Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman kardeşlerimin dikkatine!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

old_preacher

New member
Ben de onu diyorum. Peygamberimiz zaten ne uygulamaları ile, ne de sözleri ile Kuran sınırlarının dışına çıkmış olamazdı. Bütün hadisleri elbette yok sayamayız, fakat emin de olabilir miyiz, o konuda kuşkuluyum. Kuran sınırları dahilindeyse zaten sorun yok, fakat buna rağmen ya yine uydurulmuşsa diye düşünüyorum. Bir zararı olmayacak ama biz, peygamberimiz söylememiş ya da uygulamamış olsa bile öyle zannedeceğiz.

İşte bu ince konuya herkes sizin gibi dikkat etmiyor, Kuran ile karşılaştırma yapmıyor. Zaten ana sorun da bu, İslam aleminde Kuran a yoğunlaşan kişi yeterince yok, zaten olsa bu halde olmazdık. Mezhep çatışmalarından tutun da din düşmanlarının gençlerin aklını çelmek için kullandıkları ana argümanlara kadar, tümü Kuran dışı şeylerden kaynaklı, uydurma hadisler başta olmak üzere.

Mesela Kuran da yer almayan, hadis ya da rivayetlere dayanan konular yüzünden dinden çıkmış insanlara rastladım. Bunlardan biri recm konusu, diğeri de kadın sesi duymanın erkeğe haram olduğu konusu idi. Bu kişiler, bunları Kuran da var sanıyorlardı işin garibi. Gerçi bir bakıma bu adamların kendi suçu tamamen, aklını kullanıp araştırmamış, Kuran ın kapağını açmaya bile zahmet etmemiş kişiler, öyle inanacaksa hiç inanmasın. Ama insan üzülüyor bir yerde.

sinang

New member
inanınız bunlar bahanelerdir.insan islamda rejm var diye dinden çıkıyor ise kusura bakmayın zaten sebeb arıyor demektir.bende niçin kadına erkeğin yarısı miras veriliyor deyip dinden mi çıkayım.bakın Kuranda bu var.Kuranı kerim bir çok de bir çok mesele mücmeldir.nasıl Allaha itaat ediliyorsa Kuranla size göre peygamberede itaat vardır.yoksa niçin Allah resul göndersin ve O na uyulmasını emr etsin.Allah resulünün Kuranda olmayan hükümleri verdiğini biliyoruz.bunlarda Allah cc dendir.bu yönüyle hadisler çok önemlidir.Bakınız her işin uzmanı vardır.altının uzmanı sarraftır.hadisin uzmanıda muhaddistir.buhari gibi isimler şahsi kemalatları bir yana ilimleriylede kamildirler.Kuranı kerimi bütün olarak görebiliyorlardı.O zaman niçin hadise gerek duysunlar.rejmden bahs eden hadisleri alsınlar.bir işte uzman olasıya kadar o işi ehline götürmelidir.Eğer şeytanın oyununa gelmek istersek sebeb çoktur.

old_preacher

New member
inanınız bunlar bahanelerdir.insan islamda rejm var diye dinden çıkıyor ise kusura bakmayın zaten sebeb arıyor demektir.bende niçin kadına erkeğin yarısı miras veriliyor deyip dinden mi çıkayım.bakın Kuranda bu var.Kuranı kerim bir çok de bir çok mesele mücmeldir.nasıl Allaha itaat ediliyorsa Kuranla size göre peygamberede itaat vardır.yoksa niçin Allah resul göndersin ve O na uyulmasını emr etsin.Allah resulünün Kuranda olmayan hükümleri verdiğini biliyoruz.bunlarda Allah cc dendir.bu yönüyle hadisler çok önemlidir.Bakınız her işin uzmanı vardır.altının uzmanı sarraftır.hadisin uzmanıda muhaddistir.buhari gibi isimler şahsi kemalatları bir yana ilimleriylede kamildirler.Kuranı kerimi bütün olarak görebiliyorlardı.O zaman niçin hadise gerek duysunlar.rejmden bahs eden hadisleri alsınlar.bir işte uzman olasıya kadar o işi ehline götürmelidir.Eğer şeytanın oyununa gelmek istersek sebeb çoktur.

