Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ENFAL Suresinden bazı ayetler

yýldýz

New member
9- Siz Rabbinizden yardım taleb ediyordunuz, O da: "Şüphesiz Ben size birbiri ardınca bin melek ile yardım ediciyim" diye cevap vermişti.

10- Allah, bunu, yalnızca bir müjde ve kalplerinizin tatmin bulması için yapmıştı; (yoksa) Allah'ın Katından başkasında nusret (zafer ve yardım) yoktur. Hiç şüphesiz Allah üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.

11- Hani Kendisi'nden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kılmak, sizden şeytanın pisliklerini gidermek, kalplerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu.

12- Rabbin meleklere vahyetmişti ki: "Şüphesiz Ben sizinleyim, iman edenlere sağlamlık katın, inkar edenlerin kalplerine amansız bir korku salacağım. Öyleyse (ey Müslümanlar,) vurun boyunlarının üstüne, vurun onların bütün parmaklarına."

13- Bu, elbette, onların Allah'a ve elçisine baş kaldırmaları dolayısıyladır. Kim Allah'a ve elçisine baş kaldırırsa, şüphesiz Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.

14- İşte bu sizin; tadın bunu. İnkara sapanlara bir de ateş azabı vardır.

15- Ey iman edenler, toplu olarak kafirlerle karşılaştığınız zaman, onlara arka çevirmeyin (savaştan kaçmayın).

Şu ayeti açıklayabilir misiniz? Biraz kafam karıştı.

yýldýz

New member
Rahmet Rahmet Rahmet.
Galiba çeviri hatası.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam yıldız kardeşim, inşallah iysinizdir, konuyu oluşturan omurga ayet isra/ 59, bizi mucizeler göndermekten alıkoyan şey öncekilerin yalanlaması,,,, ayeti, metafizik varlıkların, müslümanlara kılıç kalkanla yardım etmesi, bu ayetle çelişkilidir, ki enfal suresindeki ayetlerin kendisi bu olayın olağan üstü bir olay olmadığı, insanlara güven indirmede bir taktik olduğunu açıklıyor, ve olaki müslümanlar bunuyanlış anlar diye bu taktiği de açıklıyor.

kim Allah'ın dinine yardım ederse Allah da ona yardım eder,

9- Siz Rabbinizden yardım taleb ediyordunuz, O da: "Şüphesiz Ben size birbiri ardınca bin melek ile yardım ediciyim" diye cevap vermişti.

müminler sıkışmış ve rahamana sığınıyorlar, Rabbimiz hem onlar açısından hem de kendi açısından bir durum değerlendirmesi yapıyor,

10- Allah, bunu, yalnızca bir müjde ve kalplerinizin tatmin bulması için yapmıştı; (yoksa) Allah'ın Katından başkasında nusret (zafer ve yardım) yoktur. Hiç şüphesiz Allah üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.

Allahtan başkasından nusret ve yardım yok, bin melekle yardım edileceği beyanı kalplerin tatmin olması şeklinde şekillenen bir yardımın adı, bir metod bu ayeti/ haberi/ melekleri alan insanlar, bu şekilde bir güvene sahip oluyor,

11- Hani Kendisi'nden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kılmak, sizden şeytanın pisliklerini gidermek, kalplerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu.

bu yardımın görünür hali, müslümanların kendilerini güvende hissetmeleri, uyuklamaları ve cesaret kazanmaları,

12- Rabbin meleklere vahyetmişti ki: "Şüphesiz Ben sizinleyim, iman edenlere sağlamlık katın, inkar edenlerin kalplerine amansız bir korku salacağım. Öyleyse (ey Müslümanlar,) vurun boyunlarının üstüne, vurun onların bütün parmaklarına."

