Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce bayanlar çalışmalı mı?

Sizce bayanlar çalışmalı mı?

• Evet

Kullanılan: 7 41.2%
  • Hayir

Kullanılan: 10 58.8%

• Kullanılan toplam oy
    17

eee87

New member
düzgün edepli bir iş bulurlarsa çalışabilirler bence.

sýyah_

New member
Hanımlar nadide yaratıklardır çalışmalarını uygun görmüyorum.

M

Madde

Guest
Kadınlar ve Erkekler diye bir ayrım yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Şöyle ki , bir ülke düşünelim , 10 milyon nüfusu olsun ve 5 er milyon kadın ve erkek nüfusu düşünelim.
Bunun yarısının çalışmaması demek ülkenin iş gücü kaybı açısından bakarsak , ülkenin gelişimini çok büyük sekteye uğratacaktır.

İkinci olarak , kadınların sosyal hayattan uzaklaşacağını , kendisini yeterince geliştiremeyeceğini düşünüyorum ki kendisini yeteri kadar geliştiremeyen bir kadının evlatlarını ne derece yetiştirebileceği de mechuldur.

Üçüncü olarak , kadınların zekalarını kullanma biçimi de erkeklere göre farklıdır.Onlar tek düze düşünmezler , daha ayrıntılı ve derin düşünebilirler.Şüphesiz ki böyle bir zeka dan mahrum kalmak yine o toplum açısından iyi olmayacaktır.

Dördüncü olarak , kadınlarının neden çalışamayacağını düşünmek sonucunda ulaştığım mantıklı bir çözüm yok , insan insandır , kadınlarımıza güvenmek zorundayız , bireylerine güvenmeyen bir toplum ne kadar güvenilir olabilir ki . . .

ayaz

New member
hayat müşterek

hayat müşterek

Tabi çalışsın niye kısıtlansınki sonuçta hayat müşterek degilmidir !!günümüzde tek maaşla yaşam ne kadar kolay 2 maaşla ne kadar kolay sonuç ortada !!

sýyah_

New member
kadınlar ikinci sınıf insanlar değildir. Onlarında hakları vardır. Erkeklerin yapamadıklarını kadınlar yapar kadınların yapamadıklarını erkekler yapar. İnsanoğlu bir yarım kadındır bir yarımda erkektir Bir tamı tamamlarlar. Bir kadın bir erkek birbirini tamamlarlar, Ancak, erkek kadına göre daha gülü daha akıllı ve fiziksel özellikleri daha güçlüdür. Olaylara hayatın getirdiği zorluklara karşı dirençleri daha yüksektir. Erkek ve kadın üstünlüğü diye bir konu ortaya atamayız çünkü az önce belirtiğim gibi erkekler kadınların yaptıkları bazı hususları yapamazlar. Kadınlar olmadan erkekler yarım kalır, erkekler olmadan kadınlar da yarım kalırlar. Bu dünya yaşamında biz insanları ALLAH (c.c) kadın ve erkek diye iki grupta yaratarak insanoğlunun muhtaçlığı acizliğinde birbirine destek olarak insanlar arasınad dayanışma halinde yardımlaşma halinde hayatlarını devam ettirsinler, aciz bir kul olduğumuzu anlayalım diye yarattığını düşünüyorum ve cümlemi tekrar şu şekilde bağlıyorum. Kadınların nadide ve özellikli birer insan olduklarını kabul ediyorum ve çalışmalarına kendi hayatım çerçevesindekilere karşıyım.