İşte benim bahsettiğim tehlikeli görüş bu. Siz bunu diyorsanız, ne hiçbir hadisin, ne de hiçbir rivayetin uydurma olduğunu iddia edemezsiniz, tümüne birden inanmak durumunda kalırsınız. Bu da Kuran dininden uzaklaşmanıza sebep olur.

Recm meselesi Kuran da yer almaz. Miras meselesi ise alır. Kuran da yer almayan bir şeyle yer alan bir şeyi bu yönüyle karşılaştırmamız doğru olmaz. Kuran da zinanın cezası belirtilmiştir, recm bunu inkar etmek demektir.

Kuran da peygambere itaat vardır, ama peygamberin sadece bir elçi olduğu, kendisine vahyedilenden başkasını açıklayamayacağı da vardır dikkat ediniz. Yani buna göre peygambere itaat, Kuran a itaat anlamına geliyor çünkü peygamberimiz zaten Kuran a aykırı hüküm bildiremez. Kuran da evli bekar ayrımı yapılmadan 80 vuruş olarak bildirilen zinanın cezasını evli bekar ayırıp evlilere recm derseniz, bu ayetleri çiğnemiş olursunuz.

sinang

New member
muhterem.Madem Kuran dışı kaynak yoktu niçin peygamberimize itaat edin, uyun,örnek alın gibi sözler söylensin.Kuran açık ve net değil mi sarih değil mi.Niçin kitap halinde direkt gelmedi.insanlar okur ve amel ederdi.

Bakınız tüm bu emirler tek bir şeyi oraya koyuyor Allah Resulünün Kuran haricinde de hüküm koyma yetkisinin verildiğini gösterir.Hadislere itimatsızlık insanı çıkılmaz bir yola götütürür.Bakın ne namaz,ne hac gibi ibadetler,iman esasları,hükümler,anlaşılamaz.unutmayın ki değerli şeylerin sahtesi üretilir.

sinang

New member
Sevgili günlük
Bu gün günlerden çarşamba aylardan mayıs aslen 2012 yılındayız ama şuan burda 1312.ortaçağ avrupasındayız.insanlar düşüncelerinden dolayı darağaçlarında sallandırılıyor,söylemlerinden dolayı cadı kazanlarına atılıyor.Bu gün bir kardeşimizi daha gözlerimizin önünde kaybettik.söylemleri ve düşüncelerinden dolayı başpiskopos afaroz etti ve sürgüne yolladı.kardeşimizden haber yok.Allah taksiratını af etsin..

anonim

New member
radikal Nickli Üyeden Alıntı
http://www.islamforum.net/f19/bekir-beye-ceza-veriyorum-28353/index3.html#post172639
Gerek görürsen üyeliği silebilirsin. tavsiyem, hiç arkana bile bakma. Hizmet nedir, itikad nedir, iman muhafazası nedir ilerde hep beraber dönüşü olmayan o günde göreceğiz. Eğer devam edersen de, asla taviz verme. Sen doğru olanı yapıyorsun. Her zamanda doğru olanı yapmaya çalıştın. Ben buna şahidim. Ateisti gelir, daha ilk cümlesinde ne mal olduğunu koyar ortaya, şuan bu mesaja yazanların hepsi ortalıkta dahi görünmez, Bekir uğraşır. Bekir yoksa, samanyolu koşar, O da yoksa radikal yetişmişse, radikal tersler yazar göndermeye çalışır. Sebep: aman azıcık dahi olsa, bir insanın itikadı varsa bir kişi dahi olsa bu yazıyı okuyup da itikaden zarar görmesin.

