Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

müslümanım diyen bir insan niçin namaz kılmak istemez

Asya

New member
feyzullah birışığın harika bir eseri.müslümanım diyen insanların namaz kılmama sebeplerini ve bu sebeplerin ne kadar geçersiz olduğunu anlatıyor.çok güzel.ben okuyorum.tüm herkese de tavsiye ediyorum.
müslümanım diyen bir insan niçin namaz kılmak istemez?
1.namaz kılmak için kendimi henüz hazır hissetmiyorum.
2.bir kaç defa denedim ama alışacağımı zannetmediğim için bıraktım.
3.okunacak duaları bilmediğim için kılmıyorum.
4.kılmam gerektiğine inanmadığım için kılmıyorum.
5.kalbim temiz olduğu için kılmıyorum.
6.Allahın namazımıza ihtiyacı olmadığı için kılmıyorum.
7.özgür olduğum için kılmıyorum.
8.her gün namaz kılmaktan sıkıldığım için kılmıyorum.
9.ailemin baskısına inat kılmıyoru.
10.çalışıyorum.işyerinde ortam müsait olmadığı için kılmıyorum.
11.ailemin namaz kılmayacaksın baskısından dolayı nazma kıl mıyorum.
12.abdest almaya üşeniyorum.
13.zamanım olmuyor vakit bulamıyorum.
14.abdest almak makyajımı bozduğu için namaz kılmıyorum.
15.çok günahkarım.kılacağım namzların kabul olmayacağına inanıyorum.
16.kendimi namaza veremiyorum.olmadık şeyler aklıma geliyor. bu yüzden bıraktım.
17.arkadaş çevremde namaz kılan yok onlardan etkilendim.
18.bazı özgürlüklerimin kısıtlanacağı düşüncesiyle kılmıyorum.
19.bir vakit kaçırınca moralim bozuluyor.kılacaksan tam kılacaksın diyorum.
20.namaz,kısmet meselesi.Allah tan bir uyarı bir ışık bekliyorum.
21.küçükken alıştırmadılar.şimdi de zor geliyor.
22.çocuklarla uğraşırken namz kkaçıyor sonra da birikiyor.kılmak zor oluyor.
23.namaza başlayıp tekrar bırakacağımdan korkuyorum.
24.bazı namaz kılanların hatalarını gördüğümden soğudum.kılıp Allah mı(haşa)kandıracağım dedim.
25.gerici ya da yobaz olarak anılmaktan korktuğum için namz kılmıyorum.
26.namaz kılıyordum.fakat hayatımda bir değişiklik olayınca bıraktım.
27.gencim yaşlanınca kılmayı düşünüyorum.
28.namaz kılmıyorum ama kılanlardan daha dürüstüm.
29.nefsime yenik düştüğüm için namz kılmıyorum.
ve 30. sebep
namaz kılmadığımda cehennememi gireceğim?sonunda cennete girmeyecek miyim?
evet bir çoğumuz bu bahaneleri göstererek namaz kılmıyoruz.bu kitapta da bu sebeplerden bahsediyor.herkese tavsiye ederim.

khan19556

New member
اَلصَّلاَةُ عِمَادُ الدِّينِ

Namaz, ne kadar kıymetdar ve mühim, hem ne kadar ucuz ve az bir masraf ile kazanılır, hem namazsız adam ne kadar dîvâne ve zararlı olduğunu, iki kerre iki dört eder derecesinde kat'î anlamak istersen; şu temsilî hikâyeciğe bak, gör:

Bir zaman bir büyük hâkim, iki hizmetkârını, -herbirisine yirmi dört altın verip- iki ay uzaklıkta has ve güzel bir çiftliğine ikamet etmek için gönderiyor. Ve onlara emreder ki: “Şu para ile yol ve bilet masrafı yapınız. Hem oradaki meskeninize lâzım bâzı şeyleri mübayaa ediniz. Bir günlük mesâfede bir istasyon vardır. Hem araba, hem gemi, hem şimendifer, hem tayyare bulunur. Sermayeye göre binilir.”

