Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şeyh Ali'nin Kelâmından

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bana, sanki uyanık hâlimde olduğum gibi uykumda iken ya da uykumda olduğum gibi ayık olduğum hâlde şöyle denilmiştir:
"Benden başkasına fakirliğini / ihtiyacını açma! Kulluğun hususundaki sınırından seni çıkartmak / yükseltmek için sana mükâfatlarla kat kat artırırım. Seni fakirlikle imtihan ettim ki bu saf bir altın olsun.
Öyleyse bu altın eritildikten sonra sakın bunu küçük görmeyesin! Sana fakirliği, nefsime ise zenginliği hükmettim. Şayet ihtiyacını bana arz edersen, Ben de sana zenginliği veririm. Benden başkasına ihtiyacını arz edersen, seni kapımdan kovmak sûretiyle sana yardım maddelerini kısarım.
Bizden başkasına dayanıp güvenme! Çünkü bu sana büyük bir vebal olur ve bu seni katleder. Eğer bir amele dayanacak olursan onu sana göndeririz. Bilmeye dayanacak olursan onu sana bilinmez kılarız. Eğer vecde / bulguya dayanacak olursan seni ona sokarız. Eğer ilime dayanacak olursan seni onda durdururuz. Eğer mahlûklara dayanacak olursan seni onlara havale ederiz. Öyleyse benden Rab olarak razı ol, ben de kul olarak senden razı olayım."

Üst Alt