Buraya kadar mesaj yazanlardan sumisalinin forumdakı ateist,agnostik, deist veb-na Kuran ayetleri ile cevaplarını okumuşuz,(http://www.islamforum.net/f4/inkar-edenler-iste-azap-26762/) Cengizhanın da ateist bir forumda onlara verdiyi cevabı ve neticede banlandığı ile ilgili konusunu hep beraber okumuşuz.

Yiğidi öldür, hakkını yeme. Bu veya başka şekilde herkes İslamla şereflendirilmenin, müslüman olmasının onuru ile yaşar. Davet edin Sünni Hocayı, müçtehiti sorular ona yönlendirilsin, o da ilmiyle sabırla cevap versin. Neticede amaç İslama hizmet değilmi.

:)

sinang

New member
sevgili dostlar..:)
başpiskopos benide bu gün uyardı ,kulağımı çekti,bak sumisali ihvanın gibi olursun dedi.çok korktum.

radikal

New member
:)...
ateist: "ben tanrınıza inanmıyorum, ayetler uydurma, saçma, insan yapısı, kapının kulbu, üzümün çöpü... :) hebelübe lüp :p"
lıght anlayış : "bakınız..., yaparmısınız..., alırmısınız..., buyurmazmısınız..., anlatırmısınız..., düşünürmüsünüz... vb."
radikal anlayış : "Bana edebiyat yapma lan lavuk," !

Saygıdeğer anonim; copy ilmine hiç bir zaman önem vermedim, hiç bir zaman hemde. Hiç bir zaman da vermem.
Bu kadar mesaj içersinde, bana ait konularda 2 tane copy konu bulun, lütfen buraya getirin ve yüzüme çarpın. Varsa eğer...!
bana beyninin kiraya veriyorsun diyenlerin, benim karşıma; ordan burdan copylerle geldiklerine dair yüzlerce örneği, şayet isterseniz hiç üşenmeden asarım.
Evet, hakk için hakk verelim. AMA, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlardan olmadan.

anonim

New member
İstemem saygıdeğer radikal asma. Madem copy yazıları okurken " kardeş asma bu copy yazıları" demeyip de olumlu yorumlar attıysak, üstüne de teşekkür etdiysek bu saatden sonra bunu dile getirmek doğru değil.
Foruma itibar etdiğiniz, nick değil kendi ismini kullanacak sünni bir hocanın davet edilmesi çok faydalı olur. VesSelam.

raþid

New member
Sevgili günlük
Bu gün günlerden çarşamba aylardan mayıs aslen 2012 yılındayız ama şuan burda 1312.ortaçağ avrupasındayız.insanlar düşüncelerinden dolayı darağaçlarında sallandırılıyor,söylemlerinden dolayı cadı kazanlarına atılıyor.Bu gün bir kardeşimizi daha gözlerimizin önünde kaybettik.söylemleri ve düşüncelerinden dolayı başpiskopos afaroz etti ve sürgüne yolladı.kardeşimizden haber yok.Allah taksiratını af etsin..
Dikkat edin ! Hem Bekir abiyi kafir yaptınız, hem afroz etti dediği saygıdeğer sumisali'ni kafir yaptınız. İslam da iman ile ilgili şaka olmaz. İki şey İslamda şakası haramdır. Nikah ve iman. Siz, iki müslümanı söylediklerinizle kafir yaparken, müslüman ve müğmin ve müğminelere kafirlik isnad etmekten dolayı Allah (cc) korusun iman tehlikesine düştünüz.

radikal

New member
İstemem saygıdeğer radikal asma. Madem copy yazıları okurken " kardeş asma bu copy yazıları" demeyip de olumlu yorumlar attıysak, üstüne de teşekkür etdiysek bu saatden sonra bunu dile getirmek doğru değil.

Bu cümlenizden ne anlamalıyım ? bilemedim. Yani ordan burdan copy yaptığımı mı, yoksa başkalarının yaptıklarını mı ima ettiniz, gerçekten anlayamadım.
Bir ara vaktiniz olurda bir açıklama getirirseniz sevinirim. Ben 1. anlamı daha çok çağrıştırıyor gibi algıladım. Eğer öyleyse örnek vermenizi rica edeceğim sizden. Belki gözümden kaçmış olabilir, hemen düzeltme yorumu yapayım hiç olmazsa.