İki hizmetkâr, ders aldıktan sonra giderler. Birisi, bahtiyar idi ki; istasyona kadar bir parça para masraf eder. Fakat, o masraf içinde efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel bir ticaret elde eder ki: Sermayesi, birden bine çıkar. Öteki hizmetkâr bedbaht, serseri olduğundan; istasyona kadar yirmiüç altınını sarfeder. Kumara-mumara verip zâyi eder, birtek altını kalır. Arkadaşı ona der: “Yahu, şu liranı bir bilete ver. Tâ, bu uzun yolda yayan ve aç kalmayasın. Hem bizim efendimiz kerîmdir; belki merhamet eder, ettiğin kusuru afveder. Seni de tayyareye bindirirler. Bir günde mahall-i ikametimize gideriz. Yoksa iki aylık bir çölde aç, yayan, yalnız gitmeye mecbur olursun.” Acaba şu adam inad edip, o tek lirasını bir define anahtarı hükmünde olan bir bilete vermeyip, muvakkat bir lezzet için sefahete sarfetse; gayet akılsız, zararlı, bedbaht olduğunu, en akılsız adam dahi anlamaz mı?

İşte ey namazsız adam! Ve ey namazdan hoşlanmayan nefsim!

O hâkim ise; Rabbimiz, Hâlıkımızdır. O iki hizmetkâr yolcu ise; biri: Mütedeyyin, namazını şevk ile kılar. Diğeri: Gafil, namazsız insânlardır. O yirmidört altın ise, yirmidört saat her gündeki ömürdür. O has çiftlik ise, Cennet'tir. O istasyon ise, kabirdir. O seyahat ise; kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur. Amele göre, takvâ kuvvetine göre, o uzun yolu mütefâvit derecede kat'ederler. Bir kısım ehl-i takvâ, berk gibi bin senelik yolu, bir günde keser. Bir kısmı da, hayal gibi ellibin senelik bir mesâfeyi bir günde kat'eder. Kur'an-ı Azîmüşşan, şu hakikate iki âyetiyle işaret eder. O bilet ise, namazdır. Birtek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir. Acaba, yirmiüç saatini şu kısacık hayat-ı dünyeviyyeye sarfeden ve o uzun hayat-ı ebediyyeye birtek saatini sarfetmeyen; ne kadar zarar eder, ne kadar nefsine zulmeder, ne kadar hilaf-ı akıl hareket eder. Zira bin adamın iştirak ettiği bir piyango kumarına yarı malını vermek, akıl kabûl ederse; halbuki kazanç ihtimali binde birdir. Sonra yirmidörtten bir malını, yüzde doksan dokuz ihtimal ile kazancı mûsaddak bir hazine-i ebediyyeye vermemek; ne kadar hilâf-ı akıl ve hikmet hareket ettiğini, ne kadar akıldan uzak düştüğünü, kendini âkıl zanneden adam anlamaz mı?

Halbuki namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem, namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyet ile ibâdet hükmünü alır. Bu sûrette bütün sermaye-i ömrünü, âhirete mal edebilir. Fâni ömrünü, bir cihette ibka eder.

Ben

New member
farz olan ibadetleri yerine getirmemek günah mıdır yoksa başka bir hükmü var mıdır? Yani diyelimki bir müslüman farzlarının bir kısmını yerine getirmeden öldü, bundan dolayı cehenneme gider mi?

khan19556

New member
Dinimize göre, yapılması hususunda açık ve kati emirler bulunan vazifelerdir. çoğulu Feraiz; farzlardır.Bunlar ayet veya kuv'vetli hadislerle belirtilmiş vazifelerdir. Namaz, oruç, zekat gibi ibadetler böyledir.

Farzlar Farz-ı Ayn ve Farz-ı Kifaye olarak ikiye ayrılır. Farz-ı Ayn'dan mükellef olan kişilerin bizzat yapmaları gerekli olan vazifeler anlaşılır. Mesela namaz kılmak böyledir. Şartlarına haiz herkes bizzat namazı kılmak zorundadır.

