Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

Her Gün Bir Hadis-i Şerif

• evet

Kullanılan: 8 100.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Ne alimlere karşı övünmek, ne cahillerle münakaşa etmek ve ne de meclislerin seçkin köşelerinde yer almak için ilim tahsil etmeyiniz. Kim böyle yaparsa cehenneme müstehak olur. Cehenneme müstehak olur.

İbni Mace, Mukaddime 23.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Sıdk insanı birr'e (Allah'ı razı edecek iyiliğe) götürür, birr de cennete götürür. Kişi, doğru söyler ve doğruyu arar da sonunda Allah'ın indinde siddik (doğru sözlü) diye kaydedilir. Yalanda kişiyi haddi aşmaya götürür. Haddi aşmak da ateşe götürür. Kişi yalan söyler ve yalanı araştırır da sonunda Allah'ın indinde yalancı diye kaydedilir.

Buhari, Edeb 69 "

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
“Ebu Said ve Ebu Hureyre´den: Hz. Peygamber buyurdular ki:
Müslümanın başına gelen hiçbir yorgunluk, hastalık, tasalanma, üzülme hali, eziyete uğrama, gam çekme, hatta vücuduna batan bir diken...
yoktur ki, Allah bunlardan biri ile onun günahlarından bir kısmını affedip bağışlamasın.-
(Buhari - 5641; Müslim - 2573)

Y

Yalanmýþ

Guest
Hazreti Enes b. Malik (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz Efendimiz (sallalahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

Üç haslet vardır ki, kimde bulunursa o kişi imanın tadına ermiş sayılır: İlki, Allah’ı ve Rasulü’nü her şeyden daha çok sevmesi; ikincisi, sevdiklerini sadece Allah için sevmesi ve üçüncüsü, bir kere imanı vicdanında duyduktan sonra küfür bataklığına düşmekten ateşe atılmaktan ürperdiği gibi ürperti duyması.

(Sahih-i Buhari, 1/14)

Mücahid

New member
Kaynak: Ebu Davud, İlm 10, (3661); Buhari, Ashabu'n-Nebi 9; Müslim, Fedailu'l-Ashab 34, (2046)
Ravi (r.a.): Sehl İbnu Sa'd
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Vallahi, senin hidayetinle bir tek kişiye hidayet verilmesi, senin için kıymetli develerden müteşekkil sürülerden daha hayırlıdir."

Mücahid

New member
Konu: Allah'ın Sıfatları
Kaynak: Tirmizi, Kader 7, (2141)
Ravi (r.a.): Enes
Hadis: Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

Y

Yalanmýþ

Guest
Hazreti Abdullah bin Amr ibnü’l-Âs (radıyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, her ifadesi lâl ü güher Efendiler Efendisi şöyle buyurur:

Yüzü yerde olanı Allah yükselttikçe yükseltir, kibre girip çalım çakanı da yerin dibine batırır.

(Müsnedü’ş-Şihab, 1/219; biraz farkla: Müsned, 3/76)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Ebu Hureyre´den:

"Allah´a ve ahiret gününe iman eden kimse, sakın komşusuna eziyet ve sıkıntı vermesin.

Allah´a ve ahirete iman eden kimse, misafirine ikramda bulunsun.

Allah´a ve ahiret gününe iman eden kimse, ya hayır konuşsun, ya da sussun.-

(Müslim - 47)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Hadiste Allah´a ve ahiret gününe samimi inanmış, gönülden bağlanmış bir kimsenin mutlaka yerine getirmesi gereken 3 davranışa işaret edilmektedir:

- Hiçbir komşusuna eziyet etmemek, sıkıntı vermemek...
- Evine gelen misafire ilgisiz kalmayıp, boş çevirmeyip mutlaka ikramda bulunmak, sıcak ilgi ve saygı göstermek.
- Asla yalan ve boş söz söylememek. Sadece hoşsöz söyleyip doğruyu konuşmak.

Mücahid

New member
Kaynak: Ebu Davud, Sünnet 19, (4728)
Ravi (r.a.): Ebu Hüreyre
Hadis: Resulullah (sav)'ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): "Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58). Bu sırada Resulullah (sav)'ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Ebu Hureyre´den:

"Kişi arkadaşının dini (ahlak ve gidişatı) üzeredir.
Öyleyse, herbiriniz, kiminle arkadaşlık ettiğine dikkat etsin."

