Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İdarecilere İbret

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Nizamül Mülk Siyasetnemesinden alınan bu kıssa, günümüz inanan idarecilerine çok önemli mesajlar veriyor. İbretle okumak...

Abdullah b. Ömer b. Hattab (r.a) şöyle diyor:

"Babası Ömer (r.a) dünyadan ayrılacağı zaman kendisine sordu:
— Babacığım seni ne zaman görebilirim?
—Öteki dünyada.
— Daha çabuk görmek istiyorum.
— Ey oğul, dünyadan ayrıldığımın birinci, ikinci veya üçüncü gecesi rüyanda görebilirsin.

Oniki yıl geçtiği halde onu rüyasında görmedi. Bu sıralarda Abdullah (r.a) bir gece babasını rüyasında görünce sordu: —Babacığım üç gece sonra seni rüyamda görebileceğimi söylememiş miydin?
—Sevgili oğlum, Bağdat yakınlarında bir kasabanın eskimiş bir köprüsü varmış, memurlarım onu düşünüp tamir ettirmemiş, koyunlar köprüden geçerken, birinin ayağı bir deliğe girmiş ve kırılmış. Ben de bu güne kadar onun cevabıyla meşgul idim, diye cevap verdi".

İdareci olanlar o büyük günde, emri altında bulunan bütün yaratıkların haklarını kendisinden isteyeceklerini bilmelidir. "Ben filan kimseyi o işe memur etmiştim" dese de dinlemeyecekler. Bu böyle olduğuna göre idareci mühim bir işi hiç kimseye havale etmemeli, halkın nasıl geçindiğinden gafil olmamalı, gücü yettiği kadar gizli, aşikâr onların du*rumlarını araştırmalı. Amirlik yapanların memur olduklarını hatırlatmalı, zalimlerin zulümlerini onların üzerinden kaldırarak hükümdarlığı zamanında devletinin bolluğa kavuşmasını sağlarsa, halkının hayır duaları da kıyamete kadar onun ruhuna ulaşır.

K

kompLeks

Guest
gerçekten olmuşsa sorun yok. ama olmamışsa ve yanlış bir olaydan ibret alıyorsa insanlar. yanlış anlamlar çıkartıyorsa insanlar. ozaman ne olacak? bunun vebali kimde olacak

K

kompLeks

Guest
herkes bu hikayeden aynı şeyi anlamaz. hele benim anladığım gibi kimse anlamaz. herkes farklı yorumlar bu hikayeyi. gerçekten yaşanıp yaşanmadığını bilmediğimiz bir olayı, yaşanmış gibi insanlara aksettiremeyiz. belki ibretlik bir olaydır sizin için. ama insanların nasıl ibret almasını yönlendiren bir olaydır. yanlış yönlendirilirse, vebalini kim alır?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
herkes bu hikayeden aynı şeyi anlamaz. hele benim anladığım gibi kimse anlamaz. herkes farklı yorumlar bu hikayeyi. gerçekten yaşanıp yaşanmadığını bilmediğimiz bir olayı, yaşanmış gibi insanlara aksettiremeyiz. belki ibretlik bir olaydır sizin için. ama insanların nasıl ibret almasını yönlendiren bir olaydır. yanlış yönlendirilirse, vebalini kim alır?

Sayın kompLeks, siz ne anladınız, sizde ne gibi etkiler uyandırdı, siz ne açıdan değerlendirdiniz?

Üst Alt