kızcağızla 8 yıldır berabersin....Öyle mi...??

O kızcağız sana 8 yılını yani gençliğini vermiş.....
Tanıdın zaman kapalı değilmiş...Seni tanıdıktan sonra sana
saygı göstermiş ,şöyle böyle de olsa, kapanmış....

bundan sonra evleneceğim insanın bir mümine yakışır birisi olmasını istiyorum. En azından beni günahlardan alıkoyacak biri olmasını.

8 yıldır aklın neredeydi arkadaş.. ?? Bu gün mü anladın, o kızcağızın mümine yakışır olmadığını...
O kız sana saygı göstermiş açıkken kapanmış, bu gün seninde ona aynı saygıyı göstermen gerek ve şarttır...

Ancak yaşam şeklini kesinlikle değiştirmiyor ve değişmeyecek biliyorum .

Bu durum o kızın belli bir kişilik ve şahsiyet sahibi olduğunu gösterir...
Ama sen diyorsan ki ben kişilikli ve şaqhsiyetli bir kadın istemiyorum.
Benim istediğim kadın, kalk diyince kalkacak,otur diyince oturacak...
Ot gibi, kukla gibi, emir kulu bir kadın istiyorum diyorsan....Sadece yanlış yapmış olursun...

8 yıllık beraberlikten sonra, vay tam kapanmıyor, vay şöyle yapıyor demeyi ben ahlaki bulmuyorum...

O kızın günahını hiçbir zaman ,hiçbir şekilde ödeyemezsin arkadaşşşşş.....

abdullahbinomer

New member
"sözde erkek arkadaşlarla yemeğe gitmek, erkeklerle tokalaşmak , düğünlerde seyranlarda abuk subuk giyinmek vs normal onun için"
bu senin için normal mi kardeş?
Ayrıca 8 yıl bekleme konusuna gelince bu 17-20 yaş arasında yaptığım bir hata , sonrasında tövbe ettim ve bunu telafi etmeye çalışıyorum. yoksa 8 yıldır aklım bir yerde değil.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
"sözde erkek arkadaşlarla yemeğe gitmek, erkeklerle tokalaşmak , düğünlerde seyranlarda abuk subuk giyinmek vs normal onun için"
bu senin için normal mi kardeş?
Ayrıca 8 yıl bekleme konusuna gelince bu 17-20 yaş arasında yaptığım bir hata , sonrasında tövbe ettim ve bunu telafi etmeye çalışıyorum. yoksa 8 yıldır aklım bir yerde değil.

Yaaaa arkadaş,

Sen ne diyorsun yaaa....

Sen kızın kanına girmişsin arkadaş.....
O kızla 3 sene ,8 sene farketmez herneyse beraber olmuşsun doğru mu..??

O kız senin şerefin olmuş arkadaş....İstersen şerefini sokağa at ve git.......!!!!

Diyelim ki, tam aradığın gibi bir kız buldun,tam kapalı,hatta çarşaflı herneyse...
Her dediğini hemen emir diyerek yapıyor..Yani tam istediğin gibi....
Amam öğrendin ki, o kız daha önce birisiyle 3 yıl beraber olmuş...Evlenir misin..o kızla...???
Diyelim ki bir kişi senin kızkardeşinle 3 yıl beraber olmuş, ve bırakıp gitmek isityor.... Ne dersin..??

Kardeş,
Şüphesiz ki sen bildiğini yapacaksın....Yapmakta da serbestsin....Ne istiyorsan yap kardeşşşş...

Ancak senin için demiyorum...Ben kendime söylüyorum....

Kişi bir genç kıza ümit verip 3 yıl beraber olmuşsa ve sonra sudan sebeplerle ,
o kızı ortada bırkmakıyorsa.....ben bunu ahlaksızlık olarak düşünürüm...Bu lafın eksikleri vardır...
Dileyen bu lafa ilaveler yapabilir.....!!!!!

bekir

sadece bir kul
Ailemin karşı geçip , ben bu kızla zina ettim günah işledim,tövbe ediyorum, şimdi evlenip bu mesuliyetten kurtulmak istiyorum ama kız islami kaidelere uymuyor ne yapayım diyemem. bu yüzden buradayım.

