Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerimi Çözdüm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dabbeci

New member
bekir,

o ayette bilginin tekliği ve sonsuzluğu zikrediliyor. Tabiki anlayana

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sayın dabbeci

ben ayetlerde hiç sonsuzluk diye bir kelime göremedim, acaba bunu nasıl ürettiniz?

dabbeci

New member
bekir,

herşeyi kapsamak herşeyi kuşatmak sence ne ifade ediyor.

Z

Zippo

Guest
dabbeci yalnız şu anda bi geveleme söz konusu arı-bal bilgi -ve teklik diyip duruyorsun bizi aydınlatma bu şekilde olmazki

dabbeci

New member
zippo

Bilginin tekliği ve sonsuzluğu kavramı afaki bir kavram değildir. Tekliğin olmadığı yerde sonsuzluk, sonsuzluğun olmadığı yerde teklik olmaz. Yani tamamen bilimseldir.

Kuran-ı Kerime göre bal arısı aslında bilgi taşıyor. O ayet hatırladığım kadarıyla şöyleydi.

"Rabbin bal arısına vahy etti. Uç çiçeklere ...." "Onların karınlarından tatlı yiyecek çıkar ve siz ondan yemektesiniz"

dikkatli bakarsan olayı çözersin.

Dikkat etmen gereken şey şu: Bilgi gerçekte var olan yaratılan şeydir.

Yani Allahın yarattığı herşeye bilgi gözüyle bakacaksın.

dabbeci

New member
bekir

yanlış oldu. Güç zaten bilgidedir. Ama burda asıl olan bilgidir. Gerçekte Allahın sıfatlarından kastedilen bilginin paradigmalarıdır. Allahın sıfatlarını hatırlarsan orada sadece güç yok diğerleride var

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Peki şimdi ben yatsı namazı kılmıyayım mı? Onun yerine bilgi mi öğreneyim? Mesela ne bilgisi öğrenmek lazım ve nereden öğrenelim?

dabbeci

New member
bekir,

senin için zor biliyorum. Bilgiyi keşfetmen gerekiyor. Bunun içinde çok çalışman gerekiyor karınca gibi tabiri caizse

Bana göre namaz oruç vs. ritüeller bir yanılsama. Sırf insanlara bilginin tekliği ve sonsuzluğu kavramını anlatabilmek için söylenmiş. Düşünsene. Allah hem namaz kılın diyor hemde Andolsun cehennemi insan ve sinle dolduracağım diyor. Bu sence garip değilmi.

Kesinlikle Namaz oruç vs. ritüeller yanılsamadır. Seni bu namaz konusunda koşullandırmak istemem ama göre bir anlamı yok. Neden dersen. Namazda bol bol kelime-i şehadet getireceksin. Kelime-i şehadet getirerek bilginin tekliğini ve sonsuzluğunu zikredeceksin. Ama namaz kıldıktan sonra 5-10 dk. geçmeden başlayacaksın bilgiyi parçalamaya. Bu sence ne kadar anlamlı.

Kuran-ı Kerime göre attığın her adımda bilgiyi aramak zorundasın. Aksi durumda bilgiyi parçalarsın.

Eger bu olayı ciddiye alıyorsan bilginin tekliğine ve sonsuzluğuna göre hareket et dostum derim. Çünkü bu bilgi felsefesi oldukça ciddi. Şakası yok.

Esasen dine inanca göre hareket etmeyeceksin, bilgiye göre hareket edeceksin. Attığın her adımda bilgiyi arayacaksın. İşin aslı bu

Z

Zippo

Guest
arkadaşım insan zaten varlığının ve yaradılışının amacı olarak sürekli öğrenme cabası içindedir bu acıdan sonsuzdur..bilgiyi parcalama derken teslimiyetten mi bahsediyosun..bahsettiğin bu ise neyi irdeliyosun..yanılsama dediğin inanç mı ...aslında inanmamak mı gerekiyo

ve mümkünse her cevabında aynı şeyleri yazma

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sayın dabbeci, mesela siz bilgiyi nasıl keşfettiniz, bize bir tarif edin, biz de bu yolu izleyelim. Mesela ben bilgi nedir diye sözlüğe baktım şimdi, yazıyor ki " insan aklının alabileceği gerçekler" diyor. Ama ben sizin dediklerinizi bir türlü anlayamıyorum, acaba bende bir arıza mı var, yoksa sizin söylediklerinizi bilgiden uzak şeyler mi?

dabbeci

New member
zippo

hangi mezheptensin. Açık oalark söylermisin

Z

Zippo

Guest
hanefi mezhebindenim bi farklılıkmı gözeteceksin...lütfen sorulara cevap verirmisin gereksiz bi polemik oluyo şu anda..madem irdeliyoruz acın kutuyu bizde faydanalım şu bilgiden

dabbeci

New member
bekir,

Bağlantılamada zorlanıyor gibisin. Ben bilgiyi keşfettim demiyorum. Kuran-ı Kerim bize söylüyor.

