Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Irtica Nedir..??

mhmt

New member
Adana-Seyhan Belediyesi tarafından
ilköğretim öğrencilerine
hediye edilen sözlükte İslâm’a irtica başlığı altında
“gericilik”
denilerek hakaret ediliyor.
Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan sözlükte
irtica kelimesinin karşısında
sadece “gericilik” yer alırken
Seyhan Belediyesi’nin dağıttığı sözlükte
İrtica’nın karşılığında “İslâmî hayata dönüş” yazıyor.

irtica:İslami yaşam tarzına dönüş,gericilik.

bu irticanın tanımı nedir?? dini kötü kullanmak mı??

Z

zeynep_hearty

Guest
irtica sanıyorum ordunun ve sol kesimin en çok kullandığı aslında belkide ne olduğunu bile bilmedikleri bir kelime olsa gerek...bununyanında geçmişi günümüze taşıma olarakta açıklanabilir evet öyleyse hangimiz geçirdiğimiz günleri özlemiyoruz hangimizin bugünü dününden daha güzel ve sadece burda islami kesim baz alınmış işte bu yanlıştır madem iltica ürkütüyor geçmişi günümüze taşımak ürkütüyor o zaman yahudi ve hiristiyanlar daha tehlikeli zaten hristiyanlık ve yahudilik islamiyetten önceye dayanmıyormu?
bu durumda irticadan ne anlıyabiliriz..aslında irtica heryerde var herkes mürteci fakat bazı kesimler çivi çiviyi söker hesabı kendi içerisinde bulundukları aslında tehlike arz eden durum kendileri iken irticayı islami kesimle değerlediriyorlar...kaldıki irtica denince sadece din akla gelmemelidir.sosyalizmin serbest piyasa ekonomisini (şu an çağdaş ve gelişmiş dünya ülkelerinin hepsi bunu kullanıyor) reddetmesi de bir irticadır. aslında irtica heryerde ve herkeste mevcuttur ve böyle olmasına rağmen o kadarda içi boş kavramdır....selam ve dua ile...

mehmet_16

New member
Genelde şeriata irtica deniyor ülkemiz laik kesimleri tarafından.
Ama aslında İslam'ı teokrasiye dayandırırsak kötü etmiş olabiliriz diye düşünüyorum.Hem eski değerlerimizi(dinimizi) unutmamalı hem de yeniyi yaşamalıyız bence.Eğer bu yapılırsa en mükemmeli olur zaten.
Bu konu hakkında Cnn türk'te Eğrisi Doğrusu programının geçen haftaki yayınını www.cnnturk.com dan indirin derim...

feza

New member
İslam'da irtica diye bir şey yoktur...bu tamamen ülkemizdeki belli kesimlerce uydurulmuştur...islamla ilgili hiçbir ilim dalında böyle bir kelime geçmez..irticayla neyi kastettiklerini kendileri de bilmiyor.ama bizim genel olarak anladığımız, islamdan rahatsız olunmasıdır..irtica da onların lügatinde eşittir yobazlıktır.islamda yobazlık da yoktur..tam tersine her şeyde önyargı ve tutuculuktan uzak olmamızı emreder islam.ve islam dini kadar da ilime özendiren başka bir din de yoktur (ama müslümanlar bunu özgürce yapamıyor o ayrı)..ben diyorum ki asıl yobazlar ve irticacılar, bizi put sistemine döndürmeye çalışanlardır.

Üst Alt