Giderayak, hiç kimsede yanlış bir intiba bırakmak istemem.

raþid

New member
selam,

Sen bekir abinin, burada 2000 kadar yazısı olan tecrübeli bir müslüman kardeşimize, "aorskayaya adama iman et" diyerek, islamın en önemli müessesesi olan imanı bile kişisel hesaplaşmaya kullandığını bilip bilmeden , ne kendi kafana göre gruplaşma ahkamları kesiyorsun kardeşim.

aleykümesselam.

Tecrübe mesaj sayısının çokluğu ile değil, yaşam ile kaimdir. Ona bakarsan radikal'in mesaj sayısı seninkinden, seyfullah putkıran'ın da radikal'den daha çoktur, Bekir abinin ise daha daha çoktur. Sen o zaman neden bu mesaj sahiplerine hesap sormaya kalkıyorsun ? radikal şunu şöyle söylesene, bekir bunu böyle yapsana vs.vs...

Biz gerek duymadıkça müdahil olmadan okuyoruz, görüyoruz. Yıllardır kimin ne yazdığını ve şuan neler yazdığını da görüyoruz. Sana tavsiyem, hedefine oturttuğun insanların ilk mesajlarından başlayarak okumaya çalış. Bu insanlar ilk mesajlarında ne ise; bugün 04.06.2012 tarihi ve 19:46 yerel saati itibari ile yine aynı anlamda mesajlarındaki anlamı muhafaza ediyorlar. Dün siyah olan bugünde onlar için siyah. Beyaz'a da beyaz demekten gocunmuyorlar. Bana kalırsa siz; ashabı güzin efendilerimizden daha akıllısınız ki, hadis ve sünnet yanlılarını ne yaparım da mağlup ederim zihniyetinde hırs yapıyorsunuz. Gereksiz bir emek, bu forumda yıllardır bunun savaşını veren bu insanlar şerbetlidir. Biraz da kendi söylemleri ile halis kaşardırlar. Çünkü; İslam, tektir. Tebliğ edildiği gibi yaşayanlar hiç bir sıkıntı hissetmeden yüzyıllardır yaşıyorlar. Ana caddeden ayrılan selefi, vahhabi ve mutezile ekolünü yaymak isteyenler, bence kendilerine baksınlar. Çünkü; gruplaşanlar bizzat bunlardır.

Size bir tüyo vereyim mi ? boşa kürek çekiyorsunuz. Benden söylemesi. Bu din 1400 yıldır radikal ve bekir abinin ve aynı çizgide yazan diğer forum üyelerinin üstüne basa basa yazdığı ve anlattığı gibi yaşanıyor.

İman konusuna gelirsen; ben radikal'in, Bekir abinin, selim abinin, seyfullah putkıran abinin, alptraum abinin, mücahid abinin ve daha bir çok ehli sünnet yolunda yazan abilerimin yazılarına "iman ettim" ve aynı düşünceleri paylaşıyorum. Çünkü yazdıkları Kur'an ve sünnet çizgisinde muteber göreceğim yazılar. Bu yazılanlara iman etmek ile de sanırım yukarıda isimlerini saydığım kişilerin şahıs anlamında kendilerine değil, Kur'an çizgisinde ve sünnet çerçevesinde anlattıklarına iman etmiş oldum. Şimdi, sizin mantığınıza göre; ben onları Peygamber mi ilan ettim ? Onların peygamberliğine mi iman etmiş oldum ?

Anlamıyorsanız, bir daha okuyun. Tavsiye ederim.

sumisali arkadaşıma gelince, O güzel insan neye iman edeceğini çok iyi bilir. Zaten fıtraten daha yaratılışta iman etmiştir. Ve o çizgide santim santim de gitmektedir. Siz kendisinin neyi olursunuz bilmem, ama sumisali'ni savunacağınız en son insan ben olurum. hatta belkide savunamayacak tek insan ben olurum. Yıllardır yakından takip ettiğim ve severek yazılarını okuduğum insanı bırakın da eğer gerekirse gerçek sevenleri savunsun.