Selim

New member
Bizmi değiştik Dinmi değişti? Kadın hiçbir şekilde çalışamaz, kadının yeri evidir, kocasının hizmetçisidir, çocuğunun eğitmenidir. Kadın herhangi yabancı bir erkekle telefonda dahi konuşamaz (zaruret hariç), selam,günaydın,iyi akşamlar,merhaba gibi kelimeler kullanamaz söyleyemez. Nasıl olurda kadın çalışırda bir erkekle muhattap olmaz? İslamiyet kadına ev bütçesine yardım yükü yüklemedi. Kadına kocası bakar,kocası yoksa eğer muhtaçsa kadına anası babası kardeşleri bakar, onlarda yoksa akrabaları bakar, akrabalarıda yoksa devlet bütçesinden maaş bağlanır. İslamiyet medeniyetin taa kendisidir.
Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur.” (İsra: 32)

Allah c.c. zina yapmayın demiyor, zinaya yaklaşmayın diyor. Kadının çalışması zinaya yaklaşmaktır. Bu benim görüşüm değil, İslamiyet'in görüşüdür. Herkes kendi kendine bir fikir üretmesin.

sýyah_

New member
işte o kadar basit değil saygıdeğer Selim Bey, herkez fikir üretmesin demekle olmuyor öyle, Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur.” (İsra: 32) hiç şüphesiz inandık iman ettik. Bu konuyu biz Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ilede görüşmüyoruz. Kadın Hakları Koruma derneği ilede görüşmüyoruz. Ama onları içtihatlarını çalışmalarını Türkiyedeki uygulamaları göz ardı etmeden sanki bu ülkede yaşamıyormuşus gibi de konuşmuyoruz. Kuranı-ı kerimde miras hukukkunda bile erkeğe daha fazla mal paylaşımı verirken Türk Medeni kanunuda bunu tanımazken kadın erkek eşit mal paylaşımı yapıyor diye biz aradaki farkılılıklarıda konuşmuyoruz. Bu konulardaki farkındalığımız var, soruda açık kadınlar çalışmalımı çalışmamalımı evet ya da hayır. Bende ne demişim çalışmasın. Bir kadının saçının bir telini bile göstermesi günahtır. Bırakın çalışmasını çalıştığı yere bacakları gözükecek şekilde kadınlığını teşhir edecek şekilde gitmesi konusuna anlatmama gerek bile yok. Bu anketi kadınlara yönelik yapmsalardı, aslında çalışmak mı istiyorlar, evde kös kös oturmakmı istiyorlar, sadece çocuk bakmakmı istiyorlar, yoksa erkeklere hükmetmi istiyorlar. idarecimi olmak sitiyorlar, nefisleri ne diyor. Erkekler bu forumda çalışmasın diyecektir. Kadınlara sorsan ne cevap çıkacağı belli olmaz. Saygıdeğer selim Bey sizi tenkit etmiyorum yanlış anlamayın, "İslamiyet medeniyetin taa kendisidir" diye belirtmişsiniz zaten bizde İslamın içerisinde bütün ölçütlerinin eksiksiz olduğuna inanıyoruz, ama uygulamaya kalktığımızda kanatsız kuş oluyoruz bu dünyada, uçmak istiyoruz ama kanadımız yok tüylerimiz yolunmuş. Bırakın sorulara bari cevap verelim farkındalığımızı arttıralım, paylaşım yapalım, herkes fikrini islamiyetin görüşlerine karşı çıkmadan söylesin. Bu zamanda evlat hasta ana-babasına bakmıyor, babası evladını el bebek-gül bebek büyütmüşken bırak herkez fikrini söylesin.

Selim

New member
Kadının çalışmaması kadının değerini düşürmez aksine kadının değerini arttırır. Kadın evde kös kös oturmaz, evinde yaptığı her işi Allah c.c. Rızası için yaptığında, mükafatları çoktur. Kadına bir ehli sünnet hoca tarafından 40 gün nasihat edilse o kadında nasihatları uygulasa 40 günde evliya olur. Bu bir çok kez denenmiştir. Kadın Fenafillah Bekabillah makamına çabuk ulaşır. Kadın bu kadar değerliyken, çalışması hoş görülemez. Haramdan kaçmasıda çok zordur. Erkek olmama rağmen otobüse binmeye utanıyorum, heleki bir kadının yek başına otobüse minibüse metroya vs. binmesi, kendini koruması ve harama hiç bulaştırmaması ne mümkündür? Nakşibendi Hazretleri (k.s.) buyur ki;"Bu nefisi kendi haline bıraksan anasına bile saldırır, herkes melek oldu bizmi kötü olduk?"