Farz-ı Kifaye ise müslümanlardan bazılarının yapması ile diğerlerinin üzerinden mesuliyet kalkan farzlardır. Bunun en güzel misali ceneza namazı kılmaktır ki bazı müslümanların bu görevi yapmasıyla diğerleri üzerinden mesuliyet kalkar.

Farzları inkar etmek, onları alaya almak veya küçümsemek küfürdür. Bizim itikadımıza göre farzların terki küfre götürmez. Namaz kılmayan bir adam kafir sayılmaz. Fakat namaza inanmaz ve onunla alay ederse kafir olur. Diger ibadetler de böyledir.

Farzlar kulu Allah'a yaklaştıran ibadetlerdir ki terki neticesinde kalpler kararır ve neticede insan azaba müstehak olur.Farzları yerine getiren insanlar büyük sevaplar kazanırlar.

mhmt

New member
farz olan ibadetleri yerine getirmemek günah mıdır yoksa başka bir hükmü var mıdır? Yani diyelimki bir müslüman farzlarının bir kısmını yerine getirmeden öldü, bundan dolayı cehenneme gider mi?

BAKARA SÛRESİ
(246) Mûsâ'dan sonra İsrailoğullarının ileri gelenlerini görmedin mi (ne yaptılar)? Hani, peygamberlerinden birine, "Bize bir hükümdar gönder de Allah yolunda savaşalım" demişlerdi. O, "Ya üzerinize savaş farz kılındığı halde, savaşmayacak olursanız?" demişti. Onlar, "Yurdumuzdan çıkarılmış, çocuklarımızdan uzaklaştırılmış olduğumuz halde Allah yolunda niye savaşmayalım" diye cevap vermişlerdi. Ama onlara savaş farz kılınınca içlerinden pek azı hariç, yüz çevirdiler. Allah zalimleri hakkıyla bilendir.

BAKARA SÛRESİ
(81) Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.
(KÖTÜLÜĞÜ ONU ŞİRKE SÜRÜKLEMİŞSE DENİYOR.)

BAKARA SÛRESİ
(276) Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

tabiki(herşeyin en iyisini allah bilir.)........

mhmt

New member
münafıkların namaza bakışları kuranda şöyledir...

"İşte (şu) namaz kılanların vay haline,

Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar,

Onlar gösteriş yapmaktadırlar." (Ma'un Suresi, 4-6)

... Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar... (Nisa Suresi, 142)

Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar, onlar gösteriş yapmaktadırlar. (Ma'un Suresi, 6-8)

ama....
Allah'ın, yaptıklarını görmediğini sanmaktadırlar..

... onlar sizinle karşılaştıklarında 'inandık' derler, kendi başlarına kaldıklarında ise, size olan kin ve öfkelerinden dolayı parmak uçlarını ısırırlar. De ki: 'Kin ve öfkenizle ölün'. Şüphesiz Allah, sinelerin özünde saklı duranı bilendir. (Al-i İmran Suresi, 119)

khan19556

New member
BİR ZAMAN sinnen, cismen, rütbeten büyük bir adam bana dedi: "Namaz iyidir. Fakat hergün, hergün beşer defa kılmak çoktur. Bitmediğinden usanç veriyor."

O zâtın o sözünden hayli zaman geçtikten sonra, nefsimi dinledim. İşittim ki, aynı sözleri söylüyor. Ve ona baktım, gördüm ki, tembellik kulağıyla şeytandan aynı dersi alıyor. O vakit anladım: O zat o sözü bütün nüfus-u emmârenin namına söylemiş gibidir veya söylettirilmiştir. O zaman ben dahi dedim: Madem nefsim emmâredir. Nefsini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez. Öyleyse nefsimden başlarım.

Dedim: Ey nefis! Cehl-i mürekkep içinde, tembellik döşeğinde, gaflet uykusunda söylediğin şu söze mukabil, Beş İkazı benden işit.

