Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazla ilgili bazı sorularım var ?

papatyaa

New member
1- Öncelikle namaz vakti ezan okunduktan kaç dk sonra girer ? Hemen okunur okunmaz kılabilir miyiz ? Kaç dk sonra çıkar ? Forumda böyle sorular gördüm ama anlatılanlarda, güneşe çıktığında gölgenin iki katı olması, fecrin tepede olması vs. sözcükler kullanılmış. Her namazdan önce sokağa çıkıp bakamıyacağımıza göre, bunun günümüze uyarlanmış dk bazında vakti olmalı. Bilen varsa paylaşırsa sevinicem.

2- Namazda Elham dan sonra bir sure okuyoruz ya, sureye başlarken besmele çekiyor muyuz? Ve otururken Tahiyyatü, Salli , Barik , Rabbena okurken herbirine başlarken besmele çekiyor muyuz?

3- Son selamı verdikten sonra üç kez istiğfar ediyoruz. İstiğfar dediğimiz şey şu mu ? :
Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Rabbi.
Eğer benim elimden, ayağımdan, gözümden kulağımdan ve bütün azalarımdan bilerek ve bilmeyerek, kelime-i küfür ve fiil-i küfür, günah, hata, isyan, şirk ve malayani sadir oldu ise ben onların cümlesine tevbe ettim, pişman oldum. Birdaha yapmamaya azmü cezmü kast eyledim.Peygamberlerin evveli Adem Safiyullah ahiri bizim peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa(sav) efendimizdir. Bu ikisi ve bu ikisi arasında gelip geçen peygamberler haktır ve gerçektir. Cümlesine inandım, iman ettim. Dilimle ikrar, kalbimle tasdik ettim.

Bu kadar mı, başka şeyler de var mı, ben böyle okuyorum da şüpheye düştüm.

4- Bu istiğfarı 3 kez yaptıktan sonra besmele çekip hemen Ayetel kürsiyi mi okuyoruz?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Cevap veren ve konuyu okuyan arkadaşlardan Allah C.C. Razı olsun...

Çilekeþ

New member
2.Sorunun cevabı ; Elhamdan Sonraki zammı sure için Besmele yada Euzu besmele cekilmez ;
Euzu Besmele sadece Subhaneke'yi okudugun rekatta ardından okuyacagın Fatiha Suresi için çekilir. Besmele ise subhaneke'nin olmadıgı rekatlarda Fatiha'yı okumadan once cekilir.Ayrıca ruku & secde ve oturuşlarda da besmele & euzu besmele cekilmez.

Çilekeþ

New member
Namaz saatlerinin ve ezan saatlerinin'de Güneş ve aya göre ayarlandıgını düşünürsek ; Ezanların okunma saatleriyle güneş ve ayın konumu aynı orantıda olur.Şahsen ben namazı ezanın ardından kılmakta bir sakınca göremiyorum.Selam & dua ile.

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
1-Ezan okunur okunmaz vakit girmiş olur. Ezan okunurkende namaza durulabilir ama bitmesini beklemek daha güzeldir.

2-Tekbir aldıktan sonra fatihaya başlarken Euzü besmele çekilir. Devamındaki zamlı surelerde besmele çekmeye gerek yoktur.

-Tahiyatlarda okuduklarımız duadır bu sebep ile besmele çekmiyoruz.

3-Namaz ardından yapılan dualar kabul olmaya yakındır bu sebep ile namazların ardından insanlar işledikleri günahlardan tövbe ederler.
-Estağfirullah kelimesini dilinizle söyler iken Yazmış olduğunuz metni kalben geçirmeniz yeterli olabilir. Ama bu namazın dışındadır istenen dua edilebilir.

4-uygun olanı tesbihattan sonra yani ayetel kürsiyi ve tesbih çektikten sonra Dua etmektir.

Üst Alt