Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şu Evrimciler

şu Evrimciler

• YALAN

Kullanılan: 0 0.0%
  • GERÇEK

• BELLİ DEĞİL

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

cihan32

New member
Bence Evrim Yalandir Ve Asla Olmayacaktir.peki Ya Sice??????

ihlas03

New member
bunu bencesi olamaz kardeşim bu apaçık olamayacağı ispatlanmıştır.Bir düzmece oldugu şimdilerde ona inananlar tarafından bile anlasılmaya baslamış koskoca bir yalan!!!

cihan32

New member
bunu bencesi olamaz kardeşim bu apaçık olamayacağı ispatlanmıştır.Bir düzmece oldugu şimdilerde ona inananlar tarafından bile anlasılmaya baslamış koskoca bir yalan!!!

kesin yalan onu bnde biliyorum.ama sana şunu söylemek gerekirse çok kabasın.
sen böyle düşünüyorsun ama herkesin düşüncesi farklı:D :11_4_124v

cihan32

New member
görüşcezz

görüşcezz

:D benim konumu taşıyamassınız bunu görüşücez bu siteyi mahkemeye vericem yada konumu taşıtanı,taşıyanı.çünkü bu önemli bir konu.:D

uhuvvet

New member
cok doğru söylürsun arkadasım bu önemli bi konu bende tam onu düşünüyodum öle iki kelime etmemek lazım güzelce bir değinmek lazım diye. ama yorgunlukta üzerimde biraz kesitiricem izninle ama söz sonra değinmeye calışıcam :).yinede tam olarak kaldıramam konuyu doğru sölüyorsun

hatta arkadaslar konu okadar uzun ki
arkadaslar 2010 yılında yayınlaması planlanan kitabımı alabilirler :)

ihlas03

New member
kesin yalan onu bnde biliyorum.ama sana şunu söylemek gerekirse çok kabasın.
sen böyle düşünüyorsun ama herkesin düşüncesi farklı:D :11_4_124v

madem yalan oldugunu biliyorsun neden böyle bi konu açma gereği duydun ki?ha kafamda sorular var bu konuyla alakalı diyorsan sor yardımcı olmaya çalışalım.Kaba oldugumu da nerden anladın hemen daha yeni tanısmıstık:):)

yýldýz

New member
cok doğru söylürsun arkadasım bu önemli bi konu bende tam onu düşünüyodum öle iki kelime etmemek lazım güzelce bir değinmek lazım diye. ama yorgunlukta üzerimde biraz kesitiricem izninle ama söz sonra değinmeye calışıcam :).yinede tam olarak kaldıramam konuyu doğru sölüyorsun

hatta arkadaslar konu okadar uzun ki
arkadaslar 2010 yılında yayınlaması planlanan kitabımı alabilirler :)

:D Kardeş, o kadar ömrümüz varmı bilemiyorum. :)

yýldýz

New member

ZÜMER SURESİ
27- Yemin ederim ki, bu Kur'ân'da insanlar için her türlüsünden temsil getirdik. Gerek ki iyi düşünsünler.

28- Pürüzsüz Arapça bir Kur'ân (indirdik ki, Allah'ın azabından) korunsunlar.

ARAF SURESİ
52- Andolsun, Biz onlara bir kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık.

53- Onlar, onun tevilinden başkasına bakmazlar mı? Onun tevilinin geleceği gün, daha önce onu unutanlar, diyecekler ki: "Gerçekten Rabbimiz'in elçileri bize hakkı getirmişlerdi. Şimdi bize şefaat edecek şefaatçiler var mıdır? Veya geri çevrilsek de işlediklerimizden başkasını yapsak." Gerçek şu ki onlar, kendilerini hüsrana uğratmışlardır, uydurmakta oldukları şeyler de kendilerinden uzaklaşıp kaybolmuşlardır.

