Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hangi Mezheb ?

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Elhamdülillah müslümanız hepimiz öncelik budur bence.ben de Hanefiyim.
Hadis-i Şeriftir;"Yahudiler 71 fırkaya bölündü, Hıristiyanlar 72 fırkaya. ... "Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, bunların içinden bir fırkası ehl-i necat olacaktır" ...Peygamberimiz(s.av)Efendimiz kurtulanların kendisinin sünnetine uyanların kurtuluşa erenlerden olacağını müjdelemiş.Elbette mezhepsizlik imansızlığa götürür belli bir oranda insanı.Mezhep ayrılığını çok büyük sorun haline getirmek biz Müslümanlara en büyük zarardır bence ki Müslüman düşmanlarının yaptığı da budur.Bizi bize kırdırmaya çalışıyorlar.Elhamdülillah hepimiz müslümanız herzaman da birlik olalım inşaallah.zaten kurtuluşumuz bu değil midir.benim düşüncelerim böyle.Hepimiz en önce Ehl-i Sünnet olanlardan olalım İnşaallah.Allahın selamı,hayrı,bereketi,rahmeti hepinizin üzerinde olsun.Dua ile ..

73 fırkadan 1 i kurtuluyor, 4 hak mezhep diyorsunuz o nasıl oluyor? 4 üde bir sanırım. Birinde haram olan ötekinde değil. Peki bu nasıl oluyor

New member
Imami Azam Ebu Hanefi 'nin mezhebindenim.

4 Mezhepte HAK'dir!!!
Mezhepler bildigim kadariyla insanlara dini kolayca anlatmak, aciklamak, dogruyu yansitmak icin... Bunlarin 4ude HAK olduguna gore tartismaya ne gerek var???
Mezhepler dinimiz icin bir zenginliktir... Lutfen negatif yaklasmayalim, konuyu saptrmayalim!

Serhan Eðeryýlmaz

New member
benim mezhebim yok.Hangi insandan Hadis-i Şerif duyarsam,o kişi Resulullah'ın varisidir.

Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Alimler,peygamberlerin varisleridir.''

İnsan duyduğu hadis-i şerifin salih mi değil mi olduğunu şuradan anlayacak,Kuran-ı Kerim ile karşılaştıracak onun yolunda ise tamamdır ve ardından vicdanına danışacak,vicdan Allah'ın insanların kalplerinde yarattığı nurdur.Vicdan daima doğru söyler yeter ki kul onun sözüne kulak versin

Resulullah'a doğrunun ne yanlışın ne demek olduğunu sordular

Resulullah buyurdu :''Doğru yapıldında içinizin hoş olduğu,kalbinizin mutmain olduğu şeydir,yanlış da yapıldığı takdirde içinizin hoş olmadığı içinizi gıcıklayan şeydir.''

İslam alimleri Kuran-ı Kerim'e ve Hadis-i şeriflere yani Allah yoluna hizmet etmişlerdir.

M

MuratMTL

Guest
Kitap'da açıkça bölünmeyin der. Bölünen zayıf düşer, bir olan diri duru. Bölünlerin arasına fitne fesat sokulur çatıştırılır. Guruplu bütünlükler düşmanlara fırsattır. Guruplar birbirine sürtüştürülür. Farklılıklar çatışma yaratır. Bu da düşmanlarımıza bize karşı üstünlük verir. Irak'ta, orda burda çatışanlar gibi, kardeşinin kanını kim ne hakla döker? Guruplaşma olmasa bu çatışmalar en aza inecektir.

Bu dünya düzeninde fark ettiyseniz, bütünlük yoktur. Bütünlük tutturulamamıştır. Çünkü bütünlük tehlikedir. Bütünlük çoğunluktur, çoğunluk üstünlüktür, üstünlük düşmana galibliktir. Bugün bir kitle oluşmaya başlasa, derhal buna müdahale edilir. Önce bölünür, sonra yönlendirilir, hakimiyet altına alındığında bir birleri ile tokuşturulur bakınız: Türkiye, ırak, filistin, vs vs.

