Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mutlu Evliliğin Sirlari

istanbluerdem

New member
EVLİLİK ÖNCESİ;
Güzellik izafidir.Çok güzel eş aramayın, sadece "kIvIlcIm almanIz "yeterlIdIr!."Bu kIşI Ile bir ömür geçer, dIş görünüşü ItIcI gelmedI " denemIz yeterlIdIr.Çünkü güzellIk ön planda yapIlan evlIlIklerIn ömrü en çok bIr yIldIr.
Eş adayInda IkIncI önemlI konu:karakter meselesIdIr!CImrI mI, kompleks sahIbI mI, pIsIrIk mI, doyumsuz mu, gösterIş meraklIsI mI, ... Tüm aranan huylarIn bir kişide toplanması imkansız ama asgari özellikler mutlaka olmalı ve bu önceliklerinizi iyi tetkik etmelisiniz!
Evlilik öncesi detaylI konuşulmalIdIr; hayattan beklentIler, ev, eşya, çocuk...
Evlenmeden önce tüm eşyaların alınmasında ısrar edilmemelidir, zamanla alınan eşyalar daha değerli olur, eve renk getirir.Öncelikli olanlar alınmalıdır başta, sonra ikinci öncelikliler...
Herkesin kusuru vardır.Bunları gözünüzde büyütmeyin.Ama mutlaka evlilik- hatta nişandan hemen önce - muhatabınızı bu konuda bilgilendirin.O da insandır ve onunda mutlaka eksiklikleri vardır.
Kusursuz eş arayan eş bulamaz; Evlenmek konusunda görüştüğü hanım adayına; Ben Hz Aişe gibi bilgili, Fatıma gibi iteatkar, şu sahabi hanım gibi şöyle ...bir kadın arıyorum diyen erkeğe, hanım kızımızın cevabını asla unutmayalım:" Ben tabii Hz Aişe gibi olurum sen Hz Muhammed (SAV) gibi İslam'ı yaşarsan, ben tabii Hz. Fatıma gibi olurum, sen Hz Ali gibi olursan....vs" Kısaca fazla ütopik olmayan ama hayatın temeline İslam'ı koyan eş adayları aramalıyız! Mütesettir hanım kızlarımızın İslamî hassasiyeti olmayanlarla evlilikleri ne yazık ki zamanla çatışmalara neden olmaktadır- ki tersi de aynen söz konusu!- Yani dünyaya aynı pencereden bakmak önemli!

EVLİLİK SONRASI:
ÖNCELİKLE EVLİLİĞİN BİR KARŞILIKLI - ALAN VE HAK - SAVAŞI OLMADIĞINI AKSİNE HAYATIN HER EVRESİ İLE - ZORLUK VE MUTLULUKLARIN - PAYLASIMI OLDUĞUNUN BİLİNDİĞİ !,
HANIMININ KENDİSİNE ALLAH'IN BİR EMANETİ OLDUĞUNU , AHİRETTE KENDİSİNDEN SORUMLU TUTULUP HESABA ÇEKİLECEĞİNİN UNUTULMADIĞI,...
ÖLÜMÜ - AYRILIĞI - UNUTMAYAN,DOLAYISI ILE BERABER GEÇİRİLEN ZAMANIN KIYMETİNİN BİLİNDİĞİ ,...
ARADA KÜÇÜK HEDİYELER İLE BİRBİRLERİNE DEĞERLİ OLDUKLARININ HATIRLATILDIĞI ( İLTİFAT, TATLI BİR SÖZ, ÇİÇEK, GÖRECEĞİ YERE BIRAKILAN BİR MESAJ, E-MAILINE GÖNDERİLECEK BİR E-KART,CEP TELEFONUNA GÖNDERİLEN BİR MESAJ...)
EŞTE ARANAN EKSTRA ÖZELLİKLERİN ÖNCE KENDİNDE ARANDIĞI ... BİR EVLİLİK ....!
BAŞKALARINA GÖSTERİLEN FEDAKARLIK, SORUMLULUK VE SADAKATİN EŞLERDEN ESİRGENMEDİĞİ...
İŞYERİNDE MAKYAJLA, PARFÜMLE, GÜLER YÜZLÜ KADINLARLA ÇALIŞAN ERKEKLERİN HANIMLARININ ,GÜLER YÜZ VE YAKINLIĞI EŞLERİNE GÖSTERMELERİ VE ONLARA KAPILMASININ ÖNÜNE GEÇİLMESİNİN GEREKTİĞİNİ , AKŞAM EVE GELDİKLERİNDE GÜLER YÜZLE, ÖZENLE GİYİNMİŞ OLARAK EŞİNİ KARŞILAYARAK KARISINI GÖRÜNCE, ERKEĞİN İÇİ MUTLULUKLA DOLACAK, HER GÜN BİR AN ÖNCE EVE GELMEK İÇİN CAN ATACAK OLDUĞUNUN BİLİNDİĞİ ...
ERKEĞİN HANIMINA VAKİT AYIRMASI ŞART OLDUĞUNU , HAFTA SONLARINI MUTLAKA EŞİYLE GEÇİRMEYE GAYRET ETMESİ GEREKTİĞİNİ BİLEN ...
BAŞKASINDA CAZİP GİBİ GÖRÜNEN ÖZELLİKLER KENDİ EŞLERİNDE DE VAR OLDUĞUNU HATTA EŞİNİN BİR ÇOK ÜSTÜN ÖZELLİKLERE DE SAHİP OLDUĞUNUN BİLİNDİĞİ ,YETER Kİ ARADA İYİ İLETİŞİM KURULSUN, KARŞILIKLI SEVGİ VE SAYGI MUHAFAZA EDİLSİN HER ŞEYİN DAHA GÜZEL OLACAĞININ KAVRANDIĞI...
HAYAT MÜCADELESİNDE ÇİFTLERİN BİR BEDEN,BİR KAFA VE BİR GÖNÜL OLARAK HAREKET ETMELİSİ GEREKTİĞİNİN FARKINDA OLAN , AİLE YUVASININ BİR KİŞİNİN KALDIRAMAYACAĞI KADAR AĞIR BİR SORUMLULUK OLDUĞUNUN FARKINDA OLAN ...
AİLEDE MEŞRU ZEVKLERİN VE HAZLARIN ÖNÜNÜN AÇILMASI, BU KONUDAKİ ENGELLER KALDIRILMASININ GEREKTİĞİNİ BİLEN ...
AİLEDE KADINLARIN KENDİLERİNİ CİNSEL KONULARDA İFADE ETMEDE DAHA ÇEKİNGEN OLDUĞUNU KABUL EDEREK, ERKEKLERİN EŞİNİN CİNSEL İLİŞKİLERİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCESİNİ , İSTEKLERİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞMASI , BU KONUDA İLK ADIMIN ERKEK TARAFINDAN ATILMASI GEREKTİĞİNİN FARKINDA OLAN...
ERKEKLERİN CİNSEL DOYUMA DAHA KISA SÜREDE ULAŞIRKEN, KADINLARIN DOYUM İÇİN DAHA UZUN SÜREYE İHTİYAÇ DUYDUKLARINI , CİNSEL BİRLİKTELİKTEN ÖNCE MUTLAKA KADININ BUNA HAZIRLANMASI GEREKTİĞİNİ BİLEN...
AİLEDE AÇIK VE ŞEFFAF OLUNMALIDIR.İÇİNE KAPANMA YERİNE DİREKT VE AÇIK BİR İLETİŞİMİN ŞART OLDUĞUNUN FARKINDA OLAN ...
AİLE ÜYELERİNİN ZAMAN ZAMAN GEZİ,ALIŞ VERİŞ ,PİKNİK , YÜRÜYÜŞ, KONFERANS VE SİNEMA GİBİ SOSYAL VE SANATSAL ETKİNLİKLERE BİRLİKTE KATILMAYI ADET HALİNE GETİRDİĞİ...
ÇOCUKLARA EVLE İLGİLİ SORUMLULUKLAR NE KADAR ERKEN VERİLİRSE, SORUMLULUK DUYGUSU O KADAR ERKEN GELİŞECEĞİNİ, ÇOCUKLARA MASASINI DÜZELTME, YATAĞINI TOPLAMA, MASADA YİYİP- İÇME, EKMEK ALDIRMA GİBİ GÖREVLER VERİLEREK, SORUMLULUĞA ALIŞTIRMAYA, YAŞLARI İLERLEDİKÇE BU SORUMLUKLARIN ARTIRILMAYA BAŞLANDIĞI...
EV HANIMININ KAYNANASINA " ANNECİĞİM, SEN SU YEMEĞİ, İŞİ ÇOK GÜZEL YAPIYORSUN...BEN SENİN GİBİ YAPAMIYORUM, ..." DİYEREK ONUN GÖNLÜNÜ ALMAYA, ONLARA İLTİFAT ETMEYE, ONLARA İLTİFAT EDECEK BİR KONUYU MUTLAKA BULMAYA ÇALIŞTIĞI ...
KISACA ; EVLİLİĞE, GENÇLİĞİN ZEVKLERİ VE BEKLENTİLERİ GÖZÜYLE BAKANLARIN , ASLA EVLİLİK YUVASININ ZEVKİNE VE HAZZINA VARAMAYACAĞININ BİLİNCİNDE OLAN, ANCAK EVLİLİĞİ DÜNYA VE AHİRET BİRLİKTELİĞİ ÜZERİNE KURANLARIN EVLİLİĞİNİN MUTLU BİR EVLİLİK OLACAĞININ UNUTULMADIĞI EVLİLİK MUTLU BİR EVLİLİKTİR !

VE İSLAMCI (...!) GENÇLERE HATIRLATMA ! 'Bekaretimizi mezara mI saklayacağIz?'
İslami kanadın yazarlarından Ceylan, "Evlenemeyen kızlar evlenen erkekler' kitabında tesettürlü kızların isyanını kaleme aldı.
İsmail Fatih Ceylan, "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında, tesettürlü kızların dindar erkeklere isyanını ele aldı.
İSLAMİ kanadın yazarlarından İsmail Fatih Ceylan, çok sayıda gençle görüşerek yazdığı "Evlenemeyen Kızlar ve Evlenmeyen Erkekler" adlı kitabında tesettürlü kızların ilginç bir isyanlarını dile getirdi. "Herkesin sevgilisi var, eş yok" diyen Ceylan, kitabında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir grup tesettürlü genç kızın, "Biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. Şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor. Bekaretimizi mezara mı saklayacağız" isyanına yer verdi. Son 10 yılda sayılarının giderek arttığını söylediği tesettürlü kızların eş bulmakta zorlandıklarını öne süren Ceylan, buna dindar erkeklerin "kapalı" yerine "açık" kızlarla evlenmelerini gerekçe gösterdi. Ceylan’a göre, dindar camianın dindar erkeklerle evlenmek isteyen kızları, "Dindar erkekler açıkları tercih ediyorlar. Sebebi, açıkları alıp hidayete erdirmek" diyor. İşte, Ceylan’ın kitabından çarpıcı bölümler:
BİZ KİMLE EVLENECEĞİZ Başörtülü kızlar, evlenme konusunda, genel problemlerin dışında diğerlerinden çok farklı sıkıntıları da yaşıyor. Bunlardan biri, bazı dindar erkeklerin, başörtülü kadınları değil de, açık kızları tercih etmesi. Nice dindar genç var ki, takvası yerinde, namazını beş vakit kılıyor, orucunu tutuyor, başkalarının kurtuluşu için çaba sarf ediyor ama açık bir bayanla evlenmek için uğraşıyor. Başörtülü kızlar işte buna çok kızıyor: "Dindar erkekler de açık kızlarla evlenirse biz kiminle evleneceğiz" diye dert yanıyor.
EŞİ DİNDAR KENDİ "AÇIK" Bir arkadaşımın eşinin tanıştırdığı bayan, şık giyinen, makyaj yapan birisiydi ama beş vakit namazını kılıyordu. Bir görüşmemizde, niçin kapanmadığını açıkladı: "Bana çok zor geliyor. Benim kapanmam, başı örtülü kızın başını açması gibi bir şeymiş gibi hissediyorum. Fakat ibadet yaparken böyle bir endişe taşımıyorum. Namaz konusunda sıkıntım yok. Bunun dışında gençliğimi, güzelliğimi de gizlemek istemiyorum doğrusu. Nihayetinde ben bir genç kızım ve evlenmek benim de hakkım. Kapanırsam evlilik şansımı azaltırım. Dindar bir erkekle evlenirsem, kendimi başkalarına beğendirmek gibi bir zorunluluğum olmadığı için eşim isterse kapanırım."
Bar bar kız peşindeki dindarlar

YAZAR İsmail Fatih Ceylan, kitabı hakkında şunları söylüyor: "Bu konuda hayli öfkeli kızlar tanıdım. Bu görüşmelerden birini yaptığım ve ara ara görüştüğüm Damla’nın evlenmediğini ve 30 yaşında olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Ona, ’Evlenemeyen kızlar, evlenemeyen erkekler’ kitabını yazdığımı söylediğimde, ’Demek bizi yazıyorsun’ dedi. ’Sen de mi evlenemeyen kızlardansın?’ dedim, anlattı: ’Evet, ama çevremde benim gibi pek çok kız var. Sırf kapalı oldukları için evlenemiyorlar. Mesela bir arkadaşımın ağabeyi, son derece takva, kız kardeşini sokağa bile çıkarmıyor, kendisi teheccüt namazlarını kılıyor ama bar bar gezen açık bir kızın peşinde koşuyor. Onunla evlenip sevaba gireceğini söylüyor." ( HaberTurk: 23.08.2007 )

BİLMİYORLAR Kİ ONLARLA EVLENİNCE HAYAT İKİ TARAF İÇİN DE ZEHİR OLACAK!