BİRİNCİ İKAZ
Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir? Hiç kat'î senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

Sana usanç veren, tevehhüm-ü ebediyettir. Keyif için, ebedî dünyada kalacak gibi nazlanıyorsun. Eğer anlasaydın ki ömrün azdır, hem faydasız gidiyor; elbette onun yirmi dörtten birisini, hakikî bir hayat-ı ebediyenin saadetine medar olacak bir güzel ve hoş ve rahat ve rahmet bir hizmete sarf etmek, usanmak şöyle dursun, belki ciddî bir iştiyak ve hoş bir zevki tahrike sebep olur.

yýldýz

New member
Selamün Aleyküm kardeşlerim.
Allah(c.c.) razı olsun kardeşlerim. Verdiğiniz bilgiler için. :)

__BODOM

New member
Esas en önemlisi Kuran ı okuyup anlamak niçin bunu yapmaya çalışmıyoruz bir de bunu irdeleyelim. ibadet denince ne anlıyorsunuz?

EHLÝ-SUNNET

New member
Web sitesi
www.dinimislam.com
kardeş Allah razı olsun.müslümanın namaz kılmama lüksü olmaz.namazı geciriyorsa bu müslümanın tembelliğindendir. büyük günah işlemiştir.ama namazla alay ederse dinden cıkar..

khan19556

New member
İKİNCİ İKAZ: Ey şikem-perver nefsim! Acaba: Hergün hergün ekmek yersin, su içersin, havayı teneffüs edersin; sana onlar usanç veriyor mu! Mâdem vermiyor; çünki, ihtiyâc tekerrür ettiğinden, usanç değil belki telezzüz ediyorsun. Öyle ise: Hâne-i cismimde senin arkadaşların olan kalbimin gıdası, ruhumun âb-ı hayâtı ve lâtife-i Rabbâniyyemin havâ-yı nesimini cezb ve celbeden namaz dahi, seni usandırmamak gerektir. Evet, nihayetsiz teessürat ve elemlere maruz ve mübtelâ ve nihayetsiz telezzüzâta ve emellere meftun ve pürsevda bir kalbin kut ve kuvveti; herşeye kadir bir Rahîm-i Kerîm'in kapısını niyaz ile çalmakla elde edilebilir. Evet, şu fâni dünyada kemâl-i sür'atle vaveylâ-yı firakı koparan giden ekser mevcûdâtla alâkadar bir ruhun âb-ı hayâtı ise; herşeye bedel bir Mâbûd-u Bâki'nin, bir Mahbûb-u Sermedî'nin çeşme-i rahmetine namaz ile teveccüh etmekle içilebilir. Evet fıtraten ebediyyeti isteyen ve ebed için halkolunan ve ezelî ve ebedî bir Zâtın âyinesi olan ve nihayetsiz derecede nazik ve letafetli bulunan zîşuur bir sırr-ı insânî, zînur bir lâtife-i Rabbâniyye; şu kasavetli, ezici ve sıkıntılı, geçici ve zulümatlı ve boğucu olan ahvâl-i dünyeviyye içinde, elbette teneffüse pek çok muhtaçtır ve ancak namazın penceresiyle nefes alabilir.

Allah sizlerdende razı olsun...

Asya

New member
ben bu ve bunun gibi namazla ilgili kitapları okumadan önce namazla ilgili çok az kulaktan dolma bilgilere sahiptim.namaz kılıyordum ama namazı anlayarak kılmıyodum.ama bu tür işte sabah namazına nasıl kalkılır/cemil tokpınar olsun,müslümanım diyen bir insan niçin namaz kılmak istemez/feyzullah birışık olsun bu kitaplar bana namazın önemini kavrattı.namaza daha çok önem vermeye başladım.bu kitapların hiç namaz kılmayan insanlara da çok faydalı olacağını düşünüyorum.
okuyan herkesten Allah razı olsun.

Üst Alt