Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nurlu Vecizeler(Risalei Nur Külliyatından)

hannane

New member
221- Mâdem, Cenab-ı Hak var, her şey var. Mektubat - 289
222- Ehl-i iman ile bütün kâinat alâkadardır, ondan memnundur. Lem'alar - 86
223- Biliniz kardeşlerim, ben kendimi âhirete göç etmek üzere görüyorum. B. Mes - 382
224- Sakın deme ki: "Ben bir şeyin hepsini bilip anlamazsam, o şeyin hepsini de istemem. B. Mesnevi - 387
225- Acaba sen bir bostanın içine girdiğin zaman, o bostanın bütün meyvelerini yiyemezsen hepsini terkedecek misin? B. Mesnevi 387
226- Eğer bir insaf edip düşünebilseydin, pire ve sivrisinek gibi küçücük hayvanata bu kadar kızıp öfkelenmezdin. B. Mesnevi - 395
227- Senin yemen için sana kavun ve elmayı hazırlayan zât, elbette senden daha çok senin yediğini alîmdir. B. Mesnevi - 398
228- Dallar ve damarlar, ancak Rahmetin birer çeşmesi ve ni'metin birer borusudurlar. B. Mesnevi - 398
229- Gururu bırak, aczini anla, mâlikini tanı, vazifeni bil, dünyaya ne için geldiğini öğren. Lem'alar - 208
230- Kur'an hem zikirdir, hem fikirdir, hem hikmettir, hem ilimdir, hem hakikattir, hem şeriattır. Mesnevi - 128
231- İlahî! Ben seviyor ve temenni ediyorum ki, benim binlerce lisanım olsaydı da, tâ kıyamete kadar benim bedelime istiğfar etseydiler. B. Mesnevi - 405
232- "Allah'tan başka bütün çağırdığınız ve ibadet ettiğiniz şeyler toplansalar, bir sineği halkedemezler." Lem'alar - 241
233- Nefsini ıslah etmeyen, başkasını ıslah edemez.Öyle ise nefsimden başlarım. S - 269
234- Geçmiş günlerin zahmeti, bugün rahmete kalbolmuş; elemi gitmiş, lezzeti kalmış. Sözler - 270
235- Bil ki: Her yeni gün, sana hem herkese, bir yeni âlemin kapısıdır. Sözler - 273
236- Kudret-i ezeliyeye nisbetle, ölümden sonra haşrin gelmesi, güzden sonra baharın gelmesi gibidir. Mesnevi - 45
237- Herşey Allah'ın malıdır ve ondan gelmiştir ve ona dönecektir. B. Mesnevi - 373
238- Bütün her şey, Allah'tandır ve Allah'ındır. B. Mesnevi - 373
239- Kur'anın bir kısmı, bir kısmını tefsir eder. İşarat-ül İ'caz - 26
240- Kur'an güneşi dahi her tarafı ziyasıyla aydınlatmıştır. B. Mesnevi - 350

hannane

New member
241- Eyvah! Aldandık. Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi' ettik. Sözler - 212

242- Yakında gelecek şeylerin gelmiş gibi görülmesi bir derece hakikattır. Lem'alar - 274

243- Acz ve fakrımı vesile yaparak Rabbime iltica ettim. Mes. - 50

244- Tesbih ederiz o zâtı ki, su ve havayı hem mikroba, hem de file beraber olarak rızık edip lokma yapar. B. Mesnevi - 374

245- "Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız! ... Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir." Sözler - 52

246- Bir şeyin ehemmiyeti ise, o şeyin kıymeti miktarıncadır. B. Mesnevi - 431

247- Hepsi anlaşılmazsa, hepsini bırakmak kâr-ı akıl değildir. B. Mesnevi - 356

248- "Kim ki, Allah'a tevekkül ederse; Allah onun
vekilidir." B. Mesnevi - 192

249- Sen boş ve ehemmiyetsiz bir şey olup istediğin yerde otlamak üzere ipin boğazına sarılmış değilsin. B. Mesnevi - 520

250- Elemler ise sevab cihetiyle manevî lezzet yetiştiriyor. S: 636

251- İmana gel ki, elemden emin olasın. Mesnevi - 112

252- Kabir ise, zulümatlı bir kuyu ağzı değil; nuraniyetli âlemlerin kapısıdır. Sözler - 204

