Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mürşidim Bir Kadındır

sumisali

New member
Bir gün Bayezid-i Bestami (k.s) Hazretlerine;
-Mürşidin kimdir? Diye sordular.O da;
-“Bir kadın” dedi.
-“Bu nasıl olur?” dediler.Cevabında şöyle buyurdu:
-“Bir gün Allahü Tealanın sevgisi ile, kendimden geçmiş olarak yolda yürüyordum.Bir kadın gördüm.Elinde bulunan bir çuval unu, taşımam için bana ricada bulundu.Gücüm yetmez diye düşündüm.Orada kafes içinde bulunan bir aslana işaret ettim.Kafes açılıp, aslan geldi.Un çuvalını yükledim.Fakat açıktan keramet göstermiş olduğum için de çok korktum ve mahçup oldum.Kadının beni tanıyıp tanımadığını öğrenek için;
-“Pazara varınca kimi gördüm diyeceksin.” dedim.Kadın;
-“Zalim Bayezid-i gördüm diyeceğim.” dedi.Ben hayretle;
-“Neden?” diye sordum.Kadın şöyle cevap verdi:
-“Allah-ü Teala, bu aslanı yük taşımak için yaratmadığı halde, sen niçin yük yükledin? Bu zülüm değil de nedir?Bunun üzerine çok ağlayıp istiğfar ettim.Bundan sonra benden fevkalade bir hal meydana gelse, “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah,Nuh Neciyullah,İbrahim Halilulullah,Musa Kelimullah,İsa Ruhullah” yazısını veya bir nur görüyorum.Böylece, benden meydana gelen hallerin doğru olduklarının, Allah-ü Teala tarafından tasdik olunduğunu anlıyordum

sýyah_

New member
çok derin manalı bir yazı yazmışsınız buraya bende cevap bölümüne yazıp yazıp siliyorum, düşündükçe yazıyorum, kısaca esas keramet kadının imanının ve aklının bu veliden daha selim olduğudur. Kerametin gösterilmemesi gerektiği Ahmet Er Rıfai Hazretleri tarafından belirtilmiştir. "Bir derviş kerametini kadının ay hali gibi saklar göstermez" buyurmuşlardır. Burada korktum mahcup oldum diye belirtilmiş ALLAH'ın sevdiği kulları demekki hep aynı düşüncede Benden bu kadar..

mutmain

New member
bir eleştiri yapayım
keramet gizlenecekse neden bu velilere keramet verilirki
allah peygamberleri gönderirken onları mucizelerle desteklemiş
peygamberlerde muçizeleri doğruluklarına delil olarak insanlara göstermişlerdir

inancımca alimin evliyanın kerametini gizlemesi doğru değildir
çünki bu kerametler allahdan onlara tebliğ ve irşadlarına bir destektir

şakıncalı tarafı şu olabilirki evliyalar kerametlerinden dolayı kibre kapılırlarsa bu da onların helakine sebeb olur
kibre kapılmadan islamı tebliğ ederken tebliğe destek olarak verilmiş kerametleri açığa çıkarmak vacipdir
2 ci eleştiri
rüyalar şeriatta delil olarak kabul edilmezler
tasavvuf ehli birçok insan genelde delil olarak mezheb imamlarının içtihad ettikleri fetvaları getireceklerine
onun yerine birilerinin ruyasını yada tarihi vesikası olmayan bir menkibeyi aktarırlar
halbuki tüm şeyh yada evliyaullah ehli sünnet mezheb imamlarının fetvalarına itiraz etmemiş her biri bu hak mezheblerden birine tabidirler

sýyah_

New member
keramet insanı cezbetmemeli, kerametin kendisi nefsi uyandırır, keramet görüpte keramet görmek isteyen insanlar olur, keramet gööstermek insanlar olur, ALLAH yoluna keramet için girilmemeli, ALLAH için girilmeli, Bizim Pirimiz Ahmet Er-Rıfai Hazretleri derviş kerametini ay hali gibi gizler buyurmuşlardır. Burada anlatılmak istenen çok anlam vardır, insanlar keramet diye cahillik edip bu işten menfaat sağlayan insanların sömürüsüne dahil olabilirler onları örnek gören müslümanlarda işte müslümanlar böyle diye tüm müslümanlara mal edebilirler. Keramette haktır mucizede, ancak biz yukarıda keramet peşinden koşulmasının yanlış olunduğunu anlatmak isterken esas hedefin ALLAH'ın kulu olunması gerektiğini belirtmek istedik. Müslüman olmayan bir insana keramet göstererek onu davet etmek maksadıyla gösterilen keramet gibi konularla ilgili değil. Sizin yazdıklarınız eleştiriler konuyu başka yönlere sürüklüyor. Biz yukarıda anlatılan konu çerçevesinde yorum yapıyoruz, siz benim yazdıklarım çerçevesinde konu açıyorsunuz.

