Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mustafa Uçurum'dan şiirler

tonyukuk

New member
Katılım
11 Kas 2006
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
51
Tenhalayın Kalbimi- Mustafa UÇURUM

Mustafa UÇURUM’un şiir kitabı “tenhalayın kalbimi” ‘İlkkitap Yayınları’ arasından çıktı.
Arkadaşlarıyla Martı, Polemik, Yitik Düşler ve şimdi de Tasfiye Edebiyat Dergisini çıkaran; şiir ve yazılarını Dergah, Yediiklim, Hece, Eylül, Aşiyan, Kırklar, Sühan, Düş Çınarı, Edebiyat Ortamı, Derkenar, Haksöz, Yolcu gibi dergilerde yayımlayan Mustafa Uçurum, şiirlerini “tenhalayın kalbimi” adlı kitapta bir araya getirdi. İlkkitap Yayınları’ndan çıkan kitap, Mustafa Uçurum’un ilk kitabı.
Üç bölümden oluşan kitaptaki şiirlerin genel teması hayat karşısında kişinin yaşadığı yalnızlıklar. Zorluklar karşısında, zulümler karşısında büyük bir yalnızlığa itilen bireyin hayat karşısındaki duruşunu vurgulayan bu şiirler; kişinin bu gidişât karşısında nasıl ayakta durması gerektiği konusunda ip uçları veriyor.
Kitabın birinci bölümünün adı “her gün yeni bir kefen.” Adım adım yaklaştığımız ölümün aslında yanıbaşımızdan hiç ayrılmadığına işaret eden şiirlerden oluşan bu bölümde oniki şiir var. “her gün yeni bir kefen gibi / değişiyor yaşamak dediğim/ üstünden kitaplar geçen rahle/ bir bir doğruluyor mahşeri.”
Kitabın ikinci bölümü çocuk şiirlerine, üçüncü bölümü ise söyleyiş olarak daha yüksek bir sesle söylenen epik şiirlere ayrılmış.
Kitabın arka kapağında şair Hüseyin Atlansoy’un Mustafa Uçurum’un şiiri ile ilgili bir yorumu yer alıyor; “İlk kitaplar ilk adımlar gibidir. Küçük ve tenha kentler gibidir insanların ilk dile getirdikleri. Mustafa Uçurum'un yazdıkları Tokat kenti gibi. Tenha ve kalbî. Ölmemeyi öğrenmiş çocukların yetimliği kurulmuş sözlerinin içine. Kayıp otobanların bir korku imgesi olarak sunulduğu bir çağda 'kayıp ırmak'lara uzanmanın güzelliğini hatırlatması… Yeşilırmak gibi…”

Mustafa Uçurum’un biyografisi

1973 Tokat –Pazar doğumlu. İlk, orta ve liseyi Adapazarı’nda; üniversiteyi Sivas’ta okudu. Arkadaşlarıyla Sivas’ta Martı Dergisini (9 sayı) sonra aynı ekiple 42 sayı devam eden Yitik Düşler Edebiyat Dergisi’ni çıkarttı. Tokat merkezli olarak çıkardığı Polemik Dergisi 12 sayı çıktı. Şimdi 8. sayısına ulaşan Tasfiye Edebiyat ve Düşünce Dergisi’ni Ahmet ÖRS ile birlikte çıkarıyor. Hâlen Tokat Gazetesi’nde ve Konya Hâkimiyet Gazetesi’nde haftalık yazılar yazan Mustafa Uçurum Edebiyat öğretmenliği yapıyor.
Tenhalayın Kalbimi

İlkkitap Yayınları
Konya 2006, 72 sayfa
İlkkitap yayınları: 0 332 352 23 03 – İKİA DAĞITIM: 0 212 272 45 46
 
Üst Alt