Meseleye İslami açıdan mı yoksa vicdani açıdan mı baktığınız da önemlidir. Bu her iki hal farklı mesuliyetler doğurabilir.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Bir konuya islami bakış, kişiden kişiye değişebilir.
Bir konuya islami bakış, müslümandan müslümana değişebilir.
Bir konuya islami bakış , islam aliminden islam alimine göre değişebilir..
Bir konuya islami bakış , mezhepten mezhebe değişebilir....

ancak bir konuya vicdani bakış değişmez......

bekir

sadece bir kul
Bir konuya islami bakış, kişiden kişiye değişebilir.
Bir konuya islami bakış, müslümandan müslümana değişebilir.
Bir konuya islami bakış , islam aliminden islam alimine göre değişebilir..
Bir konuya islami bakış , mezhepten mezhebe değişebilir....

ancak bir konuya vicdani bakış değişmez......

Tam tersidir.

İslam'ın hükümleri bellidir, vicdanlar türlü türlü.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Bizim ülke kadınlarının yarıdan fazlası başı açık olmanın günah olduğuna inanmaz.
Yarıdan azı da ,başı açmanın günah olduğuna inznır.....

Amaaa... Biz kıza 2-3 kişinin zorla tecavüzünü müslüman ,hıristiyan,budist...hiçbir vicdan kabul etmez......

bekir

sadece bir kul
Bizim ülke kadınlarının yarıdan fazlası başı açık olmanın günah olduğuna inanmaz.

Amaaa... Biz kıza 2-3 kişinin zorla tecavüzünü müslüman ,hıristiyan,budist...hiçbir vicdan kabul etmez......

Bu yazınızın konuyla ne alakası var acaba. Mesele tamamen bir kişinin özel meselesi, kişisel inancı, kişisel beklentisi. Ortada zorla tecavüz mü var!

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Bu yazınızın konuyla ne alakası var acaba. Mesele tamamen bir kişinin özel meselesi, kişisel inancı, kişisel beklentisi. Ortada zorla tecavüz mü var!

Son yazımdaki :

Bu iki örnek...Konulara islami bakış açısının değişebileceği, vicdani bakış açısının değişmeyeceği
meselesi için verilmiştir...

Konu için düşündüğümü açıkça belirtmiştim....

Bir kızı kandırıp 3 yıl beraber olduktan sonra...
Aaaaa.. bu kız benim dini duygularıma uymuyor diyerek, kanına girdiği kızı terketmeye çalışmak..
Ahlaksızlıktır,şerefsizliktir,erkekliğe sığmaz...Daha bir sürü buna benzer sıfatlama yapılabilir....

Vicdana sığmayan, vicdana ters gelen hiçbir eylem islama uygun olamaz....
Vicdana uygun olmayan eylem önce insanlığa, sonrada islama tersdir....

Bunlar benim görüşlerimdir...
Kimseyi bağlamaz....

bekir

sadece bir kul
Bu iki örnek...Konulara islami bakış açısının değişebileceği, vicdani bakış açısının değişmeyeceği
meselesi için verilmiştir...

Konu için düşündüğümü açıkça belirtmiştim....

Aaaaa.. bu kız benim dini duygularıma uymuyor diyerek, kanına girdiği kızı terketmeye çalışmak..
Ahlaksızlıktır,şerefsizliktir,erkekliğe sığmaz...Daha bir sürü buna benzer sıfatlama yapılabilir....

Kimseyi bağlamaz....

Eğer mukayese ile bir yere varılmak isteniyorsa bunun usulü eşit mukayesedir. Fikir danışan arkadaşımız şöyle demiş.

Muhafazakar bir ailenin çocucuğuyum. 17 yaşında üniversite yıllarında bir kızla tanıştım. Allah affetsin, aramızda yaşanmaması gereken şeyler yaşandı. Sonra çok pişman oldum ama ne fayda.

Siz bu ifadeyi bir mukayesede kullanırken şu aşağıdaki örneği vermişsiniz.

Şimdi böyle bir yaklaşım ile mukayese ederseniz kafalar karışır.

Veya şu mukayesenizde;

eğer şöyle yazarsanız

"Bizim ülke kadınlarının yarıdan fazlası başı açık olmanın günah olduğuna inanmaz.
Yarıdan azı da ,başı açmanın günah olduğuna inanır.....

Amaaa... Biz kızın başının kapatılması istenmesini müslüman ,hıristiyan,budist...hiçbir vicdan kabul etmez......
"

ya da

"Bizim ülke kadınlarının yarıdan fazlası bir kıza zorla tecavüzün günah olduğuna inanmaz.
Yarıdan azı da ,zorla tecavüzün günah olduğuna inanır.....

