Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ABD’nin ilk Müslüman genç kız dergisi çıktı

mehmet_16

New member
Katılım
31 Ağu 2006
Mesajlar
367
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
ABD’nin Müslüman genç kızlara yönelik ilk dergisi ‘Muslim Girl’ piyasaya çıktı.


NTV-MSNBC
Güncelleme: 10:45 TSİ 23 Ocak 2007 SalıİSTANBUL -

ABD’de yaşayan 400.000’e yakın Müslüman genç kıza hitap eden ‘Muslim Girl’ adında yeni bir dergi yayına girdi. İlk olarak 25.000 adet basılan ve 4 sene içerisinde tirajını dört kat arttırmayı hedefleyen derginin editörü Ausma Khan, ‘kızlar öykülerini paylaşmaktan heyecan duyuyorlar’ yorumunu yaptı.


MG’ni ilk kapak kızı küçük bir Müslüman cemaatinin yaşadığı Oklahoma eyaletinin Tulsa şehrinden 16 yaşındaki Wardah Chaudary. Pakistan’dan gelen ailesinin ABD’deki hayatından ve türban takmanın kendisi için ne anlama geldiğinden bahsettiği kompozisyon yarışmasını kazanan Wardah bu sayede MG’nin ilk sayısında görünecek. Kapakta kırmızı beyaz başörtüsü giyen ve elmacık kemiğinde beyaz mavi yıldızlar olan Wardah Müslüman kızları yüreklendirdi: ‘ABD’de yaşayan bütün Müslüman genç kızların bilmesi gerekek bir şey var ki türban takarak hiçbir konuda geri kalmıyoruz. Bunu okuyan bütün Müslüman kızlar kendileriyle gurur duymalı.’

MG’nin ilk sayısı diğer gençlik dergilerine benzer bir sohbet tonunda. Güzel kadınlar ve ilişkilerle ilgili bölümlerle genç kızların ilgisi çekilmeye çalışılmış, fakat kadınlar daha muhafazakar giyimli.

MG için yapılan istatistiklerde ABD’de yaşayan Müslüman kızların yaşam tarzlarının da herhangi bir ABD’li gençten farklı olmadığını gösteriyor. Derginin başına geçmeden önce Northwestern Üniversitesi’nde insan hakları ve uluslararası hukuk dersleri veren editör, ‘kızların çoğu devlet okuluna gidiyor, biraz fazla televizyon izliyor, internet’te geziniyor, video oyunlarını takip ediyor, çok konuşuyor ve alışveriş yapmayı seviyor” dedi.

Khan bu istatistikleri normal karşılasa da ‘yayınevi Müslüman ve Hıristiyan genç kızlar arasında bu kadar benzerlik olmasına şaşırdı’ yorumunu yaptı. Khan MG’nin ilk sayısının ABD’nin kalabalık Müslüman cemaatlerinin bulunduğu New York, New Jersey, Michigan, Chicago, Los Angeles ve Texas eyaletlerinde piyasaya çıktığını belirterek, toplumlarının gereken hizmeti alamadığını ve MG’nin bu boşluğu doldurmak yönünde bir çaba olduğunu ifade etti.


http://www.ntvmsnbc.com/news/397786.asp
 

mehmet_16

New member
Katılım
31 Ağu 2006
Mesajlar
367
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
İslam inancı özellikle ABD'de de çok artıyor.Ladin'ci gençlik de durmadan Amerika'ya sövüyor.Bu ne garip iştir değil mi?Çok büyük çelişkidir.
Tamam belki ABD yönetiminin İslamofobisi var fakat vatandaşlarda da var demek yanlış olur.
 
Üst Alt