Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu Çeşmeden Müslümanların Su İçmesi Haramdır

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bu Çeşmeden Müslümanların Su İçmesi Haramdır

Vaktiyle uyanık bir müslüman, caminin önüne bir çeşme yaptırır. Çeşmenin üzerine de kocaman bir levha şeklinde; 'Bu çeşmeden müslümanların su içmesi haramdır' ibaresini yazdırıp astırır.

Bu tuhaf olay önce kadıya sonra da padişaha kadar ulaşır. Adamı çağırırlar:

"Sen caminin önüne çeşme yaptırmışşın. Bir de üzerine şöyle şöyle bir yazı yazdırmışşın. Seni bozguncu herif!" diye de adamcağıza çıkışırlar.

Adam padişahın huzurunda:

"Durun hele efendim, arz edeyim..." der, "bir de beni dinleyin. Ben bunu bir meseleyi anlatmak için yaptım. Bakın bugün cumartesidir, gidin havradan bir yahudi hahamını alıp getirin."

Padişahın emriyle giderler, hahamı alıp getirirler. Bütün Yahudi cemaati, hahamın arkasından gelir:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize nasihat ediyor, vaaz veriyordu. Kanuna aykırı bir şey söylemedi ki, alıp buraya getirdiniz" derler.

Çeşme yapan adam: "Bırakın gitsin" der. Bırakırlar Hahamı!

Sonra adam:

"Ertesi gün Pazar. Gidin kiliseden birde papazı alıp getirin" der, giderler papazı da getirirler. Ayni şekilde bütün hıristiyan cemaati papazla birlikte gelirler ve:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize vaaz ediyordu. Kanuna muhalif bir şey söylemedi, bırakın" derler.

Çeşme yaptıran adam: "Bırakın gitsin" der. Ve sonra yine:

"Bu gün de şehrin en büyük camisi olan şu çeşme yaptırdığım caminin hocasını vaaz ederken kürsüden indirip getirin" der.

Giderler, hocayı kürsüden indirip getirirler. Bir de bakarlar ki, hoca iki polisin ortasında tek başına tıpış tıpış geliyor. Camide ise cemaat bir birbirleriyle homurdanıyorlar... Gördün mü?.. İşte böyle yaparlar!.. Senin ne işin var siyasette?.. Sen hoca adamsın!.. Kıyamet hocalardan kopacak!.. Ağzını tutsaydın!.. derlerken çeşmeyi yaptıran adamcağız:

"Gördünüz mü? İşte ben bunu anlatmak istedim. Müslümanların bu halleriyle çeşmeden su içmeleri reva mıdır?"

Acaba batı bizi sadece teknolojide mi geçti? Yoksa...

esmer

New member
İstanbul Bakırköy'de oturduğum apartmanın alt katında bir kafe vardı.Her pazar ordan hristiyanların ilahileri ile uyanırdım.Ayin yapıyorlardı sanırım.Aslında kafenin kullanım amacı bu değildi.Bayağı alkollü ve müzikli bir kafe.
Üstelikde kilise de çok değil 2 metre ötemizdeydi.
Şimdi insanların tatil günü olan bir günün sabahında( ki pazar sabahı çok kıymetlidir) müslümanların ilahileri ile uyanılsa inanın orda her türlü irticai faaliyetten dolayı bırakın her haftayı birkez duyulması halinde baskınlar yapılıp türlü senaryolar üretilecekti.
Şimdi saygı duyuyoruz tabiki ibadet sadece ibadethanede yapılmaz ama biz neden kendimize saygı duymuyoruz.

mhmt

New member
Bu anlayışın gelişimiyle alakalı bence.. Önceden unv. sınavına başörtüsüyle almazlar, girmeye çalışan olsa ülke elden gidiyor imajı verilirdi. Şimdi...? Yarın LYS var. Daha bugün tedbirleri okudum. İçinde, "görevliler kimsenin kıyafetine karışmayacak" yazıyor. Kocaman madde halinde. Bu şuan sorun edilmiyor artık. Eskisi gibi değil yani. O dediklerinizde de zamanla olgunlaşacağız inş. Öyle ümid ediyorum ben.

selametle..

