Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sakal [Farzdır de korkma]

Selim

New member
Bilindiği üzere bir tutam sakal bırakmak sünnettir. Hanefi, Maliki, Hanbeli mezhebine göre sakalı kökünden kazımak haramdır. Şafii mezhebine göre ise tahrimen mekruhtur (harama yakındır)

Hadisi şerifte geçen fıtrattan (yaratılıştan) olan 10 şeyden biri Bıyıkların kısaltılıp sakalların uzatılmasıdır. Sakal erkeği kadından ayıran bir özelliktir, Rasulullah (sav) kadına benzeyen erkeğe, erkeğe benzeyen kadına lanet etmiştir.

Bir Hadisi şerifte şöyle buyurur;Allah'ı tespih eden bazı melekler vardır ve sürekli şöyle der; "Erkekleri sakalları, kadınları ise zülüfleriyle süsleyen Allah'ı tespih ederiz."
Bu şekilde Allah c.c. tespih eden melekler var iken sakalı kesmek elbette olmaz.

Aklımda kalan bir Hadisi Şerif; " Sahebeden bir zatın çok az sakalı çıkarmış hatta sayılacak kadar az. Rasulullah'ın emrine uymamaktan Allah c.c. sığınır korkar ona uyarlarmış. Efendimiz s.a.v. bu sahabenin o şekilde sakal bıraktığını görünce gülümsemiş. Ertesi gün aynı sahabi sakalını kesmiştir. Efendimiz s.a.v. sormuş Neden sakalını kestin? sahabide Ya Rasulullah bana güldünüz demiş. Rasulullah s.a.v.'de ben az olan sakalına değil, sakallarından sarkan meleklere güldüm diyerek sahabinin tekrar sakal bırakması gerektiğini belirtmiş."

Sakalı kökünden kazımak bir uzvunu kesmiş gibidir. (kol, bacak, kulak vs.)

4 mezhep müftüsü Ali Haydar efendi (k.s.) Efendi Hazretlerimize " sakal bırakmak farz de korkma evladım" dermiş.

Allah c.c. hepimizi Sakal mevzusuna tabii olmaya muvaffak kılsın.(amin)

Üst Alt