253- Beni dünyaya çağırma, Ona geldim fena gördüm. Sözler - 219

254- Bir gözün yoksa, iki gözü de olmayan a'malara bak! Allah'a şükret. Lem'alar - 215

255- (Allah'ın) emir ve iradesi olmazsa hiçbir şey hattâ hiçbir zerre hareket edemez. Şualar - 606

A

a.rabia

Guest
özür dilerim bi soru soracam... ben türkiyede yaşamadım hiç ama bildiğim kadarıyla çok cemaat var sizin orda... hatta bizim buralara geldiler burdada dövüşüyolar kavga ediyolar. neyse böyle bi şey gördüm, bazı tanıdıklarım arkadaşlarım Risale-i nur kitabınla dolaşıyolar hiç elinden düşürmüyolar... ama Kuran-ı Kerim i okudukları bi kez bile görmedim... sizce bu doğrumu ve niye öyle oldu?

khan19556

New member
Bize Kur an okumuyor diyenler oldukça fazla...

Ben her gün 4 sayfa okuyorum.

Bir arkadaşım 2 bir diğeri 5 ve hakeza...Böyle günlük mutat okuma yapan çok arkadaşım var.

Ya ben neden hiç Kur an okumayan Nur Talebesine denk gelmedim acaba?!

A

a.rabia

Guest
Valla ben bu konuda hiçbirşey demiyim, bizde 'cemaat' diye bişey yok...herkes nasıl isterse öyle yaşar... ondan doğru yorum yapmak çok zor benim için. benim hem nurcu hem suleymancı hemde hiçbi cemaate bağlı olmayan arkadaşlarım var. ve gördüğüm şeyki bütün nurcu kızları türkiyede kapalıda olsa buraya gelince uçaktan inince hemen başları açıyolar. bunu niye yapıyolar hala anlamış değilim... niye okadar korkuyolarki? biz insanları yemiyoruz:) bende kapalıyım, ve ailem hariç kimse bana buzamana kadar hiç kötü bişey demedi, aksine merakla bakıyolar bütün üniversitedeki arkadaşlarım İslam hakkında soru soruyolar. nurcular niye kızların başları açtırıyolarki? yanlış anlamayın hiçbi cemaat hakkında kötü bişey demek istemedim sadece anlamıyorum bunları...

A

a.rabia

Guest
ben sadece gördüklerimi söylüyorum...ve dediklerimde yalan yoktur, niye yalan söyleyimki yani hiçbircemaate bağlı değilim çok şükür, türkte değilim,türkiyedede oturmayı düşünmüyorum, türkçe bildiğim ve bazen türkiyeye gittiğim hariç türkiyeyle hiç bi alakam yok. rusyaya gidip bakabilirsiniz...kim en fazla para kazanıyor? nurcular...ayda 2000 dolar maaş alan bi adam ben buraya hizmet etmek için geldim diyor. çok güzel bi hizmet valla:) Allah çarpsınki nurcuların yurtlara gelen kızlarının başları açtırıyolar burdaki insanların dikkatini fazla çekmeyelim diye...tanıyom ben bu kızları. dediğim gibi bu cemaatler iyi yada kötü demek istemiyom, sadece böyle bişeyi gördüm sordum bukadar...
buarada burda çoktan beri komunizm yok:) sadece yaşlı kadınlar hala komunist partisini takip ediyolar... herhangi bi gence sorsanız 'kim olursa olsun ama komunistlerin ülkemizin yönetmeye asla ama asla izin vermicez bidaha' der... siz türkiyedeki mitinglere bakın, bizemi komunist diyorsunuz???:D

A

a.rabia

Guest
1)Yazılanı iyi okuyorum ve anlamaya çalışıyorum, bişey yanlış anladıysamda kusura bakma... tabiki elimden geldiğince, daha yeni öğrendim türkçeyi. sen rusçayı öğren gelde tartışalım sonra...

2) ben dedikodu yapmıyorum! ben gördüğüm şeyi size sordum doğrumu yanlışmı diye. buda suçmu oluyor? bu forum bunun için yapılmadımı?

3) tabiiki bağlanmaz ben nurcular kötü hiçbirzaman demedimki! ama burda gördüğüm nurcuları hepsi öyle.

4)Hırsızlık yapmıyolar hakkıda varmış...ama bu işadamı yurtdışına para kazanmak için gidiyorsa oraya sadece hizmet etmek için gidiyorum diyorsa yalan değilmi bu?