AhuELa

New member
Ne güzel anlatmış hikayede..herkes sahip çıkıyo da biz doğru yolda olduğumuz halde arkasında durmuyoruz.herşey serbestken İslam Dinine göre hareket etmek ayıp sayılıyo kötü bişi olarak görülüyo.içki içmek,gece dışarı çıkmak,giyinmiyormuş gibi giyinmek çok normal olmuş.ünv de okuyorum üstelik edirnede.zor günlerim oluyo.kapalıyım diye tuhaf tuhaf bakanlar var.orası gençlerin böle olmasını yadırgıyo.üstelik bi şaheser olan Selimiye Camiisi bayramlarımızda,kandillerimizde bile tam dolmuyo ne kadar acı bişi.normal bi zamanda namaz kılmaya gittiğimde sadece 2-3 saflık teyzeler görüyorum onlarda beni görünce şaşırıyolar.maşallah kızım keşke bizim kızlarda böle olsa diyolar.oysa olması gereken böle.çok acı bişi...aralarında sadece benim genç olmam...Rabbim yardımcımız olsun.sahip çıkmıyoruz.ne zamandan beri böle olmaya başladı bilmiyorum ama önceden böle deilmiş neden şimdi böle olduk.neden dinimizi bilmeyen insanlar var?üstelik kendi dinleri yani kimliklerinde İslam yazıyo.namaz hiç kılmamış kılmayı bilmeyen tanıdığım kızlar var.nasıl bişi bu ben anlamıyorum...herkese hayırlı günler....

sýyah_

New member
İstanbul Bakırköy'de oturduğum apartmanın alt katında bir kafe vardı.Her pazar ordan hristiyanların ilahileri ile uyanırdım.Ayin yapıyorlardı sanırım.Aslında kafenin kullanım amacı bu değildi.Bayağı alkollü ve müzikli bir kafe.
Üstelikde kilise de çok değil 2 metre ötemizdeydi.
Şimdi insanların tatil günü olan bir günün sabahında( ki pazar sabahı çok kıymetlidir) müslümanların ilahileri ile uyanılsa inanın orda her türlü irticai faaliyetten dolayı bırakın her haftayı birkez duyulması halinde baskınlar yapılıp türlü senaryolar üretilecekti.
Şimdi saygı duyuyoruz tabiki ibadet sadece ibadethanede yapılmaz ama biz neden kendimize saygı uymuyoruz.
Eğer şikayet etseydin duyarlı bir vatandaş olarak onlarda insanları rahatsız etmemeyi veya rahat hareket etmemeyi anlarlardı, ayrıca irtica olarak laiklik ilkesinin içerisinde hristiyanlık faaliyetlerini yapanlar hakkında öncelikli olarak suç duyurusunda bulunabilirdin. İrtica deyince akla müslümanların ibadet etmeleri anlaşılmasın esas irtica anlam itibariyle yabancı ülkelerin ülkemizde yaptıkları misyonerlik faaliyetleridir. Tabi bu konu güne kadar insanlar bunu böyle alglılattırılmadı o ayrı konu. Atatürk yabancı devletere ülkemde misyonerlik faaliyetleri yapmayın savaş sebebi sayarım demiştir. O kadar kesin ve net olarak kat-i bir bildirimde bulunmuştur. Ülkemiz cumhiryetçilik rejimiyle yönetiliyor ve kanunların olmassa olmaz laiklik ilkesine karşı gelinmiş oluyor hristiyarnların faaliyetleri her müslüman bunu bilmelidir. Hiç bir hristiyan benim ülkemde insanları hristiyanlaştırmak gibi bir özgürlüğe sahip değildir. Faaliyetlerini ancak ve ancak kliselerde gerçekleştirebilirler. Bunun dışına taşamazlar çıkamazlar. Çıkarlarsa büyük suç işlemiş olurlar ve siz bu yola yine yalnız çıkmayın konu itibariyle sizi yarı yolda bırakan müslümanlar olabilir, aynı su içmesi haram kılınmış müslümanlar gibi. Müslümanın akıllı olması gerekir, bu yetmez aklını doğru kullanabilmesi gerekir. Saygılarımla..

