Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kitapsız bir toplum....

CENGÝZHAN

New member
KİTABI VE PEYGAMBERİ OLMAYAN BİR TOPLUM: JAPONLAR

Bizde gündeme getirip tartışan yok ama, Batı dünyası, hele de Katrina kasırgasının ardından yaşadıklarını unutmayan Amerikalılar şaşkınlıkla izliyor Japonları.

Aslında en çok bizim üzerinde düşünüp tartışmamız lâzım.
O kadar büyük bir felâket yaşadılar, görüntülerde başı kesik tavuk gibi sağa sola saldırırcasına koşuşan yok.
Salya sümük ağlaşıp "Nerede devlet ? Yardım isteriz, şunu isteriz, bunu isteriz" diye cazgırlık eden yok.
Yardım dağıtım noktalarına saldıran yok.
Raflarında çok sınırlı miktarda mal kalmış olduğunu bilmelerine karşın dükkânlar önündeki kuyrukları bozup da cam çerçeve kırarcasına kapılara saldıran da yok , yağmalamanın görülmemesi ,

Katoliklere ait bir web sitesinde Japonlar Hristiyan olmamasına karşın nasıl bu kadar ahlâklı olabiliyor ? sorusu ortaya atılmış. O soruyu sormak Hristiyanlara mı düşer ? Sorsak biz sorarız.
Gerçekten, peygambersiz ve kitapsız Japon toplumu nasıl bu kadar üst düzey insanî nitelikler gösterebiliyor ?
Bir uzmanın açıklaması şöyle:

Japon ahlâkı, günah ve günah anlayışından kaynaklanan korkuya değil, çevreden utanma temeline dayanır.
Örf ve Ananeye dayalı asla vazgeçmedikleri aile terbiyesi .

Ahlâklı olmak için asgariden bir adet peygamber bir adet de din kitabı gerekmediğini uygulamalı olarak ispatladılar.

Alıntıdır....

aczkl

New member
Web sitesi
hakkamuhtac.blogspot.com
Kötü bir alıntı olmuş. Böylesine, Allah'ın rızasından uzak bir ahlak kulağa tiksindirici geliyor. Uzak doğu ve insanlarını severim. Keşke, hakikat onlara da ulaşsa, yavaş yavaş da ulaşıyor zaten. Konuya dönelim. İslamda asla ihlassız bir iş sevimli olamaz aksine sevimsiz olur. Allahın rızasından yoksun ahlak da ancak sevimsizdir. Üst düzey insani nitelikler gösteriyor dediğiniz toplum, dünya üzerindeki intihar oranları en yüksek toplumlardan biridir. Ülkelerini belki güzel temsil ettiler o deprem olayında, fakat oradaki ahlaksızlıkları, aileler arasındaki entrikaları, insanlar arasındaki içten pazarlıkları, onları az bir şey izlemiş her insan bilir. Emin olun, öyle örnek alınacak bir ahlakları yok. Allah'ın toplum üzerindeki hükümleri, düzeni sağlamak içindir. Her Müslüman da bu düzene Allah'ın rızası için uyar. Ama şöyle bir şey vardır, her insan aynı şekilde uymaz bu düzene. Allah ne tek tip insan yaratmıştır, ne tek tip kültür ne de tek tip düzen. Modelimiz Rasullulah'tır, fakat geçmiş İslam tarihine, İslami kişilere baktığımızda da görürüz ki tek tip insan yoktur. İnsanın özü vardır, fakat bu öz tek bir tip ahlaktan oluşmaz. Bahsi geçen Japonyadaki tek tip ahlak ve düzen de Allah'ın rızasından uzak, baskılar sonucu oluşmuştur ve çoğu Rol yaparlar. Şimdi düşünelim, bu neyin ispatıdır?

CENGÝZHAN

New member
Kötü bir alıntı olmuş. Böylesine, Allah'ın rızasından uzak bir ahlak kulağa tiksindirici geliyor. Uzak doğu ve insanlarını severim. Keşke, hakikat onlara da ulaşsa, yavaş yavaş da ulaşıyor zaten. Konuya dönelim. İslamda asla ihlassız bir iş sevimli olamaz aksine sevimsiz olur. Allahın rızasından yoksun ahlak da ancak sevimsizdir. Üst düzey insani nitelikler gösteriyor dediğiniz toplum, dünya üzerindeki intihar oranları en yüksek toplumlardan biridir. Ülkelerini belki güzel temsil ettiler o deprem olayında, fakat oradaki ahlaksızlıkları, aileler arasındaki entrikaları, insanlar arasındaki içten pazarlıkları, onları az bir şey izlemiş her insan bilir. Emin olun, öyle örnek alınacak bir ahlakları yok. Allah'ın toplum üzerindeki hükümleri, düzeni sağlamak içindir. Her Müslüman da bu düzene Allah'ın rızası için uyar. Ama şöyle bir şey vardır, her insan aynı şekilde uymaz bu düzene. Allah ne tek tip insan yaratmıştır, ne tek tip kültür ne de tek tip düzen. Modelimiz Rasullulah'tır, fakat geçmiş İslam tarihine, İslami kişilere baktığımızda da görürüz ki tek tip insan yoktur. İnsanın özü vardır, fakat bu öz tek bir tip ahlaktan oluşmaz. Bahsi geçen Japonyadaki tek tip ahlak ve düzen de Allah'ın rızasından uzak, baskılar sonucu oluşmuştur ve çoğu Rol yaparlar. Şimdi düşünelim, bu neyin ispatıdır?

Bakınız güzel kardeşim,

Bu kitapsız toplumun (Japonların) Sel felaketi sonrası gösterdikleri insani ve ahlaki davranışı yalnız bizler değil, tüm dünya hayranlıkla ve kıskançlıkla izledi. Ülkemizde Ramazanda bazı firmaların,bazı yerlerde yardım paketleri dağıtımındaki fecaati,o içler acısı vahşet denebilecek olayları da hep beraber izledik.