5)hizmet etmek isterim yapacamda ilerde Allahın izniyle

6) işte bunun içinde çok kitap okuyorum. okumayı çoktan beri öğrendim çok şükür çokta seviyorum. sence benim gibi müslüman ülkesinde yaşamayan, müslüman arkadaşları olmayan biri daha nasıl müslüman olabilir??? namaz nasıl kılınır gösterecek kimse yoktu tamamen HERŞEYİ kitaplardan biliyorum.

7) sordum işte! sadece sordum! ama bak bana ne yazdın... sanki burda nurcular kötü falan diyip duruyorum.

8)hala bana cahil diyorsan ne diyim bilmiyom valla... bişeyler öğrenmek istedim ama yine tartışmaya döndü.

9) öyle bişey demedim, bunları nerden çıkarıyosunki?

sinang

New member
Bir kişiye kırk kere iyisin dendiğinde iyi kırk kere kötüsün dendiğini kötü olduğuna çokça şahit olmuşum.
Biz hüsnü zanla memuruz.Hakla batılı ayırmakla mükellefiz.
Bu isimler izafidir,gerçekte İslam cemaati vardır.
Şu sözlere bakıyoruz da yanlış bir yan doğrusu göremedik.
Evet derin bir tefekkür, ihlaslı bir hal,bilgili bir dimağdan neşet etmiş,inşaallah.
Biz nurları okusak bir şey kaybetmeyiz..
Başta Kur'an ve sünneti okuyalım,bunlardan süzülen eserleride..inşaallah.

hannane

New member
1)Yazılanı iyi okuyorum ve anlamaya çalışıyorum, bişey yanlış anladıysamda kusura bakma... tabiki elimden geldiğince, daha yeni öğrendim türkçeyi. sen rusçayı öğren gelde tartışalım sonra...

2) ben dedikodu yapmıyorum! ben gördüğüm şeyi size sordum doğrumu yanlışmı diye. buda suçmu oluyor? bu forum bunun için yapılmadımı?

3) tabiiki bağlanmaz ben nurcular kötü hiçbirzaman demedimki! ama burda gördüğüm nurcuları hepsi öyle.

4)Hırsızlık yapmıyolar hakkıda varmış...ama bu işadamı yurtdışına para kazanmak için gidiyorsa oraya sadece hizmet etmek için gidiyorum diyorsa yalan değilmi bu?

5)hizmet etmek isterim yapacamda ilerde Allahın izniyle

6) işte bunun içinde çok kitap okuyorum. okumayı çoktan beri öğrendim çok şükür çokta seviyorum. sence benim gibi müslüman ülkesinde yaşamayan, müslüman arkadaşları olmayan biri daha nasıl müslüman olabilir??? namaz nasıl kılınır gösterecek kimse yoktu tamamen HERŞEYİ kitaplardan biliyorum.

7) sordum işte! sadece sordum! ama bak bana ne yazdın... sanki burda nurcular kötü falan diyip duruyorum.

8)hala bana cahil diyorsan ne diyim bilmiyom valla... bişeyler öğrenmek istedim ama yine tartışmaya döndü.

9) öyle bişey demedim, bunları nerden çıkarıyosunki?

A. rabia kardeşim yanlış anlaşılmayı gerektiricek bir durum yok ..eğer bir yanlış varsa bizlerdendir,nefsimizdendir ,güzellikler Allah'dan...Ama genelleme yaparak ciddi anlamda tebliğ için hizmete gönül vermiş olan insanları burda rencide etmek hoş olmadı..Mümkünse müsait zamanımızda sizinle özelden sohbet etmek kafanızdaki çelişkileri, sorularınızı nacizane cvplamaya çalışmak isterim..

hayırlı geceler dua ile..

yýldýz

New member
Valla ben bu konuda hiçbirşey demiyim, bizde 'cemaat' diye bişey yok...herkes nasıl isterse öyle yaşar... ondan doğru yorum yapmak çok zor benim için. benim hem nurcu hem suleymancı hemde hiçbi cemaate bağlı olmayan arkadaşlarım var. ve gördüğüm şeyki bütün nurcu kızları türkiyede kapalıda olsa buraya gelince uçaktan inince hemen başları açıyolar. bunu niye yapıyolar hala anlamış değilim... niye okadar korkuyolarki? biz insanları yemiyoruz:) bende kapalıyım, ve ailem hariç kimse bana buzamana kadar hiç kötü bişey demedi, aksine merakla bakıyolar bütün üniversitedeki arkadaşlarım İslam hakkında soru soruyolar. nurcular niye kızların başları açtırıyolarki? yanlış anlamayın hiçbi cemaat hakkında kötü bişey demek istemedim sadece anlamıyorum bunları...