esmer

New member
Eğer şikayet etseydin duyarlı bir vatandaş olarak onlarda insanları rahatsız etmemeyi veya rahat hareket etmemeyi anlarlardı, ayrıca irtica olarak laiklik ilkesinin içerisinde hristiyanlık faaliyetlerini yapanlar hakkında öncelikli olarak suç duyurusunda bulunabilirdin. İrtica deyince akla müslümanların ibadet etmeleri anlaşılmasın esas irtica anlam itibariyle yabancı ülkelerin ülkemizde yaptıkları misyonerlik faaliyetleridir. Tabi bu konu güne kadar insanlar bunu böyle alglılattırılmadı o ayrı konu. Atatürk yabancı devletere ülkemde misyonerlik faaliyetleri yapmayın savaş sebebi sayarım demiştir. O kadar kesin ve net olarak kat-i bir bildirimde bulunmuştur. Ülkemiz cumhiryetçilik rejimiyle yönetiliyor ve kanunların olmassa olmaz laiklik ilkesine karşı gelinmiş oluyor hristiyarnların faaliyetleri her müslüman bunu bilmelidir. Hiç bir hristiyan benim ülkemde insanları hristiyanlaştırmak gibi bir özgürlüğe sahip değildir. Faaliyetlerini ancak ve ancak kliselerde gerçekleştirebilirler. Bunun dışına taşamazlar çıkamazlar. Çıkarlarsa büyük suç işlemiş olurlar ve siz bu yola yine yalnız çıkmayın konu itibariyle sizi yarı yolda bırakan müslümanlar olabilir, aynı su içmesi haram kılınmış müslümanlar gibi. Müslümanın akıllı olması gerekir, bu yetmez aklını doğru kullanabilmesi gerekir. Saygılarımla..

Bence ilahi dinlere inan hiç kimsenin ibadetine karışmamak lazım.Şikayet etmediğim için de doğru yaptığımı düşünüyorum.Kul ile Allah arasına girilmez.Pazar sabahları orda alkolden sefil olmuş bir gençlik olacağına ilahi okuyan gençler olmasını yeğlerim.

sýyah_

New member
ilahi din bir tek islamdır, en başından beri Adem babamızdan beridir. Benim yaşadığım ülkede hiç kimse başka bir dinin kulisliğini yapamaz izin vermem. Gücümün yettiği ölçüde elimden geleni yaparım, elimden gelen bişey yoksa elimden gelebilecek hale gelebilmesi yönünde stratejiler geliştiririm benim yakınımda birileri islamdan başka bir faaliyet yapacaklar beni ALLAH'tan başka kimse tutamaz. Gençlerin alkolle taşkınlık yapmalarına da hiç karışmam o ayrı bir konudur. Aynı Hz. İbrahimi ateşe attıklarında ateşi söndürmek için su taşıyan karınca gibi en azından tarafımı belli ederim. Daha önce helak edilen insanlar gibi bende helak olmak istemem. ALLAH (c.c) sevgisinden merhameti çerçevesinden dışarı çıkmak istemem tarafımı belli ederim. Benim dinim islamdır ben bu yolda ALLAH'ın bana verdiği canı yine ALLAH'a onun sevgisi yolunda hediye edebilirsem en sevdiğime en değerli varımı hediye etmiş olurum. Kendimi direkt ateşe atmam direkt hediye etmek için hediye etmem, mücadele ederim, savaşta ayağa dikelip hadi beni vurun şehit olayım diye bir davranışta bulunmam, elimden gelen imkanları en tasarruflu şekilde kulanarak bu yolda ilerlerim. şu anda Amerika'ya gücümüz yetiyormu yetmiyor ama ne yapıyoruz, onların barış adına yapatıkları sömürü politikalarını biz anlıyoruz aynı bizim gibi diğerlerininde farkındalıklarının olmasını sağlıyoruz. Örnek veriyorum Rus muhalif lideri Kasparov'un evi İspanya'da ama Amerikada yaşıyor, birde rus muhalif lideri, ara sıra Türkiyeye geliyor, Bodrum gibi bazı tatil yerlerimizi ziyaret ediyor. Bu adamın CIA ajanı olduğu ayan meyan ortada, adam türkçe biliyor ama konuşmuyor. Bak gördünmü ne yapıyormuşus çalışıyormuşus, benim bu bildiklerimi MİT bile bilmiyordur. Elimimzden geleni yapıyoruz demekki çalışıyorum. İslam adına bu yol bizim yolumuzdur. Ancak bu anlattıklarım konu itibariyle öyle uygun bir yerde açılmışki burada en önemli konuyu belirteyim. Bu yolda giderken yol arkadaşlarını seçerken çok iyi dikkat etmek gerekir, çünkü en yakın arkadaşın seni satabilir, sen artık müslüman müslümana bunu yaparmı diye kendi kendi hesap gör sona kıymeti yoktur hiç. Müslüman akıllı olacak arkadaşlarını iyi seçecek yada hiç kimse olmadan yanında aynı benim gibi yalnız ve yalnız ALLAH ile en güçlü dost ile birlikte ilerleyecektir.

esmer

New member
ilahi din bir tek islamdır, en başından beri Adem babamızdan beridir. Benim yaşadığım ülkede hiç kimse başka bir dinin kulisliğini yapamaz izin vermem. Gücümün yettiği ölçüde elimden geleni yaparım, elimden gelen bişey yoksa elimden gelebilecek hale gelebilmesi yönünde stratejiler geliştiririm benim yakınımda birileri islamdan başka bir faaliyet yapacaklar beni ALLAH'tan başka kimse tutamaz. Gençlerin alkolle taşkınlık yapmalarına da hiç karışmam o ayrı bir konudur. Aynı Hz. İbrahimi ateşe attıklarında ateşi söndürmek için su taşıyan karınca gibi en azından tarafımı belli ederim. Daha önce helak edilen insanlar gibi bende helak olmak istemem. ALLAH (c.c) sevgisinden merhameti çerçevesinden dışarı çıkmak istemem tarafımı belli ederim. Benim dinim islamdır ben bu yolda ALLAH'ın bana verdiği canı yine ALLAH'a onun sevgisi yolunda hediye edebilirsem en sevdiğime en değerli varımı hediye etmiş olurum. Kendimi direkt ateşe atmam direkt hediye etmek için hediye etmem, mücadele ederim, savaşta ayağa dikelip hadi beni vurun şehit olayım diye bir davranışta bulunmam, elimden gelen imkanları en tasarruflu şekilde kulanarak bu yolda ilerlerim. şu anda Amerika'ya gücümüz yetiyormu yetmiyor ama ne yapıyoruz, onların barış adına yapatıkları sömürü politikalarını biz anlıyoruz aynı bizim gibi diğerlerininde farkındalıklarının olmasını sağlıyoruz. Örnek veriyorum Rus muhalif lideri Kasparov'un evi İspanya'da ama Amerikada yaşıyor, birde rus muhalif lideri, ara sıra Türkiyeye geliyor, Bodrum gibi bazı tatil yerlerimizi ziyaret ediyor. Bu adamın CIA ajanı olduğu ayan meyan ortada, adam türkçe biliyor ama konuşmuyor. Bak gördünmü ne yapıyormuşus çalışıyormuşus, benim bu bildiklerimi MİT bile bilmiyordur. Elimimzden geleni yapıyoruz demekki çalışıyorum. İslam adına bu yol bizim yolumuzdur. Ancak bu anlattıklarım konu itibariyle öyle uygun bir yerde açılmışki burada en önemli konuyu belirteyim. Bu yolda giderken yol arkadaşlarını seçerken çok iyi dikkat etmek gerekir, çünkü en yakın arkadaşın seni satabilir, sen artık müslüman müslümana bunu yaparmı diye kendi kendi hesap gör sona kıymeti yoktur hiç. Müslüman akıllı olacak arkadaşlarını iyi seçecek yada hiç kimse olmadan yanında aynı benim gibi yalnız ve yalnız ALLAH ile en güçlü dost ile birlikte ilerleyecektir.