sýyah_

New member
size kötü diyen yok, siz ne kadar doğru söylesenizde uygulamaya gelince bayanların içerisinde evde oturmak istemeyenler var. Nakşibendi Hz. lerinin dediği gibi nefis meselesi. Sen ne kadar doğrusu bu desende ne kadar açık ve net akıl sahiplerine her şey bildirilsede yönelimler ve tercihler nefisler doğrultusunda oluyor. bence bu normal bişey böyle olmasa bu dünyaya imtihan için gönderildiğimizin bi anlamı olmazdı. Herkez doğruyu yapsa yani. İllaki birileri yanlış yapacak birileri de doğruyu anlatacak birileri, o birileri hiç bitmez.

sýyah_

New member
Bizde evlenirken tercihlerimizi yaparken, 5 vakit namazında, ev hanımı olacak ve çalışmayacak, başı örtülü olacak diye yaptık ALLAH'a çok şükür mutluyuz. Evde eşi ev hanımı olmayıp da eşi çalışanları görüyoruz. Ekonomik olarak sıkıntı çekmeselerde bir çok konuda sıkıntılarına şahit oluyoruz. Kadınları çoğuna sorsan % 80'i ev hanımı olmak istemezler. Ayrıca benim kızım var yetiştirirken ilerisi hakkında geleceği hakkında düşününce, okumasını ve eşinin esareti altında olmamasına ekonomik özgürlüğünü kendi kazanmasına çalışacağım. Bu konuda kararım böyle, eee hani yazdıklarınla uyguladıkların birbirine uymuyor diye düşünürseniz bence siz hatalı düşünüyorsunuz. Çünkü ben sokağa çıktığımda herkezin halini görüyorum, durumlarını görüyorum, evliliklerde ekenomik özgürlüğünü kazanamamış kadınların ev hanımlarının şiddete maruz kaldığını, baba evinden kaçarken yağmurdan kaçarken doluya tutulanları görüyoruz. Piyasa kapitalist piyasadır, insanlarda bu piyasa da köleleşmiş durumda, onu niçin ALLAH herkeze yardım etsin yardım ancak ondandır, hem yardım istiyorum hem aciz gücümün yettiği ölçüde tedbir alıyorum. Benim yapacağım kızıma ihlaslı, imanlı olmayı öğretmektir. Ondan sonrası külliyen ALLAH'a havaledir. Onu okutabilirsem ve ekonomik özgürlüğünü kaznmasına yardımcı olabilirsem, evliliğinde elbet karşı tarafta bir şeyler isteyecek kimse kimseni nkara kaşın akara gözüne bakmaz bu zamanda herkez akıllı evlilik yapıyor. ALLAH korusun millet bırakın evlenmeyi birlikte yaşıyor. ALLAH yardımcımız olsun.

M

Madde

Guest
Bizmi değiştik Dinmi değişti? Kadın hiçbir şekilde çalışamaz, kadının yeri evidir, kocasının hizmetçisidir, çocuğunun eğitmenidir. Kadın herhangi yabancı bir erkekle telefonda dahi konuşamaz (zaruret hariç), selam,günaydın,iyi akşamlar,merhaba gibi kelimeler kullanamaz söyleyemez. Nasıl olurda kadın çalışırda bir erkekle muhattap olmaz? İslamiyet kadına ev bütçesine yardım yükü yüklemedi. Kadına kocası bakar,kocası yoksa eğer muhtaçsa kadına anası babası kardeşleri bakar, onlarda yoksa akrabaları bakar, akrabalarıda yoksa devlet bütçesinden maaş bağlanır. İslamiyet medeniyetin taa kendisidir.
Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur.” (İsra: 32)

Allah c.c. zina yapmayın demiyor, zinaya yaklaşmayın diyor. Kadının çalışması zinaya yaklaşmaktır. Bu benim görüşüm değil, İslamiyet'in görüşüdür. Herkes kendi kendine bir fikir üretmesin.