Bak şimdi dikkat et.

Bilgi; gerçekte var olan yaratılan şeydir
Allah ise bilginin tekliğini ve sonsuzluğunu simgeliyor.
Eger bilgiyi keşfetmezsen bilgiyi parçalarsın. Buda Allahı inkar etmek anlamına gelir. Çünkü bilgiyi parçaladığın zaman açığa çıkan her bir oluşum Kuran-ı Kerimde Tanrı olarak lanse ediliyor. Yani Put yada Putlardan kastedilen aslında bilginin parçalanma durumudur.
Mesela Sunni, şii,alevi,vahabi,fettullahcılık,nurculuk,süleymancılık vs. gibi tarikat ve mezhepler bilginin parçalandığını gösterir.

dabbeci

New member
zippo,

mezhebini sormamdan kasıt sana olayı anlatabilmek içindi. Hanefi mezhebinden olduğunu söyledin. Şimdi sen Hanefi mezhebine göre kendini değerlendiriyor, yarğılıyor yada şartlandırıyorsun. Bilgi nerde kaldı ? Hanefilik Bir bilgimidir?

Bak
Bilgi gerçekte var olan yaratılan şeydir. Eğer Hanefilik bir bilgi ise bu mezhebin Allah tarafından yaratılmış olması gerekir. Aksi durumda bu bilginin parçalandığı anlamına gelir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Tamam işte sayın dabbeci, biz bu bilgiyi nasıl bulacağız. Bilginin manası (eğer kabul etmiyorsanız sizin tarifinizi yazınız) " insan aklının alabileceği gerçekler" diyor kaynaklar. Şimdi siz diyorsunuz ki bilgi Allah'tır. Allah Kur'an da diyor ki

" Öyle Allah ki O, tanrı yok O'ndan başka. Gaybı da görünen âlemi de bilen O! Rahman O, Rahîm O. "

Yani O Kur'an da hiç kendinden " ben bilgiyim " diye bahsetmiyor. Peki bilgi anlaşılabilir bir şey ise, Allah da bilgi ise, biz neden O'nu anlayamıyoruz, milyarlarca insan neden anlayamadı, siz neden anladınız, siz yoksa farklı bir yaratıkmısınız, isminiz dabbeci, dabbeci yaratık demek, nasıl bir yaratıksınız?

Z

Zippo

Guest
zippo,

mezhebini sormamdan kasıt sana olayı anlatabilmek içindi. Hanefi mezhebinden olduğunu söyledin. Şimdi sen Hanefi mezhebine göre kendini değerlendiriyor, yarğılıyor yada şartlandırıyorsun. Bilgi nerde kaldı ? Hanefilik Bir bilgimidir?

Bak
Bilgi gerçekte var olan yaratılan şeydir. Eğer Hanefilik bir bilgi ise bu mezhebin Allah tarafından yaratılmış olması gerekir. Aksi durumda bu bilginin parçalandığı anlamına gelir.

bi kere mezhepler peygamberimizin davranışlarına göre şekil almıştır kuran aynı kurandır değişkenlik yoktur...senin deyiminle bilgi parcalanmamıştır..

dabbeci

New member
bekir

çok güzel bir ayet yazmışsın.

ordaki "Allah" kelimesi yerine bilginin tekliği ve sonsuzluğu kavramını koy ve ortaya ne çıkacak kendin gör

Kuran-ı Kerimde zaten bilgi net olarak tanımlanmaz. Ve insan tarafından da bilginin tanımlanması istenmez. Nedenine gelince. Eger bilgi net olarak tanımlanmış olsaydı bu teori kendi içine çökerdi.

dabbeci

New member
zippo

sen öyle zannet. Malesef dostum bilgi paramparca edildi. işin gerçepi bu

dabbeci

New member
zippo,

eger hanefilik bir bilgi olsaydı Kuran-ı Kerime göre hanefilik dünya üzerinde devinim yani tespih halinde olması gerekirdir. Kuran-ı Kerime göre Tespih bilginin dünya üzerindeki devinimidir. Zaten Devinim olduğu için bilginin tekliği ve sonsuzluğu diyoruz.

Yani hanefilik bir bilgi olsaydı bu bilginin dünya üzerinde devinim halinde olması gerekirdi. Aynı bulutlar gibi, su gibi, toprak gibi vs.

Kuran derki "yerdeki ve gökteki herşey Allahı tespih etmektedir" der. sence bu ayetin anlamı nedir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt