Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şeyh Ahmed er-Rifâi

medine28

New member
Şeyh Ahmed er-Rifâi (Allâh onun makâmını yükseltsin) bir öğrencisine nasihat ederken şöyle demiştir:
“Ey evladım! Hakîkî (gerçek) bir akla sahip olmuş isen Dünyaya meyl etmezdin, o sana meyl etmişse de. Çünkü o haindir, yalancıdır, peşinden gidenlerine güler. Kim ondan uzak kalırsa ondan kurtulur ve kim ona meyl ederse onda belaya uğrar. O tıpkı yılan gibidir ona dokunulması yumuşaktır, zehiri ise öldürücüdür. Onun verdiği zevkler çabukca yok olur ve günleri tıpkı hayal gibi gelip geçer. O halde Dünyada, Allâh'a karşı takvalı (tam bir korku duyacak halde) olmakla kendini meşgul et ve Allâhu Teâlâ'yı zikretmekten gâfil olma. Ey Evlâdım! Eğer aktarılmış güzel bir şey öğrenip duymuş isen onunla amel et ve bilip de amel etmeyenlerden olma. Hayret o kimseye ki öleceğini biliyor da nasıl olur ölümü unutuyor?! Yine hayret o kimseye ki dünyadan ayrılacağını biliyor da nasıl olur kendini ona veriyor ve günlerini ona karşı olan sevgiyle geçiriyor. Vakitlerinize; eğlence ve unutkanlık ile sahip çıkmıyorsunuz ve günleri gaflet (dikkatsızlık) ve günahkarlıkla geçiriyorsunuz. Şakanız pişmanlığa karşı güvende olan kimsenin şakasına benziyor ve eğlenceniz Kıyamet gününü duymamış kimsenin eğlencesine benziyor. Sizler kabirlere sanki bakmıyor gibisiniz ve oralarda bulunanlardan kendinize ibret almıyor gibisiniz. Ey Evlâdım! Yediklerini fani edersin ve giydiklerini eskitirsin. Allâh’a hesap veriş ise kesin olarak takdir edilmiştir ve dostlardan ayrılık haber verilmiş gelecek olan bir husustur. Dünyanın başlangıcı zayıflık ve güçten düşmedir sonu ise ölüm ve kabirlerdir.”

Üst Alt