SEBE SURESİ
3- İnkar edenler, dediler ki: "Kıyamet-saati bize gelmez." De ki: "Hayır, gaybı bilen Rabbime andolsun, o muhakkak size gelecektir. Göklerde ve yerde zerre ağırlığınca hiçbir şey O'ndan uzak (saklı) kalmaz. Bundan daha küçük olanı da, daha büyük olanı da, istisnasız, mutlaka apaçık bir kitapta (yazılı)dır."

4- (Çünkü O) İman edip salih amellerde bulunanları ödüllendirecek. İşte mağfiret ve üstün rızık onlarındır.

5- (Sözde) Aciz bırakmak için ayetlerimiz hakkında çaba harcamış olanlar, işte onlar; onlar için de (en) iğrenç olanından acı bir azap vardır.

6- Kendilerine ilim verilenler ise, Rabbinden sana indirilenin hakkın ta kendisi olduğunu ve üstün, güçlü, övülmeye layık olan (Allah)ın yoluna yöneltip- ilettiğini görüyorlar.

C

c0ld

Guest
Kökler bitkinin adeta birer kimyasal mühendisi gibi.. Bu mühendislertoprakta bulunan minarelleri inceler,analiz eder,ne olduğunu anlar,ondan sonra gerekli olanlarıihtiyaç duyduğu miktarını topraktan emer.

Son yıllarda yapılan araştırmalar kökler hakkında çok ilginç bilgileri ortaya çıkardı.Kökler görevini yaparken bazı mantarlarla yardımlaşıyor.Evet mantarlarla..ihtiyaç duydukları nitrojen ve fosforuonların yardımıyla alıyorlar,fotosentez yoluyla temin ettiği karbon bileşiklerini veriyorlar..Evrimciler bu işe şaşkın.Bu dayanışmayı evrim teorosiyleizah edemiyorlar.

Ve eziliverecek kadar narin filiz bakıyorsunuz yer altında iki katlı apartman büyüklüğünde bir hacmı kavrıyor.Fırtınalara,sellere,depremlere rağmen toprağa sımsıkı sarılıyor.
Kendi rızkını taşyan nice canlı vardırki,onu ve sizi ALLAH rızıklandırır.O işitendir,bilendir
ANKEBUT SURESİ

yolcu

New member
evet koskoca bır yalndır
aksını iddia eden ÇARLİ cıkler çıksın meydane:)

yolcu

New member
peki yalan değilse bana bir örnekle kanıtlayabilir misiniz? senin kafan basmıyor
bence akıl var mantık var gerçek olur mu??? yanii:D
kardeş muhammedordusu kardeşimizi iyi tanırız o espiri yapıyo yaaa
sizde ciddi ciddi yorum yapmışsınız :):)

a l p e r

New member
yalan olurmu yav.bu çağda bu kafa.kendine gel kardeş.bilim çağındayız.(!)

Buradaki ünlem işareti bu fikri savunanları tiye alma amaçlı konulmuş :)

Açıkçası ankete katılmamıştım. Böyle bir şeyin anketi bile bana abes geliyor. Durum o kadar ortada ki.

National Geographic kanalında çok sevdiğim belgeselleri adam gibi izleyemez oldum. Anlatana basıyorum azarı :mad:

Mesela en son izlediğim bir belgeselde, zehirsiz bir yılan türü hayatta kalmak için ölü taklidi yapıyordu. Başa çıkamayacağı bir avcı geldiğinde biraz uğraşıyor baktı ki gitmiyor ters dönüp koku yayıyor ve leş taklidi yapıyor. Gelen hayvan da hastalık kapmamak için yılanı yemiyor.

Yılan ise avcı gider gitmez düzelip yoluna devam ediyor. Ben tabi Rabbimin yarattıklarıyla mest olurken anlatan sordu
-peki bu yılanlar bunu nereden öğrendiler?
dedim hah işte yaradana ulaşacaklar.