"

bu doğru mukayese olacaktır. Bilmem anlatabildim mi?.. Ayrıca;

Kimseyi bağlamaz....
diye belirtmişsiniz.

Danışan arkadaşımız kızı kandırdığını bildirmemiş, günah işlediğini ve vicdanının rahatsız olduğunu belirtmiş. Yani hiç de kötü niyetli gibi değil (ifadelerden anlaşılan). Ve ayrıca evlenip, tevbe etmeyi düşünmüş/düşünüyor ama ifadelerinden anlaşılıyır ki kız bu Allah korkusu ve vicdan muhasebesi içinde ki kişiyi, bu durumundan dolayı köşeye sıkıştırdığı gibi bir zihniyette ki (mutlak öyledir demiyorum, bir ihtimaldir sadece) sırf Allah korkusu ve vicdan sebebi ile evlilik düşüncesi içinde ki danışan arkadaşın (ve belli ki bu arkadaş Allah'ın emirlerine uymayı istiyor, eşininde aynı şekilde olmasını istemesinden daha doğal ve hâk bir durum olamaz) haklı isteklerini reddediyor. Bu nedenlerle hadiseyi yanlış ve farklı mecralara çekmemek, akıl çelmemek, varsa bir hâk yada hâksızlık buna mutedil yaklaşmak gerektir, derim...

bekir

sadece bir kul

Kimseyi bağlamaz....

Şöyle bir mesele de var ki;

bir çok vicdana ters gelebilen kurban, çok evlilik, kısas, hırsızlık cezası İslam'ın emirleri, müsadeleridir.

Yine;

bir çok vicdana uymayan erkeğe kadının iki misli miras, insanlğa ters değil veya ters ama İslam'ın emridir.

Gerçi her ne kadar bunların Sizin şahsi kanaatleriniz olduğunu belirtmişseniz de genel teamülü reddiniz vechile düşünmeniz gerekir derim...

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Şöyle bir mesele de var ki;

bir çok vicdana ters gelebilen kurban, çok evlilik, kısas, hırsızlık cezası İslam'ın emirleri, müsadeleridir.

Yine;

bir çok vicdana uymayan erkeğe kadının iki misli miras, insanlğa ters değil veya ters ama İslam'ın emridir.

Gerçi her ne kadar bunların Sizin şahsi kanaatleriniz olduğunu belirtmişseniz de genel teamülü reddiniz vechile düşünmeniz gerekir derim...

Sadece meraktan soruyorum :

Kurban,çok evlilik, kısas, hırsızlık cezası,erkeğe kadının iki misli miras hükümleri
size vicdani olarak rahatsızlık veriyor mu...?? Yoksa vicdanen rahatsızlık vermeyen
normal kabul edilen eylemler midir...???

Sadece meraktan soruyorum:

bekir

sadece bir kul
Sadece meraktan soruyorum :

Kurban,çok evlilik, kısas, hırsızlık cezası,erkeğe kadının iki misli miras hükümleri
size vicdani olarak rahatsızlık veriyor mu...?? Yoksa vicdanen rahatsızlık vermeyen
normal kabul edilen eylemler midir...???

Sadece meraktan soruyorum:

Çok iyi bir soru.
Vallahi bu saydıklarınızdan bir rahatsızlık duymuyorum. Ama ben bu fiilerin hepsinin aklen ve vicdanen cevaplarını verebiliyorum kendime. Eğer veremeseydim de Allah'ın emridir deyip vicdanımı rahat tutuyorum/tutardım.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Çok iyi bir soru.
Vallahi bu saydıklarınızdan bir rahatsızlık duymuyorum. Ama ben bu fiilerin hepsinin aklen ve vicdanen cevaplarını verebiliyorum kendime. Eğer veremeseydim de Allah'ın emridir deyip vicdanımı rahat tutuyorum/tutardım.

Evet anlaşılan...Dini gereklilik düşüncesiyle vicdanınızı baskı altına sokuyorsunuz....
Bu fiillerin hepsinin aklen cevaplamaya çalışmanız bunun delili olmuş oluyor.................

Ben sizin yaptığınız gibi yapmıyorum. Vicdanımı baskı altına almıyorum...