ayyüzlü

New member
Paylaşımınızı okudum fakat

baslıgınıza katılmıyorum,peygamber efendimiz(s.a.v) bildiklerinizi bilmediklerinize ögretiniz diyor.Ayrıca dogru yolda olmayan birinin elinden tutup dogru hayata yönelten erkege ne mutlu.o insanın hayatını degiştiriyor dogru yola erdırıyor neden iki taraf içinde zehir olsun ki.

istanbluerdem

New member
. bir arkadaşımın ağabeyi, son derece takva, kız kardeşini sokağa bile çıkarmıyor, kendisi teheccüt namazlarını kılıyor ama bar bar gezen açık bir kızın peşinde koşuyor. Onunla evlenip sevaba gireceğini söylüyor." ( HaberTurk: 23.08.2007 )

benim evlilik iki taraf içinde zehir olcak diye kasdeddiğim burasıdır bar bar gezen açık saçık bayanlarla takism de beyoğlunda takılan ve needüğü belirsiz olan bayanları kasdeddim sanırım ne demek istediğimi yanlış anlamışsınız evlilik neden zehir olsun ki evlilik rabbimizn bizlere sunduğu bir ikram ve ben evlilik ii taraf içinde zehir olucak derken kasdedmek istediğim buydu

ayyüzlü

New member
Anladım yazısınızı,önyargılı olmamak gerekiyor birçok bayan var barda gezip tozmuş karşısına dini yaşatabilecek bir erkek çıkıp evlenmiş dogru yolu bulmuş.Bugun alkol alan bir adama sen müslüman degilsin dıyemeyiz sen meyhanede alkol alıyorsun dinsizsin dıyemeyiz,onunda sevabları vardır elbet günahları oldugu kadar.

istanbluerdem

New member
Anladım yazısınızı,önyargılı olmamak gerekiyor birçok bayan var barda gezip tozmuş karşısına dini yaşatabilecek bir erkek çıkıp evlenmiş dogru yolu bulmuş.Bugun alkol alan bir adama sen müslüman degilsin dıyemeyiz sen meyhanede alkol alıyorsun dinsizsin dıyemeyiz,onunda sevabları vardır elbet günahları oldugu kadar.

konuyu çarpıtıyorsunuz ben kimseye dinsizsin yada sen müslüman değilsin demedim ki diyememde böyle bir lüksüm yok evet şu anda türkiyede barlara giden çok bayan var alkol alan çok insanımız var ve ben bunlara sadece Allah(c.c) hidayet versin derim başkada bir şey diyemem demem umarım ki herkesin karşısınıa dini yaşatacak ve doğru yolu bulmasını sağlayacak erkekler yada bayanlar çıkar benim size açık olarak demek istediğim şudur barda yada bu gibi yerlede tanışan her iki tarafında din bilgisinde mahrum olması evlilikte iki tarafa zehir olur ben bunları ifade etmek istedim selametle

ayyüzlü

New member
diyememde böyle bir lüksüm yok evet şu anda türkiyede barlara giden çok bayan var alkol alan çok insanımız var ve ben bunlara sadece Allah(c.c) hidayet versin derim başkada bir şey diyemem demem umarım ki herkesin karşısınıa dini yaşatacak ve doğru yolu bulmasını sağlayacak erkekler yada bayanlar çıkar,

BU YAZINIZDA HAKLISINIZ İŞTE :)

ayyüzlü

New member
Ayrica Ben Konuyu çarptirmadim Alkolü örnek Verdim.bara Giden Kadin Varsa Bara Giden Erkekte Var.belki Birgün Onlarda Hidayete Ererler,ziraa çok örnek Var Dişlamak Yerine Sahip çikmamiz Gerekir

istanbluerdem

New member
Ayrica Ben Konuyu çarptirmadim Alkolü örnek Verdim.bara Giden Kadin Varsa Bara Giden Erkekte Var.belki Birgün Onlarda Hidayete Ererler,ziraa çok örnek Var Dişlamak Yerine Sahip çikmamiz Gerekir

evet kimseyi dışlamamak gerekir ve sizinde dediğiniz gibi sahib çıkmamız gerekir bugün dışarıda her hangi birisine gelin şurda 2 rekat namaz kılalım dua edelim deseniz vericekleri cevab hep aynıdır ya şimdi olmaz işim var vsvs ama yine o aynı insana deseniz gelin şu kafede bi okey atalım diye ona tamam derler malesef ki insanlarımız artık böyle hatta islamı kabullenmeyenler bile var malesef kapalı bayanlarımız için madem kapanıcaklar irana gitsinler ve Allah(c.c)kadının saçlarının görülmesini günah kılsaydı onları saçsızda yartırdı şeklide düşünenler de vardır ama rabbim herkese hidayet tek diyeceğim budur maalesef ki

Üst Alt