Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda istem dışı gerilemek ?

Çilekeþ

New member
Selamün Aleyküm.Arkadaşlar Camide hocam anlatmıstı ama kursun son gunleriydi biraz lakırtı içerisinde kaynamıştı anlayamamıştım.Hatta benim üstümde uygulamasını göstermişti hocam.
Ben namazda iken ayaklarım geri geri kacıyor.Her Rekata kalkdıgımda kendimi en az 1-2 adım geride buluyorum ki cemaat içindeyken ayaklarımı kaldırmadan o boşlugu geri doldurup ilerliyorum.Namazı kılarken nerde bir kaydırma vs yapıyorum da böyle geride kalıyorum.? Allah razı olsun. Selam ve dua ile.

a l p e r

New member
secdeye eğilme ve oturma esnasında ayak parmakları, ayağı biraz ileri veya geri götürebilir. Ben de ileri veya geri gitmemek için secde ve oturuşlarda sağ ayak başparmağımı yerinden hiç kıpırdatmamaya çalışıyorum.

Yalnız, her rekatta 1-2 adım geri gitmek nasıl oluyor bilemeyeceğim.

a l p e r

New member
doru1nl3.jpg

doru2wp1.jpg

secdeye varırken ayaklar biraz geri gidebilir
yanl2xx8.gif

otururken de ayağımızı bilerek veya bilmeyerek geri atıyor olabiliriz
doru3by4.jpg
yanl3fd1.gif

Mümkünse hocanıza tekrar danışmanızı öneririm.

B

beyaz_ýþýk

Guest
secdeye eğilme ve oturma esnasında ayak parmakları, ayağı biraz ileri veya geri götürebilir. Ben de ileri veya geri gitmemek için secde ve oturuşlarda sağ ayak başparmağımı yerinden hiç kıpırdatmamaya çalışıyorum.

Yalnız, her rekatta 1-2 adım geri gitmek nasıl oluyor bilemeyeceğim.

dogru olanda o dur kardeşim..sag ayagaın başparmagı istikamet uzere sabit kalıcak devamlı budurmda ileri ve geri gitmez...ben boyle biliyorum....sag ayagamın baş parmagı namaz kılarken bedenimle beraber kıbleye bakar...otururkende kalkerdende....Ozur halleri dısında oturuldugunda ayagı geriye dgoru atıp oturmak dogru değil kanımca....kimseyi yanıltmıyım..ben kucuklugumde bole ogrendim..oyle gidiyorum.....Dogrusunu rabbim bilir..selametle

a l p e r

New member
Dört mezhepte namazda ayağın konumu için farklı hükümler verilmiştir. Ben de bunun için "doğrusu budur" diyemedim :eek: Onun yerine "şu sebepten dolayı ben şunu yapıyorum" demeyi tercih ettim :)

Gerçekten de sağ ayak başparmağını yerinden oynatmayınca (hani denir ya "sağ ayağın baş parmağı yere çivi ile çakılmış gibi olacak") namazda ne ileri ne de geri gitmek mümkün olmuyor.

Doğrusunu Allah(cc) bilir.

Çilekeþ

New member
Secdede 2 ayagın da yerden kesilmediği sürece namazın bozulmaz diye biliyorum.. :confused:

B

beyaz_ýþýk

Guest
Secde etmek farzdır. Bu nedenle secdenin yapılmaması namazın sıhhatine engeldir. Secdenin en mükemmel şekli iki eli, iki dizi, iki ayağı ve alın ile birlikte burun kemiğini bir bütün halinde yere koymaktır. Bununla beraber ayakların sadece bir parmağının yere değmesiyle farz gerçekleşir. Eğer bir kimse iki ayağınıdan hiç birini yere koymazsa secde sahih olmaz. Kadın ve erkek için aynıdır. Ayaklardan biri alınla beraber “sübhanellah” diyecek kadar yere değse daha sonra kaldırsa bile secde tamam olacağı için namaz bozulmaz.

Şayet alın secdede iken, ayaklar hemen zeminden yukarı kalkmış halde boşlukta ise secde tamam olmamaktadır. Bu namazın sahih olduğunu söylemek de mümkün değildir.

En azından, bir defa fazla (sübhane rabbiyel ala) denecek kadar ayak parmaklarının uçları, alın secdede iken zeminde dikili durması gerekmektedir ki, yapılan secde tamam sayılsın.

Secde süresince ayakların her ikisinin de yerden kesilmesi namazı bozar. Ancak bir rükün yerine getirilinceye kadar ayakların ikisi veya biri yerde olursa namaz geçerlidir. Buna göre az da olsa ayaklardan ikisi ya da biri secde anında yere değmişse namaz olur. Fakat secde boyunca ayaklardan biri bile yere hiç değmediyse namaz olmaz.

Secde tesbihini bir defa söyledikten sonra ayaklar yukarı kaldırılmışsa bu secdenin yine sahih olacağı söylenmiştir.

Secdede dikkat edilecek diğer bir konu da alnın secde yerine temasını önleyen baş giysileri.

Başa konulan takke, terlik, sarık gibi örtüler bazen alnın üzerine kadar iniyor, alnın secdede yere temasını önlüyor. Böylece zeminle alın arasında bir perde oluşturuyor.

Bu durumda alın (hakiki) olarak değil de (hükmen) zemine temas etmiş sayılıyor, secde kerahetten kurtulamıyor...

Öyle ise baştaki örtü, secdede alnın zemine temasını önlememeli, alın hep açık olarak zemine temas etmelidir. Çünkü alnın zemine teması farz, burnun teması vaciptir.

Yeri gelmişken secdedeki tesbih sayılarına da bir işarette bulunayım.

İmam olan zat, rüku ve secde tesbihlerinde üçü geçmemeli, cemaatin zorlanmasına sebep olmamalıdır.

Ancak tek başına kılanlar bu tesbih dualarını üç, beş, yedi kere de söyleyebilirler.

Efendimiz (sas) namaz kılanın en değerli vaktinin secde anı olduğunu bildirdiği hadisinde şöyle hatırlatmada bulunmaktadır:

- Kulun Rabb'ine en yakın olduğu an, secde anıdır. O değerli anda duayı çokça ve uyanık gönülle yapın...

Ahmed Şahin

Selam ve dua ile...

Editör

Üst Alt