Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hutbeler Engelli Cemaate İşaret Diliyle Anlatılıyor

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Diyanet İşleri Başkanlığı, fiziksel engelli vatandaşların ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için cami ve din eğitimi verilen yerlerde bir dizi düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre cuma hutbeleri işitme engelli cemaate işaret diliyle anlatılıyor. Bursa Orhan Camii'nde işaret dilini bilen gönüllüler, işitme engelli vatandaşlara minberde okunan hutbeyi tercüme ediyor.

Engellilerin, cami ve din eğitimi verilen yerlerde hayatlarını kolaylaştırmak için harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde engelliler için bir dizi tedbir aldı. Bursa İl Müftülüğü, Orhan Camii'nde işitme engelliler için işaret diliyle cuma hutbesi uygulaması başlattı. Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi'nden işaret dili uzmanı isteyen Müftülük, uygulamayı Orhan Camii'nde başlattı. Sakatlar Derneği vasıtasıyla camiye gelen gönüllü uzman imam Ali Keleş'in okuduğu hutbeyi işitme engelli cemaat için işaret diliyle anlatıyor. Uygulamadan hem engelli vatandaşlar hem de cemaat memnun. Bursa İl Müftülüğü, uygulamanın şehir genelinde yayılması için ilçe müftülüklerini yazıyla uyardı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte camideki engelli cemaat sayısında da belirgin bir artış gözlendi.

İşaret dili uzmanı İbrahim Aktaş; "Ben çalıştığım fabrikadaki işitme engelli arkadaşlardan işaret dilini öğretmelerini rica ettim. Sonra da müftülüğün böyle bir uygulama başlattığını duyunca gönüllü olarak bu işe soyundum." dedi.

Bursa İl Müftü Vekili Mustafa Uyar ise, Diyanet işleri Başkanılğı'nın engelliler için camilerin fiziki mekanlarını kullanılır hale getirilmesi için bir dizi çalışma yürüttüğünü söyledi. Uyar; "Öncelikle bazı camilerde engelli vatandaşların rahatlıkla camiye girip çıkmaları için merdivenlere rampa yaptık. Başkanlığımız özellikle din eğitimi veren kurumların yapılarının engelli vatandaşlarımızı da kapsayacak şekilde gözden geçirilmesi, mevcut eksikliklerinin süratle giderilmesi konusunda kararlı. Çoğu engellinin ibadetleri sırasında çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını gözlemledik. Bizler de camilerimizde engelliler için ne yapılabilir konusunda bir dizi çalışma yaptık. Fiziki şartların yanısıra işitme engelli cemaatin Cuma hutbelerini kolaylıkla anlayabilmesi için Sakatlar Derneği ile işbirliği yaptık. Orhan Camii'nde her hafta gönüllü bir uzman gelip imam hatibin okuduğu hutbeyi işaret diliyle cemate aktarıyor" dedi.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın din görevlilerinin işaret dilini öğrenmeleri için eğitim başlatılacağı bildirildi.

Üst Alt