Müzik kitleleri bile böyledir. Müzik tarzlarının bile dalları vardır. Sert, yumuşam, ortaşekerli, altarnatif diye :) Komik görünüyor ama dinleyici kitleri bir nokta üzerinde toplanırsa, birilerini rahatsız eder. Birilerinin konser meydanını, cebini boşaltır ve tek noktaya doldurur. Bu nokta daha güçlü olur, daha kazançlı olur. Kitlesi büyükse yapımcısına kafa tutar, hakkını yedirmez, bağımsızlığını ister kendi müzik şirketini açar. Bu da bir takım kişileri çok fazla üzer. Bence anladınız siz demek istediğimi. Anafikir ortada. Koskoca dünyayı 2-3 uyanık nasıl karıştırıyor sanıyorsunuz.

Harice karşı dirlik, dahile karşı birlik. Bence hepimiz ortak, tek noktada birleşmeliyiz. Bölünen yenilir, tarafsız bertaraf olur.
Hoşçakalın...

islamci

New member
arkadaşlar bence gelin hepimiz Allah(c.c.) yolunda birleşelim derim. yani herkesçe ortak bir karara varalım derim her konuda. ne dersiniz.

Mücahid

New member
arkadaşlar bence gelin hepimiz Allah(c.c.) yolunda birleşelim derim. yani herkesçe ortak bir karara varalım derim her konuda. ne dersiniz.

Esteızü billah:İNNEMEL MÜ'MİNUNE IHVETÜN Emri mucibince bizler temelde biriz zaten kardeşim.Yeterki beynimize ve gönlümüze sunni solunumlar ile sokulan asabiyetlerden kurtulabilelim.Eminim o zaman bu emri ilahiye mazhar olacağız.Dua ile

alirýza

New member
ben de aleviyim.allah hepimize anlamak dinlemek nasip eylesin.

Aisa

New member
selamun aleykum
ben selefiyim, ama bazi insanlar bize (ben ve benim gibi dusunenlere) "vahhabi" diyorlar
dogrusu ben o insanlara "vahhabi" nasil oluyor? diye sordugumda sorumu cevaplayamiyorlar. goruyorum burda da bazi arkadaslar "vahhabilik"den soz ediyorlar. "vahhabi" nasil oluyor? biz kendimizi ehli-sunnet gibi goruyoruz ama, 4 mezhep ehli bizi kabul etmiyor. bilmek istiyorum, selefilerde hangi alametler Kurana ve peygamberin (sas) sunnetine zit?
Allah hepimizi dogru yolda olanlardan etsin!Amin

sinang

New member
Amelde hanefi mezhebi,kaynak olarak sağlam olduğunu düşünüyoruz,Kur'an ve sünnetten çıkan hertürlü düşünce ve hareketleride doğru yolda buluyoruz.Yalnız birbirine efdaliyetleri olabilir,görüşündeyiz.

radikal

New member
Mezhepler, İki Cihan Güneşi Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.)'dan ortaya çıkmıştır. Merkez'in göbeğinden yani.

radikal

New member
selamun aleykum
ben selefiyim, ama bazi insanlar bize (ben ve benim gibi dusunenlere) "vahhabi" diyorlar
dogrusu ben o insanlara "vahhabi" nasil oluyor? diye sordugumda sorumu cevaplayamiyorlar. goruyorum burda da bazi arkadaslar "vahhabilik"den soz ediyorlar. "vahhabi" nasil oluyor? biz kendimizi ehli-sunnet gibi goruyoruz ama, 4 mezhep ehli bizi kabul etmiyor. bilmek istiyorum, selefilerde hangi alametler Kurana ve peygamberin (sas) sunnetine zit?
Allah hepimizi dogru yolda olanlardan etsin!Amin
Geçen gün tam metin ingilizce yazınızı okudum. Özellikle cevap vermedik ki, bu konuda çok yazdık çünkü. Vahhabilik mezhep değildir, ekol'dür, bir fırka'dır. Başında da Abdülvehhab isminde şeyhi necdi olarak da anılan bir vatandaş bulunmaktadır. Bu arkadaş; fikir babası olarak İbn-i Teymiyye isminde zahiri bir alimi kendine örnek almıştır, fakat İbn Teymiyye'nin kendisine ittibaa edip etmeyeceği hususunu düşünmeden bir ekol oluşturmuştur. Zamanın arap hükümetlerinin siyasi istikballerini düşünerek destek vermeleri ile de vahhabiye cereyanı ortaya çıkmıştır. Her mezhebin başında bir imam vardır, vahhabi ekolünün başında ise herhangi bir imam yoktur, hiç bir zamanda olmamıştır.