Bu hükümlerin lafzi anlamlarına itibar edenlere katılmıyorum....

Ben de akli delillerle bu hükümlerin batıni anlamlarına itibar etme yolunu seçiyorum.....

Zannediyorum ki aramızdaki fikir ayrılığı bu noktada meydana gelmektedir....
Siz nakle ,ben ise akla itibar ediyorum.............

bekir

sadece bir kul
Evet anlaşılan...Dini gereklilik düşüncesiyle vicdanınızı baskı altına sokuyorsunuz....
Bu fiillerin hepsinin aklen cevaplamaya çalışmanız bunun delili olmuş oluyor.................

Ben sizin yaptığınız gibi yapmıyorum. Vicdanımı baskı altına almıyorum...

Bu hükümlerin lafzi anlamlarına itibar edenlere katılmıyorum....

Ben de akli delillerle bu hükümlerin batıni anlamlarına itibar etme yolunu seçiyorum.....

Zannediyorum ki aramızdaki fikir ayrılığı bu noktada meydana gelmektedir....
Siz nakle ,ben ise akla itibar ediyorum.............

Şunu belirtmek lazımdır, Vicdan, zaten diğer değer yargılarına bağlı olmaksızın insana müstakil olarak bahşedilmiş bir hususiyettir. Vicdan, Allah u Teâlâ'nın ruha koymuş olduğu insaf ve merhamet hissi ve hakkın bir saikidir. Ruhun hayrı şerden ayırd eden fitri bir melekesi ve kuvvetidir. Ruhun hakka ve iyiliğe yönelişi ve bağlanışı ve hak olana bir çeşit bakışıdır; şer ve kötülüklerden nefretidir. Merhamet, haksızlık ve kötülük karşısında üzülme, iyilik karşısında safa bulma gibi deruni hislerin kaynağı ruhun vicdan denilen bir yönüdür ve dolayısı ile vicdansız hiç bir kul yoktur.

Muhakkak ki, mukayeseler, hakikatler, meseller, nefis, şeytan, ihtiyaçlar ve içinde bulunulan hallerden etkilenir. Şimdi sorduğunuz soruda ki hadiseleri vicdan terazisine koyarsak;

Kurban: Keserken merhamet hisleriniz kabarır, bu çok doğaldır ama inancınız ve aklınız der ki, bu kurban edilen hayvan, Allah (cc) yolunda kurban edildiği için mezbahada kesilmesinden daha hayırlıdır. Zaten dünya düzeni bu hayvanları kesmek için besliyor, üretiyor vs. Ayrıca seni yaradan ve her türlü nimetle nimetlendiren Allah'a (cc) itaat, sevgi, yakın olma gibi konularda bir gerekliliktir. İçinde bir burukluk oluşabilir ama bu burukluk ile vicdan azabı arasında bir ilişki yoktur. Çünkü cevap verebilmişsindir vicdanın merhamet sesine.

Keza diğerleri hallerde kendileriyle ilişikli cevaplarla vicdanı ikna eder.

CENGÝZHAN

Üyeliði durduruldu
Şunu belirtmek lazımdır, Vicdan, zaten diğer değer yargılarına bağlı olmaksızın insana müstakil olarak bahşedilmiş bir hususiyettir. Vicdan, Allah u Teâlâ'nın ruha koymuş olduğu insaf ve merhamet hissi ve hakkın bir saikidir. Ruhun hayrı şerden ayırd eden fitri bir melekesi ve kuvvetidir. Ruhun hakka ve iyiliğe yönelişi ve bağlanışı ve hak olana bir çeşit bakışıdır; şer ve kötülüklerden nefretidir. Merhamet, haksızlık ve kötülük karşısında üzülme, iyilik karşısında safa bulma gibi deruni hislerin kaynağı ruhun vicdan denilen bir yönüdür ve dolayısı ile vicdansız hiç bir kul yoktur.

Muhakkak ki, mukayeseler, hakikatler, meseller, nefis, şeytan, ihtiyaçlar ve içinde bulunulan hallerden etkilenir. Şimdi sorduğunuz soruda ki hadiseleri vicdan terazisine koyarsak;

Kurban: Keserken merhamet hisleriniz kabarır, bu çok doğaldır ama inancınız ve aklınız der ki, bu kurban edilen hayvan, Allah (cc) yolunda kurban edildiği için mezbahada kesilmesinden daha hayırlıdır. Zaten dünya düzeni bu hayvanları kesmek için besliyor, üretiyor vs. Ayrıca seni yaradan ve her türlü nimetle nimetlendiren Allah'a (cc) itaat, sevgi, yakın olma gibi konularda bir gerekliliktir. İçinde bir burukluk oluşabilir ama bu burukluk ile vicdan azabı arasında bir ilişki yoktur. Çünkü cevap verebilmişsindir vicdanın merhamet sesine.

