Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur’ân-ı kendi görüş ve arzusuna uydurmaya çalış

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ø Kur’ân-ı kendi görüş ve arzusuna uydurmaya çalışan ne olur?

2950- İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim bilgisiz veya kasıtlı olarak Kur’ân ayetleri hakkında konuşur ve hüküm verirse Cehennem’deki yerine hazır olsun.” (Müsned: 1965)

ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

2951- İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Benden yalan yere hadis aktarmaktan sakınınız bildiğiniz ve benim söylediklerimi aktarabilirsiniz. Her kim benim adıma bile bile bir söz uydurur, söyler ve naklederse Cehennem’deki yerine hazırlansın. Kim de Kur’ân’ın tefsiri hakkında kendi görüş ve arzusuna uydurarak hüküm verirse o da Cehennem’deki yerine hazırlansın.” (Müsned: 1965)
ž Tirmizî: Bu hadis hasendir.

2952- Cündüp b. Abdullah (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Her kim Kur’ân ayetleri hakkında kendi görüş ve tahminlerine göre konuşur ve hüküm verirse doğruya varsa bile şüphesiz o kimse yanılgıdadır yanılmıştır.” (Ebû Dâvûd, İlim: 27)

ž Tirmizî: Peygamber (s.a.v.)’in ashabından ve bazı ilim adamlarından böylece rivâyet edilmiştir. Yani Kur’ân’ın bilgisizce veya kişinin kendi görüş ve tahminlerine göre tefsir etmesine karşı şiddet göstermişlerdir.

Mûcâhid, Katâde ve diğer ilim adamlarından pek çoğunun Kur’ân-ı tefsir ettikleri hakkındaki rivâyete gelince; onlar tahminle Kur’ân-ı tefsir etmemişlerdir. Bu insanların Kur’ân ve Kur’ân tefsiri hakkında bilgisizce ve kendi arzu ve istekleri doğrultusunda konuşmadıklarına dair söylediğimiz sözü doğrulayacak şekilde rivâyetler yapılmıştır.

Bazı hadisçiler Süheyl b. ebî Hazm hakkında ileri geri söz söylemişlerdir. Hüseyn b. Mehdî el Basrî, Abdurrezzak vasıtasıyla Ma’mer’den, Katâde’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Kur’ân’da hiçbir ayet yoktur ki onun hakkında bir şey işitmemiş olayım.”

İbn ebî Ömer, Sûfyân b. Uyeyne vasıtasıyla A’meş’den, Mûcâhid’in şöyle dediğini aktarmıştır. İbn Mes’ûd, kıratını okumuş olsaydım İbn Abbâs’a, Kur’ân’dan sorduğum pek çok meseleyi sormaya ihtiyaç duymazdım.

tunga

New member
teşekkür

teşekkür

Sayın arkadaşım putkıran,

lütfen beni affet, yazdıklarını üstüme alındım. "God of the Gaps" başlıklı makalemden dolayı olabilir diye düşündüm. Şunu belirteyim ki, kafama göre yorum yaptığımı düşündüğüm bir tek yer vardı yazımda, o da lokman-31 ile ilgili kısımdı. Çok şükür o bölüm beni de rahatsız etti ve sen bu yazıyı göndermeden önce değiştirip yeni halini ilgili mesajımda belirtilen web sitesine koydum.

Belki de senin yazının benimle hiç bir alakası yoktur ama ben çok güzel bir tevafuk olduğunu düşünüyorum. Allah razı olsun.

Ben şunu da belirtmek isterim, yaptığımın bir "tefsir" olduğunu düşünmüyorum. Çünkü zaten ben arapça bilmem. Ve çalışmamda zaten türkçe ve ingilizce tefsirlerden faydalandım. Ve inşallah diyebilirim ki, bu son halinde kesinlikle ayetler için "bu şu anlama geliyor olmalı" gibi bir şey yok. Kabul ediyorum bir önceki halinde Lokman-31 le ilgili böyle bir yaklaşım vardı ve bu kesinlikle beni aşan bir şeydi. Çok şükür farkedip düzelttim. Senin yazın da ilaç gibi geldi, sağol.

Ama dediğim gibi ben "tefsir" yaptığımı düşünmüyorum. Hiçbir ayete -son halinde- bu şu anlama gelmeli diye yaklaşmadım. Yine de yazımı okumadıysanız ve mesajınız benimle ilgili değilse bile, özellikle sizin yazımı okumanızı mutlaka isterim. Çünkü bu gözle değerlendirilmesi çok faydalı olur diye düşünüyorum. Ve ben de eğer "tefsir" yapma hatasına düşmüşsem bundan hemen dönerim inşallah (bana okuyup görüşünüzü lütfederseniz).

Su-i zan ettimse affola.
Tunga.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
yazımın şahsına hitaben değil, genel yazmıştım, ama arif olanlar her yazıdan hissesini alır .. açıklamalarınızdan görüdüğümde çok hoş bir tevafuk olmuş sanırım, Rabbim hakkı görmeyi ve onunla amel etmeyi nasip etsin..

Ortalanmis Mesaj         

Hakkı batıla karıştırıp da bile bile hakkı gizlemeyin! (Bakara:42)

4/171- Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin

rusen_alp

New member
Allah ( c.c. ) razı olsun seyfullah kardeşim, güzel bir konuya değinmişsin, Allah insana tefekkür etmesini emrediyor, farklı tevil yapmasını emretmiyor, bektaşi gibi namaz kılmayıp da mazereti Kuran'a atmak insafsızlık ve zalimlik olur, bizler düşünelim , tefekkür edelim, fakat farklı şekilde, kafamıza göre, nefsimizin istediği gibi yorum yapmayalım, eğer insan bir yerde tıkanıyorsa bunu anlayan alim zatlara sorsun, seyfullah kardeşim tekrar teşekkür ederim.

Üst Alt