Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sevgililer günü...

Sevgililer günü...

• Lüzumsuz...

Kullanılan: 0 0.0%
  • Ben kutladim...

• Karsiyim...

• Olsada olur olmasada...

• Rant baskaca anlami yok...

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

yelken06500

New member
Aslında "Aziz Valentin Günü" mü?

Evet Sevgililer gününüz ve bu arada Aziz Valentin gününüz kutlu olsun.

Gittikçe hayatımızda daha fazla yer eden “Sevgililer Günü” nün kökeni nereye dayanıyordu? Araştırma gereği duydum ve kökenin Aziz Valentin’e kadar uzandığını gördüm.

“Aziz Valentin, M.S. 3. yüzyılda yaşamış olan bir peder. Peder Valentin’in ünü ise dönemin Roma İmparatoru Cladius tarafından evlenmeleri yasaklanan askerleri gizlice evlendirmesinden kaynaklanıyor. Evli erkeklerin asker olmak istemeyeceğini düşündüğünden tüm nişan ve düğün törenlerini yasaklayan zalim İmparator’un kesin emirlerine rağmen Papaz Valentin, her türlü tehlikeyi göze alarak askerleri sevdikleriyle birleştiriyor. Bu yaptığından dolayı da hapse atılıyor ve idama mahkum ediliyor.

Peder Valentin, hapishanede geçirdiği zaman boyunca gardiyanlardan birinin kızıyla güzel bir arkadaşlık kuruyor ve ölümünden önce bu kıza, “Senin Valentin’in” diye imzaladığı bir mektup bırakıyor. İngilizce’de sevgililer için “valentine” sözcüğünün kullanılması ve Sevgililer Günü’nde birbirine mektup veya kart atma geleneği de buradan çıkıyor. Peder Valentin, 14 Şubat 269 tarihinde kafası kesilerek idam edildikten sonra Roma Kilisesi tarafından aziz mertebesine yükseltiliyor. Böylece Sevgililer Günü, sadece adı değiştirilmiş olarak kutlanmaya devam edilmektedir.”

Bakın “kutlamayalım” demiyorum. Ama, 14 şubat günü sadece sevgililer günü olmayıp, Hıristiyan kültüründen bir geleneğin daha içimize sızması olarak bilmemizde fayda vardır. Artı ticari hayatı canlandırma peşinde olanların her vesile ile yeni bir kutlama geleneği icat etmeleri ortada.

Ebu Zerr

New member
Sevgililer günü = Sömürülen kadınların daha fazla sömürülme günü....

Sömürülen kadınlar vasıtası ile erkeklerinde sömürülmesi faaliyeti...
Malum, çicek, böcek ve saire...

Elifnisa

New member
bak saint valantinmiş ben saint nikola diye yazdım noel babayla karışmış benim isim:)) aklımda kaldığı kadar yazmıştım:)

A

ayþe

Guest
selamün aleyküm sevgililr gününü asla kutlamam inşallah ve kutlayanlarıda kınıyorum.neden çünkü BÜTÜN günler insanlar için kutsaldır .eğer insan sevdiğini seviyorsa her gün sevip saymalı bence özel bir günü olmamalı...

Enver Ýstek

metin mete
selamün aleyküm sevgililr gününü asla kutlamam inşallah ve kutlayanlarıda kınıyorum.neden çünkü BÜTÜN günler insanlar için kutsaldır .eğer insan sevdiğini seviyorsa her gün sevip saymalı bence özel bir günü olmamalı...

Güzel bir yaklasim inan benimde özel günüm yok benim icin hepsi ayni ama her zaman derim eger ailem ve yakinlarim icin bir seyler ifade ediyorsa neden olmasinki...Onlarin sevinci her seye degiyor..Gerisi hikaye geliyor..Yalniz kinamayin cünki her insanin en azindan bir özel günü vardir ne dersiniz.

mhmt

New member
bu güne bende karşıyım da..
lakin bi durum var.. yahu neden kutladım diyeni yerle bir ediyoruz.. kutlayan eğer yanlışta ise, çık anlat..

insanların katılmadığı görüşe tüüü demesi bişey bilmediği yada bildiğini sandığını gösteriyor..

ve bazen sinirleri germiyor değil..

Enver Ýstek

metin mete
Ama sevgiller günü bile hatırlanmıyorsanız ne olacak?????

Valla sizi bilmem ama ben evimde her seyi vesile yaparim mutlaka bir programla kutlarim yani hic bir bayram Kutsalim olmamasina ragmen hepsini hemde en icten kutlarim cünki ben ailemle mutlulugu yakalamak isterim hemde her an keske hergün bayram olsa derim..Ama hatirlanmiyorsaniz acaba siz hatirliyormusunuz diye sormak gerekir sanirim...Cünki bir bayramda eger yüzlerce sms cekemiyorsaniz her hangi bir durumda bir tanidiginiz tlf ile aramiyorsaniz tabiki hatirlanmazsiniz...Ha hatirlatma bu forumda dahi her ortamda cakistigim kardesimin bile derdini dert edemiyorsak hatirlanmamak cok dogal degilmi Asilnur kardes...

asilnur

New member
Valla sizi bilmem ama ben evimde her seyi vesile yaparim mutlaka bir programla kutlarim yani hic bir bayram Kutsalim olmamasina ragmen hepsini hemde en icten kutlarim cünki ben ailemle mutlulugu yakalamak isterim hemde her an keske hergün bayram olsa derim..Ama hatirlanmiyorsaniz acaba siz hatirliyormusunuz diye sormak gerekir sanirim...Cünki bir bayramda eger yüzlerce sms cekemiyorsaniz her hangi bir durumda bir tanidiginiz tlf ile aramiyorsaniz tabiki hatirlanmazsiniz...Ha hatirlatma bu forumda dahi her ortamda cakistigim kardesimin bile derdini dert edemiyorsak hatirlanmamak cok dogal degilmi Asilnur kardes...
Bu Mesajda sanki kahır var Metin kardeşşş...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Kur'an dışı kaynak kabul etmeyen metin meteye ne olmuşta böyle sevgililer günü diye neydiü belirsiz birşeye iman etmiş acaip bi durum gelişme var metin mete :D

Allah bilir ya noeli kutluyorsundur culluk felan kesiyosundur vaptizde edildnimi ;)

Enver Ýstek

metin mete
Kur'an dışı kaynak kabul etmeyen metin meteye ne olmuşta böyle sevgililer günü diye neydiü belirsiz birşeye iman etmiş acaip bi durum gelişme var metin mete :D

Allah bilir ya noeli kutluyorsundur culluk felan kesiyosundur vaptizde edildnimi ;)

Bakiyorum kendine payda cikariyorsun.Culluk Türk mutfagina uygun olmadigindan Esek kesiyorum...Evet senin gibi yedinci günümde oldu hani agzina tükürükleme olayi varya ist onunla olmadi ama.....Idare ediyoruz ne decen...

Üst Alt