Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En'am suresi 101.ayet

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
"Gökleri ve yeri yoktan var eden O'dur"(En'am suresi 101)

Haddim olmayarak bu ayetin tefsirini mevcut bilimsel verilerden kısa alıntılar yaparak açıklamaya çalıştım..Bilimsel verilerin ne kadar aydınlatıcı olduğu tartışılır mutlaka, fakat işaret ettiği noktaların inanç açısından ipuçları verebileceğini düşünüyorum..

Öncelikle herşeyin kaynağı olduğu düşünülen sonsuz boşluk enerjisinin neden gerçekten "sonsuz" olmadığını yine bilimsel veriler doğrultusunda ele alalım..Bilim Teknik dergisinin "Boşluğun yeni hakimi 5.kuvvet" başlıklı makalesinde çok ciddi paradokslardan bahsediliyor..Dilerseniz bu paradoksları inceledikten sonra boşluk enerjisinin bize hangi noktaları işaret ettiğini ve "hiçliğin" varlık sebebi olup olmayacağını tartışalım..

Bu çözüm, gökbilimcileri rahatlatmış görünüyorsa da, fizikçiler için yeni karabasanlar anlamına geliyor.Çünkü iş boşluğun enerji yoğunluğunu
hesaplamaya gelince uzay boşluğu kuramı boşlukta asılı kalıyor. Kuantum
mekaniği, doğadaki temel parçacıkları,Evren boyunca uzanan kuantum
alanlarındaki uyarımlar olarak yorumlar.Bu kurama göre örneğin fotonlar,
elektromanyetik alandaki yerel pürüzlerdir. Elektronlarla pozitronlarsa,
elektron-pozitron alanındaki pürüzler vb… Tüm bu alanlar, bir gitarın
telleri gibi, sonsuz biçimde titreşirler.Ancak yapamadıkları tek şey,
gitar teli gibi sıfır uyarı düzeyine düşemezler.Kuantum mekaniğinin temel
taşlarından olan Belirsizlik İlkesi gereği, hiçbir şey, hattâ hiçlik bile kesin
olamayacağından, bu enerji düzeyleri hiçbir zaman sıfır olamaz. Demek
oluyor ki kuantum kuramı, tüm titreşim biçimleri için sıfırın üzerinde
bir alt sınır belirliyor. "Sıfır, virgül enerji" diye adlandırılan bu enerji düzeyi
çok küçük olmakla birlikte tüm kuantum alanlarındaki sonsuz sayıdaki
titreşim biçimlerine karşılık gelen küçük enerji düzeylerini üst üste
koyduğunuzda elde ettiğiniz sonuç sonsuzluk oluyor. Bu alanların en alt
enerji düzeyleri de boşluğa karşılık geldiğine göre, kuantum kuramına
göre boşluğun sonsuz büyüklükte bir enerji yoğunluğu olması gerekiyor.
Açık ki, böyle bir şey doğru olamaz.Aksi halde tüm Evren’in çok
çok önce bir kara delik halinde çökmesi gerekirdi. İşte fizikçiler, bu açmazlar karşısında çaresiz kalıyorlar.
Devamı: http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/PDFdosya/BesinciKuvvet.pdf

Evrenin çok çok önce bir karadelik halinde içine çökmesi gerektiğini bilen fizikçiler nasıl bir yönteme başvuruyorlar görelim;

Kuantum kuramı boşluğun yapısını daha da zengin ve karmaşık bir hale getiriyor.Dirac'ın özel görelilik kuramaına uygun elektron dalga denklemi negatif enerjili elektronlara yol açıyor.Ancak, bu enerji seviyelerinin zaten dolu oldukları ve Pauli Dışlama ilkesi sayesinde gördüğümüz normal elektronların bu seviyelere düşemeyecekleri varsayılarak bu dipsiz kuyudan kurtulunuyor.Fakat bu da, boşluğun aslında sonsuz negatif enerjili ve elektrik yüklü bir ortam olduğu tablosunu ortaya koyuyor.Foton alanlarının kuantum dalgalanmaları da iki yüksüz paralel metal plakanın zayıf bir kuvvetle birbirini çekeceklerine işaret ediyor ve bu olay da deneysel olarak gözleniyor.Kuantum kuramı topolojik farklı vakumlar arasında sanal zamanda "tünelleme" denen geçişlerle bağlantılar olabileceğini gösteriyor.Hawking, Hartle, Vilenkin ve başkaları, evrenin kendisinin bile benzer bir tünellemeyle tam bir yokluktan, sanal zamanlageçişle varolup ortaya çıktığını savunuyor.

Kaynak,; Bilim Teknik Dergisi Aralık 2002 sayısı "Hiçbirşey üzerine bir söyleşi" makalesinde alıntı

İfadelere dikkat edilirse fizikçiler artık metafizikçilerin işlerini yapmaktadırlar.."Sanal zaman", "tünelleme" ve "tam bir yokluk" ifadelerine dikkat edin..

Sanal zaman : Burası açık ve net olarak zamansızlıktır..Sanal sözcüğü ile bilerek kafa karıştırılmaktadır..

Tünelleme : Tünelleme en basit tanımıyla geçiştir..Yokluktan varlığa tünelleme yoluyla geçmek mümkündür demek yokluğun gerçekten yokluk olmadığını hala birşeyler olduğu söylemekten başka birşey değildir..

Tam bir yokluk : Yokluk, hiçliktir..Burada zaman, mekan, boyut, enerji, boşluk hiçbirşey bulamazsanız..Evren kendi kendine yoktan varolabilir demek bütün fizik kurallarını kaldırıp çöpe atmakla eşdeğerdir..

Bu açıklamaları yaptıktan sonra bilim felsefesine girecek olursak;

1.Boşluk enerjisi sonsuzdan beri varolabilecek kapasiteye sahip bir enerji olmadığı için mümkün varlık sınıfına dahil edilmelidir..Yani boşluk enerjisinin mutlak bir sebebi olmalıdır..O da Yüce Allah'tır..

2.Yoktan hiçbirşey kendi kendine varolamaz..Mutlak bir Yaratıcısı olması gerekir..O da Yüce Allah'tır..

3.Allah zaman ve mekandan münezzehtir..Zamansızlık bilimsel açıdan olasıdır ki "sanal zaman" ifadeleri bunun için kullanılmaktadır..

Son düzenleme:
Üst Alt