Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dostoyevski_Suç ve Ceza

Asya

New member
9789754709520.gif

antik dünya klasiklerinden bir kitap.belki aranızda okumayanlar da vardır diye düşünerek tavsiye ediyorum.
akıcı bir roman.
Bir insanın işlediği korkunç cinayetler... ardından başlayan bunalımlı yaşam, geçmişiyle yaptığı isteksiz yüzleşmeler, işlediği suçun ıstırabından kurtulma çabaları... ve en sonunda aşkın akıl almaz gücüyle kurtuluşu bulması. Çıktığında Rusya'da gençleri ayaklandıran, yediden yetmişe herkesi hüzün ve mutluluk gözyaşlarına boğan bu sürükleyici ve heyecanlı dünya klasiğini bir solukta okuyacaksınız. Dünyanın en büyük romanlarından biri sayılan Suç ve Ceza Dostoyevski'nin adını dünyaya duyuran roman olarak ayrı bir yere sahip.

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
suç ve ceza okur severlerin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.
mutlaka okunulmalı.

yýldýz

New member
suç ve ceza okur severlerin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.
mutlaka okunulmalı.

sahaf

New member
okumuştum...
gayet hoş bir roman...

Asya

New member
herkes neden birbirinin sözlerini tekrarlıyıp duruyor?

Asya

New member
ben okudum ama çok ta beğendim bayıldım diyemem.gerç, benim okuduğum biraz sadeleştirilmiş haliydi ama.ama çok akıcı bir romandı onu söyleyebilirim.yani yine de güzeldi ama biraz acıklıydı.
ben bir kitabı okuyunca okuyucuya yani bana ne mesaj vermek istiyo neyi öğretmek ya da kanıtlamak istiyo ona dikkat ederek okurum.bilmiyorum siz de öyle misiniz.bu kitap bana tam anlamıyla bir mesaj veremedi.size verdiyse buyrun paylaşalım.

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
ben okudum ama çok ta beğendim bayıldım diyemem.gerç, benim okuduğum biraz sadeleştirilmiş haliydi ama.ama çok akıcı bir romandı onu söyleyebilirim.yani yine de güzeldi ama biraz acıklıydı.
ben bir kitabı okuyunca okuyucuya yani bana ne mesaj vermek istiyo neyi öğretmek ya da kanıtlamak istiyo ona dikkat ederek okurum.bilmiyorum siz de öyle misiniz.bu kitap bana tam anlamıyla bir mesaj veremedi.size verdiyse buyrun paylaşalım.

kitabın msjı çok açık siz bunu nasıl anlamadınız anlamış değilim.:rolleyes:
neyse.:)
kitabın vermek istediği msj kimsenin kendi vicdanından kaçamayacağıdır.raskolnikov hiç yakalanmaya bilirdi.ama kendi içerinde bitmek bilmeyen iç hesaplaşmaları onun suçluluk duygusundan kurtulmasına yardımcı olamamıştır.Ve bunun içinde ilk yargılamasını kendi içende yapıp kendini sonra adalete teslim etmiştir

sevgilerimle

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Yöneten ve yönetilenlerin iyice birbirinden ayrıldığı bu dönemde orta sınıf nerdeyse yok denecek kadar azdır. Eserdeki maddi ve manevi dünya arasındaki çelişmelerin başlıca noktasını da bu oluşturmaktadır. Dostoyevski bu çelişkileri de dikkate alarak kendisiyle ve çevresiyle uyuşmayan, toplumsal eşitsizliklere karşı büyük bir nefret duyan, dürüst, düşünen, aydın bir gencin çok yönlü bir portresini çizer. Suç ve Ceza’nın psikolojik analizinin tüm bu ayrıntılar içinde kendini bulmaya çalışan yüzü Raskolnikov dünyasında can bulmuştur. Okul masraflarını karşılayamayacak kadar fakir bir öğrencinin yaşayacağı binlerce mutluluğa, kendi yarattığı dünyasında alınan kararları sayesinde, bir kötülük yaparak erişmesi fikri ve bu kötülüğün de, kendince, kötülük olmadığını ileri sürerek eyleme geçirmesi üzerine oluşan kurgu güçlü karakterlerle pekiştirilmiştir.

Elbette olay bir tek Raskolnikov üzerinde dönmez. Raskolnikov’un çevresindekilerle birlikte yaşadıkları sayesinde Erdem ve Yaşam Dostoyevski’nin güçlü kalemiyle analiz edilirken, paranın kazandıracağı saadet üzerinde de durulur. Her yolun Roma’ya çıkacağı kitabın başından beri belirlidir; ancak yaşamda ulaşılmak istenenin, erdeme kavuşmak için kullanılan araçların neler olacağının ve hatta tüm bunlardan ziyade, yaşamın amacının ne olması gerektiği son derece güçlü karakterlerle anlatılır

Asya

New member
kitabın msjı çok açık siz bunu nasıl anlamadınız anlamış değilim.:rolleyes:
neyse.:)
kitabın vermek istediği msj kimsenin kendi vicdanından kaçamayacağıdır.raskolnikov hiç yakalanmaya bilirdi.ama kendi içerinde bitmek bilmeyen iç hesaplaşmaları onun suçluluk duygusundan kurtulmasına yardımcı olamamıştır.Ve bunun içinde ilk yargılamasını kendi içende yapıp kendini sonra adalete teslim etmiştir

sevgilerimle
evet orası benim de dikkatimi çekti.kitapta incilden bazı yerlerde okuyor raskolnikova kız arkadaşı.bir de kız arkadaşı onu hiç bırakmıyo.onun bir katil olduğunu ve hatta en yakın arkadaşını öldürdüğünü bile bile onun peşinden gidiyor.orası da çok etkileyici ve duyguluydu.kitabı okurken bazı yerlerinde gözlerim dolarak okudum.yine de güzel bi romandı.ama içinde bizim dinimiz adına hiç bir şey geçmiyor,genellikle hristiyanlık telkin ediliyor.komünizme de dikkat çekiliyor kitapta.

birtekben

New member
güzel bir kitap sonucta klasik.Klasik olarak belirtilen pekçok kitap genellikle ağırdır zaten.Yazım dili,anlatım tarzı ağırdır.R.DE BALZAC "VADİDEKİ ZAMBAK" kitabında aşkı anlatırken dahi o kadar yoğun bir anlatım şekli kullanmıştır ki yaşanan aşkı anlayabilmek için özellikle kitabın orta sayfalarında bir sayfayı iki kez okuyorsunuz...Kaldı ki SUÇ ve CEZA da işlenen konu aşktan da ağır bir konu.Dolayısıyla gerek konu,gerek dönem,gerekse anlatım şekli zaten bir bütündür ve agırdır.

Asya

New member
bir kitap ne kadar ağır olursa olsun ben ona bir kere daldıysam bırakamam.yeter ki dalayım.

Üst Alt