İlahi kitaplar değiştirilmemiş olsaydı şimdi onlar da müslüman olacaklardı.Ancak değiştirilmiş olmasına rağmen islamiyetten ve haktan izler taşımaktadırlar.Rahibelerin başlarının örtülü olması ve iffetli olması ,yahudi kadınlarının örtüleri vs. gibi ve bunun yanısra zina,yalan gibi birçok kötülüğün onlarca da yasaklanmış olması hala bu kitapların değiştirilmeyen kısımlarıdır.

Yine çok şahit olduğum gözlemlerimden söylüyorum sözkonusu kafede gece gençkızlar alkolden sefil hallerde bağırıp çağırıp sokaklara istifra ederken hem düştüğü durum içler acısı iken hem de o halde başına gelebilecekler ve alkolün ona yaptırabileceği günahları terazinin bir tarafına koyuyorum diğer tarafına da dindar bir hristiyanın Allah'a ibadet etmesini, elbette tarafımı seçerim ve yine ibadeti seçerim.Bu beni müslümanlıktan çıkarmaz.

Sizin bu gibi konulara kayıtsız kalırım ama ülkemde hristiyanların ibadetlerine izin vermem demeniz çok üzücü.
Alkol komasına girmiş insanlar müslüman da olabilir.Yani biz kimliğinde müslüman yazan ama müslümalığın değerlerini bilmeyen ve yaşamayan ve salt müslüman kimlikli insanlar olarak mı yaşayalım?

sýyah_

New member
ya arkadaş siz ne dediğinizin farkındamısınız gençlerin alköllü olmasına engel olan hristiyanlık dinimi, bu ne demek, tam tersine içki hristiyanlıkta tavsiye edilen bir içecektir, örneğin şarap, kliselerde şarap dağıtılır, bizim dinimiz alkolü yasaklar. Ne demek gençler ilahi söylesinlerde alkol içmesinler, içmesinler kardeşim sanki müslümanlarmı neden oluyor içmelerine, içerlerse içsinler beni ilgilendirmiyor, kendi günahlarıdır, islamda alkol haramdır, beni ilgilendiren konunun dışına çıkmadan hristiyanların benim ülkemde hiç bir misyonerlik faaliyetlerini yapmalarına izin olmadığıdır. Bunun için benim ecdadım savaşmıştır ve bütün savaşlarınıda kazanmıştır. Bu uğurda şehit olmuşlardır. Benim şu anki devletimin kanunlarıda buna müsaade etmiyor. Uygulama safhasında ruhu satılmış insanlar varsa bu zaten bu ülkenin bu hale gelmesinde bizim onlara tanıdığımız imkanlardır. Sen ne kadar imkan kapitilasyon verirsen o kadar daha yüzlerinin astarları genişler. Hayır efendim hiç bir kimse benim vatanımda ne hristiyanlık nede islam dininden başka bir dini yayma çalışmaları veya faaliyetleri yapamazlar. Bu faaliyetler benim ülkemde ağır bir suçtur. Benim ecdadım ne için savaştı, bize bu vatın böyle yapalım diyemi emanet edildi. Eğer hristiyanlar benim ülkemde ibadet edeceklerse klisenin dışında bunu yapamazlar, evlerde ayinmiş toplantılarmış bunlar yasak kardeşim, yapan varsa bildirin ihmal etmeyiniz. Hiç kimse zaten Emniyete bildirmeden ve bağlı olduğu Kaymakamlığın Makam Onayını almadan toplantı bile yapamaz. Kanun dışıdır. "Sizin bu gibi konulara kayıtsız kalırım ama ülkemde hristiyanların ibadetlerine izin vermem demeniz çok üzücü." diye belirtmişsiniz ya bende sizin için çok üzüldüm gerçekten.