mutmain

New member
gizlenen kerametin evliyaya veriliş sebebi nedir

sýyah_

New member
Keramete benzer olarak müslüman olmayıpta keramete benzer nitelikte bazı özellikler gösteren insanlar vardır. Onun için insanlar bu tür faaliyetleri insanları sömürmek için kullanabilir. Ayrıca, tarikatlarda şiş geçirme gibi buhran gibi hallerde keramet olarak zannedilir ama bunlar keramet değildir. Bir insanın keramet gibi bir nimete sahip olması, veya ledun ilmini bilmesi, ALLAH’ın direkt bağışladığı keramet ile ilgili olarak belirtilmesi gerek tek şey ALLAH istediğini istediğine verir. Keramet peşinde koşmak için ALLAH adını anmak mı doğru, ALLAH’ın salih kullarından olabilmek için yaşayıp keramet nimetini kendiliğinden almakmı daha doğrudur. Ben burada bunu ayırt etmeye çalışıyorum. Bizim Kadir-i Rıfai Tarikatımızın Piri “Ahmet Er Rıfa-i Hazretleri “Bir Derviş Kerametini bir kadının ay hali gibi gizler, göstermez demiştir. Zaten evliyalar ne zaman nasıl hareket edeceklerini çok iyi bilirler. Aziz Mahmut Hüdai Hazretlerinin eşi devamlı suretle kendisine bakar gözünü hiç eşinden ayırmazdı, bir gün bir kerametini görebilmek için devamlı eşine baktığını belirtince, Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri eşine konuyla ilgili bundan büyük kerametmi olur bak bana hizmet ediyorsun anlamında onunda halini anlatıp hem gönlünü almıştır ve esas şunu belirmek istemiştir. Etrafımızda olağan haller gerçek anlamında herşey ALLAH’ı anlatır görebilene, ama insanlar sanki daha büyük bir halmiş gibi bu kadar halin içinde başka bir hal arar, güneşin doğması gibi halleri hangi keramet geçer, zaten olağan haller olağanüstü zannettiğimiz hallerden daha büyüktür görebilene. Bu görüş akıl gözüyle görebilen ve aklın gözünü açan iman ile olur. Bir müslüman için en büyük makam ALLAH’a kulluk etmektir. ALLAH’ın sevgili kulu olmak onun salih kulu olmak kadar önemli bir şey yoktur. Benim sizin mesajınızdan önceki yazılarımda; bazı insanlar makam nefislere verilir, nefis kendisine zulum edildikçe makam alır diyerek nefisleri makam aldırıp bu makam 5. seviyeye çıkınca kerametlere sahip olunacağına inanırlar ve keramet sahibi olmak için zikir yaparlar başlarını ibadetten kaldırmazlar, nefislerine zulm ederler, ben bunun yanlış olduğunu bir müslümanın tek gayesinin ALLAH’a kulluk etmesi olduğunu keramet peşinde değilde sadece basit olarak anlışalacak şekilde ALLAH’a kulluk etmek olduğunu anlatmak istedim. İlk konu açılırken bir evliyanın kerametinin bir kadın tarafından eleştirildiği evliyanında mahcup olduğu anlatılıyor. Konuyla ilgili olarak şu anda yine aynı konunun dışına çıkmadan size gerekli açıklamaları yaptım. Size son sözüm hem Sultanımız ALLAH’ımızın (celle celalühü) selamı ve Peygamberimizin Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi vessellem) selamı üzerinize olsun.

