Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

nasıl bir evlilik düşünürsünüz?

• görücü usülü

Kullanılan: 0 0.0%
  • severek anlaşarak evlenme

Kullanılan: 1 100.0%
  • bu konuda kararsızım

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

Mücahid

New member
Altına imzamı atıyorum. Çok doğru tespitler daha Allah Rızası için evleneni görmedim ben. Hep bir şeyler olsun diyorlar ama iş dindarlığa geldimi mangalda kül bırakmazlar.

Peki sizin görmemiş olmanız olmadığı sonucunumu doğuruyor?.Bu belkide bulunduğunuz ortam ile alakalı olabilir.Birde bu açıdan bakın.ALLAH rızası için yapılan evliliklerde bile Efendimiz(s.a.v)min önerileri vardır,bunları göz ardı edemeyiz.Denklik bunlardan biridir.Ön yargı ile ithamlarda bulunmak yerine mü'min kardeşlerimize hüsnü zan ile yaklaşmamız gerekir kardeşim.Gönüllerde ve yüreklerde gizli olana biz vakıf değiliz onu sadece Alemlerin Rabbi bilir.Hesabıda O'na aittir.Mangalda kül bırakmazlar lafı müslümanların müslümanları eleştirmek için kullanacağı bir söz olmasa gerek.Bırakalım o sözü kullanacak olan çok insan var zaten.Dua ile

ruhlara

Mesajlari Onaylanacak
Peki sizin görmemiş olmanız olmadığı sonucunumu doğuruyor?.Bu belkide bulunduğunuz ortam ile alakalı olabilir.Birde bu açıdan bakın.ALLAH rızası için yapılan evliliklerde bile Efendimiz(s.a.v)min önerileri vardır,bunları göz ardı edemeyiz.Denklik bunlardan biridir.Ön yargı ile ithamlarda bulunmak yerine mü'min kardeşlerimize hüsnü zan ile yaklaşmamız gerekir kardeşim.Gönüllerde ve yüreklerde gizli olana biz vakıf değiliz onu sadece Alemlerin Rabbi bilir.Hesabıda O'na aittir.Mangalda kül bırakmazlar lafı müslümanların müslümanları eleştirmek için kullanacağı bir söz olmasa gerek.Bırakalım o sözü kullanacak olan çok insan var zaten.Dua ile

benim şehrim böyleyse türkiye genelide istisna hariç öyledir
erkek kızda güzellik kız erkekte zeginlik arıyor istisnalar hariç ama genel durum bu malesef

üste yazmıştım zaten bunu kardeş sen cevaplamadan

asabı kiram zamnında mekkeden medineye göç eden macurlara karşı medineli müslümanlar dedilerki
ya rasülüllah s.a.v biz mallarımızı bu gelen kardeşlerimizle paylaşacaz izin verirsen hınımlarımızın birerini boşayıp onlarla evlendirecez demişler

ama rasülümüz malınızı paylaşın ama hanımınızı değil buyurmuş
şimdiki babalar bırak çok hanımı vrasa birini boşayıp vermek şurda dursun kzılarını zengin dengi olmadan vermiyorlar dindarlığı laf olsun diye sorarlar
ama parası çoksa içkide içse namazda kılmasa ya bırakır kılar sonra diye boş ver derler

sonrada geçimsizlik olunca aradaki elçileri suçlarlar ya sen evmi alıyorsun aracı emlakçı buluyorsun beya
kardeşim bunlar kendini kandırmaktır nefsine para güzel geliyor sonrada nefse uymanın cezasını çekiyor

ne diyordum o saabikiramlar olsa türkiye bu hallere düşmezdi zaten
denge dediğin dindarlık dengesidir zenginlik dengesi değilidr kardeş
zengin olabilir kız ama dindardır vakir dindar erkekle evlenmesi uygundur
kız zengin oğlan zengin bu denge değildir rasülümüzün kastetdiği dindar lık dengesidir para dengesi değildir kardeş

gokhann

New member

Hocam önemli olan istaisnalar değil elbette vardır böyleleri fakat terazi hesabı teraziye koyarsanız hangisi ağır basıyor acaba. Aramızda kalsın sana bir sır veriyorum. Dünya ve yaşam o kadar basit değil, hayrın içinde bile şerrin olduğunu sen benden daha iyi bilirsin. O yüzden dünya bu kadr kolay değil bu çevreyle ilgili değil benim öğrendiklerim benim gözümü korkutuyor ve geceleri yatamıyorum kendimi günahaa vuruyorum. Şimdi söylermisin sence ben ne yapmalıyım? Valla hayatı tanıdıkça korkuyorum irkiliyorum, bazen dilimizin savunduğu şeylerle nasıl çlişkiye düştüğümüzü bir bilseydin şaşırırdın, Deimya teraziye koy birşeyleri ve bir yerde günah varsa emin ol o günahtan hepimiz sorumluyuz.

