Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nisa 59-64

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Nisa 59
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resul'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.
Tefsir
Nisa 60
Sana indirilene ve senden önce indirilenlere inandıklarını ileri sürenleri görmedin mi? Tağut'a inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, Tağut'un önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Halbuki şeytan onları büsbütün saptırmak istiyor. *
Tefsir
Nisa 61
Onlara: Allah'ın indirdiğine (Kitab'a) ve Resul'e gelin (onlara başvuralım), denildiği zaman, münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün.
Tefsir
Nisa 62
Elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelince hemen, biz yalnızca iyilik etmek ve arayı bulmak istedik, diye yemin ederek sana nasıl gelirler!
Tefsir
Nisa 63
Onlar Allah'ın, kalplerindekini bildiği kimselerdir; onlara aldırma, kendilerine öğüt ver ve onlara, kendileri hakkında tesirli söz söyle.

Nisa 64
Biz her peygamberi -Allah'ın izniyle- ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan bağışlanmayı dileseler, Resul de onlar için istiğfar etseydi Allah'ı ziyadesiyle affedici, esirgeyici bulurlardı.

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Sadece Kuran-ı kerim bize yeter diyenlere en güzel cevabı yine Kuran-ı kerim veriyor.

Allah'a Peygamber'e ve ulemalara itaat edin dedikten sonra.

sana indirilene ve senden önce indirilenlere diyerek kitaplara inandık diyenleri görmedin mi diyor

Bir sonraki ayette Allah'ın indirdiğine ve Resulullah'a diyor.
Yani Kuran-ı kerim ve Peygamber efendimizin uygulamalarını birbirinden ayırmıyor.

Teknik

New member
Nisa 61
Onlara: Allah'ın indirdiğine (Kitab'a) ve Resul'e gelin (onlara başvuralım), denildiği zaman, münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün

Rabbimiz bu ayettede ALLAH rasulüne başvurmayı bildiriyor ve kur an la birlikye onlara başvuralım diye ayet devam ediyor..ama bir takım insanlar bu zamandaki müslümanların ALLAH rasulüne gidilemeyeceğini ona başvurulamayacağını söyleyip hem AllAH ın ayetlerine isyan ediyorlar hemde Sünneti inkar ediyorlar..Hayret Doğrusu..

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Ayetleri tek tek örnek verdiğimizde olayı çarpıtmak için ayetleri cımbızladıgımız düşünülebilir, lakin bu ayet serisi, Kitaba ve peygamber'e uyulması gerektiğini vurgulamaktadır.

Nisa:59 da ise, Kitaba,Peygambere ve Sizden olan ulemalara(yada yöneticilere) diye vurguluyor.

Peygamberin sözleriy vahydir, vahy ise kurandır o halde kuran'dan başkasına uymayalım zira Peygamber efendimiz ölmüştür şeklindeki düşünce sistemininde yanlış oldugunu vurgulamakta bu ayet. Çünkü uyulması gereken kaynaklara birde yöneticileri eklemektedir. Yani peygamber olmayan beşerleri, Peki ya kimdir bunlar?

Kaynak olarak (hem kitabı hemde peygamber efendimizin davranışlarını sünnetini ) kullanan yöneticilerden bahsedilmektedir.

Enver Ýstek

metin mete
Başka ayetler ile gelmeyin

Bana sadece bu ayetlerden ne anladıgınızı söyleyin hanif arkadaşlarım.

Ya Caferi efendi simdi kalkip diyorsunki bana baska ayetlerle gelmeyin?Biz Kitabin aciklamasindan baska bir sey anlamayizki?Yani sana verecegim cevap yine Kurandan ama sen diyorsunki yok bana ayet vermeyin Ben tagutmuyumki Allahin ayetlerine karsi ben sunu düsünüyorum diyeyim?

Biz diyoruzki, Kuranda resule itaatın ne anlama geldiğini resulün hatta tüm diğer resullerin görevleri nelerdir ve sadece ne amaçla geldikleri bir bir anlatılıyor. Yeri geldiğinde bu ayetleri vereceğiz yani sorduğunuz sorunun cevabını Kitapda Allah zaten vermiş benim bilmek istediğim siz bundan haberdarmısınız?

İlgili ayetlerin açıklamasını beşer olarak bizlerin kişisel olarak ne anladığını soruyorsan hatayı baştan yapmış olursun. Çünkü dediğimiz gibi resullerin görevi ve gönderiliş amacı defeaten belirtilmiş yani tarifini Allah yapmış. İlgili ayetleri yani Allahın açıklamasını sonra sunacağım. Siz önce Allahın beyanı haricindeki beşere dayalı anlayışınızı hele bir serin ortaya bakalım. Nedir resule itaat?

fedaiyan

New member
sadece kitap diyenlere:
teşbihte hata olmaz ilkesince şöyle diyebiliriz:

kuran-ı kerim bir kullanım kılavuzudur (hayat nizamı). peygamberler de bu kullanım kılavuzunda adı/bahsi geçen yetkilendirilmiş teknik servislerdir. kılavuzun nasıl doğru ve usulune uygun kullanılacağını bize açıklarlar(tebliğ/tebyin). ulu-l emr de, ustaların yetiştirdiği çıraklardır ve kılavuzdaki anlaşılmayan yerler için, usuluna uygun kullanmanın dışına çıkmamak için, kılavuzda bahsedilen nizamın düzgün işlerliği ve garanti kapsamında kalabilmesi için (selamet/islam) için kendilerine danışılan kişilerdir. aksi halde cihaz bozulur, garantiden çıkar, hedeflenen hizmeti vermekten aciz kalır (hayat rotasından çıkar) ve cihazı işleten (insan) geri dönüşümlülüğü (mead'ı) hurdada değerlendirilmek üzere bükülüp atılıverir depoya (cehennem). kılavuza uyanlar ise emniyet tertibatlarını kaybetmemiş olduklarında geri dönüşümlülüklerini selamet ve emniyet içinde girdikleri cennette sürdürürler (udhuluha biselamin aminin)

khan19556

New member

Ne anladıklarını söyleyemezler.

Çünkü : onlar ne anladıklarını söylerse , 300.000 müfessirin de anladıklarını kabul etmiş olurlar.

Zaten "Kur an açıklanmaya gerek olmayan açık bir kitaptır " dillerine doladıkları en büyük laftır.

Boşuna uğraşmayın bir netice çıkmayacaktır...

hikmetimm

New member

ben a anladım bir başkası b olarak yorum yaparsa bu ittifaka girmez mi
kimin haddine ayet hakkında yorum yapmak lütfen bu tür çok bilmişliği bırakalım herkes kafasına göre yorum yapmasın şayet denizler mürekkep ağaçlar kalem olsada yinede yetmez kuranı anlatmaya

khan19556

New member
ben a anladım bir başkası b olarak yorum yaparsa bu ittifaka girmez mi
kimin haddine ayet hakkında yorum yapmak lütfen bu tür çok bilmişliği bırakalım herkes kafasına göre yorum yapmasın şayet denizler mürekkep ağaçlar kalem olsada yinede yetmez kuranı anlatmaya

Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi. (2/30)
Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi. (2/31)
Melekler: Yâ Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alîm ve hakîm olan ancak sensin, dediler. (2/32)
(Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca: Ben size, muhakkak semâvat ve arzda görülmeyenleri (oralardaki sırları) bilirim. Bundan da öte, gizli ve açık yapmakta olduklarınızı da bilirim, dememiş miydim? dedi. (2/33)

Kur an kainatta ne varsa hepsinden bahseder...
Ancak görmek istemeyenler gözünü kapar ve yalnızca kendine gece yapar vesselam...

Teknik

New member
sevgili kardeşlerim sizin metin mete gibi insanlara kur an dan ne kadar apaçık deliller getirseniz,,Binlerce araştırıp kitaplar yazan ulemanın sözlerini yazsanız dahi onlar genede kalplerindekini söylüyorlar..Yani Biz kur an a bakarız Halbuki Kur an Sünnete Uymayı emrediyor..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

Ortalanmis Mesaj         

Allah'ı en iyi anlayan kimdir?

ـ أعْلَمُ النّاسِ بِاللهِ أكْثَرُهُمْ خَشْيَةً لَه
Halkın Allah’ı en iyi tanıyanı Allah’tan en çok korkanıdır. /3157

(Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.) [Fatır 28]

khan19556

New member
sevgili kardeşlerim sizin metin mete gibi insanlara kur an dan ne kadar apaçık deliller getirseniz,,Binlerce araştırıp kitaplar yazan ulemanın sözlerini yazsanız dahi onlar genede kalplerindekini söylüyorlar..Yani Biz kur an a bakarız Halbuki Kur an Sünnete Uymayı emrediyor..

(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (3/31)

Allah'a ve Resûl'üne itaat edin ki rahmete kavuşturulasınız. (3/132)

Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler. (3/164)

Bunlar, Allah'ın (koyduğu) sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse Allah onu, zemininden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur. (4/13)

Enver Ýstek

metin mete
Nisa 59
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resul'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

Tefsir

Nisa 60
Sana indirilene ve senden önce indirilenlere inandıklarını ileri sürenleri görmedin mi? Tağut'a inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, Tağut'un önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Halbuki şeytan onları büsbütün saptırmak istiyor. *

Tefsir

Nisa 61
Onlara: Allah'ın indirdiğine (Kitab'a) ve Resul'e gelin (onlara başvuralım), denildiği zaman, münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün.

Tefsir

Nisa 62
Elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelince hemen, biz yalnızca iyilik etmek ve arayı bulmak istedik, diye yemin ederek sana nasıl gelirler!

Tefsir

Nisa 63
Onlar Allah'ın, kalplerindekini bildiği kimselerdir; onlara aldırma, kendilerine öğüt ver ve onlara, kendileri hakkında tesirli söz söyle.

Nisa 64
Biz her peygamberi -Allah'ın izniyle- ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan bağışlanmayı dileseler, Resul de onlar için istiğfar etseydi Allah'ı ziyadesiyle affedici, esirgeyici bulurlardı.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]Neyse senin anladığın dilden konuşalım. İtaat iki farklı şekilde anlaşılıyor.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif][/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]1- Ya Allah resulu tebliğ ederken sadece vahiy konuşuyordu yani Kuran dolayısıyla ona itaat Allaha kuranadır yani Allaha[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]2- yada tam tersini düşünür haşa bir şirket gibi Allah + peygamber + ulül emr üçlü yönetim hatta bu artılar mezhep imamları ve hadis yazarlarını ekleyerek çoğaltırsınız. Varmı üçüncü bir şık yada anlam.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Bizler anne ve babalarımızada itaat etmeymiyiz. Allah onlara öf bile demememizi emretmemişmidir. Birde bildiğiniz gibi peygamberin bir resulllük sıfatı var birde devlet yöneticisi sıfatı. İlgili ayetlere dikkatle baktığınızda içinde uluül emre de itaat olduğuna göre hangi sıfata ve ne konuda itaat olduğu aşikardır. Şayet ilahi yönden 3 lü bir itaat ise inancınız bu açık seçik şirktir. Yok değilse üçüncü şık nedir? Daha önce dedik kuranı asıl cımbızlamak şudur, nas sözünü ali velinin sözünü açıklama diye kabul etmektir. Açıklama tafsilat Allaha aittir. Kuranda biz resulün görev sınırlarını bilirsek ittatında ne anlamda söylendiğini ahmak değil isek anlarız.[/FONT]

10.15 [FONT=Times New Roman, Times, serif]Onlara Ayetlerimiz apaçık belgeler olarak okuduğunda bizimle karşılaşmayı ummayanlar derler ki : '' Bundan başka bir Kur'an getir veya bunu değiştir.'' De ki :'' Benim onu kendiliğimden değiştirmem asla mümkün değildir.ben yalnızca bana Vahyedilene uyarım.Eğer Rabbime isyan edersem büyük günün azabından korkarım.'' [/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times, serif]Bu ayette açık seçik peygamber diyorki vahye yani Kuarana en ufak ekleme çıkarma yani değişme yapamam. Vede ekliyor ANCAK-YALNIZ vahyeilene uyarım. Daha ne demesi gerekir.[/FONT]

Eğer kastınız peygambere adına uydurulan israiliyat yalanların bahsettiği gibi itaatsa buna inanmanın açık bir şirk olduğu aşikardır. Allahın sözleriyle, yani Kuranla çelişen bir sözü peygamberin söylemiş olması mümkünmü? ama hadislere bakılınca ademden ve kainattan önce peygamberi yaratılmış, yeri geldiğinde gayden haber veren istanbulun fethinden bile bahseden, kıyametin tüm alametlerini bir bir sayan bir peygamber. Hatta onu tenzih ederek, nerede güzel bir jadın görse tahrik olup soluğu eşinin yanında alan bir peygamber....haşa. bunlar peygambere iftira değilmi. Kurandaki peygamberimiz bu peygambermidir? Daha Kurandaki peygamber tanınmıyorki, itaattan maksadın ne olduğu bilinsin. Şimdi Kurandaki Peygamberimizi Allahın dilinden tanıyalım.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]12/3 Biz bu Kuran'ı vahyederek, sana en güzel kıssaları anlatıyoruz.. Oysa daha önce sen bunlardan habersizdin.
[/FONT][FONT=Times New Roman, Times, serif]6/50 De ki: Size Allah'ın hazineleri elimdedir, demiyorum; gaybı da bilmiyorum; size, ben meleğim demiyorum, ben ancak bana vahyolunana uyuyorum.» De ki: «Görenle görmeyen bir midir? Düşünmüyor musunuz?
[/FONT][FONT=Times New Roman, Times, serif]46/9 De ki: Ben peygamberlerin ilki değilim; benim ve sizin başınıza gelecekleri bilmem; ben ancak bana vahyolunana uymaktayım; ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.
18/110 De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım; ancak bana tanrınızın tek bir Tanrı olduğu vahyolunuyor. Rabbine kavuşmayı uman kimse yararlı iş işleşin ve Rabbine kullukta hiç ortak koşmasın.
27/92 Ve Kur'ân'ı okumam emredildi. Artık kim doğru yola gelirse, yalnız kendisi için gelmiş olur; kim de saparsa ona de ki: Ben sadece uyarıcılardanım.
7/188 De ki: Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]79./42 Senden saatin (kıyametin) ne zaman gelip çatacağını sorarlar.,

[FONT=Times New Roman, Times, serif]79/43 Sen nerede, onun vaktini söylemek nerede?
İşte Kurandaki Peygamberimiz bu yani; gaybı bilmeyen, kendiside aynen vahye uyan, ve vahye asla kendinden bir tek kelime bile katmaya yetkisi olmayan SADECE uyarıcı ve müjdeleyici olan bir peygamber. Şimdi söyleyin Kurandaki bu peuygamber haşa Allahın yönetim kulundamı birliktemi yönetiyorlar hayır diyorsan o halde sorun nedir?

Yani Allaha itaat AYRICA peygambere itaatmı? şimdi siz söyleyin alimleriniz ve hadislerinize göre bu 3 lü itaat nasıl birşey

[/FONT]

[/FONT]
[/FONT]

Enver Ýstek

metin mete
Ayetleri tek tek örnek verdiğimizde olayı çarpıtmak için ayetleri cımbızladıgımız düşünülebilir, lakin bu ayet serisi, Kitaba ve peygamber'e uyulması gerektiğini vurgulamaktadır.

Nisa:59 da ise, Kitaba,Peygambere ve Sizden olan ulemalara(yada yöneticilere) diye vurguluyor.

Peygamberin sözleriy vahydir, vahy ise kurandır o halde kuran'dan başkasına uymayalım zira Peygamber efendimiz ölmüştür şeklindeki düşünce sistemininde yanlış oldugunu vurgulamakta bu ayet. Çünkü uyulması gereken kaynaklara birde yöneticileri eklemektedir. Yani peygamber olmayan beşerleri, Peki ya kimdir bunlar?

Kaynak olarak (hem kitabı hemde peygamber efendimizin davranışlarını sünnetini ) kullanan yöneticilerden bahsedilmektedir.

FURKÂN suresi 30. ayet Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur'an'ı terkedilmiş (bir kitap) olarak bıraktılar."

Elçinin üzüntüsü, sıkıntısı toplumunun Kuran'ı terketmleri, kullanım dışı etmeleri..

Sizin ulemalar, vs nolacak dediğiniz konuyu yukarıda da arkadaşların vermiş olduğu ayetler ışığında anlamanız gerek. Yani ulema, ilim sahibi kişiler demek zaten Kuran çervesinde incelediğinizde ayetlere aykırı hareket etmeyen, ayetleri baz alan kişilerdir.

Yani bu bir sınıfa yapışmış bir etiket değildir.

Amaç bir sınıfın kutsanması değil Allah'ın ayetlerinin sürekli yürürlükte tutulmasıdır. YAni kişiler değil ayetler dayanaktır

Enver Ýstek

metin mete

Ortalanmis Mesaj         

Allah'ı en iyi anlayan kimdir?

ـ أعْلَمُ النّاسِ بِاللهِ أكْثَرُهُمْ خَشْيَةً لَه
Halkın Allah’ı en iyi tanıyanı Allah’tan en çok korkanıdır. /3157

(Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.) [Fatır 28]

Unutmadan bir mümün olarak sizi uyarmak zorundayım "Sadece Kuran mı?" şekillindeki bir inanç bir şüphe tamamen şirktir. Allah açık seçik hangi şeyden sorumlu tutulacağımızı yazmış. Neden Allahın Kitabını yeterli görmezsiniz de buna başka insanların sözlerinide ilave edersiniz? Bakın yüce Allah ne diyor?

43.44- Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.

Şimdi ne demek sadece Kuranmı? evet sadece Kuran, Bu dinin tek sahibi/maliki vardır oda Allahtır. O yönetimine kimseyi ortak etmez.

Enver Ýstek

metin mete
(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (3/31)

Allah'a ve Resûl'üne itaat edin ki rahmete kavuşturulasınız. (3/132)

Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler. (3/164)

Bunlar, Allah'ın (koyduğu) sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itaat ederse Allah onu, zemininden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur. (4/13)

69.044 Eğer (Muhammed) bize atfen bazı sözler uydurmuş olsaydı,
69.045 Elbette Biz; onu, kuvvetle yakalardık.
69.046 Sonra da onun şah damarını keser atardık.

selinay25

New member
Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın. Biz Kitap'ta HİÇ BİR ŞEYİ NOKSAN BIRAKMADIK, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır.Enam (38)

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Metin kardeşim, Kuran arapçadır,
Arapçada da aynen türkcemizdeki gibi bir kelime birden fazla anlam taşımaktadır.
Baktıgımız zaman birbirinden farklı mealler görmekteyiz.

Demekki her insan farklı anlayabilir. Nasıl biz farklı sen farklı algılıyorsan, ortada anlaşmazlıklar oluyor. Kuran cevabı bize vermiş, anlaşmazlıga düştüğünüz zaman kitaba gidin peygambere gidin, yöneticilere gidin. Başınıza buyruk hareket etmeyin.

Kuran'ı kendi kendinize yorumlamaya çalışacak kadar ilmi eğitim aldınız mı?, ayetler üzerinde çok bilmiş gibi tartışıyorsunuz. Kendi kendinize islamın şartlarını, imanın şartlarını belirliyosunuz. Helalleri haramları kendi kendinize belirliyorsunuz.

En basitinden namaz kılmayı bile sünneti reddederek kendi kafanızdan değiştiriyorsunuz. Bunu yapmak içinde birbirinden farklı zamanlarda gelen ayetleri alarak birinde ruku diyor rukuya duracagız birinde secde diyor secde edeceğiz. Diye bir mantıkla yaklaşıyorsunuz.?

Peygamber efendimiz namaz kılarken sürekli yeni gelen ayetlere göre namaz kılmasını mı değiştiriyordu.

İlk önce sadece secde, sonra rükü ayeti gelince namaza rukuyu mu ekledi?
Abdest ayetleri gelmeden önce abdest almadan mı kılıyordu namazını?
Bir de Ezan şart degildir diyorsunuz? Haşa Peygamber kendi kafasından mı ekledi Dine ezanı?

Allah Akıl Fikir versin.

Ebu Zerr

New member
(Şimdi ne demek sadece Kuranmı? evet sadece Kuran, Bu dinin tek sahibi/maliki vardır oda Allahtır. O yönetimine kimseyi ortak etmez.)

Sizin gibiler biz ortak oluruz diyorlar ya, daha ne olsun...

Ezan müekked sünnettir, ezandan rahatsız olan, Allah'dan rahatsız olandır...

Üst Alt