Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hilal göründü ,görünmedi tartışması

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Guest
uzay çağındayız ,hala daha hilal görünüp görünmediğinin kavgasını yapıyoruz
tesk.gif
..suudiler görüyor ,biz göremiyoruz..
ouch2.gif
olacak işmi?
Ay'dan bakıldığında küre kadar ufak görünen dünyanın,dünyadan bakıldığında ay'ı farklı biçimde görmek mümkünmü?

mümkün değil..
Şu bilişim çağında ayın 1000 yıl sonraki durumunu bile söyleyebiliriz..Gel görki islam dünyası hilal görüldü,görülmedi kavgası yaşıyor.
wallbash_1_.jpg
.pesssssssssssss!!Ben bişe anlamadım!!!!
huhhuhh.gif

mhmt

New member
Hocam kim kavga yapıyor?
Mesela Türkiye'de, Diyanet'in yayınladığı takvime aykırı hareket eden var mı? Herkes Uzay çağına göre hareket ediyor zaten. İnsanlar artık hesap yapmayı biliyor. İslam Dünyasında ciddi denecek bir problem yok.

selametle..

M

Misafir

Guest
kavga o bildiğimiz kavgadan değil..:D.forumlarda konuşuyoruz kimse hillal görmemiş,efendim hilal sadece suudi arabistanın bilmem ne bölgesinden görünürmüş gibi komik açıklama getriliyor.suuadlarla ramazanda bir gün sonra başlama gibi bir farkta vardı.bu sene nasıl bilmiyorum..hilali görmek bu kadar zormu?

Hasan Akçay

New member
uzay çağındayız, hala daha hilal görünüp görünmediğinin kavgasını yapıyoruz

Bunda şaşılacak bir şey yok. Asıl şaşılması gerekn, Bakara 185'te hillali görenleriniz değil dolunayi görenleriniz diyen Allah'ı görmememiz. Allah'ı görmüyoruz Allah'ı.

Fe men şehide minkum ül-hilale fel yesumhu... demiyor Allah;
Fe men şehide minkum üş-şehre fel yesumhu... diyor.

O hilali görenlariniz onu صوم - savmlasın demiyor;
O dolunayı görenleriniz onu صوم - savmlasın diyor.

Allah'ın dini Allah ne diyorsa odur. Şu anda Allah'ın ne dediğini takan yok; örneğin hial mi dolunay mı konusunda. Asıl şaşılması gereken bu.

Üst Alt