Kadını kendi hizmetçisi gibi gören bir zihniyet ile ne konuşulabilir ki

Telefonda bile konuşamaz , merhaba iyi akşamlar iyi günler bile diyemez bir zihniyetle ne konuşulabilir

Kadınına bu kadar güvenmeyen bir zihniyetle ne konuşulabilir ki

Bu kadar korkmayın , Türk kadınları kötü kadın değildir ; biraz güvenmeyi öğrenin.Sokağa çıkan her kadın fuhuş yapacak değil.Fuhuş yapan kadın evde oturarak da yapar hiç merak etmeyin.Kadınlarımıza ve toplumumza güvenmeliyiz.

Selim

New member
Kadını kendi hizmetçisi gibi gören bir zihniyet ile ne konuşulabilir ki

Telefonda bile konuşamaz , merhaba iyi akşamlar iyi günler bile diyemez bir zihniyetle ne konuşulabilir

Kadınına bu kadar güvenmeyen bir zihniyetle ne konuşulabilir ki

Bu kadar korkmayın , Türk kadınları kötü kadın değildir ; biraz güvenmeyi öğrenin.Sokağa çıkan her kadın fuhuş yapacak değil.Fuhuş yapan kadın evde oturarak da yapar hiç merak etmeyin.Kadınlarımıza ve toplumumza güvenmeliyiz.

"Allah c.c.'dan başkasına secde etmek caiz olsaydı, kadının kocasına secde etmesini isterdim" (Hadisi Şerif)

Kadın elbetteki kocasının çocuğunun işini yapacak hizmetçisi olacak, kocada evini geçindirerek o da evinin eşinin çocuğunun hizmetçisi olacak.

Kadına güvenmekle alakası yoktur bu işin, Allah c.c. Türk'e nefis vermedimi? herkeste nefis vardır. Asıl bir kadının yabancı bir erkekle zaruret konuları hariç konuşması caiz diyen birine cevap bile verilmez.

İslam'ı ılımlı yapmaya çalışmayın. Hazreti Kuran 1400 senedir aynıdır. Çok geriye değil, Osmanlı ecdadımızın yaşam tarzına bakın, İslamiyeti yaşayış tarzına bakın. Bir bakıma Osmanlıyı tanımayan İslam'ı anlayamaz.

sýyah_

New member
saygıdeğer Selim Bey Suidi Arabistanda sokakta herhangi bir kadınla konuşamazsınız, adres soramazsınız. Türkiye Cumhuriyetin'de yaşıyoruz. Resmi bir daireye gittiğinde işin görülmesi gerekiyor. Kadın memur var konuşmayacakmısın, Kadın hakim veya savcı sana sorduğunda konuşmayacakmısın, Şu an resmi dairede çalışanların çoğu masa başındakiler bayandır. Vergi dairesi her yerde görünüyor. Büyükşehirleri anlatmıyorum her yer hemen hemen böyledir. Senin söylediklerin doğrudur. Katiyyen doğrudur. Kuran-ı kerim ve onu yaşayışı ile bize anlatan Peygamberimiz (sav) örnek olarak yaşamamız gerektiğini akıl sahipleri bilmektedir. Bu dünya imtihan dünyası, Osmanlı Devleti ecdatlarımızda yaşantılarıyla kültürleriye bütün dünyaya örnek olmuşlardır. Evet peki Selim Bey Osmanlı Devleti ne oldu ? Suudi Arabistan ne durumda Kendi ülkemide görüyorum. Ben şu anda bütün hepsini canlı şahit olarak görüyorum. Daha önce konulmuş kuralları hiçe sayarak sokağa çıkıpta kave kave dolaşıp kahvelerde oyun oynayan insanlara hadi çık söyle yaptığınız yanlış de o zaman Selim Bey. Git anlat hadi. Genelevlere git anlat, kamyon kamyon içki giriyor şehirlere git anlat meyhanelere, cezaevlerinin kapasitesi 300-500 ken iki mahkum istihdam haddinden en az iki katı mahkum tutuklular yatıyor, git anlat. Ben bir ilköğretim din öğretmeni gördüm beraber yolda eşiyle yürürlerken eşinin elbisesi yırtamçlı kilotunun görünmesine az kalmış git anlat hadi. İmam namaz kıldırıyor sonra meyhaneye gidiyor biz bu kadarına gidip farkedersek o kadar da uzun boylu değil diye anlatırız. Ama siz bu kadar ısrarla yazıyorsanız demmekki yukarıda belirtiğim hususları yerine getir. Sadece yazma çık anlat insanlara. bu gün evlilik çatısı korunması gereken çocukların geleceği düşünülmesi gereken bir müssesedir. Rızıkları ALLAH verir, başımıza bir felaket herhangi beklenmedik bir durum geldiğinde bütün planlarımız birikimlerimiz yok olabilir. Merhametlilerin en merhametlisi ALLAH bütün kullarına merhamet eder. Öyle olmasaydı, ne İngiltere ne Amerika ne Çhinde yaşayan insanlar şu an yaşıyor olmaz hepsi helak olurdu.