Evlenmekten Maksat Namus Ve Iffeti Muhafaza Edebilmek Ve Islam Ahlakini Hayata Tatbik Edebilmek Davasidir.

Bu Inanç çerçevesinde Yapilacak Bir Evlilikte Bu Kriterlere En Yakin Olan Karşi Taraf Bize Bir Kalkandir!...

Dolayisi Ile Kalkanimizi Iyi Seçmemiz Lazim!...

Unutmayalim Düşman Her Zaman Insana Cazip Ve Bir O Kadarda Tehlike Dolu Silahlar Ile Tehlike Oluşturur!..

Saglam Bir Kalkan Için Hadis-i şerifteki Işaret Edilen (insan) Kalkani Tercih Etmemiz Elzemdir!...

[B][email protected][/B]

Bilge-Ýnsan

New member
Benim icin hangisi hayırlı olcaksa Mevla Teala bana onu nasip edsin.
Her ne kadar yorumda yapsak eleştiride alsak herşeyin güzel bir yanı oldugu gibi kötüde bir yanı var.
İnsanların aldıgı kararlar her zaman doğrudur diyemeyiz.Veya coğunlugun kabul eddigi kararlarda doğrudur denilemez.Örnegin hindistanda insanların cogu ineğe tapıyor.Buna beyanen kalkıp diyebilirmiyiz cogunluk bu yönde işlev yapıyor o halde bu doğrudur demek yanlış olur.
Biz müminler icin tek yol Kuran ve sünnet'dir o halde kuran ve sünnet ne buyuruyorsa o yolda ilerlemek lazım.
Cünki hidayete ancak islamdan varılır.vesselam..

EnGüZeL_HiKaYeM

New member
severek anlaşarak evlenmek mantıklı olsada görücü usülü evlilikler nedense daha başarılı bi tuhaflık var anlamadım gitti

.:Rumeysa:.

New member
Hayırlı Bi eş Olduktan Sonra Hiçbişey önemli değildir bence..Allah bizim için en hayırlısını bilir ...Ona bırakmak en hayırlısı :)

M

muhik

Guest
severek anlaşarak evlenmek mantıklı olsada görücü usülü evlilikler nedense daha başarılı bi tuhaflık var anlamadım gitti
Çünkü flört döneminde,çiftler birbirlerine sadece güzel taraflarını gösterir ya da karşı taraf objektif olamadığı için bunları farkedemez.En güzeli sünnet-i senniyeye uygun bir şekilde çiftlerin evlilikten beklentilerini ve kendilerini saf bir şekilde anlatmaları.Buna göre evlilik kararı almalarıdır.Zaten flört dinimizce hoşgörülmediği gibi,bana göre bir bayana hiç yakışmıyor,ona olan güveni sarsıyor.Benim belirttiğim şekilde bir evlilikte zaten çiftler karşı tarafa karşı,elektirik alıp almadığınada bakar.Böyle bir evlilikte aşkta olabilir,illaki flört mi etmek lazım.

K.A.R.A.N.L.I.K.

New member
mümin için evlilik

mümin için evlilik

Müminler, içinde yaşadıkları toplumun değer yargılarını değil, İslami değer yargılarını esas almalıdırlar.
Allah ve Rasulü'nün ortaya koyduğu değer yargıları,
toplumun değer yargılarındarı daha üstündür.
Bir evlilik olayında, toplumun değer ölçülerine göre değil,
Allah ve Rasulünün ortaya koyduğu değer ölçülerine göre hareket esas olmalıdır.
Çünkü Allah ve Rasulû’nün ortaya koyduğu ölçüleri, nefsani istekler için terketmek, apaçık bir sapıklıktır.
Sapıkların ise Müslüman olmaları şöyle dursun,
Allah ve Râsulü'ne savaş açan kafirler olduğu gerçeğini, Kur'an bize bildirmektedir.
"Allah ve Rasülü, bir işte hüküm verdiği zaman,
artık mü'min bir erkek ve kadına, o işi -kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur.
Kim Allah'a ve Rasulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur." (33 AHZAB, 36)