esmer

New member
Siz yazdıklarımı ya dikkatli okumadınız ya da ben anlatamadım.Gençlerin alkollü olmasına engel olan hristiyanlık gibi bir ifadem olmadı.Kastettiğim yer alkollü bir yer,alkol tüketilip türlü çılgınlık yapılmaktansa o yerde ilahi söylenmesini yeğlerim.Ayrıca sanki orası sadece hrisitiyanların mekanıymış gibi yazmışsınız.Müslümanların da gittiği ve alkol tükettiği bir yer.Sanki islam dininde alkol günah,diyerek işin içinden çıkıyorsunuz.
Ayrıca dinlerini yaymaya çalıştıklarını da nerden çıkardınız.İbadet ettiklerinden sözediyorum.

sýyah_

New member
kardeşim ben seni anlamıyormuşum sen beni anlamamışsında bu ifadaleri geçelim, ibadet edemezler klise dışında toplanamazlar yapamazlar yassak, irticai faaliyet oluyor bu bir suçtur. TCK Anayasasına göre cezai işlem gerektirir. Hristiyanlar ibadet edecekse bu ülkede toplanacaklarsa bunu ancak klisede yapabilir bunun dışında bir yerde yapamazlar. Hiç kimse şikayet etmediği için ibadet özgürlüktür dendiği için avrupa insan hakları bu ülkenin kanunlarının üstünde tutlduğu için rahat haraket ediyorlar. Ettirmemek lazım müdahale etmek lazım, ben bunu gerekli görüyorum nedenmi; nasıl Amerika dünyanın herhangi bir yerindeki bir olaya müdahale kararı alıyorsa bende bu vatam benim bende müdahale etmek gerkir diyorum. Nasıl müdahale edeceğim tetörist bir eylemiçerisinde değil, nasıl kanuni yoldan. Ben sizi anlayamadıysam siz beni anladınızmı şimdi ?

sýyah_

New member
ben yaşadığım yerlerde hristiyan veya başka bir din kisvesi içerisinde çalışma ve faaliyet yapanlara müdahale ederim. Halkı uyandırım, benim babam ümreye gidiyor geliyor, babama bir hristiyan din görevlisinden hristiyanlığa davet geliyor. Hemde yazılı olarak, peki nerden biliyorlar babamı nasıl ulaşıyorlar, hacca giden ve ümreye giden müslümanlara mektup yazıyorlarsa bu ülkede, davet ediyorlarsa bu ülkenin yönetim biçimi olan cumhuriyetçilik ilkelerine aykırılık olmuyormu, nerde kanun nerde uygulama, ama bir müslüman camide ALLAH'a zikir yaptığında irtica oluyor, işlem görüyor. Hatta bir öğretmen görevinden açığa alındı memuriyetinden atıldı. Ben bunlara nasıl tahammül edeyim be kardeşim. Burası benim vatanım İslam dini benim dinim, hepimizin dini hepimizin vatanı. Ben kendi dinimin gereklerini yapamıcam kanun bana işleyecek benim vatanımın vatandaşı olmayan kimliğinde islam yazmayana işlemiyecek bende seyredicem öylemi. Kusura bakmasın kimse ben daha ölmedim. ben aynı davranışı tarafını belli etmesi yönünde herkezden beklerim.

esmer

New member
Şimdi siz nasıl ki dinimizin gereklerinin yaşamamıza karışanlara kızıyorsanız bu onlar için de geçerlidir.Kul ile Allah arasına girilmez.Bunu bilir bunu söylerim.Bir mukayese yapıyorum orda çılgınlık yapılmasındansa ibadet yapılması daha iyidir diyorum.Ne siz beni anlayacaksınız ne de ben sizi.Böyle sürüp gidecek.

sýyah_

New member
ben doğru bildiğim doğruları söyledim sende doğru bildiğin doğruları söyledin, ALLAH (c.c) ikimizide duydu, ALLAH (c.c) huzurunda bu mübarek gecede ALLAH (c.c) ile kul arasına nasıl girme hakkını elde ediyorum. İslam çatısı altında olan insanlara hristiyanlığı anlatmaya çalışanlarda ALLAH ile kul arasına girmiş olmuyormu, hristiyanlık diye bir din bile yoktur, Hz. İsa a.s nerde demiş benim dinim hristiyanlıktır. Bu ALLAH yolundan sapmış kişiler kendi yollarına benim vatanımda, benim toprağımda benim mahallemde hatta siz anlattınız alt katınızda ayin yapcaklarda ben olduğum yerde durcam ööle, ben duramam benim ruhum durmaz tahammül edemem demiyorum bakın tahammül etmem bu benim karakterim. Sizde sizsiniz. Yok aynı ALLAH'a inanıyoruzda peygamberlerimiz farklıda hiiiç uğraşmam ayin yaptırmam izin vermem. Onları yarın benim çocuklarım örnek alabilir, torunlarım örnek alabilir, torunlarımın torunları örnek alabilir, zaten nefsimizle uğraşıyoruz, şeytanla uğraşıyoruz şeytanın kandırdığı insanlarlada mücadele ediyoruz. Bir hristiyan bu ülke toprakları içerisinde eğer normal evde olur, sokakta olur klise hariç izin verilmeyen bir yerde bu ülkede yaşayan insanları hristiyanlığa davet etme gibi çabalarda bulunuyorlarsa, ayrıca bu insanları görüp te işte onlarda kendi inandıkları dini yaymaya çalışıyorlar işte ne yapalım yapsınlar çalışsınlar diye bir zihniyet varsa. Ben inanıyorumki aynı ad kavmi, nuh kavmi kaç tane helak olan kavim neden helak olduysa o insanlarda helak olurlar. Bir yanlışı görüyorsan müdahale edeceksin. etmessen sonra hiiiç bağırmıcaksın başına bir bela bir nusibet gelirse ALLAH'tan. ALLAH bereket versin diceksin. Herkez hakkettiğini alır. ALLAH (c.c) hepimizin akibetini hayırlara nasip etsin İnşallah sayın esmer kardeşim. Geceniz mübarek olsun.

Turoll

New member

Yoo bence istedikleri gibi hristiyanligi insanlara anlatabilirler. Kendi cocugunuzu dusunun. Dogumundan beri cogu kisi yavrusunu islamiyete gore yetistiriyor. Belkide kendisi diger dinler konusunda bilgilendirlse sececegi din baska olacaktir. Biz bu ulkede islam olmali ve herkes islamiyeti benimsemeli dedigimizde zorlayici bir tavir sergilemiyormuyuz

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yoo bence istedikleri gibi hristiyanligi insanlara anlatabilirler. Kendi cocugunuzu dusunun. Dogumundan beri cogu kisi yavrusunu islamiyete gore yetistiriyor. Belkide kendisi diger dinler konusunda bilgilendirlse sececegi din baska olacaktir. Biz bu ulkede islam olmali ve herkes islamiyeti benimsemeli dedigimizde zorlayici bir tavir sergilemiyormuyuz

Mesela, herkes okumalı dediğimizde zorlayıcı bir tavır sergilemiş olmuyormuyuz?

Turoll

New member
Herkes okumalidan kastimiz. Cocuklarin belli bir yasa kadar okuma zorunlulugu olmasi sanirim. Benim dusuncem insanlarin fikir hurriyetine sahip olmasi ve gunumuz dunyasinda insanlarin fikirlerini belli edebilmesi ve paylasabilmesi icin bunun sart olduguna inaniyorum. Galiba konuyu resit olmayan cocugun neyi secmesi gerektigine karar veremiyecek olmasina getiriyorsunuz ve bu durumda da resit olmayan cocuklarin misyonerler tarafindan beyninin yikanabilecegine isaret ediyorsunuz. Hakli olabilirsiniz ama bu sorun yine ailede ve egitimde bitiyor. Eger kendi ogluma neyin dogru neyin yanlis oldugu konusunda bilgilendiremiyorsam, bu benim sucumdur, misyonerlerin ya da cocugun degil.