:confused: Orda başı örtülü kişiler yok mu? Hiristiyanların bazı mezheplerimiydi tam hatırlamıyorum fakat başı örtülü kişiler vardı. Burdan giden Nurcuların başını açması biraz yanlış birşey sanırım. Örda örtülü insanlar varken. ??

Bu kişilerin gerçekten nur cemaatinden olduğuna emin misiniz. Çünkü şu anda sahteleri de varda, o bakımdan soruyorum.

A

a.rabia

Guest
A. rabia kardeşim yanlış anlaşılmayı gerektiricek bir durum yok ..eğer bir yanlış varsa bizlerdendir,nefsimizdendir ,güzellikler Allah'dan...Ama genelleme yaparak ciddi anlamda tebliğ için hizmete gönül vermiş olan insanları burda rencide etmek hoş olmadı..Mümkünse müsait zamanımızda sizinle özelden sohbet etmek kafanızdaki çelişkileri, sorularınızı nacizane cvplamaya çalışmak isterim..

hayırlı geceler dua ile..

Bencede öyle... yanlış anlaşılmaktan daha kötü bişey yok. konuşmaya herzaman hazırım

A

a.rabia

Guest
:confused: Orda başı örtülü kişiler yok mu? Hiristiyanların bazı mezheplerimiydi tam hatırlamıyorum fakat başı örtülü kişiler vardı. Burdan giden Nurcuların başını açması biraz yanlış birşey sanırım. Örda örtülü insanlar varken. ??

Bu kişilerin gerçekten nur cemaatinden olduğuna emin misiniz. Çünkü şu anda sahteleri de varda, o bakımdan soruyorum.

burda başörtülü insan pek yok...hıristiyanlıkta sadece rahibeler başörtülü... bazı üniversite öğrenciler var irandan mesela, ama onlara kapalı denmez çünkü kot pantalon tişört ve başındaki küçük kumaş parçasına tesettür denmez bence. sadece türkiyeden gelen arkadaşlarım açılmadılar Allah onlardan razı olsun... ve inanın çok rahat yaşıyolar, kimse onlara hiçbişey demiyor, bende öyleyim zaten... zaten ondan sordum niye Nurcu kızlar burda ukraynalılar gibi görünmeyi tercih ediyolar...

Z

zeynep_hearty

Guest
burda başörtülü insan pek yok...hıristiyanlıkta sadece rahibeler başörtülü... bazı üniversite öğrenciler var irandan mesela, ama onlara kapalı denmez çünkü kot pantalon tişört ve başındaki küçük kumaş parçasına tesettür denmez bence. sadece türkiyeden gelen arkadaşlarım açılmadılar Allah onlardan razı olsun... ve inanın çok rahat yaşıyolar, kimse onlara hiçbişey demiyor, bende öyleyim zaten... zaten ondan sordum niye Nurcu kızlar burda ukraynalılar gibi görünmeyi tercih ediyolar...

sevgideğer Rabia bir çok insan hataya meyyaldir yada içindedir müslüman kadın ,müslüman erkek bir çok hata ,günah işleyebilir lakin yapılan işler islamiyetin kurallarını yasalarını ve mukaddesiyatını etkilemez etkilememelide zira hatayı insanlar yapar... nur cemeatine bağlı öğrenci kardeşlerimizden bahsettiniz kişilerin içerisinde bulundukları yanlış tutumlar da cemeatin misyonunu değiştirmez zira bireyin yanlışı cematin yanlışı değildir .. hak, gerçek, doğru tektir lakin uygulamanın yanlış olması hak olan şeyi batıl yapmaz sizden ricam kişileri bağlı bulundukları cemeate göre değerlendirmemeniz zira sözkonusu cematin kurucusu Said Nursi hak için hayatının her karesini sürgünde geçirmiş bu sebeple evlenmemiş dünya nimetleri olark adlandırdığımız bir çok şeyden mahrum kalmıştır ve bir çok zulme maruz kalarak hak yolunda canını teslim etmiştir velhasıl yanlış bireyindir islamın değil ....selam ve dua ile...