Bu yılanların yumurtadan çıktığı halini gösterdiler. Bir fare geldi, daha yılan yumurtadan 1 saat olmamış çıkalı, savunma olarak leş taklidi yaptı. Ben SübhanALLAH diye hayranlığıma hayranlık katmışken anlatan dedi ki:
-binlerce senelik evrim sonucunda yılanların genlerine kazınmış bu taktik:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

GENLER YESİN SİZİ... Akılsız bunlar...

islamci

New member
cihan kardeş evrim oldu ama tüm insanlara olmadı. o görüntüdeki maymun figüründeki insanlar şunlardır ALLAH(c.c.) ayetinde bildiriyor.

Tâ ki onlar edilen öğütleri unutunca, biz de kötülükten alıkoyanları kurtardık, zulmedenleri ise, çıkardıkları fesatlar yüzünden şiddetli azaba maruz bıraktık. Böylece onlar kibre kapılıp yasak kılınan şeylerden vazgeçmeyince, biz de onlara, aşağılık maymunlar olun, dedik. [Maymun haline geldiler]) [Araf 165, 166 Beydavi]

bu maymun görüntüsündeki insanları ateistler tüm insanların olduğunu söylüyor ( bu tabiki yalan ) ilk insan hz.adem den bugüne hep insanız inşallah insan olarak kalırız. ALLAH( C.C.) sonumuzu hayreylesin.
cihan kardeş yardımcı oldumsa ne mutlu bana:)

aymine

New member
bende olmadıgına canı gönülden inanıyorum !! var oldugunu düşünmek bıle bı takım seylerı ınkar etmektr ki bu da cok sakıncalıdır....
allah herseyı en gusel bıcımde yarattı..hiç bişey tesadüf degıldr.
üstelik bu teori çürütüldü.......

selametle

Ebu Zerr

New member
İslam Düşüncesinde Yaratıcı Tekamül :

Uzatmayayım, daha bir çoğunu yazmadım, isimlerini belki de ilk kez duyacağınız daha onlarcasını yazabilirdim ama sanırım bu kadarı bir şeyler anlatmaya yetecektir. Bunların bir çok fikirleri var ama özellikle “evrim” hakkında ne düşündüklerini öne çıkardım. Okuyunca “Bunlar modernizmden etkilenmiş” demeyesiniz çünkü ölüm tarihlerine dikkat edin; en eskisi 1250, en yenisi 600 yıl önce öldü...

Cabir bin Hayyan (öl. 815): Cabir, kendiliğinden oluşu tevlid ve tevellud, sunî oluşumu tevâlud ve tekvin, ilahi yaratma fikrini de kevn ve halk terimleriyle açıklamaktaydı. Cabir, bazı bitki ve hayvan türlerinin, hatta ilk insanın, kendiliğinden vücut bulduğunu kabul etmekten öte, minerallerin, bitkilerin, hayvanların ve insanların sunî olarak laboratuarda üretilebileceğini bile iddia etmektedir.

Nazzam (öl. 845): Şair, düşünür, edebiyatçı, kelamcı ve filozof… Birçok eser yazdığının bilinmesine rağmen günümüze hiçbir eseri ulaşmayan Nazzam, kendi döneminde Dehriye, Zerdüştlük, Cebriye, Murcie vb. akımlarla mücadele etmesiyle ve Aristo’yu eleştirmesiyle tanınıyordu. “Gumûn ve burûz”, “tafra” ve “hareket”e dair doğa ve fizik felsefesine üzerine orijinal görüşleri vardı. Nazzam bir nevi kozmolojik evrim diyebileceğimiz bir teori savunmaktaydı. Ona göre doğaya aykırı olağandışı olaylar değil; doğanın bizzat kendisi mucizedir. Bunun dışında peygamberler sanıldığının aksine olağandışı mucizelerle halkın karşına çıkmış değillerdir.