**masumgül**

New member
herseyin hayrlısı

herseyin hayrlısı

rabbım herseyın hayırlısnı nasıp etsın inş herkese sevrek yada gorucu usulu .....

enes38

New member
ben severek evlendim 4 yıldırda evliyim

seda07

New member
hayırlısı

hayırlısı

Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz aslında,daha çok önceden belli yazımız,eşimiz dünyaya getireceğimiz çocuklarımız.
Hangisi olursa olsun en hayırlısı olsun,ömür boyu kıymet bilen,islamın her zerresinin sonuna kadar yaşatıldığı mabetleştirilmiş bir yuva
Allah inşallah böyle bir yuva ve eş nasip eder bana
Bunun için sizlere GÜLAY ATASOY un İDEAL BİR EŞMİSİNİZ? kitabını tavsiye ediyorum hem evlilere hemde bekarlara.Evliliği islami esaslara göre nasıl yürütmemiz gerektiğini ve bi takım sorunlarla karşılaşırsak nasıl çözmemiz gerektiğini anlatıyor.

RABBİM HAYIRSIZ BİR EŞ VE HAYIRSIZ BİR EVLATLA SINAMAZ İNŞALLAH!

islamci

New member
:11_4_126v :11_4_126v :11_7_104v :11_1_218v bende görücü usulünü tercih ettim .en önemlisi ALLAHIN EMRİ ÜZERİNE EVLENMEK
HADİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM
böyle bir görüş olmaması gerek. aynı şuna benziyor. adamın biri eşşeğini bağlamadan gidiyor. arkadaşları niye bağlamadın diye sorduklarında Allah(c.c.) korur diyor ve gidiyor. sonra eşşek kaçırıldığında Allah(c.c.) tan biliyor tabiki eşşeğin sahibi. bunun hususunda şu atasözünden bahsedeyim. eşşeğini sağlam kazığa bağla gerisini Allah(c.c.) a bırak.

yelken06500

New member
s.a

s.a

Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz aslında,daha çok önceden belli yazımız,eşimiz dünyaya getireceğimiz çocuklarımız.
Hangisi olursa olsun en hayırlısı olsun,ömür boyu kıymet bilen,islamın her zerresinin sonuna kadar yaşatıldığı mabetleştirilmiş bir yuva
Allah inşallah böyle bir yuva ve eş nasip eder bana
Bunun için sizlere GÜLAY ATASOY un İDEAL BİR EŞMİSİNİZ? kitabını tavsiye ediyorum hem evlilere hemde bekarlara.Evliliği islami esaslara göre nasıl yürütmemiz gerektiğini ve bi takım sorunlarla karşılaşırsak nasıl çözmemiz gerektiğini anlatıyor.

RABBİM HAYIRSIZ BİR EŞ VE HAYIRSIZ BİR EVLATLA SINAMAZ İNŞALLAH!
valla kader konusuna yapılacak veya eklenecek bişey yok ama gördüğüm kadarıyla bu noktada hep farklı karekterdeki insanlar birbirini buluyor.belki rabbim birinde olan fazlalıkla diğerini tamamlıyor ya da sınıyor.

ama gerçekten fikirlerini bildiğiniz insanlarla hayat kurmak daha anlamlı oluyor.
diğer türlü ise görücü usulu yani sizin ve karşı taraftakinin fikirlerini hayat tarzını bilen insanların aracılığıyla olması insani olarak düşünürsek faydalı görünüyor..tabi en hayırlısını ALLAH(CC) bilir.

Elifnisa

New member
Ben görüp sevip öyle evlendim gayette mutluyum.
bence görücü usulu olacak diye illa sevmediğin birisiyle evlenmek çok yanlış.
insan bazen sevdiğine bile katlanamıyor helede sevmediğine düşünmesi bile korkunc...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Aslında bu anketi "nasıl bir evlilik düşünüyosunuz" olarak değil de "bu şartlar altında nasıl evlenmeyi düşünüyosunuz" şeklinde açsak daha isabetli olucak heralde:)

Üst Alt