A

a.rabia

Guest
arkadaşlar! ben hiçbirzaman Nur cemaatinin hakkında kötü bişey demedim ya... bi soru sordum bukadar... cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve burda kapatalım bu konuyu... ben türkiyede hiç yaşamadım ve tabiiki siz benden bu konuda daha çok şey bilirsiniz... ama sizde burdaki türkleri görmediniz... ona göre ne ben sizi nede siz beni ikna edemezsiniz. en iyisi burda bitirelim bunu. tartışmayı kavga etmeyi hiç sevmem :) eğer yanlış bişey söylediysem yada birine haksızlık ettiysem çok özür dilerim...

A

a.rabia

Guest
Tamam sağol abi okudum anladım...madem burda yaşıyorsam bu insanlarla hergün görüşüyorsam ne yaptıkları ve niye böyle yaptıklarını daha iyi arıştıracam ve anlamaya çalışacam. ve İNŞALLAH güzel yanları görecemde fikrim değişsin.
Allah razı olsun...

A

a.rabia

Guest
öyle valla... sende hakkını helal et abi. yardımınız için tşk ederim :)

khan19556

New member
Konuyu tekrar özüne döndürelim.

zaman gösterdi ki, cennet ucuz değil; cehennem dahi lüzumsuz değil.

sultan-ı kainat birdir. herşeyin anahtarı onun yanında, herşeyin dizgini onun elindedir.

iman, insanı insan eder; belki, insanı sultan eder. öyle ise, insanın vazife-i asliyesi iman ve duadır.

M

muhik

Guest
sadece nur cemaati üyeleri için değil Allah diyen müslümanım diyen ve ismimi Muhammediyi duyurma ve sünnetullaha uyma gayesi güden hçbir grup,hiçbir zümre cemaat veya millet için genelleme yapmak doğru değildir.her yerde herkesin iyiside vardır kötüsüde.dokuz tane iyi hasleti bulunan bir kardeşini bir kötü hasleti için karalayacakmısın ya da bir milletten biri kalkıp batıda cinayet işleyince doğudakini veya kuzeydekini mi cezalandıracaksın.lütfen birileri için yorumlar yaparken böyle şeylerden kaçınalaım.karalamak bize yakışmaz hele hele müslümanların her konuda birbirleriyle ittifak olması gerekirken.ilahımız bir peygamberimiz bir dinimiz bir vatanımız bir ......daha bir birler bu kadar çokken lütfen rica ediyorum........

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Yedinci sözde “Evet insan aldanır, ben de öyle bir dessasa aldandım.” diyor. Bu dessas kimdir?

Bu tip sorulara verilecek cevaplar tahminden öteye geçmez. Kendisinin açıklamadığı bir şeyi bizim bilmemiz zaten mümkün değildir.

Bu noktada Üstadın Mecazi nefs-i emmareyle ilgili değerlendirmeleri okunursa, Üstadın dessasının da mecazî nefs-i emare cinsinden olabileceğini söyleyebiliriz.

Büyük zatlar manevî terakkilerinin her basamağını çıktıklarında bir alttaki makamlarını noksan bulur ve bir önceki hallerinden istiğfar ederler. Onların bu istiğfarları, bizim işlediğimiz bir günaha istiğfar etmemiz gibi değildir. Mesela, kalbi tamamen rızaya yönelmiş bir zat için, cennet istemek bir noksanlıktır.

Üstadın şefkat tokatlarında verdiği mesaja göre, iman hizmetinde fütura düşüp kendi manevi terakkisi için çalışmak bir noksanlıktır. Bu hal günah yahut haram olmayıp mubah bir arzudur, fakat iman hizmetinden mahrumiyetin büyük zararı düşünülürse bunu da şeytanın bir desisesi gibi değerlendirmek gerekir.

Ayrıca Üstat, muhataplarına ders vereceği zaman çoğu kez kendi nefsini nazara verir. Bu, çok tesirli bir tebliğ metodudur. Burada da aynı metot uygulanmıştır. Bizim için önemli olan, Üstadın sözünü ettiği dessasın kim olduğu değil, kendi dessaslarımıza karşı daima uyanık bulunmamızdır.

Üst Alt