Câhiz (öl. 869): Kelamcı, antropolog ve zoolog… Cahiz, Kitabu’l-Heyavan adlı kitabında biyolojik evrimi açıkca savunmuştur. Ona göre evrenin yaratılışını başlatan Allah, aynı zamanda onu evrimleşme yoluyla teşekkül edici, hem de türleri devamlı evrimleştirici kılmıştır. Bu bakımdan evrimin gerçek sebebi Allah’tır. O, yaratılışı yaratıcı tekamül süreci olarak irade etmiştir. Türler kendi içlerinde taşıdıkları potansiyel kuvvet sebebiyle evrimleşmektedirler. Bu potansiyel kuvvet onlara Allah tarafından konulmuştur. Türlerin içindeki potansiyel kuvvet, fiziksel çevre, iklim şartları, hayat mücadelesi ve doğal seçilimin etkisiyle ortaya çıkmakta, yaratıcı tekamül birbiri ardı sıra türleri ortaya çıkarmaktadır.

Birûni (öl. 1061): Büyük ansiklopedik İslam filozofu… Jeo-kimyasal ve Jeo-biyolojik evrim diyebileceğimiz bir görüşü savunmaktaydı. Biruni’ye göre evrenin tekevvünü Allah’ın öyle irade etmesi sonucunda jeo-kimyasal ve biyolojik bir evrimin sonucudur. Allah’ın ezeli planına göre evren, genel jeo-kimyasal evrimler geçirmektedir. Bu esnada, uygun şartlar oluştuğunda madenler ve canlı türler birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmaktadır. Her bir jeo-kimyasal zaman kendi türlerini ortaya çıkarmaktadır.

İbn Miskeveyh (öl. 1030): İslam tarihinde ilk ahlak filozofu…Ona göre varlığın hiyerarşik mertebelenişi, ana hatlarıyla en aşağıdan başlamak üzere inorganik cisimler, bitkiler, hayvanlar, insanlar ve melekler şeklindedir. Dolayısıyla basitten karmaşığa, inorganik olandan organizmaya, fiziki olandan metafizik olana doğru yükselen hiyerarşik bir yapı söz konusudur. Her mertebe ayrıca kendi içinde çok sayıda katmanlara ayrılmaktadır.

İbni Tufeyl (öl. 1185): ve İbni Nefis’in (öl. 689/1288) aynı adlı romanları Hay bin Yakzan ise insanın menşei hakkında tabiatçı bir teoriyi savunmaktaydı. Her iki romanda da tabiatın çocuğu olarak, annesiz-babasız, toprak ve çamurdan kimyevi/biyolojik tepkimelerle canlı haline gelen Hay bin Yakzan aslında Adem’in yaratılışını anlatmaktadır.

İbni Haldun (öl. 1406): Tarihçi, siyasi filozof ve sosyolog… İbni Haldun Mukaddimesi’nde açıkça “Hurma ve üzüm ağacı sedef ve salyangoza, maymun insana, insan meleğe insilah edebilir” görüşünü savunmaktadır. Burada “insilah” kelimesi daha iyiye geçme, tekamül, transformasyon, dönüşüm, reform, değişim vb. anlamlara geliyor.

Bunlar ve daha onlarcası hakkında ayrıntılı bilgileri delilleriyle birlikte İslam’ın Yenilikçileri adlı üç ciltlik kitap çalışmamızda bulabilirsiniz…

Ben bunları mutlak doğruluk kaynakları olarak görmüyorum.

“Ya yanılmışlarsa?” sorusunu herkese olduğu gibi bunlara da soruyorum.

Gelin önyargısız okuyalım, düşünelim ve araştıralım. Hakikatı ortaya çıkarmanın yolu ve yöntemi budur. Körü körüne taklit, önyargı ve inkara şartlanmışlık değil…

Bu vesile ile hatırlatmakta fayda var ki Allah’ın ve ahiretin varlığı veya yokluğu bilimin konusu değildir. İmanın ve bilincin konusudur. Çünkü Allah dış dünyada bir “nesne”, ahiret de henüz olmuş bir olay değildir. Bu nedenle de bilimin, araştırmanın, ispatın veya değillemenin konusu olamazlar. Deneye tabi tutulamaz, laboratuarda test edilemezler.

