Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Halid bin Velid (ra)

khan19556

New member
Halid bin Velid'in Cihada Olan Tutkusu ve Allah Yolunda Şehit Olmayı İstemesi Yazar Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe 12.Haz.2006 Halid vefat ederken "Yeryüzünde benim katımda suyun donduğu bir gecede muhacirlerden bir gurubun içinde, sabahın erken saatlerinde düşmana hücum etmek üzere hazırlanmaktan daha sevimli bir şey yoktur. O halde cihada devam ediniz" dedi (1).
Halid b. Velid "Sevdiğim bir gelinin bana hediye edildiği veya erkek bir çocuğumun doğduğu müjdesinin verildiği gece benim için, muhacirlerden oluşan bir müfreze içinde olup sabahında düşmanla karşılaşmayı beklediğim ayaz ve buzlu bir gece kadar güzel değildir" dedi (2).
Halidb. Velid "Allah yolunda cihad, çok defa beni okumaktan alıkoydu" demiştir. Yine, Halid b. Velid "Cihad yüzünden Kur'an'ın birçok yerini öğrenemedim" demiştir (3).
Halid b. Velid ölümü sırasında "Savaşlarda hep ölüm tehlikesinin çok olduğu yerleri aradığım halde, bugün yatağımda ölmekten başka bir şey nasip olmadı. Amellerim içinde şehadet kelimesinden sonra, sabaha kadar sağnak halinde devam eden yağmurun altında kalkanımı elime alıp düşmana baskın yapmayı beklediğim bir gece kadar bana ümit veren bir amelim yoktur" dedikten sonra "Ben Ölünce atımı ve silahımı Allah yoluna vakfedin" dedi. Halid b. Velid öldüğü zaman, Ömer cenazenin başına gelerek "Bağırıp çağırarak ağlamamak ve yaka paça yırtmamak şartıyla velid ailesinin kadınları Hâlid için gözyaşı dökmelidirler" dedi (4).
[1] İsabe I/414 (İbn Sa'd'dan)
[2] Mecmâ, IX/350 (Ebu Yâ'lâ'dan)
[3] İsabe I/414 (İbn Sa'd'dan)
[4] İsabe I/415, Bu rivayetten Halid'in Medine'de öldüğü anlaşılıyor. Fakat tarihçilerin çoğu Halid'in, Suriye'nin Humus kasabasında öldüğünü kaydetmişlerdir.

khan19556

New member
Risale i Nurda Hz Halid :

Uhud Savaşı sırasında, ilerde sahabeler arasına katılacak büyük zatlar bulunuyordu. Şan ve şerefle dolu istikballeri göz önüne alındığında, izzetlerini kırmamak, bir bakıma ilerde görecekleri büyük hizmetin mükafatı olarak, peşin bir ücret şeklinde, Allah'ın hikmetiyle mükafatlandırıldılar. Savaşta mağlup edilmeyerek ve zorla kabul ettirme yoluna gidilmediğinden izzetleri kırılmamıştır. Yani bir bakıma daha önceki sahabeler sonra geleceklere mağlup olmuştur. Böylece, bu mübarek zatların ve kahramanların gururları incinmediği gibi, ilerde bunlar gibi, büyük kahramanların İslamiyet'e barış yoluyla girmelerine güzel bir imkan sağlanmıştır. (Lem'alar, s. 35)

Müslüman olmak maksadıyla Peygamber Efendimizin (asm) huzuruna çıkan Halid, kelime-i şehadeti getirererek Müslüman oldu. Günahlarının bağışlanması için kendisine dua edilmesini istedi. İslamiyete dahil olduktan sonra, daha önceki günahlarının af edildiği söylendiği halde, ısrarla dua istedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz; "Allahım! Daha önce yaptıklarından dolayı Halid'i bağışla" diyerek dua etti. Bilahare, "seyfullah" ünvanını verdiği bu kahraman zata, birkaç tane saç telini verdikten sonra muzafferiyeti için dua etti. Halid, mübarek saçları külahında muhafaza etti. Bu duadan sonra girdiği savaşlardan hiç birini kaybetmedi ve hepsinden zaferle ayrıldı. (Mektubat, s. 148)

Üst Alt