Sizin gibi, kendi mantığınıza sırf bir iki noktada kesişen fikirlerden dolayı sumisali'ni savunmanızın gerçek resmi çok net olarak sırıtıyor. kendinize taraftar bularak fikirlerinize empoze etmek. Oysa; sumisali Kur'an ve Peygamber (a.s.) aşığıdır. Ayetleri, sünnetleri ve hadisleri gayet de güzel hatırlatıcı yazıları pek çoktur ve bendeniz hepsini okumuşumdur. Siz kaç tanesine göz gezdirdiğinizi düşünün.Ben, hak yazılardan dolayı radikal'e de aşığım, sumisaline de bekir abiye de, mücahid abiye de...Çoğaltabiliriz. ya siz ?...

Eğer, ciddi isen tarafsız ve adil olarak gözlemle de bu kadar insan neden bu durumlara gelmiş diye düşün.

Müslüman adil olur, müslüman adaletle şahitlik yapmalıdır.

Çok ciddiyim ve şahidliğimi yukarıdaki yazım ile ortaya koydum. burası islamforum. yani, ehlisünnet cematinin bulunduğu yer. Siz bana kalırsa başka bir foruma aitsiniz. Neresi olduğunu bilemem, ama burası olmadığı muhakkak.

Bir de bilmediği şeylerin peşinde gitmemelidir. selam
aorskaya

İnsan, Dini bile öğrenmeden peşinden gitmemelidir. Ateist bir yaşamdan geldim. dini düzgün insanlardan öğrendim. Daha önceki bedbaht yaşantımda ne kadar istikrarlıysam, şimdiki bu güzel yaşantımda da aynı istikrarı sürdürmeye çalışıyorum. Daha önce, bilmediğim için İslam Dininin peşinden gitmemiştim, ama şimdi tam tersi. Bildiğim bu dinimi ve insanlarını savunmak benim gibi acizlere düşmez ama, ne yaparsınız ki muhatap olunca yazınıza, cevap yazma gereği duydum.

Bence, bizlere cevap yetiştireceğinize, Bekir abi ve radikal'in size yazacaklarına odaklanın. çünkü bütün yazılarınız, ithamlarınız neticesinde şahıs odaklı gidiyorsunuz. Oysa, bu insanlar resmin geneline bakarlar.

Sizin gibi olmadıkları için 5 yılı aşkın zamandır çizgilerinden taviz vermeden ilerliyorlar.

Ayrıca, sumisali'ni mağdur gibi bir pozisyona sokmaya da çalışmayın. "O" bizim içimizdir, aynamızdır. Sırr'ımızdır. forum genelinde kendisine duyulan saygı ve sevginin de ayarını ölçmeye çalışmayın. Ölçecek alet bulamazsınız.

bekir

sadece bir kul
Cevabın evet ise; bunun denemesi için; "bekirin cevapladığı ve hem hadis dediği hem de uyduruk dediği" bir rivayeti sana da sorsak fikrini söyleyebilirmisin?

selam
aorskaya

Sık sık bu misal veriyorsunuz, yukarıda ki iddianıza sebep olan mesajlarımı tam konu ismi ile eksiksiz olarak alıntılarmısınız, bir görelim. Eğer bir yanlışımız varsa düzeltelim, Siz yanlış anlamışsanız, yanlış isnatınızı düzeltirsiniz.

bekir

sadece bir kul
selam,

Sen bekir abinin, burada 2000 kadar yazısı olan tecrübeli bir müslüman kardeşimize, "aorskayaya adama iman et" diyerek, islamın en önemli müessesesi olan imanı bile kişisel hesaplaşmaya kullandığını bilip bilmeden , ne kendi kafana göre gruplaşma ahkamları kesiyorsun kardeşim.

