Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam Sosyalizmi

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
Sosyalizmi, bütün peygamberlerin ortak mesajlarından biri ve 'İslam akidesinin bir parçası' olarak gören Sibaî, fikir ve siyaset mücadelesinin merkezine bu fikri koymuştur. Sibaîye göre, Hz. Muhammed'in sünneti tarihin ilk ve en muhteşem sosyalizm denemesidir.

Mustafa Sibaî 1915 yılında Suriye'nin Humus kentinde doğdu.

Babası Fransızlara karşı savaşanlardandı. 1930 yılında liseden mezun oldu

ve tahsiline devam etmek üzere Mısır'a gidip Ezher'e girdi.

Kulliyyetü Usuliddin'den mezun olduktan sonra 'Sünnetin Teşrîdeki Yeri'

konulu doktorasını yaptı.

1950 yılında Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör oldu. Aynı üniversitede bir ilahiyat fakültesinin kurulmasına öncülük etti ve kurulan bu fakültenin ilk dekanı olarak atandı.

1949-54 yılları arasında Kurucu Meclis'e mebus seçildi. Suriye Anayasası'nı hazırlayan dokuz kişiden biridir. Filistin harbi patlak verince bütün Suriye topraklarını baştan sona dolaştı ve halkı savaşmaya teşvik etti. Halk ve aydınlar arasında yaygın bir şöhrete kavuştu.

1947'de 'el-Menâr' gazetesini, aynı sene 'el- Müslimûn* mecmuasını çıkardı. 1958'de bu mecmuanın ismini 'Hadâretü'l-İslam' olarak belirledi. İşçilerin maddi ve manevi kalkınmaları için büyük gayretler sarfetti. Onlar için gece okulları açtırdı. İşçilere son derece yakındı. Köylere sık sık gider, bütün Suriye'yi, dolaşır halkın dertlerini, ihtiyaçlarını bizzat tespit edip Meclis'e getirirdi.

Hayatının son günlerine kadar üniversitede konferanslar vermeğe devam etti. Ölümünün ardından Pakistan, Suriye, Lübnan ve Mısır'da ihtifaller düzenlendi; Hasan Nedvî, Muhammed Ebu Zehre, Mevdûdi, Mustafa Zerka ve Malik bin Nebi gibi çağdaş İslam düşünürleri onun çeşitli cepheleri hakkında bildiriler yayınladı.

Mustafa Sibaî yirmi küsur eser vermiştir; en önemlileri şunlardır:

1. İslam Sosyalizmi,

2. Mukayeseli İslam Hukuku (3 cilt),

3. Sünnetin Teşrîdeki Yeri,

4. İslam Açısından Din ve Devlet,

5. İslam'da Savaş ve Barış Hükümleri
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
Aslında üstad mustafa sıbainin kitabı bildiğimiz sosyalizmle alakası olmayan bir kitaptır.sosyal islam denilse daha hoş ulrdu.talihsizlik işte.
 

sinang

New member
Katılım
10 Eyl 2006
Mesajlar
1,628
Tepkime puanı
276
Puanları
0
Konum
bezm-i ezelden
mustafa sıbai hz yazmış olmuş.Elhamdüllilah mezhepliyiz,mezepçi ırkçı değiliz.
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
İslam'ın Sosyal Yönü dense sanki bir problem kalmayacakmış gibi geliyor bana.. : ))

selametle..
 

sýyah_

New member
Katılım
13 Ağu 2010
Mesajlar
454
Tepkime puanı
222
Puanları
0
Yaş
51
sosyalizmide islama yaklaştırdınız ya.. adını uzak tutun kim dediyse demiş. Peygamberimiz (s.a.v) ne demiş Kuran ne demiş biz ona bakalım ondan başka diyenlere konuşanlarıda onunla yoğuralım. yani şu anda da başka bir konu tartışılır oldu arkadaşlarım arasında "ılımlı islam" adı altında...islam tek kelimeyle "islam" dır. Ilımlısı sosyalizm veya her neyle olursa olsun birleştirilemez yaklaştırılamaz. yanından bile geçirmeyin. Türkiye Cumhuriyetinde kanunlar nasıl herkes için eşitse herkes için geçerliyse, ama uygulamada adalet çarkıyla çakışıyorsa, demokrasi diye bir kavram ortaya atmışlar, bakın en güzel islamı anlatan yaşayan kur-an, Cihan Peygamberimiz (s.a.v) bir hırsızlık hususunda, kızım olsa bile kararının değişmeyeceğini belirtiyor. yani adalet herkes için aynıdır değişmez. islam da en güzel olanlar en hayırlı olanlar kur-an da anlatılmıştır. Nebi de onu yaşayıp örnek olmuştur. başka sını örnek almayın okumuş prof olmuş peynir olmuş ne olmuşsa olmuş, ermiş armut bile olsa öncelik sırasına göre bakış açınızı önce Peygamberimizi ölçüt olarak alınız. aynı Pirimiz Ahmet-Er Rıfai Hz. dediği gibi: "havada uçan birisini görüreniz havada uçmasına değil İslamı yaşayışına bakın" kur-an açık bilgi verici bir kitaptır. tasavvuf makamları peşindende koşmayız bir tek makam biliriz islam ve "Allah (c.c) rızasını kazanmak...beni celallendirdiniz islam ve sosyalizmi birbirine yanaştırarak. bu yazı nedir Adem Babamın oğulları: "Sibaîye göre, Hz. Muhammed'in sünneti tarihin ilk ve en muhteşem sosyalizm denemesidir."
 
Üst Alt