Selim

New member
saygıdeğer Selim Bey Suidi Arabistanda sokakta herhangi bir kadınla konuşamazsınız, adres soramazsınız. Türkiye Cumhuriyetin'de yaşıyoruz. Resmi bir daireye gittiğinde işin görülmesi gerekiyor. Kadın memur var konuşmayacakmısın, Kadın hakim veya savcı sana sorduğunda konuşmayacakmısın, Şu an resmi dairede çalışanların çoğu masa başındakiler bayandır. Vergi dairesi her yerde görünüyor. Büyükşehirleri anlatmıyorum her yer hemen hemen böyledir. Senin söylediklerin doğrudur. Katiyyen doğrudur. Kuran-ı kerim ve onu yaşayışı ile bize anlatan Peygamberimiz (sav) örnek olarak yaşamamız gerektiğini akıl sahipleri bilmektedir. Bu dünya imtihan dünyası, Osmanlı Devleti ecdatlarımızda yaşantılarıyla kültürleriye bütün dünyaya örnek olmuşlardır. Evet peki Selim Bey Osmanlı Devleti ne oldu ? Suudi Arabistan ne durumda Kendi ülkemide görüyorum. Ben şu anda bütün hepsini canlı şahit olarak görüyorum. Daha önce konulmuş kuralları hiçe sayarak sokağa çıkıpta kave kave dolaşıp kahvelerde oyun oynayan insanlara hadi çık söyle yaptığınız yanlış de o zaman Selim Bey. Git anlat hadi. Genelevlere git anlat, kamyon kamyon içki giriyor şehirlere git anlat meyhanelere, cezaevlerinin kapasitesi 300-500 ken iki mahkum istihdam haddinden en az iki katı mahkum tutuklular yatıyor, git anlat. Ben bir ilköğretim din öğretmeni gördüm beraber yolda eşiyle yürürlerken eşinin elbisesi yırtamçlı kilotunun görünmesine az kalmış git anlat hadi. İmam namaz kıldırıyor sonra meyhaneye gidiyor biz bu kadarına gidip farkedersek o kadar da uzun boylu değil diye anlatırız. Ama siz bu kadar ısrarla yazıyorsanız demmekki yukarıda belirtiğim hususları yerine getir. Sadece yazma çık anlat insanlara. bu gün evlilik çatısı korunması gereken çocukların geleceği düşünülmesi gereken bir müssesedir. Rızıkları ALLAH verir, başımıza bir felaket herhangi beklenmedik bir durum geldiğinde bütün planlarımız birikimlerimiz yok olabilir. Merhametlilerin en merhametlisi ALLAH bütün kullarına merhamet eder. Öyle olmasaydı, ne İngiltere ne Amerika ne Çhinde yaşayan insanlar şu an yaşıyor olmaz hepsi helak olurdu.

