Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygemberlik seması

sumisali

New member
Hz. Musa, miraçta Peygamber Efendimize (s.a.v.), "Ümmetimden öyle insanlar gelecek ki, benden evvel gelseydi peygamberlik semasında görürdünüz." sözünü hatırlatarak, "Ya Muhammed (sav), bu sözüne delil isterim" demiş.
Efendimiz, İmam-ı Gazali Hazretlerini çağırmış, o ruhanîyeti ile temessül etmiş. Hz. Musa "Sen Kimsin?" diye sormuş. İmam-ı Gazali "Abdullah oğlu, Ahmet Oğlu" diyerek bütün seceresini saymış ve sonunda "Gazali" demiş. Hz. Musa: "Niçin bu kadar uzattın, baştan söyleseydin ya Gazali" deyince, İmam-ı Gazali: "Ya Musa, Allah (c.c.) Tûr dağında sana "O elindeki nedir?" diye sorunca, sen hemen "Asadır" demedin, "Ya Rabbi ben bunu şuralarda kullanırım, bu şundan yapılır" diye anlattıktan sonra "Bu asadır" dedin" demiş. Hz. Musa "Ben o zaman Rabbimle konuşuyordum, o konuşmayı uzatabilmek, o fırsatı değerlendirmek için öyle söyledim." diye cevap vermiş. İmam-ı Gazali: "Ya Musa, sen öyle bir fırsatı değerlendirmek için sözü uzatırsın da, ben Allah'ın ulül azm bir peygamberi ile konuşma şerefine ermişken hiç sözü kısa tutar mıyım?" deyince Hz. Musa, "Ya Muhammed, sözünde haklıymışsın." demiş

Allah, o büyükleri tanımaya, onlara karşı haddini bilmeye, onların yollarına ve yaptıkları hizmetlerde onlara yardıma insanımızı ve insanlığı muvaffak eylesin.

sýyah_

New member
"Allah, o büyükleri tanımaya, onlara karşı haddini bilmeye, onların yollarına ve yaptıkları hizmetlerde onlara yardıma insanımızı ve insanlığı muvaffak eylesin." Amin..
Mihraçta sadece ALLAH (c.c) ile Peygamberimiz (sav) konuşmuştur diyorum. En son Bütün melekler hep birden şehadet getirmiştir. Yukarıda yazdıklarınızın kaynağını öğrenebilirmiyim, çünkü ben muhalefet olsun diye değil saygıdeğer sumisali kardeşim benim bildiklerimle yukarıda yazanlar uyuşmuyor, ilk defa duyuyorum. Mescidi Aksada bütün Peygamberlere namaz kıldırdığı doğrudur ancak mihraç gerçekleştikten sonra ALLAH'ın huzuruna Cebrail bile yaklaşamamıştır ki diğer bütün peygamberlere tebliği taşıyan odur. O yaklaşamadıysa diğerleri nasıl yaklaştıda konuştu. Bu görüşmeler mihraca çıkmadan önce gerçekleşmiş olabilir belkide..

sumisali

New member
Selamun aleyküm saygı değer abi burdaki hisseyi anlamak için paylaştım yazdıklarınıza katılıyorum bilgisi olan varsa daha iiyi anlarız inşaallah

sýyah_

New member
Aleyküm selam bilgisiyle benden daha saygıdeğer kardeş. Biz, bizden büyüklerin önüne geçmeyiz. Büyüklerimiz bize böyle tavsiye etti.

sýyah_

New member
Ben saygıdeğer bir insan değilim. Aciz, bilgiye muhtaç zavallı bir Ademoğluyum.

Üst Alt