(Ebu Davud/Edeb 19; Zühd/45)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
İnsan, çevresinden, yakınlarından çok etkilenen bir yapının sahibidir.

Kimlerle dost ve arkadaş olursa onların ahlakından ve davranışlarından huy kapar. Kimlerle görüşüp sohbet ederse, hali onlara benzemeye başlar.

Madem insanın çok etki altında kalan bir yapısı vardır. Öyleyse, dost ve arkadaşlarını kendine iyi insanlardan seçmelidir. Yalansız, dolansız, dürüst, samimi, riyasız, kinsiz, hasedsiz, sevecen, şefkatli, merhametli dostlar bulmalı; onlarla sohbet ve yarenlik etmelidir.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Ebu Hureyre´den:
"Allah Resûlü buyurdu ki:

- Vallahi mü´min değildir.

Ashap tarafından:
- Kim ya Resûlallah? diye sorulduğunda:

- Kötülüklerinden komşusunun emniyet duymadığı ve kendini güvende hissetmediği kimse, cevabını verdi."

(Buhari- 6016; Müslim - 46)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
İmanlı insanın şahsiyetinin olmazsa olmaz bir özelliği, komşularının onun kötülüğünden kendilerini güvende ve emniyette hissetmeleri durumudur.

Komşusuna bu güveni veremeyen bir mü´min, büyük bir inanç ve ahlâk zaafı içindedir. Kendini derhal kontrol etmeli, fiil ve davranışlarına çekidüzen vermelidir.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Âmir bin Rebîa´dan:

"Karanlık bir gecede Resûlüllah ile beraber yolculuk yapıyorduk. (Mola verdiğimizde) Namaz kılmak için kıblenin ne tarafta olduğunu bilemedik. Herkes, kendince kıble sandığı yöne dönerek namazını kıldı.
Sabahleyin durumu Allah Resülüne anlattığımızda olayla ilgili şu ayet indi:

- Nereye yönelirseniz, Allah´ın yönü (kıblesi) orasıdır. (Bakara, 115) (Tirmizi/Tefsir, Bakara)
---
Muaz bin Cebel´den:
"Bulutlu bir günde Allah Resülü ile birlikte yolculuk ediyorduk. Kıbleyi tayin edip belirlemeden (tahmin üzere) namaz kıldık. Namaz bitince güneş açtı. Kıble yönünde olmadığımızı gördük.
- Ey Allahın Resülü! Namazımız kıbleye doğru olmamış, dedik.

Allah Resülü, bize:
- Namazlarınız hakkıyla (kusursuz olarak) Allah´a ulaştı (kabul edildi) cevabını verdi. (Taberani)

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Anlaşılan o ki, kıblenin bilinememesi durumunda, kıble sanılan yöne doğru namaz kılınır. Allah kulun iyi niyetine bakar. Kendine samimiyetle yönelen gönlü - kıble şartı eksik bile olsa- red etmez.

Mücahid

New member
Konu: Alemin Yaratılışı Hakkında
Kaynak: Buhari, Megazi, 67, 74, Bed'ul-Halk 1, Tevhid 22; Tirmizi, Menakıb, 3946
Ravi (r.a.): İmran İbnu Husayn
Hadis: Mescidde, Resulullah (sav)'ın huzuruna girmiştim. (O sırada) Beni Temim kabilesinden bir grup insan geldi. Onlara: "Ey Beni Temim, size müjde olsun!" diyerek söze başlamıştı. Onlar hemen: "Bize müjde verdin, öyle ise (beytül-malden) iki kere bağış yap!" diye talepde bulundular. Onların bu cevabı karşısında Resulullah (sav)'ın yüzünden rengi attı. Hz. Peygamber (sav)'in huzuruna (Hayberin fethi sırasında) Yemen halkından bir grup (Eş'ari) girmişti. Onlara: "Ey Yemenliler! Beni Temim 'in kabul etmediği müjdeyi siz bari kabul edin!" dedi. Onlar: "Kabul ettik ey Allah'ın Resulü!" dediler ve arkadan ilave ettiler: "Biz dinimizi öğrenmeye ve bu (yaratılış) işinin başı ne idi, onu senden sormaya geldik!" dediler. Bunun üzerine Resulullah (sav), mahlükatın ve Arş'ın başlangıcını anlatmaya başladı: "Bidayette Allah vardı, O'ndan önce başka bir şey yoktu. O'nun Arş'ı suyun üzerinde bulunuyordu. Sonra gökleri ve yeri yarattı. Sonra zikr (denen kader defterinde ebede kadar cereyan edecek) her şeyi yazdı."

Mücahid

New member
Konu: Alemin Yaratılışı Hakkında
Kaynak: Buhari, Tefsir, Ya-sin 1, Bed'u'l-Halk 4, Tevhid 22, 23; Müslim, İman 250, (159); Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, (4225)
Ravi (r.a.): Ebu Zerr
Hadis: Güneş batarken Resulullah (sav) ile birlikte mescidde idim. Bana: "Ey Ebu Zerr, biliyor musun bu Güneş nereye gidiyor?" diye sordu. Ben: "Allah ve Resulü daha iyi bilirler!" dedim. "Arşın altına secde yapmaya gider, bu maksadla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip, izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: "Geldiğin yere dön!" denir. Böylece battığı yerden doğar. Bu durumu Cenab-ı Hakk'ın şu sözü haber vermektedir. (Mealen): "Güneş, duracağı zamana doğru yürüyüp gitmektedir. Bu aziz ve alim olan Allah'ın takdiridir" (Yasin 38).

Mücahid

New member
Konu: Ahzab Suresi
Kaynak: Buhari, Tefsir, Ahzab 1, Kefalet 5, İstikraz 11, Nafakat 15, Feraiz 4, 15, 25; Müslim, Feraiz 14, (1619)
Ravi (r.a.): Ebu Hüreyre
Hadis: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Ben her mü'mine, mutlaka, dünya ve ahirette insanların en yakınıyımdır. Dilerseniz (bu hususla ilgili olan) şu ayeti okuyun: "O peygamber, mü'minlere öz nefislerinden evladır. Zevceleri, mü'minlerin analarıdır..." (Ahzab 6). Hangi mü'min (vefatında) bir mal bırakırsa varisleri (asabı) ona varis olsunlar. Borç veya bakıma muhtaç birini bırakmışsa o bana gelsin, ben onun mevlasıyım."

Mücahid

New member
Konu: Ahzab Suresi
Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Ahzab (3206); Müslim, İman 287, (177); Buhari, Tevhid 22
Ravi (r.a.): Aişe
Hadis: Eğer Hz. Peygamber (sav) kendisine inen vahiyden bir şey gizleseydi şu ayeti gizlerdi: "(Habibim) hatırla o zamanı ki; Allah'ın kendisine -İslam'la- nimet verdiği ve senin de yine kendisine lütufta bulunduğun zata sen: "Zevceni uhdende tut. Allah'tan kork" diyordun da Allah'ın açığa çıkarıcısı olduğu şeyi içinde gizliyor, insanların (dedikodusundan) korkuyordun. Halbuki Allah kendisinden korkmana daha layıktı. Şimdi madem ki Zeyd o kadından ilişiğini kesti, biz onu sana zevce yaptık. Ta ki oğullukların, kendilerinden ilişkilerini kestikleri zevceler(ini almakta) mü'minler üzerine günah olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir" (Ahzab, 37). Nitekim Hz. Peygamber (sav), Zeyneb'le evlenince: "Oğlunun helallığıyla evlendi" dediler. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk şu mealdeki ayeti indirdi: "Muhammed adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. Fakat Allah'ın Resulü ve peygamberlerin sonuncusudur, Allah herşeyi hakkiyle bilendir (Ahzab, 40). Resulullah (sav) Zeyd'i küçükken evlat edinmişti. Büyuyüp delikanlı oluncaya kadar yanında kaldı. Herkes onu Zeyd İbnu Muhammed diye çağırıyordu. Bu sebeple Cenab-ı Hakk şu mealdeki ayeti inzal buyurdu: "Onları babalarına nisbet ederek çağırın. Bu, Allah indinde daha doğrudur. Eğer babalarının (kim olduğunu) bilmiyorsanız o halde (esasen) dinde kardeşleriniz (olmakla beraber) dostlarınızdır da" (Ahzab, 5).

Üst Alt