mutmain

New member
allahın rızasını değilde keramet sahibi olmak için çabalayanlara allah keramet vermez
hatta allah onlardan razıda olmaz
ancak onlara istidrac verilir
fakat allah rızası doğrultusunda hareket eden müslimanların takvada önde gidenlerine kendisinin doğruluguna delil olsun inananlarında imanları mutmain olsun diye kerametler göstermeyi nasib eder
keramet kibirlenme vasıtası değildir zaten allah kibirlenecek olana keramet verecekde değildir
allahın velilere verdiği kerameti velilerin gizlemesi mümkün değildir

kadının ay hali nasıl ki kadın için bir sıkıntı bir ızdırapdır
gizlenecek bir keramet veli kimseye bir ödül değil ancak bir ızdırap olur
allahın veli kimseleri böyle ızdırablara sokması düşünülemez

sýyah_

New member
ALLAH'ın kime ne vereceği konusu hakkında hiç kimse fikir yürütemez. Her şeyin sahibi ALLAH'tır. İstediğini verir ve ya alır. Hepsi imtihan çerçevesindedir. Keramet hakkında sanki ikimizde kerametlerimiz varmışda gibi bu yazıları okuyan üçüncü bir kişi için kafasında yanlış düşünceler oluşturmayalım. Bunu belirttikten sonra gelelim yine biz bize kaldığımız yere; "allahın veli kimseleri böyle ızdırablara sokması düşünülemez" cümlenizde sizin de farkındalığınız olsun diye belirtiyorum, veli kimseler için ızdırap diye belirtitğiniz husus zaten düşünülemez ama düşünmezler zaten. ALLAH'tan gelen herşeye hamd ve şükür ederler. Bu ne olursa olsun. ALLAH korusun bizim şimdi çoluğumuza çocuğumuzu ALLAH emanetlerini elimizden geri asla biz ne kadar dayanırız, bir veli kadar direnemez psikolojimiz bozulur yıkılırız. Veliler ALLAH'ın gerçek manada sevdiği kişiler, yani veliler hakkında ne söylenirse söylensin ben bizim pirimiz ne söylemiş ben ona bakarım. Ahmet Er Rıfai Hazretleri şunu söylemişmi söylemiş "bir derviş kerametini göstermez" burada ne anlatmak istemiş kerametim var diye gurur yapmayınmı yoksa her yerde keramet göstermeyinmi, keramet uğruna değil ALLAH yoluna giriniz diyemi ben onu bunu bilmem. Ben önce kuran-ı kerime bakarım sonra bizi onu anlatmaya çalışan Peygamberimize (sav) sonra onun arkasından giden Ahmet Er Rıfa Hazretlerinin ve Abdulkadir Geylani Hazretlerinin dediklerine ve eğer onunda arkasından gidenler varsa onların dediklerine bakarım gerisi benim için değersiz ve anlamsızdır. Bilgi kirliliğidir. Kim kabul ederse eder etmesse etmez. Herkezin dinide kendine fayda veya zarar, herkesin gittiği yolda kendine hayırlı veya hayırsız, ALLAH beni ne güzel müslüman bir ülkede yaratmış, annem babam tarafından islamı nasıl yaşayacağımı öğretilmişim. Peygamberimizi ve onun arkasından gidenleri tanımışım daha ne isteyeyim ALLAH'tan benim kerametimde budur. Çok şükür ALLAH beni kulluğuna kabul etmiş. Başka keramet istemem. Başka birisini müslümanlığa davet etmek içinde ona kendimi örnek bir müslüman olarak yaşayışımla aynı peygamberimiz gibi örnek olurum, ister anlar ister anlamaz illada keramet göstermek zorunda değil kimse, ALLAH herkese akıl vermiş, zamanında Peygamberimizin mucizelerine şahit olan insanlar bile müslümanlığa inanmamışlar sanki keramet gören inanacak mı. Eğer bir müslüman Kerametle değil yaşayışıyla örnek olur ise işte müslümanlık böyle diye özendirirse ve ALLAH'ın izniyle sonuç alırsa biz ve bizim gibi ademoğulları gerçek hayatımızda az ızdırap çekeriz. Ölüm bizi aniden yakalayıverdikten sonra yaptıklarımızla başbaşa bırakıldığımızda ızdırap larımız sadece bizi ilgilendirecektir.

Ebu Zerr

New member
Bayezıd Bestami hakkında uydurulmuş hikayelerden biridir, hazreti böyle basit ve çelişkili iftiralardan tenzih ederiz! Biraz aklı selim ile okuyan basitliği ve çelişkileri görür! Genelde bu gibi kimseler hakkında böyle bir çok hikayeler uydurulmuştur ve bunlar avamın hafsalasında yer edinmiştir! Bayezıd Bestami Kuran ve sünnete bağlı alim bir kimsedir, böyle şeylere tenezzül etmez, bir la havle çeker, çuvalı omuzlar, nebevi hakikat budur...