bir de esedin mealine bakalım,

12. Hani, Rabbin [inananlara ulaştırılmak üzere] meleklere: "Mutlaka sizinle beraberim!" [mesajını] vahyetmişti. [Ve meleklere]: "İmana erenleri [benim şu sözlerimle] yüreklendirin: ‘Hakkı inkara kalkanların kalplerine korku salacağım; öyleyse [ey inananlar] onların boyunlarını vurun, parmaklarını kırın!'"

son ayet kimin savaştığını anlatıyor zaten,

15- Ey iman edenler, toplu olarak kafirlerle karşılaştığınız zaman, onlara arka çevirmeyin (savaştan kaçmayın).

melek kavramı üzerinde hala düşünmekle ve sorgulamakla beraber, meleklerin haberler ve işleyşi yasaları gibi anlamlarını da düşünerek okursak bu ayetleri inşallah daha hayırlı olur, bu konuda iste.kuran.com'da yapılan araştırmalara göz atarsanız sevinirim,

velhasılı kelam, Rahman size bin melekle yardım edeceği haberini vahyederek, müminlerin cesaret kazanmalarına sebep oluyor,ve müminlerin bu cesaretler savaş kapasitelerini arttırıyor,
doğrusunu Allah bilir,

Rahman düşüncelerinizi bereketli kılsın,

selam ile

yýldýz

New member

13- Bu, elbette, onların Allah'a ve elçisine baş kaldırmaları dolayısıyladır. Kim Allah'a ve elçisine baş kaldırırsa, şüphesiz Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.

14- İşte bu sizin; tadın bunu. İnkara sapanlara bir de ateş azabı vardır.

Şu ayeti açıklayabilir misiniz? Biraz kafam karıştı.

Özür dilerim acelecilik ettim galiba. çok ayet yazınca böyle oluyor. Konuyu anlamak maksadıyla yazmıştım ama neyse. Şuydu kafama takılan,

Burda geçen suyu kastedmiştim. Allah ilimi versin diyebilirsiniz.

radikal

New member
Meal farklılığından başka hiç bir şey kafa karıştırmaz. Ayet sabittir. Anlam ve içerik aslına bakıldığı zaman değişmez. Meal de okuyun, okuyalım, yazalım ama daha çok itibar edeceğimiz konu, cümle akışkanlığı içinde doğan anlam! olmalı.

"O vakit size (tarafından bir emniyet olmak üzere) bir uyku sardırıyordu ve üzerinize semadan bir su indiriyordu ki bununla sizi tathir eylesin (temizlenmek arınmak[arıtsın,arındırsın] ) ve şeytanın murdarlığını (ezasını, vesvesesini) sizden gidersin ve kalplerinize rabıta [kalpleriniz kuvvet bulsun da Allah'a tevekkül ve itimadınız ve vahdetiniz bakımından irtibatınız artsın] versin ve bununla ayaklarınızı sağlam durdursun!" (Bu da elmalı tefsiri)

yýldýz

New member
Meal farklılığından başka hiç bir şey kafa karıştırmaz. Ayet sabittir. Anlam ve içerik aslına bakıldığı zaman değişmez. Meal de okuyun, okuyalım, yazalım ama daha çok itibar edeceğimiz konu, cümle akışkanlığı içinde doğan anlam! olmalı.

"O vakit size (tarafından bir emniyet olmak üzere) bir uyku sardırıyordu ve üzerinize semadan bir su indiriyordu ki bununla sizi tathir eylesin (temizlenmek arınmak[arıtsın,arındırsın] ) ve şeytanın murdarlığını (ezasını, vesvesesini) sizden gidersin ve kalplerinize rabıta [kalpleriniz kuvvet bulsun da Allah'a tevekkül ve itimadınız ve vahdetiniz bakımından irtibatınız artsın] versin ve bununla ayaklarınızı sağlam durdursun!" (Bu da elmalı tefsiri)

ALLAH(c.c.) razı olsun kardeş.

Şeytan yağmurdan kaçar mı?
Uyku halinde şeytan bizden uzaklaşır mı?

Gerisini anladım. Şimdiden ALLAH(C.C.) razı olsun. :)

Üst Alt