Ama benim asil deginmek istedigim resit olan insanlarin tercihine karisilmamasi gerektigidir. Cunku artik dusuncelerini mantik cercevesinde tartabilecek hale gelmistir ve bu kisinin kararlarina hickimse karisamaz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Reşit olanında olmayanında tercihine zaten kimse karışamıyor. İman kalplerce tasdik olmadıkça bir mana ifade etmez. Kimse de kimsenin kalbini bilmez, müdahale edemez.

sýyah_

New member
herkes kendisine emanet edilen çocuklarından bedeninden, sağlığından vb. imtihan vesilesiinden sorumludur, şu anda bu dünyada olmamızın tek nedeni budur, bütün bunlardan kazandığımız toplam fayda veya kendimize kazandırdığımız yanlış birikimler, bize geri dönecektir. "yoo" denmiş mesajlarıma seçeceği din başka olabilir anlamında cümle kurulmuş. benim ülkemde laiklik var hristiyanlığın tanıtımının yapılmasını anlatmasını yasaklıyor, din bir vicdan meselesidir diyor, ama bu memlekete diğer ülkelerin gelipte dinlerini anlatmalarına da müsaade etmiyor bu nedenle laiklik ilkesi getirilmiştir. bu nedenle hiç bir güç bu ülkede hristiyanlığı anlatamaz, bakın ben bu ülke müslüman bir ülkedir başka din anlatılamaz demiyorum, dinlerin içinde nhristiyanlığı seçiyorum çünkü konu hristiyanlıkla ilgili ve diyorumki yapamaz kanun var bununla ilgili, cümlemin bir yerinden çekilip başka bir arenaya taşıyıp tartışmak isteyen açsın başka bir konu tartışalım. burda bu konuda tartışmak isteyen laikliği anlasın ondan sonra konuşsun. Laiklik müslümanların faaliyetlerini kapsamaz, özellikle ve özellikle ileriyi gören Atatürk tarafından misyonerlik faaliyetlerine engel olmak için konmuş bir kanundur. uygulamada irtiaci faaliyet yapıyor diye bu ülkede bazı insanların canları yakılmıştır ama misyonerlik faaliyetlerine izin verilmesi demek bu ülkede yaşayan insanlara karşı kanunları uygulayacak, bu ülkenin vatandaşşı olmayan veya vatandaşı olan fakat kendi ülke menfaatilerine hristiyanlığı siyaset aracı olarak gören ülkelerin oyunlarına izin verilmesi söz konusu bile olamaz tartışmak ise çok gereksiz. laikliği bilmeyen insanlar tartışsın...yine söylüyorum müslüman aklını kullanmasını öğenmelidir.

raþid

New member
Peki turoll arkadaş, sizin bu sözünüzden reşit olmayan çocuğun dini tercih yapmasına engel olunur mantığı çıkıyor. Reşit olmayan çocuğun Din'i açıdan yönlendirilmemesi gerektiği yani. Aynı mantık neden çocuğumuzun bale eğitimini de kapsamıyor. Yani, çocuğunu reşit olmayıncaya kadar dini bir kursa gönderemezken, bale kursuna gönderme serbestisi için ne diyeceksin. Biri dünyevi diğeri uhrevi kurs netice itibari ile. Ve ikisi de kişisel tercihlere ve yaşama isteğine bağlı eğitim.

İkincisi, siyah arkadaşımızın dediği gibi; laiklik madem ki din ve devlet işinin birbirinden ayrılması, din ve vijdan hürriyetinin anayasal haklar ile teminat altına alınması ise, baskıcı misyoner faaliyetlerine izin veren bu zihniyet, neden elif ba kitaplarını örgütsel döküman hükmüne almaya çalışıyor ? Cevabınızı görmek isterim.

Üst Alt