sýyah_

New member
yani birisi masal anlatıp dersmi veriyor biz çocuklara

esmer

New member
yani birisi masal anlatıp dersmi veriyor biz çocuklara

Hayır.Şimdi internette sahih olmayan,aslı astarı olmayan o kadar çok kıssa vs.var ki.Gerçekten çok anlamlı ve ders verici fakat olmuş bitmiş şeyler değil.Siz bana kaynağını söyleyin ben de yanıldığımı kabul edeyim.

sýyah_

New member
sayın esmer; konuyu açan arkadaş sumisali arkadaş onun için başkasının açtığı konuya ben nasıl kaynak göstereyim, ayrıca sumisali kardeşimizin açtığı konuya ben itibar etmesem, bu forumda hiç kimseye itibar etmem. sumisali söylediyse doğrudur.

esmer

New member
sayın esmer; konuyu açan arkadaş sumisali arkadaş onun için başkasının açtığı konuya ben nasıl kaynak göstereyim, ayrıca sumisali kardeşimizin açtığı konuya ben itibar etmesem, bu forumda hiç kimseye itibar etmem. sumisali söylediyse doğrudur.

Siz itiraz ettiğinize göre eminsiniz ve kaynak gösterebilirsiniz.Sumisali güvenilir demekle olmaz.Ayrıca bunun Sumisali ile ilgisi yok.İnternette o kadar çok böyle şeyler dolaşıyor,ordan oraya alıp yapıştırılıyor.

sýyah_

New member
peki ben neye itiraz etmişim sanki sizin yazdıklarınıza değilde sumisaline itiraz etmişim gibi anlamsız bişey oldu bu. Siz diyorsunuzki; "ders veriyor insanlara ama yaşanmış bişey değil" denmesine mukabilen "aynen katılıyorum" diyorsunuz. Bende diyorumki eğer yaşanmamış bir olay olsae burada arkadaş masalmı anlatıyor bize bizde çocukmuyuz dersmi alıyoruz diyorum. O zaman şöyle yapalım, sumisali kardeşimiz yaşanmış bir olaymı değilmi o belirtsin ben eğer sumisali yazdıysa mutlaka yaşanmıştır diyorum. Siz ısrar ediyorsanız illada kaynak göster diye bu sorunun muhatabı ben değilim. Anlaşıldımı ?

esmer

New member
Neden Sumisali'ne itiraz etmişsiniz gibi bir anlam çıkardınız ve Sumisalini neden karıştırdınız bu konuya ben de onu anlamadım.

Ha şöyle birşey var,Sumisali "Bunlar çocuk onlara masallar anlatayım" düşüncesiyle bu yazıyı buraya eklememiştir.Herkes gibi ortada dönen paylaşımı beğenmiş eklemiştir.Ancak bunların aslı astarı yoktur.Siz var diyorsunuz,ben de o zaman ispatlayın diyorum.Bu seferde " Sumisali eklemişse doğrudur" diyorsunuz.

Neden bu sürü psikolojisi? Biz sürü değiliz.

sýyah_

New member
evet aynen öyle diyorum sumisali yazdıysa bu konuyu o başlatmıştır, kesin olmuş yaşanmış bir olaydır diyorum ben buna inanıyorum, buna inanmak istiyorum demiyorum, ben o kadar güveniyorum kendisine, kaynak gösterecek kişide ben değilim diyorum başkasının açtığı ve başlattığı konuya ben niye kaynak göstermeliyim, siz burada sanki benim üzerime baskın çıkar gibi bir konu başlatıyorsunuz ben hiç etkilenmiyorum cevabınız veriyorum diyorumki bu sorunun muhatabı ben değilim kaynak göstermek zorunda değilim. Böyle bir iddiam yok, benim iddiam sumisali yazdıysa doğrudur, ben onun kendisine şimdiye kadar yazdıklarının genelde sahih hadis ve kurandan ilgili ayetlerle konulara direkt özünden anlatımı, onun hakkında yeterli bir güveni sağladı bana, ayrıca sumisalini gerçekte yüz yüze tanısam ve bana eğer deseki gel seninle bir işimiz var dese, ben işin ne olduğunu bile sormam onunla giderim çünkü ALLAH'ın kelamı ile konuşan bu kişiler alsın canımı cebinde harcasın bozuk para gibi. Bu düşüncelerle ben sizin onun yazdıklarınıza gerçek değilde ama güzel anlamlı olmuş demenize tepki gösterdim budur olay.

esmer

New member
Demek ki çocuk değilmişsiniz.Ne denirse onu kabul ediyorsunuz,bravo:)

Üst Alt