Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ülkemizde Fertlerin Silahlanmasi

Ülkemizde Fertlerin Silahlanmasi

• Can ve mal güvenliği için gereklidir.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hayır gerekmez,buda başka sorunlar doğurur

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

Mücahid

New member
Kardeşlerim malum ülkemizde mala yada cana son günlerde saldırılar çok arttı.Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar ne yapacağını bilemez haldeler.Özellikle yaz mevsimi pencerelerin açık unutulmasından dolayı bir çok tehlikeli soygun oluyor.Bu bağlamda bireysel silahlanmaya bakışınız nedir.Şu anekdotu vermeden geçemeyeceğim,geçen yaz benim evime iki kez hemde bizler evin içinde uyurken girip ne var ne yok alıp gittiler.İlk girdiklerinde akşamı muhabbetini yaptık,böyle bişey nasıl olur falan diyede hayret etmiştik.Sabahı öğrendik nasıl olduğunu:D

Evet gerekli yada hayır gerekmez diyen kardeşlerim gerekçeleride yazarsa net bir kıyas elde etmemiz mümkün olur inşaallah

hasret

New member
bilmiyorum...aslında hem gerekili hemde...yani şöyle şimdi benim babamın var evet dediğiniz gibi eve hırsız girse adam öldüreceğinden değil korkutmak amaçlı ama...ben korkuyorum olurya şetan doldurur... yada babam korkutmak için boş silahı tutar ama karşısındakinin doludur...off... kötü niyetli insanların silahının olmasıda tehlikeli...belkide adam asabidir her olayda silaha sarılır...:(çok konuştum...bir seçenek daha koysaydınız keşke....ben kararsızım...çünkü kimi insanlar var takımları gol atar silaha sarılırlar tak tak...düğünlerde öyle...kaç kişi canından oldu...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Bence insanları ikilimde bırakan kanunlardaki gevşekliktir..Haneye tecavüz olayına
adam gibi cezalar getirseler, ne hırsız eve girmeye tenezzül eder ne de bireysel silahlanma söz konusu olur..Eve giren hırsızı vurduğunuz zaman önce tutuksuz yargılanma konusunda girişimde bulunmak gerekiyor..Daha sonra hırsızın kendi çevresinde sevilmeyen bir adam olduğunuz kanıtlamanız ve en son da iyi bir avukat tutmanız gerekiyor.Bunların hepsini yapıyorsunuz ve hakim size ilk duruşmada inanmayıp 2. duruşmaya erteliyor..ne garip değilmi????

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Biber gazını tafsiye ederim, Hem sıktıgınız zaman adamı öldürmüyor etkisiz hale getiriyor, hem yanınızda taşımanın bir cezai yaptırımı yok, hemde oldukça etkili bir çözüm :D

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Vallahi kötü niyetim yok, yine bana muhalefet etti demez İnşaallah ama Duha'nın şu "müslğman yağ gibidir" sözüne karşıyım.

Şöyle düzeltelim

İnsanların bir kısmı yağ gibidir, arkasından da bir atasözü

"asıl azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandır"

Evet, henüz oy vermedim ama silah zamanın şartlarının gerektirdiği cinsten olmak üzere müslümana çok lüzümlüdür. Çoğu zaman caydırıcıdır. Ama şunu bilmek lazımdır ki silah her zaman aile reisi kontrolünde bulunmalıdır ve tüm aile bireylerine aile reisi silahı tanıtıp, kullanmasını da öğretmelidir. Ve bu gün ki hukukunuda iyi bilmek lazımdır.

Sana bi silah lazım Mücahid abi...

rusen_alp

New member
Normal bir vatandaş için gereksiz, fakat iş gereği olursa , o zaman durum başka olur. Bazı mesleklerde silah taşımak hayati önemli, iş yaparken birilerinin ayağına basabilirsin, bu durumda kişiye yönelik olarak yapılan tehditlere karşı insanın yanında kanunlara uygun bir savunma aracı olması gerekiyor.

rusen_alp

New member
Bence insanları ikilimde bırakan kanunlardaki gevşekliktir..Haneye tecavüz olayına
adam gibi cezalar getirseler, ne hırsız eve girmeye tenezzül eder ne de bireysel silahlanma söz konusu olur..Eve giren hırsızı vurduğunuz zaman önce tutuksuz yargılanma konusunda girişimde bulunmak gerekiyor..Daha sonra hırsızın kendi çevresinde sevilmeyen bir adam olduğunuz kanıtlamanız ve en son da iyi bir avukat tutmanız gerekiyor.Bunların hepsini yapıyorsunuz ve hakim size ilk duruşmada inanmayıp 2. duruşmaya erteliyor..ne garip değilmi????

Hiç bir şeyi kanıtlamana gerek yok, sadece hırsız olduğunu ispatlaman yeterli...

rusen_alp

New member
yani sen gıcık aldığın bir insanı evine al orda öldür ondan sonra hırsızdı bende vurdum de. olmaz araştırma yapmadan olmaz.

İslamcı kardeşim bir de olayın oluş şekli var, yani olayda hırsız olduğuna ilişkin ciddi deliller olması gerekiyor, bir gece yarısı kalktın evin diğer odasında hırsız var, hırsızın elinde ne olduğunu bilmiyorsun, belki onun da tabancası var, polisi arama imkanın yok veya aramaya vaktin yok, işte bu durumda nefs-i müdafaa devreye girer.Bir de bu illa kişinin hayatını bitir anlamına gelmiyor, burada önemli olan saldırıyı def etmendir, yani adamı etkisiz hala getirmişsin, sonra istediğimi yaparım diye bir şey yok,eğer bu durumda haddi aşarsan bu cinayet olur, fakat TCK nun 25. maddesine göre kişi saldırıy def ederken haddi aşmışsa, fakat bu o anki olayın etkisi ile olmuş, gerekli iradesi ortadan kalkmışsa , kişinin sağlhıklı bir şekilde düşünmesi imkansızsa yine nefs-i müdafaa hükümlerinden yararlanır.

rusen_alp

New member
kardeşim doğru değil mi? dediklerim doğru değil mi ki bana karşı tavır alıyorsun.
gereksiz insanlarda silah olmasın diyenler milleti cahil olarak görmediklerinden dolayı mı böle söylüyorlar?
bir takım insanlar silahlı olmalı diğerleri silahsız. herhangi bir harekette silahsızı vur nasıl olsa silah yasal. ölürsede boşver ne olacak soyuna paramı saydım değil mi? işte yeni gençliğin kültürü bu. bu olsun silahlarda olsun bakalım sağ insan kalacak mı? sen normal bir insana silah vermiyosan tüm insanlara silah vermiyeceksin eşitlik fıtratına aykırı bir kere yaptığın.

Peygamber Efendimiz yanında asayla gezermiş, ben bunu çocukken duyduğum zaman acaba niçin asa taşınır diye düşünürdüm, fakat şimdi düşündüğüm zaman Peygamberimiz o asayı yanında savunma amaçlı olarak taşınıyordu, bilindiği üzere çöl ikliminde yılan gibi haşereler çok olur, bunlara karşı en etkili silah bir sopadır, sopayla başını çok rahat ezebilirsin, demek ki peygamber Efendimiz kendini savunma ihtiyacı duyduğu zaman gerekli alet ve adavati taşıyabiliyordu, fakat o Allah'ın sevgili peygamberiydi, böyle silahlara ne lüzum vardı diye düşünülebilir, işte biz de o zaman deriz ki onun ümmetine örnek olma vazifesi vardı, Peygamber Efendimiz ( s.a.v.) bu hareketiyle kendinden sonra gelen nesle insanların kendini savunmak için gerekli olan fiili yapmasını istemiştir.yine peygamber efendimiz savaşa giderken zırh kuşanmıştır, fakat her zaman zırhla dolaşmamıştır, sadece savaşa çıkarken üzerine zırhı olmuştur, demek oluyor ki kardeşim, kendini savunmak için meşru olan savunma araçlarını kullanman gayet normal....Fakat her şeyin kanunlara uygun olması gerekiyor.

rusen_alp

New member
kırmızı yazıyı yazanlar ve sana aktaranlar peygamberimizi görmek için ağaçların yerden çıktığını ve yılanların onu görmek için başkalarını soktuğunu söylememişlermi?
yılan peygamber efendimize birşey yapmaz o yüzden asa taşımasınada gerek kalmazda olur. peygamberimizde insandır o yüzden kendini koruması gerekirde olur.

ama kıyas yanlış. peygamberimiz silah taşımıyor yani içinde kurşun barındıran bi alet barındırmıyor. o alet her zaman doğru yere isabet etmeyebilir ama sopa veya benzeri aletler adresi doğrudur şaşmaz.

bide peygamberimizin asayı yanında bulunduruyorsa çöl gibi sıcak bir ortamda tutunacak bi asasının olması onu dirençli tutmasına sebep olur.yani koskaca çölde akrep yılan ve benzeri mahlukatlar ısırmak için yer arıyorda peygamberimizi ısıracaklar olacak iş değil.

ben gerekçemi de yazmıştım orada ...
fakat o Allah'ın sevgili peygamberiydi, böyle silahlara ne lüzum vardı diye düşünülebilir, işte biz de o zaman deriz ki onun ümmetine örnek olma vazifesi vardı, Peygamber Efendimiz ( s.a.v.) bu hareketiyle kendinden sonra gelen nesle insanların kendini savunmak için gerekli olan fiili yapmasını istemiştir

Elifnisa

New member
silah bana çok soguk geliyor gördüğüm anda içim ürperiyor. ben sevmediğim içinde bireylerin silahlanmasını istemiyorum :(

Üst Alt