Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yağmur çocuklara müzikle terapi!

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Minik kızı Ecem'in 3 yaşında otistik olduğunu öğrenen baba, terapi için doktor doktor dolaşmak yerine bir merkez kurdu. Konusunda uzman kişileri bu merkezde bir araya getiren Adnan Çakır, şimdi kızı dışında tam 140 çocuğun da bakımıyla ilgileniyor..

Türkiye, ünlü aktör Dustin Hoffman'ın oynadığı 'Rain Man' (Yağmur Adam) filminde otizmle tanışmıştı. Çakır Ailesi ise kızları Ecem nedeniyle 6 yıl önce tanıdı otizmi... Ecem'in iki yaşına gelmesine rağmen konuşamamasından şüphelenen aile, birçok doktorun kapısını aşındırarak bunun nedenini araştırmış. O günlerle ilgili baba Adnan Çakır; "Odyoloji testleri yaptırdık. Tüm checkup'lardan geçtik. Ancak bize herhangi bir tanı konulamadı ve ileride bu durumun düzeleceği söylendi" diyor. Yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında; kızlarında davranışsal anlamda da çok büyük bir problem fark edemediklerini belirten baba Çakır, yazlıktaki doktor arkadaşlarının tavsiyesiyle Ankara'ya gittiklerini ve sonrasında o güne kadar ismini hiç duymadıkları otizmle tanıştıklarını anlatıyor. Yapılan ilk tahlillerin ardından İstanbul'da da birçok merkeze gittiklerini kaydeden Çakır, "Otizm tanısı kızımız için gün geçtikçe kesinleşirken, benim ve eşimin konunun ciddiyeti ile ilgili hâlâ bir fikri yoktu. Bunun bizi ömür boyunca sürecek zorlu bir maratona sürüklediğini çok sonra fark ettik" diye konuşuyor.

HER TEDAVİYE GÖTÜRDÜK

Teşhisten sonra kızlarının ilerleyen yıllarda sosyal hayata adapte olabilmesi ve kendi kendine hayatına devam edebilmesi için terapi seanslarına katılmaya başladıklarını kaydeden Çakır; "Kimi duysak gidiyorduk, 'yeni bir yöntem geliştirildi' dediklerinde hemen uygulama için götürüyorduk. Ancak Ecem bunların hiçbirine yanıt vermiyordu" diyor.

MÜZİĞE CEVAP VERDİ

Bir gün yine terapi için gittikleri merkezde tesadüfen müzikle terapi veren Hakan Bey ile tanıştıklarını ve kızlarının onun uyguladığı yönteme cevap vermeye başladığını dile getiren Çakır, "Ecem bugün 8 yaşında ve konuşabiliyor. OÇEM'de ikinci sınıfa devam ediyor" diyerek mutluluğunu dile getiriyor. Çakır, "Bir merkezde Ecem'in müzikle terapiye tepki verdiğini ve bizimle iletişim kurmaya başladığını gördük. Böylelikle diğer çocuklara da yardımcı olmak adına ilk merkezimizi Fulya'da açtık" dedi. Bugün 140 çocuğun her biri konusunda uzman terapistlerle eğitim aldığı Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi'nin ikinci şubesi için hazırlıkların hızla devam ettiğini belirten Çakır, çocuklara yönelik müzikle terapi, konuşma terapisi, fizyoterapi, okuma yazma, hippo terapi, jimnastik ve grup eğitimi verdiklerini söylüyor.

AİLE TERAPİSİ ŞART

Ayrıca ailelere danışmanlık hizmeti verdiklerinin de altını çizen Adnan Çakır, kendi deneyimlerini de ailelerle paylaştıklarını ifade etti. Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi'nde down sendromu, hiperaktivite, zihinsel engelliler, disleksi, işitme ve öğrenme güçlüğü çekenlere de eğitim veriliyor.

Üst Alt