Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamber eşleri müminlerin anaları hangi anlamda?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alpha

New member
İyi günler, kuranda peygamber eşleri müminlerin analarıdır diyor. Peygamber hiçbirinizin babası değildir diyor. Eğer peygamberin karıları müminlerin analarıysa, müminlerin analarıyla, müminlerin babası olmayan kimsenin karı-koca ilişkisi yaşamasını nasıl görürdünüz? Yani bir kimsenin anasıyla, o kimsenin babası olmayan kimsenin karı-koca ilişkisi yaşaması vicdana zülum olmuyor mu? Lütfen bilgilendirir misiniz? Teşekkür ederim.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Pek anlamadım fakat peygamber eşleri müminlerin annesiyse peygamber efendimizin babası olmaması şöyle açıklanabilir benim düşüncelerime göre :

1- Peygamber sıradan biri değildir. Peygamber bir ümmeti hak yoluna çağıran önemli bir kuldur. Bu önemli görevinden dolayı diğer insanlardan ayrılır. Diğer insanlardan farklı olduğu için olabilir mi ? Sorunu tam olarak anlayamadığım için ya doğru cevap verdim ya da yanlış .. Kusura bakma. Konuyu biraz daha açarsan sana yardımcı olabilirim.

Alpha

New member
Mısır Kralı tarafından hediye olarak gönderilen kadınları anam olarak görmüyorum.
Bir babayla ve daha önce de evlatlığıyla evlenen kadını, daha doğrusu babasını sevip (kaynaklarda böyle) evlatlığıyla evlenen kişiyi anam olarak görmüyorum.
Kendini peygambere hediye olarak ikram eden kadınları anam olarak görmüyorum.
Bunları anam olarak görmeye çalışıp vicdanıma ve nefsime zulüm mü edeyim?

Alpha

New member
Bir de aynı surede peygamber müminlere kendi canından daha yakın diyor. Tarihte diri diri deri yüzülen, kafa derisi yüzülen insanlar, ermeniler küçücük kız çocuklarının diri diri vücudunun büyük kesiminin derisini yüzdüler. Peygamber onlara nefsinden daha mı yakındı! Onlara canlarından daha mı yakında! Onların derisi yüzülürken yaşadığı acıyı peygamber onlardan daha fazla mı yaşadaki onlara nefslerinden canlarından daha yakın olsun. Ben haykırıyorum. Kimse kimseye canından daha yakın değil!

mavigezegen

New member
Öncelikle Peygamber ve eşlerinden bahsederken biraz saygı lütfen. Terbiyesizliğin de bir sınırı var. Bunlar nasıl sözler böyle..
İnanmak zorunda değilsin, kabul etmek zorunda değilsin, nasıl biliyorsan öyle yaşa. Bir soru soruyorsun, cevabını almadan hakarete varan yorumlar yapıyorsun. Bu nasıl bir anlayıştır...

Soruna da bir cevabım yok, çünkü sen cevap bulmak için sormamışsın bu soruyu...Amacın başka...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt