Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resim Yapmak Günah mı?

denirotr

New member
İyi günler. Ben Bir eğitim kurumunda eğitmen olarak görev yapıyorum. İşim gereği insan figürleri çiziyorum ve öğrencilerede bu resimleri yapmayı öğretiyorum. Bunun dinen sakıncası var mı?

Selim

New member
Abdullah İbn-i Ömer (ra)'den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz bu suretleri (resim) yapmakta olanlar! Kıyamet gününde azab olunurlar. Onlara; ‘Haydi, yaptığınız suretlere can verin!’ denir." (Buhari, Müslim, Nesai)

Ebu Cuhayfe (ra) şöyle anlatmıştır: "Resulullah (asv) dövme yapana, dövme yaptırana, faiz yiyene (alana), faiz yedirene (verene) ve suret, resim yapana ‘hayırdan uzak olsun’ diye beddua etti, lanet etti." (Buhari, Ebu Davud, Ahmed b. Hanbel)

Abdullah İbn-i Mes'ud (ra)'den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz kıyamet gününde, Allah katında insanların en şiddetli azaplıları, suret ve resim yapanlardır." (Buhari, Müslim, Nesai)

sýyah_

New member
bi şey daha öğrendim. Tövbe estağfirullah bundan sonra resim yapmam artık.

abdurrauf

New member
insan ve hayvan resmi günah diye biliyorum ama orman ağaç taş dere değil miş

kaptanrs

New member
resim yapmak niye günah olsun buna mantıklı bi cevap bekliyorum. niyet önemli değil mi sonuçta bunlara tövbe haşa tapmak için yapmıyoruz resmi . hadislere bakalım . . bu hadisler putperest adetlere bir göndermedir ve o dönem için geçerli olmakla beraber belli şeylerin çizilmesi yasak olsa gerek ? bu arada allah rızası için bilen birileri açıklama yapsın insan tatmin olmalıdır bu yüzden direk yasaktır diyip geçilmemeli konu

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslam, Allah (cc) ın emirleri olan Kur'an ve O'nun (Kur'an ın) hikmetlerine haiz Hadis emirleri ile şekillenir. İlahi emirlerle yasaklı konuların bir sebebi olmak zorunluluğu yoktur. Önemli olan hiç bir gerekçesi olmasa bile Allah'a ve Rasülüne itaat etmektir. İslam dini geçmiş şeriatlerinde yasakladığı bazı hususları son şeriatlerinde serbest bıraktığı gibi, bunun tersi de olabilmektedir. Canlı mahluk resmi yapmak da bu şekilde algılanarak, yadırganmamalıdır.

Selim

New member
İmanda mantık aranmaz itaat edilir, mantıkla yola çıkıp gözle görülür elle tutulur kanıtlar arasaydık adı İman olmazdı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şu görüdüğünüz güneş ay'dır, şu gördüğünüz ay'da güneştir deseydi, iman ettik Ya Resulullah derdik geçerdik. Bahsedilen konuda aynı şekildedir, "Resim yapmayın" diyorsa, İman edip mantık aramayız.

sýyah_

New member
resim yapmanın yanında evlerimizde duvarda büyüklerimizin fotoğrafları vardır. Rahmetli annem sağlığında ben ölünce benim fotoğrafımı duvarına asma demiştir. Ben de onun fotoğraflarını asmıyorum, ancak evinde namaz kılan ve büyüklerinin fotoğraflarını duvarlarına asan akrabalarım var, ben şunu merak ediyorum, acaba evde çocuk varsa çocuk olan evde oyuncakların bulunması her tarafın yayıntı olması, işte bebek oyuncağından tutun aklınıza ne gelirse artık.. bildiğim kadarıyla caizdir. Hatta çocuk elindeki bebekle sizin namaz kıldığınız seccadeye gelse oynasa bile caizdir. Aynı çerçevede büyüklerimizin fotoğraflarını çocuklarımıza tanıtmak için duvara assak caiz olurmu ? çocuklar tanısın büyüklerini, namaz kılarken resmi kapatsak olurmu ? olmazmı ? fotoğraf asılı eve melek girermi girmezmi ? insan evine kendi fotoğraflarınıi asmak istiyor açıkcası bu konu yine resim yapma çerzçevesinde bir konu, benim kafamı kurcalayan bir konu olduğu için soruyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Aynı çerçevede büyüklerimizin fotoğraflarını çocuklarımıza tanıtmak için duvara assak caiz olurmu ? çocuklar tanısın büyüklerini, namaz kılarken resmi kapatsak olurmu ? olmazmı ? fotoğraf asılı eve melek girermi girmezmi ? insan evine kendi fotoğraflarınıi asmak istiyor açıkcası bu konu yine resim yapma çerzçevesinde bir konu, benim kafamı kurcalayan bir konu olduğu için soruyorum.

Ulema, fotoğraf konusunda vesikalık tarzda (yani göğüs seviyesinden yukarısı ) fotoğraflara iki cihetten sebep göstererek cevaz vermiştir.

Birincisi, fotoğrafta yeni bir oluşturma değil, var olanın sureti alınır, nakşedilir, resmedilir.
İkincisi: Sadece göğüsten yukarı kısmı ile insan yaşayamaz.

sýyah_

New member
yani yukarıda belirtilen iki husus çerçevesinde kendi vesikalık fotoğrafımıda, aile büyükleriminde vesikalık fotoğraflarını evimin duvarına asabilirim. Doğrumu anlamışım Sayın Bekir Bey.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
yani yukarıda belirtilen iki husus çerçevesinde kendi vesikalık fotoğrafımıda, aile büyükleriminde vesikalık fotoğraflarını evimin duvarına asabilirim. Doğrumu anlamışım Sayın Bekir Bey.

Doğrudur Sayın sıyah, ahirete intikal eden büyüklerinizin vesikalık tarzda ki resimlerini görüp hatırlamak ve bir Fatiha ile yad etmek, çoluk çocuğunuza tanıtmak adına evinizde kıblenin tersi istikamet olan kuzey duvarına, abartısız bir şekilde asarsanız umulur ki bir beis olmaz.

ayaz

New member
Buyrun size hadisler !!!

Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.”

Buhari Tıp5/1, Hanbel 3/107,163
Hadis: “Yer yüzü balığın sırtındadır. Cennete girecekler ilk olarak bu balığın ciğerinden yiyecektir.”

Buhari 3/51

Kuran:
“ ... O’nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”

42- Şura Suresi 11

Hadis: “Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”

Müslim - İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

Kuran: “Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.”

112- İhlas Suresi 4

Hadis: “Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. Öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim.”

Hanbel 5/243
TEK YOL GÖSTERİCİMİZ YÜCE KİTABIMIZDIR KURAN-I KERİM DİR İNSANLARI HADİSLERLE YANLIŞ YÖNLENDİRME YAPMAYIN VEBALİ SİZE OLUR !!!

And olsun ki size hatırlatıcı bir kitap gönderdik. Hala aklınızı çalıştırmayacak mısınız?

21- Enbiya Suresi 10

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Buyrun size hadisler !!!

Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine�ye gelerek Müslüman oldular. Medine�nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.�

Buhari Tıp5/1, Hanbel 3/107,163
Hadis: �Yer yüzü balığın sırtındadır. Cennete girecekler ilk olarak bu balığın ciğerinden yiyecektir.�

Buhari 3/51

Kuran:
� ... O�nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.�

42- Şura Suresi 11

Hadis: �Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.�

Müslim - İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

Kuran: �Ve hiçbir şey O�nun dengi değildir.�

112- İhlas Suresi 4

Hadis: �Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. Öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim.�

Hanbel 5/243
TEK YOL GÖSTERİCİMİZ YÜCE KİTABIMIZDIR KURAN-I KERİM DİR İNSANLARI HADİSLERLE YANLIŞ YÖNLENDİRME YAPMAYIN VEBALİ SİZE OLUR !!!

Bu uydurmaların konu ile ne alakası var kardeşim, neden buraya aldınız?!

ayaz

New member
peki yukarıda yazılan diger hadislerin GERÇEKÇİLİGİ NE KADAR VAR !!!!!!

bekir

sadece bir kul
Yönetici
peki yukarıda yazılan diger hadislerin GERÇEKÇİLİGİ NE KADAR VAR !!!!!!

Bak kardeşim, Hadislerin sıhhatini araştırmak başka mesele, Hadis düşmanı olmak başka mesele.

Senin şeklin belli. Tipik bir Hadis düşmanı ve yeni yetme "hanif" modelisin.
Burası sana uygun bir yer değil. Hadisler hakıında ileri geri bir laf daha ettiğini duymak istemiyoruz burada. Anladıysan...

ayaz

New member
KURAN-I KERİM varken beşerin beşerden duydugunu yazması ne kadar saglıklı acaba BİZİM TEK KAYNAGIMIZ KURAN-I KERİMDİR hadisler olamaz !!!!!!!bu arada burada bulunup bulunamıcama sen karar veremezsin !!!

Selim

New member
KURAN-I KERİM varken beşerin beşerden duydugunu yazması ne kadar saglıklı acaba BİZİM TEK KAYNAGIMIZ KURAN-I KERİMDİR hadisler olamaz !!!!!!!bu arada burada bulunup bulunamıcama sen karar veremezsin !!!

Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin.(Haşr 7)

Bu Ayet'te belirtilen, Peygamber (s.a.v.) emrettiği ve yasakladığı şeyleri nasıl ve nereden öğreneceğiz?

Ya da şöyle bir soru sorayım, siz namazın kılınış şeklini hangi Ayet'ten öğrendiniz?

Biri çıkıp, Buhari ve Müslim'de Peygamber (s.a.v.) ait rivayet edilen hadislerden, sadece bir tanesi Peygamber (s.a.v) ait değilse, karım boşolsun dese, karısı boş olmaz, çünkü hepsi Rasulullah (s.a.v.) aittir. Bu söylediğim tüm Ehli Sünnet alimleri tarafından onanmış bir cümledir.

gizem

New member
resim yapmak günah mıdır diye bir başlık açacaktım. gördüm ki günahmış. kuzenim çok güzel resim yapıyor, bu konuda çok yetenekli. yazık olacak bu yeteneğe ya da cehennemde yanacak. artık seçim onun. merak ettiğim birkaç husus var bu konuyla ilgili.

Abdullah İbn-i Ömer (ra)'den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz bu suretleri (resim) yapmakta olanlar! Kıyamet gününde azab olunurlar. Onlara; ‘Haydi, yaptığınız suretlere can verin!’ denir." (Buhari, Müslim, Nesai)

bu rivayette peygamber efendimiz hangi resimlere bakarak bunları yapanlar kıyamet günü azap olunurlar demiş? yani peygamber efendimizin bunları söylerken baktığı resimler çıplak insan resimlerimiydi? yoksa bazı hassas konularda dalga geçmek için çizilmiş karikatür tarzında resimlermiydi? ya da normal sade bir insan resmine bakarak mı bunları söylemiş? ya da içinde insan olmayan sade bir doğa resmine bakarak mı söylemiş. yani peygamber efendimiz tüm resimler için mi aynı şeyi söylemiştir yoksa belli başlı özellikler taşıyan bazı resimler için mi söylemiştir? beni aydınlatırsanız minnettar kalırım. şimdiden teşekkürler.

sinang

New member
Soru:
Resim ve heykel yapmak caiz midir? Yüzleri görülecek şekilde peygamberlerin resimlerini yapmak filmlerini çevirmek caiz midir?

Cevap:
Resim konusunda fetva verirken, resmi yapılan şeyin tapınma konusu olup olmadığına bakıyoruz ve "tapınılan, kutsanan, kutsallık izafe edilen şahıs ve şeylerin resim ve heykellerinin yapılması caiz değildir; hadislerden bu kastedilmektedir" diyoruz. Hz. İsa ve Hz. Meryem milyonlarca kişi tarafından, tanrının bir parçası olarak tapınma konusu oluyor. Bu sebeple onların resim ve heykellerini yapmak da caiz olmuyor. Resmin konusu müstehcen ise, ahlaka ve edebe aykırı ise bu resimler de caiz olmuyor.
Bir de bizim geleneğimizde peygamberlerin tam (yüzleri görülecek şekilde) resimleri yapılmıyor, bu edebe aykırı telakki ediliyor.
İşte bu sebeplerle bahsettiğiniz türdeki filmlerde sakınca görülebilir.
hayrettin karaman

Üst Alt