Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

• evet

Kullanılan: 8 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

Serhan Eðeryýlmaz

New member
59 - Ibnu Mes'ud (radiyallahu anh)'un soyle buyurdugu rivayet edilmistir: "Muhakkak ki, en guzel soz Allah'in kitabidir. En guzel yol da Muhammed (aleyhissalatu vesselam)'in yoludur. Islerin en kotusu de dine aykiri olarak sonradan cikarilanidir. Size vadedilen mutlaka yerine gelecektir. Siz Allah'i aciz birakamazsiniz."
Buhari, I'tisam 2, Edeb 70.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
64 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'den rivayet edildigine gore bir gun kendisi carsiya ugrar ve: "Mescidde Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in mirasi taksim edilirken ben sizleri burada goruyorum (Bu ne bicim is, siz de kosun) buyurur. Herkes mescide kosusur, bir sey goremeyince: "Taksim edilen bir sey goremedik, sadece bazilari Kur'an okuyordu" derler. O cevabi yapistirir. "Iyi ya, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in mirasi zaten bu degil mi?"
Heysemi, Mecma'u'z-Zevaid'de, Taberani'nin el-Mu'ce'mu'l-Evsat'indan nakleder (1, 123, 124).

hikmetimm

New member
Ravi: Ebu Eyyub
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

Kaynak: Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)

vesselam

hikmetimm

New member
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sadır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey Ademoğlu! Bana arz doluşu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz doluşu mağfiretimle karşılarım."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 106,

Enver Ýstek

metin mete
Bir gün Ebu Yusuf "Peygamber'imiz kabak severdi.” der. Bu lafı söylediği ortamda bulunan bir kişi bu lafın üstüne "Ben kabak sevmiyorum.” der. Ebu Yusuf "Peygamber'in sünneti olan bir şeyi sevmeyen Peygamber'e karşı gelmiş olur, Peygamber'e karşı gelen Allah'a karşı gelmiş olur.” der. Allah'a karşı gelen kafirliğe dönmüş olacağı için Ebu Yusuf bu şahsın kellesinin kesilmesi için muşamba ve kılıç ister.Kabak sevmem izahına tövbe eden adam kellesini zor kurtarır.

Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi, Ehli Sünnet İtikadı, Sayfa 80

Ebu Zerr

New member
İmam Ebu Yusuf gibi bir müçtehide atılan bu iftira'dan O'nu tenzih ederim...

mhmt

New member
1638 - Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs".

(Buharî, Rikâk 5; Müslim, Zekât 115, (1047); Tirmizî, Zühd 28. (2340), : İbnu Mâce, Zühd 27, (4234).

selametle...

mhmt

New member
Bir gün Ebu Yusuf "Peygamber'imiz kabak severdi.” der. Bu lafı söylediği ortamda bulunan bir kişi bu lafın üstüne "Ben kabak sevmiyorum.” der. Ebu Yusuf "Peygamber'in sünneti olan bir şeyi sevmeyen Peygamber'e karşı gelmiş olur, Peygamber'e karşı gelen Allah'a karşı gelmiş olur.” der. Allah'a karşı gelen kafirliğe dönmüş olacağı için Ebu Yusuf bu şahsın kellesinin kesilmesi için muşamba ve kılıç ister.Kabak sevmem izahına tövbe eden adam kellesini zor kurtarır.

pardon metin abi anlayamadım ben.. bu hadis mi şimdi??
ama konu hadis konusu.. yani talha kardeş hadisleri istemiş.. sende hadislerle katkı yapacaktın değil mi??

Z

zeynep_hearty

Guest

mesele kabağı sevmemesi değil efendimiz seviyorsa ben sevmiyorum gibi bir ifade oluştuğundan resulu tahkir etmek gibi bir durum sözkonusu olduğundan sözkonusu tavır oluşmuştur ki bu mesele konuşuldu ..yoksa bir insanın kabağı sevme mecburiyeti yoktur yalnızca resule muhalif olduğu düşünülücek bir cümle olması hasabiyle yapılmış bir şeydir ..bir insan kabağı sevmeyebilir hatta fıtraten nefret dahi edebilir bunda garipsenicek bir durum olmadığını düşünüyorum... siz samimi!! davrnamaya devam ediyor katılımlarınızla renk katıyorsunuz sağolunuz ..selam ve dua ile..

mhmt

New member
1643 - Zeyd İbnu Talha İbnu Rükâne (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Her bir dinin kendine has bir ahlâkı vardır. İslâm'ın ahlâkı hayadır."

