Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Size göre çağdaş olmak ne demektir??

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,495
Tepkime puanı
110
Puanları
0
Yaş
43
Konum
Hayatýn içinden
Günümüzün en çok tartışılan konularından bir tanesi de "çağdaşlık"tır..Size göre çağdaş olmak ne demektir??Geçmişte yaşayan insanlar bu gibi kaygılar taşıyorlarmıydı??"Çağdaşlık" yeni bir düzen kurmaya çalışmakmıdır yoksa evrimsel yanılgının bir sonucumudur???Ya da teknolojiye ayak uydurmaya mı çalışmaktır?
Siz nasıl bakıyorsunuz bu konuya???...
 
H

hüma-gül

Guest
Cagdas olmak adina okadar cok seyi kirletiyoruz ki! sevgimizi,saygimizi,degerlerimizi,güzelim türkcemizi,ve bunun adina cagdaslik diyorlar.Nerdeyse sigara icmek bile cagdaslik olacak.

sevgi ne günlük,nede mevsimliktir.Biktiginda kaldirip atamazsin,sevgi sözcügünü kolay kolay söyleyemezsin.Ama bunlari günlük ve mevsimlik hale getirdik.

saygi,büyügümüzün elini öpmek yerine tokalasmak:(öpünce cahil olunuyor:mad:

Türkcemizi ,dimiiii,dermisimmm gibi anlamsiz ve mantiksiz kelimeler katmak.

Cagadaslik buysa ben cagdas degilim ve olmak istemiyorum.
 

radikal

New member
Katılım
10 Şub 2007
Mesajlar
2,635
Tepkime puanı
1,763
Puanları
0
Yaş
50
Konum
Gönül aleminden
Çağdaş olmak için para harcamaya veya ciddi bir efor sarfetmeye gerek yok gibime geliyor. Sadece ahlaklı olmaya çalışmak (peygamberi bir ahlak'ı örnek alarak), ilim tahsil etme yönünde mümkün mertebe gayret göstermek (Kur'an çerçevesinde), bir başka canlının hak ve hürriyetine saygılı olmak (kul hakkı özellikle), "çağdaş ve muasır" medeniyetlerinde ötesinde olmaktır!
 

Asya

New member
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
1,020
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
37
Konum
Ýstanbul
çağdaşlık bulunduğunuz zamana yani çağa ayak uydurmak demektir.tabi dininden taviz vermemek suretiyle.ve çok güzel bir şeydir.ben çağdaş olmaya çalışıyorum.başbakanımızın dediği gibi muasır medeniyet seviyesine gelmektir.herkes de çağdaş olmalıdır.
 

the okuz

New member
Katılım
19 Mar 2006
Mesajlar
254
Tepkime puanı
1
Puanları
0
çağdaşlık bir gününün diğer gününle aynı olmaması için ömrün boyunca %100 gayret göstermektir.
 

Leila

New member
Katılım
17 Ağu 2007
Mesajlar
109
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Yaş
39
ÇAGDAŞ OLMAK BİR İNSANIN KİŞİLİGİNİ,DAVRANIŞLARINI VE KÜLTÜRÜNÜ
YARGILAMAMAKTIR.

Ön yargılardan arınmak, tabuları sorgulamamak.insana ve haklarına saygı duymak.
Baskılara direnmek,dili dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun emeğe, iyi niyete, çabaya saygı duymak.Çağdaş olmak demek yaşam alanını genişletmek, toplum ve insanlık ölçeğine çıkarmak, nerde yapılırsa yapılsın,yalana talana vurguna, sömürüye ve soyguna insan hakları ve ihlallerine.silahlanma yarışına, ayırımcılığa, anarşiye teröre, haksız işgal ve savaşlara, her türlü zülüm işkence ve baskıya karşı çıkmaktır

***

Kanun'i Sultan Süleyman'ın Kanunnamesin den bir bölüm geldi aklıma,ileri medeniyetler seviyesine erişebilmek çağdaşlığı anlayışı adına:

"İşbu kanunname vaz'olundu ki , sipahi ve raiyet ve şerif ve vazî, ve denî ve refî arasında müşterektir. Her kim bu cürümlerden biriyle mücrim ola, mukabelesinde tayin olunan ukubetle cezalandırılır." demektedir. Bu kanunname hakkında Prof. Hıfzı Veldet şöyle demektedir: "insanlar arasında hiçbir ayrım yapılmayarak, İslamiyet'in eşitlik prensibi teyit edilmiş olmaktadır. işte bu itibarladır ki devrine göre ileri bir kanundur. Zira o asırda Batı devletlerinin ekserisinde hukuk karşısında henüz böyle bi eşitlik prensibi temin edilmemiş, yüksek sınıflar ve halk ayrımı ve bu ayrıma dayanan imtiyazlar hakim olmakla bulunmuştu." Şu halde Kanuni Sultan Süleyman, içimizde bulunan çağda bile tam uygulanamayan hukuk karşısında eşitlik prensibini uygulayarak "çağdaş" olmuştur...Vesselam...
 
Üst Alt