Zaruret haricinde konuşamazsın kardeşim, bunu belirttim zaten. Bizde yeri geldiğinde muhattap oluyoruz, zaruret haricinde tek kelime kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Peygamber (s.a.v.) hanımları hepimizin anneleridir, sahabelerin derecelerini anlatmaya bile gerek yoktur heralde, ama bakın buna rağmen Allah c.c. ne buyuruyor;

Ey Peygamberin eşleri, siz, öbür kadınlardan birine benzemezsiniz; çekiniyorsanız sözü yumuşak bir tarzda söylemeyin ki gönlünde bir hastalık olan ümide düşer sonra ve doğru ve güzel söz söyleyin.(Ahzab 32)

Allah c.c. yumuşak değil kaba biçimde konuşmalarını istiyor. Hal böyle iken nasılsın iyimisin görüşürüz iyi geceler merhaba vs. gibi kelimeleri kullanmanın bizim gibi günahkar kulların kullanması ne kadar doğru?

Tamam katılıyorum diyorsun ama yardım etmiyorsun söylediklerime.?

Sadece yazma demişin, Emri bil maruf yapmadığımızı nerden biliyorsun? İstanbulda yaşıyorsanız Hocalarımızla birlikte emri bil marufa çıkıyoruz, istiyorsanız sizde buyurun. İnsanlara gerçekleri doğruları anlatmak farzdır. Anlıyacağınız klavye elimizde sadece yazmıyoruz, insanlarla birebir muhattap oluyoruz.

Allah c.c. gavurlara Rahman sıfatıyla tecelli etmeseydi, bir yudum su içemezlerdi, ebedi hayatta Rahim sıfatını tecelli buyurduğunda kaçacak sığınacak bir yer bulamazlar.

sýyah_

New member
"Emri bil maruf yapmadığımızı nerden biliyorsun?" Eğer durum böyleyse, bunu yapıyorsanız size babam kadar saygı duyarım. Ben yapabildiğim kadar yapıyorum. Ama genelde beni kimse dinlemiyorum, hakkımda artık görüpte uyarmadı denmesin diye emri maruf yapıyorum. Uyarıyorum, örnek olmaya çalışıyorum ama genelde başarısız oluyorum. Başarılı olduğunmda oluyor. Bayanların çalışma hususunda ise kendi ailem çerçevesindekilere söz geçirebilirim ancak. Fakat kızıma "hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalış, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış" dendiği gibi, ALLAH'ın izniyle yetiştirmek istiyorum ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasını bu toplumda ezilmemesini istiyorum. O da örnek olsun etrafındakilere başörtüsüyle hakkıyla kazansın eşine destek olsun, eşi tarafından da ezilmesin, sözü geçerli olsun, çalışırkende başörtüsüyle çalışsın, mümkünse kendi işini kursun. Kapitalist sisteme hizmet etmesin. Doktor olsun, profesör olsun demilyorum. Benim kızım ben astronot olcam diyordu 10 yaşına kadar, şimdi öğretmen olmak istiyorum diyor. Vehhab ALLAH hakkımızda nasıl hayırlı olacaksa yaratıp bizi kolay imtihan ederek bağışlasın İnşallah. Son sözüm budur. ALLAH'ın (c.c) ve Peygamberin (sav) Selamı sizin üzerinize olsun. Selim Bey.

Selim

New member
Allah c.c. sizden Razı Olsun.

Dediğim gibi emri bil maruf için kapımız açık, lakin karşı taraftan hakaret işitmeye, gerektiğinde küfürlü konuşmalarına sabır göstererek ve bunları göze alarak, Allah c.c. sığınılarak çıkılır.

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır. (Ali İmran 104)

Hayırlı Cumalar.

sumisali

Üyeliði durduruldu

av3xbam0ys1.jpg

Tesettürlüyüm çünkü;
değerliyim!!
Tesettürlüyüm çünkü;
Allah'a Celle Celalühu itaat ediyorum!!
Tesettürlüyüm çünkü;
Allah'a Celle Celalühu teslim oldum!
sizce

Okuyan ve ya çalışan bir bayan Allahın emri olan baş örtüyü hakkıyla takabiliyormu?

Üst Alt