Muvatta, Hüsnü'1-Hulk 9, (2, 905); İbnu Mâce, Zühd 17, (4181, 4182).

selametle...

Ebu Zerr

New member
Kim bildikleri ile amel ederse, Allah ona bilmediklerini öğretir...

Keşful Hafa...Ebu Nuaym...Gazzali İhya...

kafkaskartali

New member
birileri yerleri sasirmis.Hatta Rasullerinide sasirmis olmali.
Zira Imam Ebu Yusuf (r.ha) Allahin Rasulu olmadigi icin onun hakkindaki rivayetlerde onun söyledikleride hadis degildir.
Belki Yusuf a.s peygamberle karistirmistir.
Zira peygamberin hadislerini kabul etmeyenler peygamberleride karistirabilir.
Bu gayet normal.Anlayis göstermek lazim.
Ayrica Imam Yusuf (r.ha) döneminde olmadiklari icin bir kisim insanlarin sevinmesi gerek yoksa kelleleri ucardi.
Bu olayda anlatilanin sadece bir kismidir.
Birileri olaylari cimbizla alip koyarlar.Yada bu kitaplari okumadan hemen birisi bir formda yazmistir.O kisinin yazma sekli ile onunki farklidir.
Zira biri sünnetin ehemmiyeti anlatmak icin yazar biride Imam Ebu Yusufa (r.ha) Efendimize iftira icin yazar.Halbuki olayin genis acilimini iyi anlamak lazim.
Imam Ebu Yusuf Allah Rasulu s.a.v Efendimiz kabak severdi diyor.Öbürüde ilan ediyor karsi koyuyor.Ben kabak sevmem.Bunun söylenme sebebi kabak sevmedigi icin degil Allah Rasulunun s.a.v sünneti ile inatlasmak icindir.
Adam kabagi sevmiyorsada icinde tutsun niye inatlasiyor.Sebeb fitne cikarmaya calismak icindir.Ona sorulmusmu sen kabak seviyormusun diye.
Iste simdiki bir kisim fitneciler gibi oda SÜnneti seniye ile inatlanmaya kalkisinca basina bu gelmis.Yani söyle düsünün bir sohbet var dendiki Allah Kafirleri sevmez.Biriside cikti ki ben kafirleri severim.Bu nedemektir.Allaha Karsi gelmektir.Seversede icinde tutmasi gerek.Yani bunu ilan etmek su demektir.Ben seviyorum ilan ediyorum:sizde sevebilirsiniz.
Yani Allahin kelaminin üstüne söz söylemeye kalkmaktir.
Ayrica bahsi gecen olayin gecmiside arastirilinca cok daha iyi anlasilir.Zira yanlis hatirlamadiysam.Bu adam simdiki bazi sünnet düsmanlarinin yaptigi fitneyi sürekli yapmaya calisiyormus.Cesitli kinayelerle.Bu olay ilk degildir yani.Benim okuduktan sonra aklimda kalan buydu.cok oldu okuyali emin degil ama bu sekildeydi.Sanirim 3 keremi 5 keremi sünneti Rasulullah aleyhine cabalara girismistir.
Imam Yusufun hakkindaki bu yazi mübarege iftira degildir.
Onun dinden ödün vermeyen bir sadakatidir.
Yani onu kücültmez onu kücültmeye calisan zavallilar zaten kücüktür.