Vahhabilik ehli sünnete küfür eder. Yani "kafir" der. Bu sebep ile de ehli sünnet ile işi olmaz. İtikad konusunu biraz araştırırsanız karşınıza bu tür bilgiler çıkacaktır.

Aisa

New member
Geçen gün tam metin ingilizce yazınızı okudum. Özellikle cevap vermedik ki, bu konuda çok yazdık çünkü. Vahhabilik mezhep değildir, ekol'dür, bir fırka'dır. Başında da Abdülvehhab isminde şeyhi necdi olarak da anılan bir vatandaş bulunmaktadır. Bu arkadaş; fikir babası olarak İbn-i Teymiyye isminde zahiri bir alimi kendine örnek almıştır, fakat İbn Teymiyye'nin kendisine ittibaa edip etmeyeceği hususunu düşünmeden bir ekol oluşturmuştur. Zamanın arap hükümetlerinin siyasi istikballerini düşünerek destek vermeleri ile de vahhabiye cereyanı ortaya çıkmıştır. Her mezhebin başında bir imam vardır, vahhabi ekolünün başında ise herhangi bir imam yoktur, hiç bir zamanda olmamıştır.

Vahhabilik ehli sünnete küfür eder. Yani "kafir" der. Bu sebep ile de ehli sünnet ile işi olmaz. İtikad konusunu biraz araştırırsanız karşınıza bu tür bilgiler çıkacaktır.

benim gittigim cami ehline insanlar "vahhabi' derler, ama ne ben, ne de onlar 4 mezhepden olanlara "kafir' demiyoruz, aksine bize en yakin olan onlar. bence siz yillardir tekrar - tekrar yazilan kitaplara inanmak yerine "vahhabi' dediginiz insanlarin dinimiz hakkinda asil goruslerini (yani onlara nisbet edilenleri degil) ogrenin. hem nasil oluyor biz cok alimin goruslerini kabul ediyoruz, ama nedense bizi AbdulVahab devamcilari gibi goruyorsunuz? selefiler imam es-Safii, ebu Hanife, imam Gazali, Cezviyye, Hanbeli, Malik vs goruslerini kabul ediyorlar. batil inancli hangi insan bunu yapar? hatta biz bir cok baska alimleri kabul ediyorsak bile sizin en cok inandiginiz alimleri de de ayni sekilde okudugumuz icin sizin bizi vahhabi olarak gormege hakkiniz yok

selam ve dua ile

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İmam-ı Azam Ebu Hanife nin içtihadlarına uyuyorum.
İmam Şafi, İmam Malik ve İmam Hanbel'e de uyarım. Hepsi haktır evelAllah...

Aisa

New member
Mezhepler, İki Cihan Güneşi Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.)'dan ortaya çıkmıştır. Merkez'in göbeğinden yani.

bunu da nerden cikardiniz? dogru hep tek olur, ayni zamanda 4 dogru olamaz. yani eger 4 mezhep arasinda hic bir fark yoksa, demek ki insanlar tarafindan yanlislikla farkli isimler verilerek 4 yere bolunmusler, yok eger bazi farklar varsa, demek ki onlardan yalniz biri en dogru olani.

yelken06500

New member
sn.aisa doğru muhakkak birdir...ama sizin doğrudan kastınız 'doğrunun uygulanış şeklidir'...yani doğru uygulanış zaman mekan açısından 4 şekilde ele alınmıştır yoksa kimse dört adet farklı doğrudan bahsetmiyor ...birde sizin vurguladığınız manada ele alısak yani insanların anlama ve çevre kabiliyetlerinden yüzlerce de doğru bulursunuz...doğru derken en azından konumu ,içerik mi ,içeriği temsiliyet mi belirtmelisiniz...selametle

Ebu Zerr

New member
Bir ayağım ehl-i sünnette, bir ayağım 72 millette
Bir ayağım cemaatte, bir ayağım ehl-i Beytte,
Bir ayağım Kuran-ı Kerim’de, Bir ayağım aklı selimde...

Mevlana Celaleddin der ki “Bir usturlap (pergel) gibi ol. Bir ayağın Şeriat (İslam dairesi) üzerinde olsun, diğer ayağınla yetmiş iki milleti dolaş.”

amelde hanefi, itikadda müslüman...

Üst Alt