Eğer, ciddi isen tarafsız ve adil olarak gözlemle de bu kadar insan neden bu durumlara gelmiş diye düşün.

Müslüman adil olur, müslüman adaletle şahitlik yapmalıdır.

Bir de bilmediği şeylerin peşinde gitmemelidir.

selam
aorskaya

Ben iman kelimesini sık sık kullanırım. Eğer yazılarımı okursanız bulabilirsiniz. Ayrıca " ..... aorskay'ya iman et" cümlemde muradımın inanmak olduğunu hemen aynı konunun peşine belitmeme rağmen niçin hâlâ daha bu konuda ısrarla dayatma yapıyorsunuz? İyi niyetli olan insan bu şekilde mi davranır? Ama görüyorum ki derdiniz ve davanız beni karalamaya çalışmak... Size bir tavsiye. Keskin sirke küpünü çatlatır. Çatlak küp de hiç bir işe yaramaz.

radikal

New member
Bana tavsiye verebildiğine göre; değişmemeyi hüner saymayı da dillendirirken hata ettiğini gör. İnsanlar kendilerinin yanlış olduğunun gösterildiği her durumda yanlışı terkedebilmelidir.

Çok fazla lakırtı ile forumu boğmada; binlerce mesaj içerisinden, espri amaçlı yapılanları çıkar ve yanlış mana verdiğimiz, insanları itikaden zarara uğrattığımız, amel bakımından eksik yönlendirdiğimiz, bilgi anlamında kirlilik yaptığımız bir tane (yazıilebirtane) mesajımızı al koy ortaya, bir daha bu forumda tek bir klavye tuşuna basarsam na'merdim. yapamazsan, bulamazsan (ki bana göre asla bulmazsın) aynısı senin için geçerli.

Sanırım anlama konusunda yaşadıkların okuma konusundaki eksikliğinden kaynaklanıyor. bekir'in bahsettiği hadisin altında yorum ile beraber rüyamı bile anlattım. nasıl okuyorsun ?

radikal

New member
Selam,

Bu dediklerinin arkasında cidden durabilirmisin ezherli kardeşim? Kurana ters rivayet gösterilirse; bu hadis değildir diye her zaman diyebilirmisin?

Örneğin; Bekir kardeşimiz, kurana ters rivayet için ters olmadığı yönünde aşıklamalar yaparken, sen kurana ters ise hadis kabul etmiyorum, bekir yanlıştır, hatalıdır diyebilirmisin?

Cevabın evet ise; bunun denemesi için; "bekirin cevapladığı ve hem hadis dediği hem de uyduruk dediği" bir rivayeti sana da sorsak fikrini söyleyebilirmisin?

selam
aorskaya

Bugüne kadar hangi sözümüzün arkasında durmadığımızı gördün de; sorma gereği duydun ? örnek ver de bakalım, bukalemun türü bir yaratıkmıyız, yanar döner ateş böceğimiyiz, anlayalım hep beraber. Öyle sorup da, töhmet altında bırakır pozisyonları artık geçin. Varsa konuşun, yazın; bilelim, değil mi ?

Kur'an'a ters rivayetler sunan sensin, ve ilk yazdığın mesajdan beridir seni uyarıyoruz. Peygamberimiz (s.a.v.) senden de benden de kat kat akıllıydı, uğraşma hadisler ile diyoruz.

Bekir kardeşim daha bugüne kadar Kur'a'na aykırı bir hadis yazmadı, yazılanı da uyardı. Kaç tane yazısını okudun da böyle bir kanıya vardın. "Baldır" hadisine gereken cevap verilmişken, konuya merak duyarak okuyan insanlar da ikna edilmişken, sen neyin peşindesin ? Sazan bulanık suda olur, ama burada sazan olmadığı gibi, Din ve İslam hakkında yazanlar bulanıklığı red eder; çünkü İslam bulanıklığı red eder. Saydamdır ve öyle kalacaktır. Biz de bu Din'e ne kadar uyarsak o kadar saydam kalacağız.