Ebu Zerr

New member
birileri yerleri sasirmis.Hatta Rasullerinide sasirmis olmali.
Zira Imam Ebu Yusuf (r.ha) Allahin Rasulu olmadigi icin onun hakkindaki rivayetlerde onun söyledikleride hadis degildir.
Belki Yusuf a.s peygamberle karistirmistir.
Zira peygamberin hadislerini kabul etmeyenler peygamberleride karistirabilir.
Bu gayet normal.Anlayis göstermek lazim.
AYrica Imam Yusuf (r.ha) döneminde olmadiklari icin bir kisim insanlarin sevinmesi gerek yoksa kelleleri ucardi.
Bu olayda anlatilanin sadece bir kismidir.
Birileri olaylari cimbizla alip koyarlar.Yada bu kitaplari okumadan hemen birisi bir formda yazmistir.O kisinin yazma sekli ile onunki farklidir.
Zira biri sünnetin ehemmiyeti anlatmak icin yazar biride Imam Ebu Yusufa (r.ha) Efendimize iftira icin yazar.Halbuki olayin genis acilimini iyi anlamak lazim.
Imam Ebu Yusuf Allah Rasulu s.a.v Efendimiz kabak severdi diyor.Öbürüde ian ediyor karsi koyuyor.Ben kabak sevmem.Bunun söylenme sebebi kabak sevmedigi icin degil Allah Rasulunun s.a.v sünneti ile inatlasmak icindir.
Adam kabagi sevmiyorsada icinde tutsun niye iantlasiyor.Sebeb fitne cikarmaya calismak icindir.Ona sorulmusmu sen kabak seviyormusun diye.
Iste simdiki bir kisim fitneciler gibi oda SÜnneti seniye ile inatlanmaya kalkisinca basina bu gelmis.Yani söyle düsünün bir sohbet var dendiki ALlah Kafirleri sevmez.Biriside cikti ki ben kafirleri severim.Bu nedemektir.Allaha Karsi gelmektir.Seversede icinde tutmasi gerek.Yani bunu ilan etmek su demektir.Ben seviyorum ilan ediyorum:sizde sevebilirsiniz.
Yani Allahin kelaminin üstüne söz söylemeye kalkmaktir.
Ayrica bahsi gecen olayin gecmiside arastirilinca cok daha iyi anlasilir.Zira yanlis hatirlamadiysam.Bu adam simdiki bazi sünnet düsmanlarinin yaptigi fitneyi sürekli yapmaya calisiyormus.Cesitli kinayelerle.Bu olay ilk degildir yani.Benim okuduktan sonra aklimda kalan buydu.cok oldu okuyali emin degil ama bu sekildeydi.Sanirim 3 keremi 5 keremi sünneti Rasulullah aleyhine cabalara girismistir.
Imam Yusufun hakkindaki bu yazi mübarege iftira degildir.
Onun dinden ödün vermeyen bir sadakatidir.
Yani onu kücültmez onu kücültmeye calisan zavallilar zaten kücüktür.

muhterem İmam Ebu Yusuf hangi eserinde söylemiş o sözü, Hanefi mezhebinin hangi kaynağında geçmektedir bu ibare...İmam Ebu Yusuf'un eserlerine atf yaparsanız memnun olurum...

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Enes bin Malik hazretleri Rasulüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:

Dünyada iki dili olanın (bir öyle bir böyle konuşanın) ahirette de ateşten iki dili olur

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
"Hiçbir baba, çocuğ(un)a güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş değildir."
(Tirmizi)
---
"Adamın çocuğunu güzel terbiye etmesi, bir ölçek (buğdayı) sadaka olarak vermesinden daha hayırlıdır."
(Tirmizi)
---
"Kim, 3 tane kız çocuğunu yetiştirir, güzelce terbiyesini verir, evlendirir ve onlara iyilikte de bulunursa, onun için cennet vardır."

Ebu Zerr

New member
“Kıyâmet günü herkes, dört suâle cevâp vermedikçe hesâptan kurtulamayacaktır: Ömrünü nasıl geçirdin? İlmin ile nasıl amel ettin? Malını nereden nasıl kazandın ve nerelere sarfettin? Cismini, bedenini nerede yordun, hırpaladın?” (Tirmizî)

A

abdirabbih

Guest
Hulefâ-i Râşidîn efendilerimizin ikincisi, İslam’ın yüzakı Hazreti Ömer (radiyallahü anh), Efendiler Efendisi (aleyhissalâtü vesselam)’ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

Yaptığı bir iyilikten dolayı kalbi sürûrla dolan, bilmeyerek işlediği bir günah sebebiyle de gönlü burkulan kimse iyi bir mümin demektir.

(Tirmizi, Fiten, 7; Müsned, 1/18,26, 3/446)

Ebu Zerr

New member
HZ.EBUBEKR (RA): Ey insanlar! Kim Muhammed’e tapıyorduysa iyi bilsin ki, Muhammed ölmüştür. Fakat kim ki, Allah’a tapıyorsa bilsin ki, Allah diridir, ölmez.

“Muhammed ancak bir peygamberdir. O’ndan önce nice peygamberler gelip geçmiştir. Eğer o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye mi döneceksiniz? Kim geri dönerse elbette Allah’a hiçbir zarar veremez. Allah şükredenlere mükafatını verecektir.” (3/144)

(meşhur siyerler)

Üst Alt