Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaza başlayacağım hangi namazdan başlamalıyım

gerçek_92

New member
Selamun aleyküm arkadaşlar ben 19 yaşındayım hayatımda hiç namaz kılmadım ve bunun pişanlığını yaşıyorum Allah izin verir ise namaza başlayacağım fakat bu konuda o kadar bilgi eksikliğim varki sizelere anlatamam içimdeki maneviyatı ve Allah sevgisini hissebiliyorum tek kötü yanım namaz kılmamak fakat dediğim gibi eksiklerim var ailem bu konuda bana bilgi vermedi 19 yaşında olmama rağmen sadece Fatiha süresini biliyorum bugünden itibaren bütün duaları ezberleyeceğim ve kısmet olursa namaza başlayacağım sizlere sorum şu

1.Hangi namazdan başlamalıyım
2.Kılmadığım namazları kaza namazı olarak kılmama gerek var mı?
3.İnanınki mezhebimi bile bilmiyorum namaz mezhebe göre mi kılınır?

beni cevapsız bırakmayacağını umit ediyorum.teşekkürler

Selim

New member
Ve Aleyküm Selam. Allah (c.c.) hislerinizi daim eylesin ve arttırsın. Namaz İslam da insanın başı gibidir, başsız insan yaşarsa namazsız müslüman olur. Ehli Sünnetin cumhurunu baz alırsak namaz kılmayana kafir denmiyor ama Hanbeli mezhebi Ehli sünnetin kalelerinden biridir, Namaz kılmayan onlara göre kafirdir namazın kazasıda gerekmez, namaza başladığın zaman müslüman oldun ondan önce zaten kafirdin diyorlar. Bu görüşe göre kaza gerekmez diyorlar. Ama biz Hanefi mezhebi olarak Ehli Sünnetin genelini baz alarak kaza namazı vardır ve namaz kılmayana kafir demiyoruz.

1-Önünüzdeki ilk vakitte namaza başlayın.

2-Hanbeli mezhebi hariç diğer 3 hak mezhepte kaza namazı kılınır. Vakit buldukça kazalarınızı tamamlayın.

3-Sadece namaz değil abdestte mezhebe göre alınır.

Diğer sure ve duaları öğrenene kadar Fatiha şerifeyi okuyarak namazlarınızı tamamlayın.

Üst Alt