Burada düşünmemiz ve incelememiz gereken bir mesele olduğunu kabul edelim.
Öyle biz müslümanız, müslümanlar dışında haerkes ahlaksızdır ,kötüdür masalları sadece ve sadece
kendimizi görmemizi engellediği gibi, insani ve ahlaki konuda ilerlememize de mani olur....

Bu tür ders olabilecek olayları görmemek, deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmek bize fayda değil zarar getirir...

aczkl

New member
Web sitesi
hakkamuhtac.blogspot.com
Japon ahlâkı, günah ve günah anlayışından kaynaklanan korkuya değil, çevreden utanma temeline dayanır.
Örf ve Ananeye dayalı asla vazgeçmedikleri aile terbiyesi .

Ben de, zaten ihlasın olmadığı bir yerde istediği kadar kaos olsun bunun pek de önemi olmaz diyorum. Buna sen ilerleyememiz sebebi olarak bakarsın, ben de "ilerleme de nedir?" derim. Sen beni büyük ihtimalle, "ilerleme de nedir?" sözümden dolayı gerici olarak düşüneceksin fakat bir düşün, ilerleme adına, bu "değersizlik" değer mi? Bu ahlak anlayışına, yani çevreden utanarak edinilen ahlağa İslam dünyasında riya deniliyor. Düzen eğer toplum baskısı ve örfi adeti kurallar için sağlanıyorsa ben bundan iğrenir uzak durmaya çalışırım.

Selamlar.

CENGÝZHAN

New member
Ben de, zaten ihlasın olmadığı bir yerde istediği kadar kaos olsun bunun pek de önemi olmaz diyorum. Buna sen ilerleyememiz sebebi olarak bakarsın, ben de "ilerleme de nedir?" derim. Sen beni büyük ihtimalle, "ilerleme de nedir?" sözümden dolayı gerici olarak düşüneceksin fakat bir düşün, ilerleme adına, bu "değersizlik" değer mi? Bu ahlak anlayışına, yani çevreden utanarak edinilen ahlağa İslam dünyasında riya deniliyor. Düzen eğer toplum baskısı ve örfi adeti kurallar için sağlanıyorsa ben bundan iğrenir uzak durmaya çalışırım.

Selamlar.

Siz hiç televizyonda, ramazanda bazı firmaların ,kamyonla gıda torbaları dağıtılışı yapılırken
yaşanan rezillikleri gördünüz mü...??

aczkl

New member
Web sitesi
hakkamuhtac.blogspot.com
Gördüm. Bu bir şeyi değiştirmez. Eğer o adam Allah'ın rızasını gözetmeyecekse isterse terörist olsun ben onu ahlakıyla eleştiremem. Ona bakarsanız, Allah'ın hükmü dışında dünyada çok farklı ahlak anlayışları vardır. Belki de o izdihamı oluşturan insanlara göre Japonlar da fazla uslulardır? Şu an sosyal bir konu hakkında konuşuyoruz. Toplumsal düzen Allah'ın hükümlerine göredir bir Müslümana göre, bana göre. Yoksa ahlak felsefesine gireriz. O başka bir konu. İstersen felsefesini yapalım, eğer muhabbetten Kitabı, ilahi hükümleri çıkarıyorsak, ne teröristi eleştirebilirsin ne de o "rezilliği" oluşturan insanları. Sonuçta, kitabı ve ilahi hükümleri yok sayanlar, insanoğlunu ekosistemin bir parçası olarak kabul etmiyorlar mı? Orda japonlar uslu durar, burdakiler "rezillik" çıkarır, buna kim ne diyebilir? Sonuçta ekosistemdeki küçük iki farklı davranış? Tekrar altını çiziyorum, illa kitapsızlıktan bahsediyorsak, bu böyledir.

CENGÝZHAN

New member
Gördüm. Bu bir şeyi değiştirmez. Eğer o adam Allah'ın rızasını gözetmeyecekse isterse terörist olsun ben onu ahlakıyla eleştiremem. Ona bakarsanız, Allah'ın hükmü dışında dünyada çok farklı ahlak anlayışları vardır. Belki de o izdihamı oluşturan insanlara göre Japonlar da fazla uslulardır? Şu an sosyal bir konu hakkında konuşuyoruz. Toplumsal düzen Allah'ın hükümlerine göredir bir Müslümana göre, bana göre. Yoksa ahlak felsefesine gireriz. O başka bir konu. İstersen felsefesini yapalım, eğer muhabbetten Kitabı, ilahi hükümleri çıkarıyorsak, ne teröristi eleştirebilirsin ne de o "rezilliği" oluşturan insanları. Sonuçta, kitabı ve ilahi hükümleri yok sayanlar, insanoğlunu ekosistemin bir parçası olarak kabul etmiyorlar mı? Orda japonlar uslu durar, burdakiler "rezillik" çıkarır, buna kim ne diyebilir? Sonuçta ekosistemdeki küçük iki farklı davranış? Tekrar altını çiziyorum, illa kitapsızlıktan bahsediyorsak, bu böyledir.

Tekrar altını çiziyorum, illa kitapsızlıktan bahsediyorsak, bu böyledir

Hayır kardeş, kitaplılık,kitapsızlık konusundan bahsetmiyoruz,konunun bununla hiçbir ilgisi yok....

Konu ve sorun şu:

Allaha ve gönderdiği kitaba inanan insanların, kitapsızlardan daha insani ve ahlaklı olmaları
gerekmiyor muydu...????

Neden böyle olmadı...??(Yukardaki örneğe göre...)

Üst Alt