Bilakis kişinin vicdanında “olacaktı…” şeklinde bir arayış olarak belirir ve kesin bir içsel itminana dönüşerek sanki Allah’ı “görmüşcesine” ve sanki ahirete “gidip de gelmişcesine” bir iman olur. Bir duygu, hissiyat, bilinç ve heyecan olarak yaşanır. Buna saf bir yürek temizliği içinde inanmak (ihlas) ve “Allah bilinci ile yaşamak” (takva) denir.

Bu duygu, hissiyat, bilinç ve heyecandan yoksun olanlar içinse ne Allah ne de ahiret vardır. “O gün” gelince, “gerçeğin ta kendisi” (hak) bütün görkemi ile yerleri ve gökleri kuşatacak ve insanlar “Demek elçilerin haber verip durduğu gün bugünmüş, eyvah!” diyecekler ve fakat iş işten geçmiş olacaktır.

Şu halde başta “evrim teorisi” olmak üzere, bilimin konusu olan araştırmalardan yola çıkarak Allah’ı ve ahiret gününü ispata veya çürütmeye kalkışmak ham hayal olup abesle iştigaldir.

Şu ana kadar yapılıp durduğu gibi “Evrim var demek ki Allah yok” veya “Allah var demek ki evrim yok” mantığının her ikisi de yanlış…

İster öyle ister böyle; ister topraktan ister havadan, ister sudan ister ağaçtan, ister maymundan ister böcekten; nerden ve ne şekilde gelmişsek gelelim “Allah” her zaman var. Bütün bunlar “Allah ile” oluyor. O’na rağmen veya O’nsuz değil…

Keza evrim teorisinde İslam itikadını sarsacak bir durum yok, hiçbir halde de olmaz. Ama Hristıyan itikadı için var çünkü onlara göre İsa tanrı, ona maymundan geldik derseniz itikadının kökünü dinamitlersiniz. Bize göre ise İsa’yı da, Adem’i de, insanları da, maymunları da, börtüyü de, böceği de Allah yarattı. Bunlar birbirine dönüşüyorsa yine O’ndandır: “De ki (birbirinin içinden) yarılıp çıkanın Rabbi’ne sığınırım” (Gul e’uzu bi Rabbi’l-felag)

Bu nedenle evrim teorisine gösterilen tepkinin İslam iklimi ile alakası yok. Kilise endişelerinin buralara taşınmasından başka bir şey değil.

Ben burada evrim teorisinin ayrıntısına girmiyorum. Biyolog veya antropolog değilim. Bu türden bilimsel araştırmalara dini (İslami) açıdan nasıl bakmamız gerektiğine dair konuşuyorum.

İsterse kesin ispatlasınlar hiç sorun değil. Çünkü imanın konusu değil. Hatta daha da ileri gideyim: Diyelim ki insanın maymundan geldiği “kesinlikle” ispatlandı. O zaman bu şu anlama gelir: Demek ki Allah yaratılışı evrim süreçlerine bağlamış…

Hem bu tür araştırmaları sen de yapsana? Araştırmanda onlarla aynı bulgulara ulaştın diyelim: Korkma! Allah’ın yaratışını araştırıyorsun, bulduğun her ne ise ondan başka bir şey değil. Bu durumda fark bilimde değil; imanda, dışta değil; içte, fosilde değil; kalpte…

Bunlar karşı karşıya getirip paniklemenin ne alemi var?

Benim içimdeki iman bilimle, deneyle, fosille, laboratuarla çürütülemez çünkü onlarla inanmış değilim.

Nitekim yukarıda başta Cahiz olmak üzere “İslam’ın yalnızları” da öyle demiyor muydu?

Şimdi kim yalnız? Onlar mı biz mi?

İslâm’ın yalnızları - İhsan Eliaçık - Haber 10

Üst Alt