Gerek Bekir kardeşim veya gerekse de bir başkası Kur'an'a ters yazarsa, en başta ben uyarırım. Yanlış ! derim, demişimdir. Belki bu söylemime Bekir hiç bir zaman muhatap olmamıştır. Yazmadıysa elbette muhatap da olmayacaktır ! Ama bir çok insan muhatap olmuştur. Senin yazındaki suçlar ifade öyle bir şeye benziyor ki; karakolda trafik kazası yapmış birine, sırf karakola geldi diye, ne olduğunu dahi bilmeden suçluymuş psikolojisi ile bakan çaycı tiplerini andırıyor.

Ben yazarsam en başta Bekir uyarır. Açıklama bekler. Nerden vardın bu kanıya, kendi fikrin mi yoksa başka yerden mi alıntıladın diye de sorar. Çok mesajlarında rastlamışımdır. Çok çok ters gelen bir mesajı bile kaynak gösterin bir bakalım dediğine, hemen konuyu silme eğilimine girmediğine bu gözler şahit olmuştur. Sen nerdeydin o zamanlar ?

(Sen; biz yokken, gıyabımızda bir çok ithamlarda bulunmuşsun. Senin yasaklı olduğuna da artık bakmıyorum. Çünkü sen aynı zihniyeti taşımıyorsun. Aynı ile mukabele kısas esasına uygundur. Çok istersen başka bir isim ile de cevap verebilirsin.)

radikal

New member
Radikal bu ailenin parçalanmasına gönlün nasıl razı oldu?

Burada su misaline methiyeler düzerken, şimdi ise yazdıklarına ne hakla bir kadın kaprisi yakıştırmasını yapabiliyorsun.

Senin her zaman hakktan yana olan tarafını gördüm. Özellikle de Kur'an ağzı ile konuşmanı her zaman takdir ettim ve ederim. Demişsin. Bunu söylerken La fontaine den karga ve tilkiyimi oynuyordunuz yoksa? Yada bu sözünüzde samimiyet yerine riyamı vardı?

Bu aileyi, parçalanmasına rıza göstermişim gibi bir tragedy haline getirmene gerek yok, insanlar kendi tercihleri doğrultusunda bu gerçeğe ulaştılar. O nedenle insanların tercihlerini yönlendirme hakkım yok benim. Ben bir acz kulum. Yaptırım ve tahakküm koyma yetkim de yok.

Ben sumisali'ne her zaman güzel ifadeler ile seslendim. Zannediyorum msn den görüşüyorsunuz, kendisine bir sorun bakalım daha bu güne kadar bizden en ufak bir neden ile incinmişmidir. İHTİMAL DAHİ VERMEM ! Her zaman da vurucu ayetler seçer ve paylaşır. Her zaman da takdir etmişimdir. Ki; benim huyumu en iyi bilenlerdendir. Sor bak ! vereceği cevabı da eğer mert bir adamsan buradan paylaş. Bu kadar iddialı konuşan bir insana herhalde bir cevap hakkı tanınmıştır öyle değil mi ? Bilmiyorduysan; o zaman konuşmayacaksın yada itham eder triplerine girmeyeceksin.

Evet sumisali'ne kapris yapıyorsun ve gereksiz bir nedenden dolayı da alınganlık gösteriyorsun, dedim. Ne o ? yapamazmıyım ? Aramdaki dialoğun kriterlerini sen mi belirliyorsun, sumisali'mi ? Yaklaşık 2 yıl önce gecenin 2:30 sularında ateist bir kafirin foruma girip de müstehcen yazılarını astığında, beraber olup da terbiyesizi göndermeye çalışırken de, sumisali'nin o an yanındamıydın ? Yokmuydun ? Oysa ben yanındaydım. Yıllarca da bir çok konuda tabiri caiz ise omuz omuza bulunduk ve aynı doğrultuda yazılar yazdık. Şimdi, sen mi daha layıksın sumisali'ni savunmaya, yoksa biz mi ? Sor bakalım sana ne diyecek ?