Keza diğerleri hallerde kendileriyle ilişikli cevaplarla vicdanı ikna eder.

Ben islamdaki kurban kesmenin, nedenleri üzerinde düşünürüm. Nedeni çok açıktır ki yılda en az bir defa bir kurban kesip, fakirlere dağıtmak, fakirlere bir nebze yardımcı olmaktır.

Bu günkü şekli ile kurban kesimi ve fakirlere dağıtımı, bundan 300, 500 veya 1000 yıl önceki yerleşim
alanları için uygun düşebilir. Ancak bu günümüzdeki yerleşim ve şehirleşme açısından, eski sistemi
çok geçerli bulmuyorum. Bu gün şehirlerde kurban kesebilecek maddi varlığa sahip kişilerin çok büyük bir kısmı
şehir merkezlerinde ikamet etmekte ve çoğu kestiği kurbanı dağıtma imkanından mahrum bulunmaktadır.

Çünkü fakir kesim çoğunlukla şehirlerin dış çevrelerinde, merkezden uzak bölgelerde yaşamaktadırlar..

Bu nedenle ben kurban bedelinin, çocuk esirgeme kurumu, darül aceze gibi düşkün insanlara ev ve aş
vermeye çalışan kurumlara bağışlamanın maksada ce gayeye çok daha uygun olduğunu düşünürüm...

Hırsızın cezası konusunda da görüşlerimizi açıklayabilir miyiz....????

rusen_alp

New member
Ben islamdaki kurban kesmenin, nedenleri üzerinde düşünürüm. Nedeni çok açıktır ki yılda en az bir defa bir kurban kesip, fakirlere dağıtmak, fakirlere bir nebze yardımcı olmaktır.

Bu günkü şekli ile kurban kesimi ve fakirlere dağıtımı, bundan 300, 500 veya 1000 yıl önceki yerleşim
alanları için uygun düşebilir. Ancak bu günümüzdeki yerleşim ve şehirleşme açısından, eski sistemi
çok geçerli bulmuyorum. Bu gün şehirlerde kurban kesebilecek maddi varlığa sahip kişilerin çok büyük bir kısmı
şehir merkezlerinde ikamet etmekte ve çoğu kestiği kurbanı dağıtma imkanından mahrum bulunmaktadır.

Çünkü fakir kesim çoğunlukla şehirlerin dış çevrelerinde, merkezden uzak bölgelerde yaşamaktadırlar..

Bu nedenle ben kurban bedelinin, çocuk esirgeme kurumu, darül aceze gibi düşkün insanlara ev ve aş
vermeye çalışan kurumlara bağışlamanın maksada ce gayeye çok daha uygun olduğunu düşünürüm...

Hırsızın cezası konusunda da görüşlerimizi açıklayabilir miyiz....????

İfade ettiğiniz husus kurban kesmenin nedenlerinden ancak bir tanesi olabilir, kurbanın bundan çok daha fazla nedeni olabilir fakat sizin düşünebildiğiniz sadece bu ! sizin düşünceniz sadece sizi bağlar, çok basit kurban kesmenin insanda mevcut olan canilik duygusunu törpüleyebileceği... Gerçekten insanlar kurban kesmek yoluyla içinde beslediği cani duyguları bu şekilde boşaltabilir, bu sadece bir düşünce...

Diğer taraftan kurban kesmek bu zamana uygun değil, 300 , 500 yıl önce normaldi demişsiniz. bunu neye dayandırıyorsunuz, 300 yıl önce hayvanlar vardı da şimdi yok mu, neye göre uygun değilmiş, yemek için hayvan kesiliyor da , bu kesme işi kutsal bir niyetle yapıldığı zaman niçin küçümsenir ?

ben şunu vurgulamak istiyorum, hiç kimse islama bir değer kazandıramaz, çünkü o zaten değerlidir. İslam ise onu yaşayanlara Hak katında değerli yapacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt