Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resim yapmanın hükmü

nureddin79

New member
[FONT=&quot]Abdullah b. Mesûd'un (r.a.) naklettiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.): "Kıyamet gününde en şiddetli azaba çarptırılacak olanlar resim yapanlardır" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası []: 3943
İbn Abbas (r.ahm.) şöyle anlatır:
Hz. Peygamber'i "Varlıkların suretlerini taklit edenler cehennemdedir, yaptıkları bu suretler canlandırılıp kendini yapana cehennemde azap edecektir" buyururken işittim.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası []: 3945

[/FONT]
[FONT=&quot]Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre:
O, Hz. Peygamber'i (a.s.) şöyle buyururken işitmiştir: Yüce Allah şöyle buyurmuştur: "Benim yarattığım gibi yaratmaya kalkışan kişiden daha zalim kim olabilir? Haydi onlar (yoktan) bir tek zerre yaratsınlar ya da bir tek tane meydana getirsinler veyahut bir arpa tanesi yaratsınlar da görelim bakalım."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası []: 3947

[/FONT]
[FONT=&quot]Hz. Aişe (r.ah.) şöyle anlatır:
zerinde kuş resmi bulunan bir perdemiz vardı. İçeriye giren onu karşısında bulurdu. Bir gün Hz. Peygamber (a.s.) bana: "Bunu çevir. Çünkü her girişimde bunu görüyor ve dünyayı hatırlıyorum" buyurdu. Yine Aişe: Bizim bir kadifemiz vardı. Biz onun çizgilerinin ipekten olduğunu söyler ve (bu yasaklanmadığı için) onu giyerdik demiştir.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası []: 3934

[/FONT]
[FONT=&quot]İbn Abbas'ın (r.ahm.) anlattığına göre:
Hz. Peygamber (a.s.): "İçinde köpek ve resim olan eve melekler girmez" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası []: 3929[/FONT]

nureddin79

New member
Selamun aleykum. Evet resim hakkında bazı hadisler buldum onları burada paylaşmak istedim, nitekim Allahın Resulüne uymak ve ona itaat etmek Allahın emridir.

''Allah'a itaat edin, Resûl'e itaat edin. Eğer yine yüz çevirirseniz, artık onun (peygamberin) sorumluluğu kendisine yüklenen, sizin sorumluluğunuz da size yüklenendir. Eğer ona itaat ederseniz, hidayet bulmuş olursunuz. Elçiye düşen, apaçık bir tebliğden başkası değildir." (NUR 54)

Allaha sizi korusun ve size afiyet versin inshallah.

Tebessüm

New member
Resim yapmayı/çizmeyi severim.
Buna ait söylentiler vardı fakat ne yazık ki hiç araştırmadım.
Doğrumudur, yanlışmıdır diye geçerken aklımdan, yine de birşeyler çiziyordum.
Aslı var olup olmadığını bilmiyordum.
Verdiğiniz hadislerlerle, resim yapma ile aklımda ki soru'nun cevabını bulmuş/bilmiş oldum.

Yanlız burdada bir sorum olacak, -yüz- çizmeden sadece el ayak çizmek olurmu ?
Bir varlık sureti yapmaksızın bir resim olurmu ?

Umarım anlaşılır şekilde soruyorumdur. InsaAllah beni bu konuda biraz aydınlatırsınız.
Allah (cc) razı olsun, hadisler ile paylaştığınız için.

Vesselâm,

ARZ_7

New member
Yanlız burdada bir sorum olacak, -yüz- çizmeden sadece el ayak çizmek olurmu ?
Bir varlık sureti yapmaksızın bir resim olurmu ?

Yapılan resime ruh verildiğinde canlılık kazanır nitelikte ise canlıdır. Eğer olmazsa olmaz uzuvlardan biri eksik ise
(baş,kalb vs) hükmen cansızdır. Çizilmesine cevaz verilmiştir.

Üst Alt