Ben, sumisali'ne sitem ederim elbette. Samimiyetim buna izin verir, sen bırak ahkam kesmeyi, bu konuda müdahil dahi olamazsın !.. Varsa katlanmadığı veya kabullenmediği bir nokta "saygıdeğer abim..." diye başlayan mesajını gönderir. Biz de O'na n müşfik hislerimiz ile mukabelede bulunuruz, sor sana söyler.

Elbette, benim hakeratamiz yazılarıma "burada bayanlar da var..." türünden eleştirisini gönderecek. Bu eleştirisine de elbette bende; "bu yaptıklarım aslında sinkaflı küfrler yanında çok temiz kaldı, neden bana küfr edilirken de aynı tutumu göstermedin ?" diye sorma hakkımı doğurur ve sorarım da. Başka bir zaman olsa o yazılanların altına imzasını atar. Sırf öfkesi üstün geldi ve sağduyulu olamıyor diye, tamamı ile o insanı öyle mi algılamak gerekiyor ?

Her neyse, raşid'in dediği gibi; sumisali'ni bana savunma. En son kişi dahi olmayacağımı O da bilir, bende, bütün forum da. Sen kendine bak istersen.

Aorskaya ise zaten hem kendi sakat hem de fikirleri sakat biridir değilmi? Ama, nedense; şu sakat fikirleri sağlam fikirlerinizle çürütemediniz gitti değilmi kardeşim...

aorskaya'nın kendisine sakat demedim, kimse dedirtemez. Ama elbette fikirlerinin sakat olduğunu her dem belirttim. Bence okuma yönünde özrün var. Bunu en kısa sürede gidermeye çalış.

Sakat fikirlerini ilk mesajından itibaren çürüttükçe sen hırs yaptın. Sanırım herkes bunu görüyor. Senin görmeni bekliyorlar. İlim; hepimizin ortak malıdır. Umuma mahsustur. Biz biliyorsak yazarız, hep beraber o konuda bir anlama geliriz. Veya tam tersi sen yazarsın, belirli mihengler ışığında o yazıya da iman ederiz. Hakk her zaman yitik malımızdır. Her nerede bulursak özmalımız gibi de sahip çıkarız. Hadisi şerif ile de bu hakkımızdır. Yeterki hakk olanı yaz, hezeyan değil !...

Ha, daha paylaşacağımız, tartışacağımız konular vardı değilmi? Ne dersin ayrı bir başlık açsan da sadece sen ve ben kimse rahatsız etmeden, döküp devirmeden bir konu tartışması örneği sergilesek güzel olmazmı? Sen ezher bilgin ile benim sakat fikirlerimi onarsan, ben ve herkes faydalansa olmazmı?

O zaman dönüp kendine bakacaksın. Bu forum, uzun zamandır kişisel savunmaların mecrası olmadı. Sadece senin gibi insanlar konularını ve hitaplarını kişiselleştirdikçe, bu tür yazılar ara sıra çıkardı ki; bazen elzem halini alırdı. Samimiyet ile yazmakla, kişiselleştirerek yazmak arasında derin bir uçurum vardır. Görmezsen, düşersin. Göstermeye çalışan insanlara da dikkatimi dağıttınız sizin yüzünüzden göremedim serzenişine girmeye hakkın yok !

Ezher bilgisi sana ağır gelir. Önce git, sakat fikirlerini düzelt. Sana tavsiyem Kur'an oku ! Güleceksin sinirden belki şuan "ne yani ben şimdiye kadar başka bir şey mi okuyordum" diyeceksin belki. Evet, Kur'an oku ! Ama; beynini kiraya vermeden, önyargılarından arınmış olarak oku ! Bu cümleden ne kadarını anlarsan, o şekilde düşün.

Gerisi, laf'ı güzaf !..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt