Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizde Ekleyin Bir Hadis-i Şerif

aposman_33_31

New member
Müslüman müslümanin kardesidir. Ona zulmetmez, onu (düsmanina) teslim etmez. Kim, (mümin) kardesinin bir ihtiyacini giderirse Allah da onun bir ihtiyacini giderir. Kim müslümani bir sikintidan kurtarirsa, bu sebeple Allah da onu kiyamet günü sikintilarinin birinden kurtarir. Kim bir müslümani(n kusurunu) örterse, Allah da Kiyamet günü onu(n kusurunu) örter.
Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.
....
Allah'ın Selamıyla Geldim...

ayyüzlü

New member
Din kardeşi kendisine özür dilemek üzere gelen kişi; özür dileyen bunda ister samimi olsun, isterse olmasın; o özrü kabul etsin. Böyle yapmazsa, Kevser Havuzunun başında yanıma gelemez.

Hadis-i Şerif

hilal

New member
Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.

hilal

New member
Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır. Bana en menfur olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atanlardır." (Cemaatte bulunan bâzıları): "Ey Allah'ın Resûlü! Yüksekten atanlar kimlerdir`?" diye sordular. "Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!" cevabını verdi."

hilal

New member
hadis11gu21ld1.jpg

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Gökteki Yıldızlar

"Benim ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz"

(Deylemi, Beyhaki)

"Ashabım hakkında Allah'tan korkun, ashabım hakkında Allah'tan korkun! Benden sonra onları kendinize hedef haline getirip düşmanlık etmeyin! Kim onları severse bana olan sevgisinden dolayı sever. Kim de onlara kin beslerse bana olan kini dolayısıyla böyle yapar. Kim onlara eziyet ederse bana eziyet etmiş olur. Kim bana eziyet ederse Allah'a eziyet etmiş demektir. Her kim de Allah'a eziyet ederse çok geçmeden Allah onun belâsını verir"

(Ahmed b. Hanbel V, 57).

ayyüzlü

New member
Rasulullah (sav) şöyle buyurur:

"Kıyamet gününde ateş ehlinin en hafif azab görecek olanı vallahi öyle bir kimsedir ki,
onun iki ayağı altının çukurlarına ateş parçası konur, bunun tesiriyle beyni kaynar."

Allahım cümlemizi cehennem azabından koru, Amin

ayyüzlü

New member
Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:

"Allahım acizlikten, tembellikten,
korkaklıktan, düşkünlük derecesine varan ihtiyarlıktan,
cimrilikten sana sığınırım. Keza kabir azabından sana sığınırım,
hayat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım."

hilal

New member
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"İnsanlar yatsı namazı ile sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi."

ayyüzlü

New member
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir."

Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248

ayyüzlü

New member
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz. "

İbn Mâce, Ruhûn, 4

berragül

New member
Hadis:
Üç şey ölüye kabre kadar eşlik eder.Ev halkı, Malı ve Ameli.İkisi geri döner biri kendisiyle kalır.Ev halkı ve malı geri döner.Ameli yanında kalır......

berragül

New member
Hadis:
Kim kendisine bir iyiylik yapıldığında onu yapana Allah seni hayırla mükafatlandırsın derse iyiliği yapandan ileri gitmiş olur...

ayyüzlü

New member
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif]Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.[/FONT]
Buhârî, Edeb, 57, 58.

hilal

New member
Resulullah (sa) buyurdular ki: "Kul (bazan), Allah'ın rızasına uygun olan bir kelamı,
ehemmiyet vermeksizin sarfeder de Allah onun sebebiyle cennetteki derecesini yükseltir.
Yine kul (bazan) Allah'ın hoşnutsuzluğuna sebep olan bir kelimeyi ehemmiyet vermeksizin sarfeder de
Allah, o sebeple onu cehennemde yetmiş yıllık aşağıya atar."

ayyüzlü

New member
Sizden biri dilenmeye devam ettiği takdirde yüzünde bir parça et kalmamış halde Allah'a kavuşur. (Buhari)

samanyolu

New member
Kim bir fakire kolaylık sağlarsa, ALLAH da ona dünya ve ahirette kolaylık sağlar. (Müslim)

samanyolu

New member
Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında, Cenab-ı Hak ta onlara rahmetle bakar. Şayet erkek, hanımının ellerini ellerine alırsa, her ikisinin de, günahları parmaklarının arasından dökülür gider." Hadis-i Şerif (Camiüs Sağir)

hilal

New member
148gul.jpg

Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz birşey söyleyeyim mi?

Aranızda selamı yayınız.”

hilal

New member
Ka'b İbnu Malik (radıyallahu anh) anlatıyor:

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Resülullah (aleyhissalatu vesselam)'ın şöyle söylediğini işittim:" [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."[/FONT]

Üst Alt